kader değişir mi?

cathrine

Kayıtlı Üye
Mutlak kader değişmez bunlar doğum, ölüm, evlilik gibi
Bir de değişebilmesi muhtemel kader vardır bu da kişinin duaları ile olur, cunku dua edilmesinden dolayı gaybın tek sahibi Allah'tır dua ve gayb ilişkisinden ötürü dualarla kaderiniz değişebilir o değişebilecek kader kısmında
Yoksa mutlak kader değişmez.

Evet kader bazen duayla bazen çabayla ya da iksini aynı anda yaparak ;bazen de hiç bir şey yapmadan önünüze gelerek değişir ya da hiç değişmez,o döngüde kalır ,belki de o döngüde kalması gerektiğinden...Biz kendi çapımızda ruhumuzu tanımaya,anlamaya ,anlamlandırmaya çalışıyoruz...Herkes kendi payına düşeni ya da yaşaması gerekenleri yaşıyor ama bahsettiğiniz konular(evlilik,doğum,ölüm)mutlak kaderdir demek doğru gelmedi bana...Hiçbir konudan bu kadar emin olmayın!Bunu nereden biliyoruz?Hiç kimse hiç bir konuda ''bu böyledir''diyemez ;bu bilimde bile böyledir...(Bilim de kendi içinde değişikliğe uğruyor)Tek bildiğimiz her şeyin belirsiz olduğu ve her hayatın kendine özgü bir deneyim olduğudur.''Mutlak''kelimesi bizi öğrenmeye kapalı tutan bir ruh durumunda bırakır.Hiç kimseden,kendinizden de ve hiçbir şeyden bu kadar emin olmayın!Eğer canlı bir ruh haliyle yaşamak istiyorsanız ''bilmiyorum''kelimesini daha sık kullanın ve olacakları görün!Bu söylediklerim bile benim içimden çıkıp sizlere ulaşıyor (yani bunu da sorgulayın),dediğim gibi daha yolumuz devam ediyor...Ne kadar inancımız varsa bir o kadar da şüphemiz olmalı gibime geliyor.Böyle olmasa ne ülkeler keşfedilirdi,ne yeni bir icat çıkardı ne de bütün o sevdiğimiz sanatlar (resim,müzik,sinema,edebiyat,felsefe)üretilirdi.Konu dağılmış olabilir ,kaptırdım birden:)Yaratıcılığımızı sınırlamayalım ...

Retro

Kayıtlı Üye
Şunu unutma : mahkum olduğun tek kaderin kendi özgür iradendir.

Kader, KaDaRa kökünden kelir.

"Kadar" ve "kadir" de aynı kökten gelir yani.

Kadir gecesi o yüzden kader gecesidir. Yani alt kederini yöneten üst kaderine 1 yıllık format atılan döngü bașıdır. O formatın kodları da bir önceki kadir gecesinden bu yana biriken tüm niyetlerine, çabalarına, ibadet ve amellerine göre otomatik belirlenir.

Yani kadir gecesinde sabaha kadar Yasin okumak tabi ki güzeldir. Ama bu üst kaderin için köklü bir temellenme veya ray değişikliği yapmaya yetmeyebilir herseyi tek geceye sıkıştırma kaygın varsa.

"Kadar" , "kader" , "kadir" bu ilahi matematiğin eșitliğin öteki tarafındaki değişkenleridir.

1-"Kader", seçimdir

2-"Kadar", ölçün, algoritmandır, yani seçimlerini doğrudan etkileyen arka plandaki muhakeme dinamiklerinin gelgitleridir. Neye ne "kadar" ehemmiyet verdiğin kaderin olur yani. Kader neydi? Seçim.

3-"Kadir", ise güçtür. Kader kendi yoluna girdi mi artık boyunu așan engeller için güç harcamana gerek kalmaz. Herşeye "kadir" olursun. Şartlar sana hizmet edercesine oluşmaya başlar. Kaderi 3 katmanda anlamak mümkündür.

Son düzenleme:

Elnora_alila

Kayıtlı Üye
Tek bir paragraf ile anlatılabilecek bir kavram değil. Günleri, ayları, yılları alır. Üzerine konuştukça konuşturur insanı.

Kader dediğimiz de işin işine hem kozmik yasalar hem de ruh girer. Bu yüzden önce ruh ile başlamak lazım ki kaderi az buçuk adlandırabilelim. Ruh dediğimiz kavram genel görüş ile insan yaratımında Allah tarafından hediye edilmiş, öz parçacığıdır. Kişiye hem bir vasıf hem de ilahi prensip verir. İlahi prensipten kastım, yaratımın başladığı alanda var olan parçası ile bağlı olmasıdır. Yüksek benliğidir.

Kader ise tüm bu yaratımda etki- tepki mekanizmasını işleyen çark görevi görür. Değişime açıktır ama bu değişimi ana hatlarıyla almaya kapalıdır. Tıpkı insan bedeni ve ruh arasındaki etkileşim gibi, kaderde esma ile etkileşim halindedir.

Bana göre % 4.44 ya da % 44 oranında değişebilir. Bir başkasına göre daha farklı bir oranda.. Kişi kendi matrisinde yani kendi gerçeklik algısında hangi kilidi açabilirse o kadar etki edebilir. Çünkü kader dediğimiz kavram temelde bir muhakeme işidir.

Yüzleşebildiğiniz kadar tecelli ettirir ; sınandığınız kadar tecrübe edersiniz. Bu haliyle de Kader, deneyimdir.

Elnora_alila

Kayıtlı Üye

Retro

Kayıtlı Üye
Bu haliyle de kader, derin tefekkürdür. Koşulsuz kabuldür.

Evet zaten derin tefekküre daldığında bile iç kabullerindeki ölçütlerini (yani kaderini) değiştirmeye, dinamiklerine yeni oranlar vermeye devam ediyorsun. Belki tefekkür ederek bir bilgiye ulașacaksin. Kendini hesaba çekerek kendi girdilerini ve orta vedede sonuçlarını bağdaştıracaksın. O bilgi belki de kaderindeki kısır döngülerin şifresini de verecek sana, belki de daha yönetici bir kader döngüne sıçrama yapacaksın. Bilemeyiz tefekkür etmenin nasıl bir sürpriz getireceğini. Kuranda tefekküre boşuna davet edilmiyoruz. Demek gizemlerin bir kısmı tefekkürle aralaniyor.

Elnora_alila

Kayıtlı Üye
belki de daha yönetici bir kader döngüne sıçrama yapacaksın.
Kısıtlı bakan kısıtlı görür. Bulutların altından bakarsan kafana pisleyen kuşu kader sanırsın, üstüne çıkarsan sıçrama yaşarsın.
Sistemi iyi okuyabilmek için sistemin kendisi olmak gerek. Neo gibi koşulsuz güvene gelmeden derin tefekkür imkansız.

file

Kayıtlı Üye
Geleceğin hem bilebilmişliğim hem de değiştirebileceğim.

Sevgili Merinos, ben bir cadıyım ve ezoterik inanıyorum. Biz ilahi inançların farklılığı nedeniyle tartisamayiz. Benim yazımı alıntı yapmadan kendi dininizi tutarsanız yazarsanız sevinirim.

Bütün dinlere saygılarımı sunarım.
Yazınızı okudum. Benim de bir sorum var. Gelecekte hissettiğim bir olayı değiştirmem mümkün müdür? Bunun için sitede işlem var mıdır. Yada gelecekteki o sahneyi gözümüzde canlandıracak mı etki edebiliriz. Gelecekte hislerimden ötürü bir olayın olacağını hissediyorum . Bunu değiştirmek için bir işlem var mı acaba?

ilhn

Kayıtlı Üye
Yazınızı okudum. Benim de bir sorum var. Gelecekte hissettiğim bir olayı değiştirmem mümkün müdür? Bunun için sitede işlem var mıdır. Yada gelecekteki o sahneyi gözümüzde canlandıracak mı etki edebiliriz. Gelecekte hislerimden ötürü bir olayın olacağını hissediyorum . Bunu değiştirmek için bir işlem var mı acaba?
Gelecekteki bir olayı bilidikten sonra değiştirmek mümkün değildir , değiştirebiliyorsan da zaten gelecek senin bildiğin gibi değildir . Sadece arzuladığımız gelecek ve potansiyel gelecek hakkında sağ duyumuz bazen yolunu kaybedebilir değiştirmek yerine olabilecek en güzel şekilde yaşa ölümüne bir hasta mı var onun son günlerini en mutlu olacağ*ın* şekilde geçir , ayrılık mı var yaşamak istediğin her şeyi yaşa geride pişmanlık bırakma gelecekle ilgili bir sorunun yada kaygın kalmaz . Geleceği kontrol edemezsin ama bu gününü güzelleştirebilirsin.

file

Kayıtlı Üye
Gelecekteki bir olayı bildikten sonra değiştirmek mümkün değildir, değiştirilebiliyorsa da zaten gelecek sizin bildiğiniz gibi değildir. Sadece arzuladığımız gelecek ve potansiyel gelecek hakkında sağ duyumuz bazen yolunu kaybedebilir değiştirmek yerine mümkün en güzel şekilde yaşayan ölümü bir hasta mı var onun son günlerini en mutlu olacağ*ın* şekilde geçirdiği , ayrılıklar mı var yaşamak istediği her şeyi hayatta kalandan ayrılmayı bırakma gelecekle ilgili bir sorun yada kaygı kalmaz. Geleceğin kontrolü olamaz ama bu günü güzelleştirebilirsin.
Teşekkürler cevabın için ama bunu yapan insanlar var örneklerini okuyup görüyoruz. Ben de araştırırken yapan insanlar gördüm o yüzden soruyorum. Yoksa elde çare mecbur kabullenirsin o tabi bir durumdur.

cathrine

Kayıtlı Üye
Teşekkürler cevabın için ama bunu yapan insanlar var örneklerini okuyup görüyoruz. Ben de araştırırken yapan insanlar gördüm o yüzden soruyorum. Yoksa elde çare mecbur kabullenirsin o tabi bir durumdur.
Örneğin önemli bir sınavınız var,kötü sonuçlanacağından korkup endişeleniyorsanız bu enerjinizi ders çalışmaya kullanırsanız durumu olumlu yönden değiştirmiş olursunuz...Yüksek notlar alamazsanız bile geçer not alma ihtimaliniz artar...Hiçbir şeyin garantisi yok ama o gelecekte olacağını hissedip tahmin ettiğiniz durum sınav kadar somut bir durum mu?Biraz daha açarsanız belki hep beraber tartışabiliriz...Gelecekte işinizi kaybetmekten korkuyorsanız o zaman yine endişe yerine işsiz kalmanız halinde şimdiden alternatif durumları araştırıp nerelere yöneleceğinizi az çok belirlerseniz daha iyi hissedersiniz...Belki kader de bu çabalarla değişebiliyordur...Eyleme geçmek değiştirir bazen..''Kelebek Etkisi''filmindeki gibi...Talihli insanların çoğunun hikayesinde de geçmişte attıkları küçük bir adım bütün hikayeyi değiştirmiştir.Demek istediğim yapılabilecek olumlu bir hareket varsa eyleme geçip gerisini de gönlünüz rahat olarak akışa bırakabilirsiniz ve yeri geldikçe o akışın içinde de kapıları çalmaya devam edebilirsiniz...Bir şey kaybetmiyorsunuz sonuçta ...Hiçbir şey yapmamanın daha iyi olduğu zamanlar da vardır ama zaten onu bilmek de başka bir boyut herhalde...

file

Kayıtlı Üye
Örneğin önemli bir sınavınız var,kötü sonuçlanacağından korkup endişeleniyorsanız bu enerjinizi ders kullanırsanız durumu olumlu olanları değiştirmiş olursunuz...Yüksek notlar alamazsanız bile geçer not alma ihtimaliniz artar...Hiçbir şeyin tamamı yok ama o gelecekte hissedip tahmin edilebilir durum sınav kadar bir durum mu?Biraz daha açarsanız belki hep beraber tartışabiliriz...Gelecekte bütünlüğünden kurtulursanız o zaman yine endişe yerine işsiz kalmanız halinde alternatifleri araştırıp, yönlendireceğiniz az çok belirlerseniz daha iyi anlarsınız...Belki kader de bu çabalarla değişebiliyordur... Eylem geçişi değiştirir bazen..''Kelebek Etkisi''filmindeki gibi...Talihli insanların çoğunun hikayesinde geçmişte attıkları küçük bir adım bütün hikayeyi değiştirmiştir.Demek istediğim sağlıklı olumlu bir hareket varsa eyleme devam etmeden gerisini de gönlünüz rahat olarak bulunabilira bırakabilirsiniz ve yer geldikçe o ölçümün içinde de sesleri çalmaya devam edebilirsiniz...Bir şey kaybetmiyorsunuz tamamladı ...Hiçbir şey yapmamanın daha iyi olduğu zamanlar da var ama zaten onu biliyorsunuz de başka bir boyutlu herhalde...
Çok güzel yazmışsınız. Benim olay somut bir olay açıkçası öyleki evren işaretlerini bile veriyor. Ben siteyi oldukça araştırdım. Genellikle yapılan büyüler dilek büyüleri aşk büyüleri tabi başka şeylerde var. Acaba dilek büyüsünde bu tip durumlar içinde yapabiliyor muyuz. Mesela şu olayın yönü başka bir yöne evrilsin gibi. Tabi düşünce gücüylede belki yapılır. Dediğiniz gibi atılan adımlarında faydası var. Durum ise seçim yapmakla ilgili. Ben istediğim seçimi yapmak istiyorum ama işaretlere bakılırsa seçimimi başka şeyden yana yapıp üzülüyorum. Biraz karışık anlattım. Ama bu olayın gidişatını kendi istediğim yöne çevirmek istiyorum mesela. Yani bir nevi olacak olayı engelleme.

acemicadisofia

Kayıtlı Üye
İş
Cadı
Belli sayılarda okununca felaketlerden koruduğu ve kötü kaderi /başa gelecek kötülüğü engellediği söylenen dualar var. İyi bilmiyorum da Salatı Münciye ve Tefriciye sanırım. İstenen şeyin olması/işlerin rast gitmesi için de dilek duaları olması lazım yanılmıyorsam. Bunlar işinizi görür mü?

file

Kayıtlı Üye
Belli sayılarda okununca felaketlerden koruduğu ve kötü kaderi /başa gelecek kötülüğü engellediği söylenen dualar var. İyi Bilmiyorum da Salatı Münciye ve Tefriciye sanırım. İstenen şeyin olması/işlerin rast gitmesi için de dilek duaları olması gerekmiyorsam. Bunların ayrıntılarını görür mü?
Çok dualar ettim dediğiniz gibi fakat işaretler daha net oldu sadece. O yüzden bu ara duada edemiyorum. Yani işlemler yapılması olası ise yapmak isterim yani. Bazı insanlar zihin olarak o ana gidip değişiklik yapıyorlar bu mantıklı geliyor.

AhlakiDeğer

Kayıtlı Üye
Çok dualar ettim dediğiniz gibi fakat işaretler daha net oldu sadece. O yüzden bu ara duada edemiyorum. Yani işlemler yapılması olası ise yapmak isterim yani. Bazı insanlar zihin olarak o ana gidip değişiklik yapıyorlar bu mantıklı geliyor.
Anda değişiklik...Zihnen belki değiştirilebilir gibi geliyor.Başımıza gelen her şeyi biz seçtik veya kabul ettik mantığında bakınca düşünceleri kontrol edip belli bir durumda isteğimizi belirtebiliriz.Düşüncelerde bir yönlendirme veya anlık kabullerimizi değiştirebiliriz.Düşüncelerin akışını yavaşlatmak bunun önünü açabilir.

acemicadisofia

Kayıtlı Üye
İş
Cadı
İşlem olarak başa gelecek belayı ve nasıl def edeceğinizi öğrenmek için İstihare Namazı kılabilirsiniz.

Zihin olarak o ana gidip değişiklik yapanlar kimmiş? Nerde okudunuz bunu?

acemicadisofia

Kayıtlı Üye
İş
Cadı
Anda değişiklik...Zihnen belki değiştirilebilir gibi geliyor.Başımıza gelen her şeyi biz seçtik veya kabul ettik mantığında bakınca düşünceleri kontrol edip belli bir durumda isteğimizi belirtebiliriz.Düşüncelerde bir yönlendirme veya anlık kabullerimizi değiştirebiliriz.Düşüncelerin akışını yavaşlatmak bunun önünü açabilir.
Benim anladığım kadarıyla arkadaş zaman yolculuğundan bahsediyor

file

Kayıtlı Üye
Ben eskiden öyle şeyler duymuştum. Tabiki doğruluğu tartışılır. Çünkü ben denemedim bilmiyorum. Sadece merak olarak sordum. Burda bilgili bir kişi ben bir olayı değiştirdim yazınca gelecekle ilgili merak ettim bende.

acemicadisofia

Kayıtlı Üye
İş
Cadı
Bence tanımadığınız kişilerin her lafına itibar etmeyin ve naçizane tavsiyemi isterseniz böyle konuları çok uluorta konuşmayın. Zira astral seyahat, zaman yolculuğu, tayyi mekan vb bunlar CIA ve Mossad'ın araştırma konuları. Adamlar gözlerini kırpmadan insan kesiyor, insanları makinelere bağlayıp işkence ediyorlar travma etkisi yaratmak için. Dikkatli olun derim.

file

Kayıtlı Üye
Bence tanımadığınız kişinin onu lafına itibar etmeyin ve naçizane tavsiyemi, isterseniz böyle konuları çok uluorta konuşmayın. Zira astral seyahatler, zaman yolculuğu, tayyi mekan vb bunları CIA ve Mossad'ın araştırmaları konu alıyor. Adamlar gözlerini açmaktan insan kesiyor, insanların makinelere bağlayıp, travma etkisi yaratması için. Dikkatli olun.
Siz de haklısınız. O yüzden bu sitede sormak bana mantıklı geliyor bu tip mevzuları. Neticede bilgili insanlar var . Ama etraftaki herkese zaten güvenilmez heleki böyle önemli durumlarda.