Işığı Aramaktır Masonluk...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

egedesouza

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Bu aralar,Cihangir GENER'in Masonluk hakkındaki görüşleri sık,sık tekrarlanır oldu.Dolaşırken rastladığım konuyu sizlerle yorumsuz paylaşnak istedim.

Ezoterik öğreti yanlısı kuruluşların günümüzdeki en yetkin temsilcisi olan Masonluk nedir? Ülküsü, hedefi nelerdir? Kimler Mason olabilir? Masonluk, uluslararası bir kuruluş mudur yoksa ulusal mıdır? Kimilerinin iddia ettiği gibi dinsiz bir kuruluş mudur? Bu yazıda, bu ve benzeri sorulara yanıt arayacağız.

Masonluk, çevresinde iyi tanınan, ahlaklı, erdemli ve eğitimli bireyleri bünyesine alarak, onları daha yetkin, daha olgun birer insan haline getirmeye çalışan, yani bünyesine aldığı her bireyin Kamil İnsan olma yolunda ilerlemesini amaçlayan bir ekoldür. Masonlukta bireysel hedef hakikate varmak, Yüce Varlığa erişmektir. Görüldüğü üzere, Masonlukta Yüce bir Varlığa inanmak zorunludur. İsmine ne denirse densin, Yüce bir Kudretin var olduğunu inanmayanlar, Masonluğa kabul edilmezler. Ateistler Mason olamaz. Ancak dinler arasında bir ayırım da söz konusu değildir. Her üç semavi dinden, bağnaz yapıda olmayan özgür düşünceli kişilerin Mason olabilmeleri mümkündür. Bu hoşgörünün sembolü olarak, Masonların biraraya gelerek çalıştıkları Localarda, üç semavi dinin kutsal kitapları çalışma boyunca açık tutulur. Her birey, kendi inancı doğrultusunda kutsal kabul ettiği kitaba el koyarak yemin eder.

Masonluk öğretisi, üyelerine derece derece verilen bilgilerden oluşur. Bilgilerin aşama aşama verilmesi sistemi, benzeri ekollerde binlerce yıldan bu yana uygulanagelmekte olan bir sistemdir. Ancak, öğretinin ilk aşamasının doğru algılanabilmesi için dahi, yeni katılan bireyin öğretiyi algılayabilecek düzeyde yeterli bir eğitimden geçmiş olması zorunludur. Herhangi bir eğitimden geçmemiş bir insanın, öğretinin temel amacı olan “bireyin kemale ermesi, Yüce Varlığa ulaşması” gibi hususları algılamasındaki güçlükler nedeniyle, temel eğitimden geçmiş olmak zorunlu görülmektedir. Birey daima kendini kontrol edebilmeli ve bu sayede doğruya, iyiye ve güzele yönelerek, sürekli tekamül etmelidir.

Masonlar, tüm insanlık için bir ülkü mabedi yapmak amacıyla çalışırlar. Masonluğun bu görevi, ancak tüm insanların mükemmele ulaşmaları ile son bulacaktır. Masonlara göre, Tanrının insanlara verdiği en büyük vasıf, Akıldır. İnsanlar akıllarını kullanarak, İyiyi, Doğruyu ve Güzeli aramakla yükümlüdür. Mason mabedi, üç sütun üzerinde ayakta durmaktadır. Bunlar, Akıl, Kuvvet ve Güzelliktir. Masonların en büyük dileği, Kardeşlik Sevgisinin tüm dünyaya yayılmasıdır.

Masonluğa kabul sırasında her bireye bir kabul töreni uygulanır. Bu törenin adı “İnisiasyon Töreni”dir. İnisiasyon töreninin amacı, yeni üyede içsel sezgiyi uyandırmak ve bilgilenmek için sürekli çaba harcaması gerektiğini göstermektir. Masonluk, üyelerinin zihinlerinde varolan ışığı ortaya çıkarmak amacındadır. Bu nedenle Masonlar kendilerini, "Işığın Çocukları" olarak da nitelendirirler.

Masonlukta ilk aşama “Çıraklık” derecesidir. Yeni Çırağa adım adım verilen öğretide, Semboller Dili kullanılır. Bu çok eski ve evrensel öğretim yöntemi sayesinde, sembollere her çağda, çağın gerektirdiği anlamaların yüklenebilmesi ile, Masonluk doktrini hiçbir zaman çağdaşlıktan ve akılcılıktan uzaklaşmamıştır.

İnisiasyon töreni, Masonun Tanrıya ulaşmasındaki ilk adımdır. Masonluğun hedefi, yukarıda ifade edildiği üzere üyelerini tekamül ettirmektir. Ancak bu tekamül, her bireyin kendi kapasitesi ile sınırlıdır. Eski bir deyişle, Masonluk bir denizdir, ancak her Mason ondan, kendi elindeki kabın büyüklüğü kadar su alabilir.

Masonluk, Ezoterizmin her ekolünde olduğu üzere, Tanrının insanın içinde bulunduğuna inanmaktadır. İnsanın, Tanrıyla özdeşliğini savunan Masonluk, Tanrı, Evren, İnsan birliğine inanmaktadır ve bu inanç doğrultusunda Masonluğun evrensel olduğu belirtilmektedir. Bireyin, tüm insanlıkla ve evrenle kaynaşması, aralarındaki ortak bağı, sevgi bağını bulmasını sağlar ve bu sevgi, Evrenin Ulu Mimarına ulaşmanın yegane yoludur. Evrenin Ulu Mimarı, Yüce Tanrının Masonluktaki tanımıdır. Masonlukta üstün tutulan, Tanrının Yüceliği ilkesidir. Bu nedenle insanlar arasında din farkı gözetilmez. Yüce Varlığa inanmak, ancak dinlerin bünyelerindeki her türlü dogmadan uzak kalmak, Mason olmak için aranan şartlardandır.

Tanrının Tekliği ve tüm insanların Tanrısı olduğu, kutsal kitapların, Masonlar için sadece birer ışık olduğu düşüncesi hakimdir. Bir Masonun en önemli görevi, Tanrıyı ve insanı sevmektir. Masonluğa göre, doğumdan ölüme uzanan yolculuğun amacı, Tekamül olmalıdır. Tekamül yolunda bilimin, akıl ve hikmete destek olduğu, bu nedenle de Masonluğun daima akılcılık ve bilimsellikten yana olduğu da vurgulanır.

Masonluk, tabiat üstü kuvvetleri ve mucizeleri reddeder. Aklın, uygun koşullar altında, dışardan gelecek her türlü engellemeye karşın Tekamül edeceğini savunur. Akıl, tekamülün birincil aracıdır. Tekamülün amacı ise, hakikati aramaktır. İnsanoğlunun bulabileceği en son hakikat, evrenin varoluşu ve yaşamın sırlarının açılımıdır. Ancak, bu sırlara ulaşabilmek için, sadece akıl yeterli değildir. Akıl, insanı bir noktaya kadar olgunlaştırabilir. Bu noktadan itibaren sezgi işe başlar, çünkü bazı şeyleri izahta, akıl yetersiz kalmıştır. Böylece diyebiliriz ki, ruhun gerçek tekamülünün ve Tanrıya ulaşabilmesinin en önemli aracı, Aklın rehberliğindeki Sezgi gücüdür. İnsan, Tanrıya ulaşma yolunda büyük bir aleve dönüşebilecek kıvılcımı, kendi varlığı içinde saklamaktadır. Önemli olan, bu kıvılcımın ortaya çıkartılmasıdır. Bu da ancak, uygun yönde verilecek bir eğitimin yanı sıra, sezgi gücünün tekamülüyle mümkündür.

Masonluk, eski çağlardan bu yana, dini ve siyasi her türlü yobazlığa, putlara karşı çıkmıştır ve her türlü dogmayı yıkmak en önemli görevleri arasındadır. Dar görüşlü yobaz insanlar, evrensel zekaya ancak Tanrının sahip olduğu inancındadırlar. Bu zekanın aslında, insanlık tarihi boyunca tek tek bütün insanların zekalarının birleşmesiyle üretildiğini anlayamazlar. Masonluğun dogmalara karşı çıkmakta kullandığı en güçlü silahlar, bilimin rehberliğinde akılcılık ile, fikir ve inanç hürriyeti ve hoşgörüdür. Masonluk, tüm dinlere karşı hoşgörülü davranırken, üyelerinin fikir ve inanç hürriyetlerini kısıtlamamak ve hiç bir yere ulaşmayacak, gereksiz tartışmalardan kaçınmak için, localarda dini ve siyasi tartışmalar yapılmasını yasaklamıştır.

Masonik düşünceye göre, evrende hiç bir şeyin sonu veya başlangıcı yoktur. Her şey, sürekli bir gelişme ve değişim içindedir. Bu durum, evrene hakim olan evrim ve hareket kanunları ile açıklanabilir. Evren, bu kanunlar çerçevesinde sürekli bir devinim ve büyüme içerisindedir. İnsan, evrenin bir parçasıdır ve sadece onda, hakikati kavrayacak yetenek vardır. Masonluk, yoktan var edici Tanrı fikrini kabul etmez. Tanrı, Nur'dur, Ruh'dur, Hakikat'tir, Adalet'tir, Çalışma'dır ve Aşk'tır. Tanrı, önsüz ve sonsuzdur. Hakikatin merkezidir ve kendisinden çıkmış olan tüm ruhların çekim kaynağıdır. Bütün ruhlar ölümsüzdür ve Tanrıya ulaşmak için sürekli gayret içindedir. Çevremizi saran uzayın, zamanın ve yaşamın sonsuzluğu ile, Tanrının sonsuzluğu aslında aynı şeylerdir.

Evren, Tanrı ile özdeştir. Mikrokozmosta da, Makrokozmosta da O vardır. İnsanoğlu, ulaşabildiği en küçükte de, en büyükte de daima Onu görmektedir. Cansız varlıklar, belirli koşulların biraraya gelmesi ile canlı varlıklara dönüşür. Mikroorganizmalar, basit hayvanlara, bu hayvanlar, daha gelişmişlere ve memelilere, son aşamalar olarak, maymun türlerine ve nihayet, zincirin son halkası olan İnsan'a ulaşır. Yaşamın en belirgin özelliği olan Zeka, en basit hayvanlarda bile görünse dahi, en üst düzeydeki ifadesine insan ile ulaşır. İnsan, düşünebilen ve belli sonuçlara ulaşarak, ulaştığı bu sonuçları, kendisinden sonraki nesillere aktarabilen yegane yaratıktır. Çevresindeki olağanüstü düzenin bir tesadüf olamayacağını düşünen insan, aklının ve sezgisinin yardımı ile, Tanrının varlığını kavrayabilmiştir.

Ancak Tanrı kavramı, çoğu zaman yozlaştırılmış, Tanrının sevgi olduğu unutularak, ona korkuyla yaklaşılması öğretilmiştir. Tanrı ile alış verişte bulunduklarını iddia edenler tarafından O, korkulacak bir varlık haline getirilmiştir. Bu yöndeki öğretiler, bir çok dogmanın oluşmasına, akıl ve hikmetin, yerini yobazlık ve karanlığa bırakmasına neden olmuştur.

Masonluk için, zaman içindeki kuvvet, zaman dışındaki Tanrının ispatıdır. Evrende her an kuvvetten madde doğduğu gibi, madde de kuvvete, yani enerjiye dönüşmektedir. Doğa, ateşle kıvamlaşmakta ve olgunlaşmaktadır.

Yukarıda ifade edildiği gibi Masonluk evrenseldir. Bu yönü ile de uluslararasıdır. Mason olan her birey, bir kardeşlik örgütünün üyesi olduğu için, kendi ülkesindeki Masonlar kadar, diğer ülkelerdeki Masonların da kardeşi olarak kabul edilir. Ancak her ülkenin Masonik örgütlenmeleri ulusaldır. Her Mason, daha katılım töreni sırasında, kendi ülkesinin amaç ve çıkarları doğrultusunda hizmet edeceğine yemin etmektedir. Türk Masonluğunun en üst otoritesi olan Türkiye Büyük Locası, yasal ve izinli bir dernek statüsündedir. Üyelerinin tamamı yetkili mercilerce bilinmektedir. Bu çerçevede Masonluk asla gizli veya yasadışı bir örgüt değildir ve hiçbir dönemde, hiçbir ülkede de gizli ya da yasadışı olarak örgütlenmemiştir. Yukarıda izah edilen ülkü ve hedeflerin dışında herhangi bir gizli ya da yasadışı hedefi de asla olmamıştır.

Masonlar, kendi ülkesinin ve milletinin çıkarları doğrultusunda çalışan ancak “İnsanlık için mutluluk yuvası olacak bir ülkü mabedi yapmak” amacıyla tüm insanlığın çıkarları doğrultusunda çalışmayı şiar edinen bir ekolün mensuplarıdır.

Cihangir GENER

scLeng

Banlı Kullanıcı
Ağzimi bozacagim simdi tovbe yarabbi direk evrim teorisini alttan alttan vermis yazida ayrica ...........hem evrimi savunmus hemde masonlari panteist olarak gostermis kutsal kitaplarda yaratici herseyi yoktan var ettim diyor bu elemanda yok oyle bir sey diyor ardindanda uc buyuk dinden olanlar girer diyor bu nasil bir celiskidir ? Bu yaziyla sadece allahi arayan garip ve cahillerin aklina girer.Isigin cocuguymus :)

adminden uyarı: gereksiz ifadelerinizi sildim. terbiyenizi takının lütfen

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Masonluk hakkında şimdi bir şeyler yazacağım ama rica ederim yobaz ve kıt düşünceliler bunu başka yere çekmesin. Zira Masonluk hakkında iyi şeyler yazmayacağım. Baştan yazayım ki, kötüleyeceğim Masonları yobazlara yeğlerim. Evet başlayabilirim.

Efendim Masonlara katılmak veya sempati duymak size tek bir şey kazandırır: Parasal kuvvet. Bunu da öyle ha diye kazanamazsınız, önce çalışacaksınız, kendinizi ispatlayacaksınız belli konularda başarılı olacaksınız sonra sizi alacaklar. Kimse size öyle elden para falan da vermez. Ancak siz verirsiniz. Bol bol fakir fukaraya yardım, oraya buraya bağış, o okula kütüphane, bu okula bilgisayar vs. vs. çalışır durursunuz. Burada edineceğiniz çevre ile ancak sahip olduğunuz işi ve başarıyı katlarsınız. Başka da bir işe yaramaz sizin katılabileceğiniz ve olabileceğiniz Masonluk.
Derseniz ki ya adamlar ne güzel hep yardım ediyor? Yardım kimsenin tekelinde değil kendiniz de yardım edebilirsiniz.
Derseniz ki ya adamlar ne güzel bir birlerini tutuyor? Ona bir şey diyemem, eğer ticaret ve genel anlamda bürokratik işlere giriyorsan zaten ya cemaatçi olacaksın, ya mason, ya ülkücü mafya yakını ya da siyasi rejim yanlısı. Başka da artıp kısalamazsın. Ben gerçekleri yazarım kimsenin de zoruna gitmesin.
Peki madem bu adamlar neden böyle din min diye inciler döküyor? Peki bu adamlar kötü adamlar mı? İnanın %80'i ne halt ettiğini veya Masonluğun amacını ne önemser ne de bilir. Çoğu çok başka sebeplerle o organizasyondadır. Bu bir iç içe çemberler oluşumudur. En içerideki çekirdek dışında dışa çıktıkça amaçlar ve niyetler tamamen gizlenmiş ve sırlaşmış olur. En dıştakiler de iç çemberin bildiği ve bu idealde yürüdüğü adımları kamufle etmek ve güçlendirmek görevindedir. Dıştakiler menfaatçi, içtekiler idealisttir kısacası. Yani menfaatçi kısım ne kötülük bilir ne iyilik. Boştur.
Evet şuan Türkiye'nin çok zengin iş adamları ve tanınmış bir çok hayırsevere boş demiş bulunuyorum. Kusura bakmasınlar kapalı kapılar ardından onlara çok feci gülüp salak diyen üstleri var. Kuçu kuçu muamelesi yapıyorlar. Üstelik hiç de sevmiyorlar. Zira onlar da biliyor ki menfaatçi dış çember her an herkesi satabilir. İdeallerini ve sırlarını asla bunlara teslim etmezler o yüzden. Sadece menfaatlerini gidermelerine izin verirler ama her an da tekmeyi atabilecek biçimde tutarlar.
Anlayacağınız bütün bu Masonlara tepki vesair, o iç çemberden dolayıdır. Atılan bütün yumurtalar ve hakaretler de sadece dış çemberlere değer. O dış çemberler de sizin siyasileriniz, iş adamlarınız, askerleriniz ve yargı mensubu çalışanlarınız olduğundan kendinizi yıpratmış olursunuz. Bu da Masonluğun en kurnaz oluşum taktiklerinden biridir ya zaten.
Peki ne ki bu adamların amacı? Bu adamların amacı bir tane değil. Hatta zamanla değişti. Zira Masonik iç ana çekirdek daha sonra el değiştirdi ya da idealleri uğruna farklı ittifaklara girişti. Bu tür oluşumlarda bu kadar bilinmezlik ve komplo teorisinin çıkışı da bu yüzdendir. Yani Masonluk dediğiniz zaman aklınıza menfaat gelsin kısacası. Başka bir şey geldiğinde bilin ki muhtemelen aklınıza gelen şey çok farklıdır ve eksiktir. Bu adamların ana çekirdeğin niyeti belki iyiydi belki kötüydü ama bir gerçek var ki etkileşimde oldukları veya değiştirdikleri iç çemberlerin ciddi bir bölümü dinlere karşı olan ve semavi olsun pagan olsun bütün dinleri yok etmeyi amaçlamış bölümdür. Varın gerisini siz düşünün ;)

musashi

Banlı Kullanıcı
Masonluk hakkında şimdi bir şeyler yazacağım ama rica ederim yobaz ve kıt düşünceliler bunu başka yere çekmesin. Zira Masonluk hakkında iyi şeyler yazmayacağım. Baştan yazayım ki, kötüleyeceğim Masonları yobazlara yeğlerim. Evet başlayabilirim.

Efendim Masonlara katılmak veya sempati duymak size tek bir şey kazandırır: Parasal kuvvet. Bunu da öyle ha diye kazanamazsınız, önce çalışacaksınız, kendinizi ispatlayacaksınız belli konularda başarılı olacaksınız sonra sizi alacaklar. Kimse size öyle elden para falan da vermez. Ancak siz verirsiniz. Bol bol fakir fukaraya yardım, oraya buraya bağış, o okula kütüphane, bu okula bilgisayar vs. vs. çalışır durursunuz. Burada edineceğiniz çevre ile ancak sahip olduğunuz işi ve başarıyı katlarsınız. Başka da bir işe yaramaz sizin katılabileceğiniz ve olabileceğiniz Masonluk.
Derseniz ki ya adamlar ne güzel hep yardım ediyor? Yardım kimsenin tekelinde değil kendiniz de yardım edebilirsiniz.
Derseniz ki ya adamlar ne güzel bir birlerini tutuyor? Ona bir şey diyemem, eğer ticaret ve genel anlamda bürokratik işlere giriyorsan zaten ya cemaatçi olacaksın, ya mason, ya ülkücü mafya yakını ya da siyasi rejim yanlısı. Başka da artıp kısalamazsın. Ben gerçekleri yazarım kimsenin de zoruna gitmesin.
Peki madem bu adamlar neden böyle din min diye inciler döküyor? Peki bu adamlar kötü adamlar mı? İnanın %80'i ne halt ettiğini veya Masonluğun amacını ne önemser ne de bilir. Çoğu çok başka sebeplerle o organizasyondadır. Bu bir iç içe çemberler oluşumudur. En içerideki çekirdek dışında dışa çıktıkça amaçlar ve niyetler tamamen gizlenmiş ve sırlaşmış olur. En dıştakiler de iç çemberin bildiği ve bu idealde yürüdüğü adımları kamufle etmek ve güçlendirmek görevindedir. Dıştakiler menfaatçi, içtekiler idealisttir kısacası. Yani menfaatçi kısım ne kötülük bilir ne iyilik. Boştur.
Evet şuan Türkiye'nin çok zengin iş adamları ve tanınmış bir çok hayırsevere boş demiş bulunuyorum. Kusura bakmasınlar kapalı kapılar ardından onlara çok feci gülüp salak diyen üstleri var. Kuçu kuçu muamelesi yapıyorlar. Üstelik hiç de sevmiyorlar. Zira onlar da biliyor ki menfaatçi dış çember her an herkesi satabilir. İdeallerini ve sırlarını asla bunlara teslim etmezler o yüzden. Sadece menfaatlerini gidermelerine izin verirler ama her an da tekmeyi atabilecek biçimde tutarlar.
Anlayacağınız bütün bu Masonlara tepki vesair, o iç çemberden dolayıdır. Atılan bütün yumurtalar ve hakaretler de sadece dış çemberlere değer. O dış çemberler de sizin siyasileriniz, iş adamlarınız, askerleriniz ve yargı mensubu çalışanlarınız olduğundan kendinizi yıpratmış olursunuz. Bu da Masonluğun en kurnaz oluşum taktiklerinden biridir ya zaten.
Peki ne ki bu adamların amacı? Bu adamların amacı bir tane değil. Hatta zamanla değişti. Zira Masonik iç ana çekirdek daha sonra el değiştirdi ya da idealleri uğruna farklı ittifaklara girişti. Bu tür oluşumlarda bu kadar bilinmezlik ve komplo teorisinin çıkışı da bu yüzdendir. Yani Masonluk dediğiniz zaman aklınıza menfaat gelsin kısacası. Başka bir şey geldiğinde bilin ki muhtemelen aklınıza gelen şey çok farklıdır ve eksiktir. Bu adamların ana çekirdeğin niyeti belki iyiydi belki kötüydü ama bir gerçek var ki etkileşimde oldukları veya değiştirdikleri iç çemberlerin ciddi bir bölümü dinlere karşı olan ve semavi olsun pagan olsun bütün dinleri yok etmeyi amaçlamış bölümdür. Varın gerisini siz düşünün ;)

Yüreğine sağlık resmen içimdekilere ayna tutmuşssun. Çok güzel bir yazı . Teşekkürler.

egedesouza

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Ağzimi bozacagim simdi tovbe yarabbi direk evrim teorisini alttan alttan vermis yazida ayrica ...........hem evrimi savunmus hemde masonlari panteist olarak gostermis kutsal kitaplarda yaratici herseyi yoktan var ettim diyor bu elemanda yok oyle bir sey diyor ardindanda uc buyuk dinden olanlar girer diyor bu nasil bir celiskidir ? Bu yaziyla sadece allahi arayan garip ve cahillerin aklina girer.Isigin cocuguymus :)

adminden uyarı: gereksiz ifadelerinizi sildim. terbiyenizi takının lütfen

Sizin gibi biriyle ne bu konuyu ne de başka bir konuyu tartışmak istemem...

Konuşma uslubuna ve ilk tepkine bakacak olursak gerçekten Allah cümlemizi yobazlara karşı korusun...

scLeng

Banlı Kullanıcı
@egedesouza benim sinirim falan yok arkadasim gozlerimle tanik oldugum bazi olaylardan sonra bu sekilde bir yaziya tepkim ayrica siz kimsiniz ki beni yobazlikla itham ediyorsunuz? Bu samimiyeti nerden aliyorsunuz ? ortada kisilere hakaretim yok bir olusuma tepkim var yazimdada ne bir hakaret nede bir kufur var sahsiyete.Bunlarin ne oldugunu bilen biliyor benimle tartismaman inan zerre umrumda degil gerektiginde baldan tatli olmasinida bilirim.Ama sen once bana yakistirdigin yobazlik kelimesinden utan!

egedesouza

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
@egedesouza benim sinirim falan yok arkadasim gozlerimle tanik oldugum bazi olaylardan sonra bu sekilde bir yaziya tepkim ayrica siz kimsiniz ki beni yobazlikla itham ediyorsunuz? Bu samimiyeti nerden aliyorsunuz ? ortada kisilere hakaretim yok bir olusuma tepkim var yazimdada ne bir hakaret nede bir kufur var sahsiyete.Bunlarin ne oldugunu bilen biliyor benimle tartismaman inan zerre umrumda degil gerektiginde baldan tatli olmasinida bilirim.Ama sen once bana yakistirdigin yobazlik kelimesinden utan!

Lütfen , admin sizi güzel iltifatlarınızdan dolayı uyarmadı, mesajınızı düzeltmedi...

Terbiyeli olunuz...

3008

Kayıtlı Üye
''Masonluk, tabiat üstü kuvvetleri ve mucizeleri reddeder.
Evren, Tanrı ile özdeştir.
Masonlara göre, Tanrının insanlara verdiği en büyük vasıf, Akıldır. ''
Arkadaş hem tanrının varlığını kabul et, hem mucizelere inanma, hem de tanrının verdiği akıldan bahset. Be adam tanrının verdiği akıl bile bir mucizedir. Sırf laf kalabalığı. Masonluk dini inkar eder. Çıkarcı kesim denilen çemberin dışındakilere bu görüş empoze edilir ki çekirdektekiler tasfiye edilmesin diye. Çekirdek kesim de lucifer e çalışır.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Birde masonluğu övüp, savunmazlar mı haydaa:)) E savunurlar tabii kendileride mason:)
Masonluğun övülmesi elbette bir çoklarına fayda bir çoklarına da zarar verecektir. Her şeyde olduğu gibi. O sebeple buna tepki göstermenin manası yok ki. Arkadaşımız faydalarını ben de muhtemel zararlarını yazdım mesela. Ama kalkıp da konuyu açan kişi bana tek kötü söz etmedi. Etse eline geçecek bir şey yok çünkü. Herkesin fikri kendine sonuçta.

egedesouza

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Masonluğun övülmesi elbette bir çoklarına fayda bir çoklarına da zarar verecektir. Her şeyde olduğu gibi. O sebeple buna tepki göstermenin manası yok ki. Arkadaşımız faydalarını ben de muhtemel zararlarını yazdım mesela. Ama kalkıp da konuyu açan kişi bana tek kötü söz etmedi. Etse eline geçecek bir şey yok çünkü. Herkesin fikri kendine sonuçta.

Öncelikle hoşgörülü yaklaşımınız için teşekkürler...

Bunu kavrayabilmek çok mu zor bilmiyorum ama insanların artık inanç ve düşüncelerin mutlak bir doğrusu vardır görüşlerini terketmeleri gerekiyor...

Çünkü mutlak bir doğru yoktur. Saba göre başka bana göre başkadır ve buna saygıyla yaklaşmak gerekir...

Bir de merak ettiğim bir konu var: Ya madem bu kadar katısın kesinlikle fikrin değişmeyecek nedir bu hırs bu ısdırap? Okuma bu kadar basit olsa gerek...

(Ayrıca bu konuda buradaki birçok kişiden çok şey bildiğimi ifade ediyor, isteyenle düzgün ve saygı sınırları içerisinde bu konu hakkında görüş alış
verişinde bulunabilirim..)

Sağlıcakla...

.Peki madem bu adamlar neden böyle din min diye inciler döküyor? Peki bu adamlar kötü adamlar mı? İnanın %80'i ne halt ettiğini veya Masonluğun amacını ne önemser ne de bilir. Çoğu çok başka sebeplerle o organizasyondadır. Bu bir iç içe çemberler oluşumudur. En içerideki çekirdek dışında dışa çıktıkça amaçlar ve niyetler tamamen gizlenmiş ve sırlaşmış olur. En dıştakiler de iç çemberin bildiği ve bu idealde yürüdüğü adımları kamufle etmek ve güçlendirmek görevindedir. Dıştakiler menfaatçi, içtekiler idealisttir kısacası. Yani menfaatçi kısım ne kötülük bilir ne iyilik. Boştur

Öncelikle yorumunuz için teşekkürler...

İddaalarınıza birebir cevap vermek istiyorum...

*"Efendim Masonlara katılmak veya sempati duymak size tek bir şey kazandırır: Parasal kuvvet. Bunu da öyle ha diye kazanamazsınız, önce çalışacaksınız, kendinizi ispatlayacaksınız belli konularda başarılı olacaksınız sonra sizi alacaklar. Kimse size öyle elden para falan da vermez. Ancak siz verirsiniz. Bol bol fakir fukaraya yardım, oraya buraya bağış, o okula kütüphane, bu okula bilgisayar vs. vs. çalışır durursunuz. Burada edineceğiniz çevre ile ancak sahip olduğunuz işi ve başarıyı katlarsınız. Başka da bir işe yaramaz sizin katılabileceğiniz ve olabileceğiniz Masonluk. "

Birncisi:

Fakirler Mason olamaz. (Fakir kisilerin, yardimseverlik, erdemlik, iyi kisileri daha iyi kisiler haline getirmek vb. ideallerden once daha buyuk sorunlari ve ugrasmakta oldugu durumlari vardir. Bir fakir Mason olabilirse, ne toplulugumuza, ne insanliga, nede kendisine beklenen faydayi saglayamaz. Masonluk herkese gore degildir. Mason olmak icin oncelikle kalbinizde bir Mason olmus olmaniz gerekir.)

Yani giren kişilerin ne paraya ne de itibara ihtiyaçları vardır...hee şöyle diyebilirsiniz "daha çok para ve itibar". Onuda şöyle açıklayayım. Bu sadece masonluğa özgü brşey değildir. Orada üst mevkilerden birçok dostunuz tanıdığınız olabilir, ve bu dostluk nedeniyle size mesela şirketinde daha iyi bir yaşam şartları sunabilir.. örneğin iki tane sekreter var işe alacağanız biri mason. Diğer herşeyleri aynı. Tabii ki kendine yakın olan adamı alır...Ama bu dediğim gibi her şeyde böyledir. Dinci bir adam hristiyan olan birini işe almayacağı gibi... Veya şuan her memeriyette işleyen "torpil" olayları gibi...

İkinci olarak, girmek için yardım, başarı filan... Gerek yok efendim şartlar bellidir... Ama bu doğru bile olsa bence eleştirilecek değil övülecek bir yanıdır...

*"eğer ticaret ve genel anlamda bürokratik işlere giriyorsan zaten ya cemaatçi olacaksın, ya mason, ya ülkücü mafya yakını ya da siyasi rejim yanlısı. Başka da artıp kısalamazsın."

Bu konudaki tespitiniz gerçekleri yansıtıyor aslında... ve bu secenekler arasında en masum ve zararsız olanı da masonluk gibi duruyor. peki neden diğerleri değil de masonluk konuşuluyor ve yüzlerce komplo teorileri atılıyor? Siz de biliyorsunuz cevabını ... Tarihte gizli olan şeyler devamlı birilerini rahatsız etmiş ve karalama istemi ortaya çıkmıştır...

* "Peki madem bu adamlar neden böyle din min diye inciler döküyor? Peki bu adamlar kötü adamlar mı? İnanın %80'i ne halt ettiğini veya Masonluğun amacını ne önemser ne de bilir. Çoğu çok başka sebeplerle o organizasyondadır. Bu bir iç içe çemberler oluşumudur. En içerideki çekirdek dışında dışa çıktıkça amaçlar ve niyetler tamamen gizlenmiş ve sırlaşmış olur. En dıştakiler de iç çemberin bildiği ve bu idealde yürüdüğü adımları kamufle etmek ve güçlendirmek görevindedir. Dıştakiler menfaatçi, içtekiler idealisttir kısacası. Yani menfaatçi kısım ne kötülük bilir ne iyilik. Boştur"

Öncelikle din derler çünkü: Yuce bir yaradana inanmak, Mason olabilmenin kosullari arasinda ilk sirada yer alanidir. Evet, inanci olmayan kisi mason olamaz, bu kesindir ve degitirilemez. Çünkü gireken Kutsal Kitaba yemin edersin. İnancı olmayan birinin sözüne nasıl inanılır ?

ikinci olarak masonların %100 ü ne yaptığını bilir. Çember içinde çember sözü aynı hadislerdeki konu gibi çarptırılmaktadır. Farklı çemberler vardır...

Ayrıca büyük Locaların bağlı bulundukları başka bir loca vs.. ne yutdışında ne de yurtiçinde mevcuttur. Yani her ülkenin ritüelleri , uygulamaları kendine aittir. Ortak birşey yoktur. Ben soruyorum :" bu ülkedeki o dediğiniz kişiler kimden aşağı kalır tarafı vardır ki onları saklamaya çalışsınlar. kendileri orada olurlardı oyle bişe olsa emin olun.

*"Kusura bakmasınlar kapalı kapılar ardından onlara çok feci gülüp salak diyen üstleri var. Kuçu kuçu muamelesi yapıyorlar. Üstelik hiç de sevmiyorlar. Zira onlar da biliyor ki menfaatçi dış çember her an herkesi satabilir."

Mümkün değil...Kaç tane bu nedenle satılmış veya atılmış adam tanıyorsunuz?

*"Yani Masonluk dediğiniz zaman aklınıza menfaat gelsin kısacası. Başka bir şey geldiğinde bilin ki muhtemelen aklınıza gelen şey çok farklıdır ve eksiktir. Bu adamların ana çekirdeğin niyeti belki iyiydi belki kötüydü ama bir gerçek var ki etkileşimde oldukları veya değiştirdikleri iç çemberlerin ciddi bir bölümü dinlere karşı olan ve semavi olsun pagan olsun bütün dinleri yok etmeyi amaçlamış bölümdür. Varın gerisini siz düşünün"

Bakın bu önyargı neden oluştu bir düşünelim:

Evet tarihteki bazı olayların arkasında masonların çıktığı doğrudur. Çünkü büyük adamların çoğu masondur. Onun bunun yapcağı şeyler değildir bu olaylar. yani anlatmak istediğim şu ki : Bunları Masonluğun yaptığını değil de , o karar verenin bir mason olduğu şeklinde düşünmeliyiz.

Atıyorum... Dünya da terörist saldırıları yapan müslümanları düşünerek "tüm müslümanlar böyledir" veya "bu müslümanlığın işidir " demek gibi...

Dinleri kaldırmak ... Bu da komık bir teori olmuş. Zira toplantılarda 3 kutsal kitap devamlı orda olur...

Ayrıca şunları belirtmek istiyorum bu inanışlara sahip olan genel kesime:

Hayatlarında hiç bir mason görmüş veya tanışmışlar mıdır, konuşmuşlar mıdır?

Hiç gidip bakmışlar mıdır yerlerine? Adresleri bellidir, kolayca bulabilirler...

Bakın şunları birbirleriyle karıştırmayın... Gündem konusu olan illuminati ile masonluk tamamen ayrıdır. Biri varlığı bile kanıtlanamamışken diğerinin adresleri bellidir isimleri bellidir, saklı bişey yoktur yani...

Neyse fazla uzatmayayım.

Teşekkürler... Sağlıcakla...

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Öncelikle yorumunuz için teşekkürler...

İddaalarınıza birebir cevap vermek istiyorum...

*"Efendim Masonlara katılmak veya sempati duymak size tek bir şey kazandırır: Parasal kuvvet. Bunu da öyle ha diye kazanamazsınız, önce çalışacaksınız, kendinizi ispatlayacaksınız belli konularda başarılı olacaksınız sonra sizi alacaklar. Kimse size öyle elden para falan da vermez. Ancak siz verirsiniz. Bol bol fakir fukaraya yardım, oraya buraya bağış, o okula kütüphane, bu okula bilgisayar vs. vs. çalışır durursunuz. Burada edineceğiniz çevre ile ancak sahip olduğunuz işi ve başarıyı katlarsınız. Başka da bir işe yaramaz sizin katılabileceğiniz ve olabileceğiniz Masonluk. "

Birncisi:

Fakirler Mason olamaz. (Fakir kisilerin, yardimseverlik, erdemlik, iyi kisileri daha iyi kisiler haline getirmek vb. ideallerden once daha buyuk sorunlari ve ugrasmakta oldugu durumlari vardir. Bir fakir Mason olabilirse, ne toplulugumuza, ne insanliga, nede kendisine beklenen faydayi saglayamaz. Masonluk herkese gore degildir. Mason olmak icin oncelikle kalbinizde bir Mason olmus olmaniz gerekir.)

Yani giren kişilerin ne paraya ne de itibara ihtiyaçları vardır...hee şöyle diyebilirsiniz "daha çok para ve itibar". Onuda şöyle açıklayayım. Bu sadece masonluğa özgü brşey değildir. Orada üst mevkilerden birçok dostunuz tanıdığınız olabilir, ve bu dostluk nedeniyle size mesela şirketinde daha iyi bir yaşam şartları sunabilir.. örneğin iki tane sekreter var işe alacağanız biri mason. Diğer herşeyleri aynı. Tabii ki kendine yakın olan adamı alır...Ama bu dediğim gibi her şeyde böyledir. Dinci bir adam hristiyan olan birini işe almayacağı gibi... Veya şuan her memeriyette işleyen "torpil" olayları gibi...

İkinci olarak, girmek için yardım, başarı filan... Gerek yok efendim şartlar bellidir... Ama bu doğru bile olsa bence eleştirilecek değil övülecek bir yanıdır...

*"eğer ticaret ve genel anlamda bürokratik işlere giriyorsan zaten ya cemaatçi olacaksın, ya mason, ya ülkücü mafya yakını ya da siyasi rejim yanlısı. Başka da artıp kısalamazsın."

Bu konudaki tespitiniz gerçekleri yansıtıyor aslında... ve bu secenekler arasında en masum ve zararsız olanı da masonluk gibi duruyor. peki neden diğerleri değil de masonluk konuşuluyor ve yüzlerce komplo teorileri atılıyor? Siz de biliyorsunuz cevabını ... Tarihte gizli olan şeyler devamlı birilerini rahatsız etmiş ve karalama istemi ortaya çıkmıştır...

* "Peki madem bu adamlar neden böyle din min diye inciler döküyor? Peki bu adamlar kötü adamlar mı? İnanın %80'i ne halt ettiğini veya Masonluğun amacını ne önemser ne de bilir. Çoğu çok başka sebeplerle o organizasyondadır. Bu bir iç içe çemberler oluşumudur. En içerideki çekirdek dışında dışa çıktıkça amaçlar ve niyetler tamamen gizlenmiş ve sırlaşmış olur. En dıştakiler de iç çemberin bildiği ve bu idealde yürüdüğü adımları kamufle etmek ve güçlendirmek görevindedir. Dıştakiler menfaatçi, içtekiler idealisttir kısacası. Yani menfaatçi kısım ne kötülük bilir ne iyilik. Boştur"

Öncelikle din derler çünkü: Yuce bir yaradana inanmak, Mason olabilmenin kosullari arasinda ilk sirada yer alanidir. Evet, inanci olmayan kisi mason olamaz, bu kesindir ve degitirilemez. Çünkü gireken Kutsal Kitaba yemin edersin. İnancı olmayan birinin sözüne nasıl inanılır ?

ikinci olarak masonların %100 ü ne yaptığını bilir. Çember içinde çember sözü aynı hadislerdeki konu gibi çarptırılmaktadır. Farklı çemberler vardır...

Ayrıca büyük Locaların bağlı bulundukları başka bir loca vs.. ne yutdışında ne de yurtiçinde mevcuttur. Yani her ülkenin ritüelleri , uygulamaları kendine aittir. Ortak birşey yoktur. Ben soruyorum :" bu ülkedeki o dediğiniz kişiler kimden aşağı kalır tarafı vardır ki onları saklamaya çalışsınlar. kendileri orada olurlardı oyle bişe olsa emin olun.

*"Kusura bakmasınlar kapalı kapılar ardından onlara çok feci gülüp salak diyen üstleri var. Kuçu kuçu muamelesi yapıyorlar. Üstelik hiç de sevmiyorlar. Zira onlar da biliyor ki menfaatçi dış çember her an herkesi satabilir."

*"Yani Masonluk dediğiniz zaman aklınıza menfaat gelsin kısacası. Başka bir şey geldiğinde bilin ki muhtemelen aklınıza gelen şey çok farklıdır ve eksiktir. Bu adamların ana çekirdeğin niyeti belki iyiydi belki kötüydü ama bir gerçek var ki etkileşimde oldukları veya değiştirdikleri iç çemberlerin ciddi bir bölümü dinlere karşı olan ve semavi olsun pagan olsun bütün dinleri yok etmeyi amaçlamış bölümdür. Varın gerisini siz düşünün"

Bakın bu önyargı neden oluştu bir düşünelim:

Evet tarihteki bazı olayların arkasında masonların çıktığı doğrudur. Çünkü büyük adamların çoğu masondur. Onun bunun yapcağı şeyler değildir bu olaylar. yani anlatmak istediğim şu ki : Bunları Masonluğun yaptığını değil de , o karar verenin bir mason olduğu şeklinde düşünmeliyiz.

Atıyorum... Dünya da terörist saldırıları yapan müslümanları düşünerek "tüm müslümanlar böyledir" veya "bu müslümanlığın işidir " demek gibi...

Dinleri kaldırmak ... Bu da komık bir teori olmuş. Zira toplantılarda 3 kutsal kitap devamlı orda olur...

Ayrıca şunları belirtmek istiyorum bu inanışlara sahip olan genel kesime:

Hayatlarında hiç bir mason görmüş veya tanışmışlar mıdır, konuşmuşlar mıdır?

Hiç gidip bakmışlar mıdır yerlerine? Adresleri bellidir, kolayca bulabilirler...

Bakın şunları birbirleriyle karıştırmayın... Gündem konusu olan illuminati ile masonluk tamamen ayrıdır. Biri varlığı bile kanıtlanamamışken diğerinin adresleri bellidir isimleri bellidir, saklı bişey yoktur yani...

Neyse fazla uzatmayayım.

Teşekkürler... Sağlıcakla...

Eleştiri ve değerlendirmeler için teşekkür ederim.

Çok zeki olduğunuzu sanıyorsunuz sanırım ege bey,ben size inanisiniz yada herhangi bir vasiftan dolayi cikismadim urumda gerekeni yapip cemberi asan uslubumu duzeltmis.Bundan sonra size devam etmek kaliyor sanirim oturup kisileri tartiscak halimiz yok bos muhabbettende nefret ederim ama birde kendini hakli cikarma girisimin cok basit olmus terbiyemde gayet yerinde iyi geceler herkese.

Arkadaştan ben istedim böyle bir değerlendirme yapmasını yazıma karşılık. Zira onun dışında herkes onun yazısına yazdığım şeyi değerlendirdi. Ben de yazı sahibinin konusuna bu kadar yüklenmişken kendi düşüncesini merak ederek sordum. Sağolsun o da kendi fikirleriyle iştirak etti. Kırmayalım insanları sevgili scLeng.

ermanakca

Banlı Kullanıcı
Hamma saldırmışsınız adama. Hepimiz az çok aklı kişiliği oturmuş adamlarız, birkaç paylaşımla inanışımızı değiştirecek değiliz ki. Aynı paylaşımın içinde birde antitez sunulmuş, bırakın da adam bir şeyler anlatsın siz böyle saldırdıkça insanın konu açası gelmez.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master

Sıra geldi centilmence tartışmaya. :D

Atılanı görmedim ama kullanılanı gördüm. Hak verirsiniz ki isim veremem, tarih ve olay bilgisi hiç veremem. Lakin ağır biçimlerini biliyorum diyebilirim. Siz bunun olmadığını kesin biçimde ifade edebilir misiniz? Üstelik gördüğüm şey Mason olmayan birinin, loca mensubu bir takım üstündeki insanlar üstündeki fevkalade yaptırım ve kullanım gücüydü. Diyebilirsiniz ki bunlar kaideyi bozmayan istisnai meselelerdir. Lakin benim şahit olduğum bazı durumlar ürkütücü şeyler düşündürebilecek şekildeydi. Hepsi bir yana bazı emniyet meselelerinde bir birine girmiş kör düğüm misali konuları da tetikliyordu. Bu şekilde bir kaos ortamında kesinlik belirtmek ne kadar sağlıklı ve güvenilir?

egedesouza

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Sıra geldi centilmence tartışmaya. :D

Atılanı görmedim ama kullanılanı gördüm. Hak verirsiniz ki isim veremem, tarih ve olay bilgisi hiç veremem. Lakin ağır biçimlerini biliyorum diyebilirim. Siz bunun olmadığını kesin biçimde ifade edebilir misiniz? Üstelik gördüğüm şey Mason olmayan birinin, loca mensubu bir takım üstündeki insanlar üstündeki fevkalade yaptırım ve kullanım gücüydü. Diyebilirsiniz ki bunlar kaideyi bozmayan istisnai meselelerdir. Lakin benim şahit olduğum bazı durumlar ürkütücü şeyler düşündürebilecek şekildeydi. Hepsi bir yana bazı emniyet meselelerinde bir birine girmiş kör düğüm misali konuları da tetikliyordu. Bu şekilde bir kaos ortamında kesinlik belirtmek ne kadar sağlıklı ve güvenilir?

Evet gelelim tartışma demiyim de bilgi alışverişi diyim. :)

Bu kadar kesinlik belirtmek tabii ki doğru olmaz ama şöyle açıklayayım izin verirseniz:

Hani demin anlatmıştım ya çember içinde çember değil farklı çemberler vardır diye.

Türkiye' iki ayrı mason locası vardır. Bunlar birbirinden oldukça farklı yaklaşımlara sahiptir. O derece ki biri diğerini tanımaz.

Benim aktardığım masonluk en eski olanı en evrensel olanıdır.

Yani o sizin gördükleriniz kimdir nedir neyin nesidir bilmeden yorum yapamam. Bilmeminde mümkün olmayacağını bildiğim için de tartışmanın bu bölümünü geçebiliriz :)

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Evet gelelim tartışma demiyim de bilgi alışverişi diyim. :)

Bu kadar kesinlik belirtmek tabii ki doğru olmaz ama şöyle açıklayayım izin verirseniz:

Hani demin anlatmıştım ya çember içinde çember değil farklı çemberler vardır diye.

Türkiye' iki ayrı mason locası vardır. Bunlar birbirinden oldukça farklı yaklaşımlara sahiptir. O derece ki biri diğerini tanımaz.

Benim aktardığım masonluk en eski olanı en evrensel olanıdır.

Yani o sizin gördükleriniz kimdir nedir neyin nesidir bilmeden yorum yapamam. Bilmeminde mümkün olmayacağını bildiğim için de tartışmanın bu bölümünü geçebiliriz :)

Aslında kâfi bir anlatım oldu zaten bu dediğiniz. :)

musashi

Banlı Kullanıcı
Bu konudaki yazıların masanluğu övmekle bağlantısını hala çözemedim. Nasıl övüyorlarmış? :)
Arkadaş konunun basında matematikten bir formul verseydi , hepimiz verilen o formulun sınavlarda bize katacağı faydayı düşünrüdük ve aklımızın bir yerine not ederdik. Bu konudaki bilgilerinde formulden farkı nedir arkadaşlar onu anlayamadım. Mason kelimesi mi rahatsız ediyor sizi?

tunny

Kayıtlı Üye
Masonlarda ezoterik zincirin bir parçasıdır.Popüler kültür bütün günahlarını malesef onlara yıkmaktadır.Dünyamızda silah locaları, uyuşturucu locaları hatta bazı yobaz dini localar dururken bütün onları günahlarıda dahil masonlara atılmakta.Diyebilirsinizki onlarda bu kadar gizli olmasın yada sadece kendi kendilerini kayırmasınlar.Ama bunu demeden önce tarihi iyi incelemeniz lazım.Bu zincirin bu hale gelmesi kendi istekleri değil, dünya buna zorladı.Avrupada çoğu yakılan şişlere geçirilen kardeşlerden geri kalanların bazıları bu oluşumları oluşturdu.Mason kardeşlerde ezoterik zincirin bir parçasıdırlar.Yollar farklı olsada amaçlar birdir :)

S

SoNoL

Masonluk konusunda, sevgili Egedesouza ve Chillout' un yazdıklarını okuyunca özet olarak geldi bana ve kafamdaki bir çok karışıklığı aldı. Bu açıdan her ikinizede teşekkür ederim.
Bunun yanı sıra bu konu başlığı altında, çok güzel temel bir olay var aslında. Konuyu açan ve yorum yazan yine bu iki arkadaşımızın birbirlerine olan yaklışımı, örnek teşkil etmektedir. Saygı ve sevgi esas alınarak yapılan görüş alışverişi o kadar seviyeli ki; o açıdan örnek teşkil etmektedir diye düşünüyor ve sizleri kutluyorum.:hurray:

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...