İflas ettim, Dua yada Havas öğretin?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

madasin

Kayıtlı Üye
Çok doğru. Kuranı eline almaya korkan ( yanmak aklına geliyor insanların ), islam da yeri yok diye yobazca dinden soğutan insanlara sorulduğu zaman cevabını bile veremeyen cahil insanlar , ne sanatı bilirler, ne de bilimi. Fakat hastalıkta koşa koşa ateist bilim adamının kapısında akşama kadar beklerler. Neyse konu dağılmasın.
Burada sorgulayan, sorup öğrenen, tartışan insanların olması çok hoş. Doğru tektir çünkü.

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Konuya biraz alakasız yerden bakmışsınız bir kişi müslümansa neden ateist bir doktora gitmesin ki ? O konu başka bu konu başka.

Endülüs medeniyeti zamanındada bir çok papaz ve hristiyan prensler islamı kötülerler red ederlerdi ama kılık değiştirip müslüman kıyafetleriyle endülüse gidip müslüman tıpçılarda tedavi olurlardı. Tıp gibi şeyler insanlığın ortak mirasıdır

madasin

Kayıtlı Üye
Sn yâre-i yârim; Dikkat. Kılık değiştirip müslüman kıyafetleri ile gidiyorlardı demişsiniz. Yani gizleniyorlar. Evet, insanlık içindir bilim. Demek ki Endülüs döneminde göğsünü gere gere giden yokmuş. Ya tedaviyi yapan rahatsız oluyormuş ya da tedaviyi alan ki , bir boyun eğme, bir saklanma var burada. Siz ortak miras tespitini kültürünüze göre yapıyorsunuz, benim kültürümde aynı şeyi doğru olarak işaret ediyor. İnsanlığın ortak mirası konusu demek ki o zamanlar miras olarak saygı görmüyormuş. Kendisine saygı duymayacak fakat yaptığı bilime saygı duyacak, yaptığı buluşu kullanacak ki o şahsa o bilimi yaptıran o buluşları yaptıran kendi yaşam biçimi , bilime olan sevdası ve var olma nedeni. İnsanlar ateist olarak görebilirler fakat yaradan onu öyle görüyor mu?.

yare-i yarim

Moderator
İş
Pek sandığınız gibi değil bu konudada hatanız var :) göğüsünü gere gere niye gitsin ? o prensler ki bebekleri bile alıp ağızlarını açarak kazıklara geçiren prenslerden bahsediyoruz kadınlara tecavüz edip sonra diri diri ateşe atan prenslerden bahsediyoruz bu insanlar nasıl göğüsünü gere gere gitsin ki ?
Kim olursa olsun korka korka gider.
Siz endülüs devrinin kaynaklarını okuyun biraz aklınızdaki o olumsuz müslüman algısının yanlış olduğunu görürsünüz tedavi olmak için tıpçılara gelipte orada doktorların prenslerin kimliğini tanımasına rağmen nasıl onları ifşa etmediklerini görürsünüz.
Siz müslüman dediğinizde şamarı yiyip baba büyüksün diyen müslüman hayal ediyorsunuz sanırım
ama hiç sormuyorsunuz bu prensler kılık değiştirerek gidiyorsa bi ayıpları olabilir mi diye
günümüzde olumsuz olan bazı müslümanlara bakıp aydınlık olan bir çağa dil uzatmanızı doğrusu pek uygun bulmuyorum hatta prensleri kesiceklerdide o yüzden kılık değiştiriyorlardı tarzı söylemleriniz o dönemi iyi okumuş herkezi güldürür emin olun.
Burada satırlarca sürücek batılıların eserlerini naklederdim onları alıp okumanız için hepsinin itirafları çok düşündürücüdür endülüs medeniyeti devam etseydi orta çağda karanlık çağ diye bir tanım olmazdı diyenimi ararsınız onların atılımları olmasaydı batının teknoloji reformları 200 yıl gecikirdi diyenimi ararsınız,
Aklını yitirenleri içine şeytan girmiş diyerek kör kuyulara hapsederlerdi bizde onları ordan alırdık kaçırıp müslüman hekimlere götürürdük diyen tarihi itiraflar mı ararsınız.
Batının üzerine doğan islam güneşi adlı eseri okursanız ki yazarı bir batılıdır o eser size biraz bilgi verebilir

Konunun tartışmaya dönmemesi için daha cevap vermeyeceğim çünki tartışmaya dönen konular kapatılıyor belki konu sahibinin alacağı cevaplar vardır onlarada mani olmak istemem iyi forumlar.

madasin

Kayıtlı Üye
Sn Yare-i yârim; bana o kadar yazıp, cevap vermeyeceğim deme hakkınız yok. Kazıklarla işkence yapan prensler olduklarını yazsa idiniz ben öyle yazmazdım pek tabi ki. Normal prens ve rahipler algısı olduğu için yazınızda normal yaşamın akışında değerlendirdiğim açık . Prenslerin kafasını keseceklerdi şeklinde yazdığımı vurgulamışsınız. Nerede yazmışım ? Lütfen o satırları bana gösterir misiniz. Yazmadıklarım üzerinden beni eleştirirseniz, ben tabi ki size cevap yazarım ve yazılanlara cevap yazmayacağım demek hiç olmaz bu durumda değil mi ? Ayrıca kimse bana gülmez emin olunuz. Yazmadığımı okuyunca göreceklerdir. Sadece yazdıklarından sorumludur insanlar. Ayrıca çok ön yargılı yaklaşmışsınız bana. Benim müslüman algım hiç sizin benim yazımdan çıkardığınız gibi değil inanınız. Ayrıca , benim şamar yiyip te ' baba büyüksün ' diyen müslüman algısını hayal ettiğim gibi ağır bir ithamınızı da kabul etmediğimi, etmeyeceğimi buradan size belirtmek isterim.Ayrıca böyle ithamlar , hedef bulursa siz değil ben uğraşırım değil mi ? Benim hayalimdeki Müslüman algısını ben bir gün size anlatırım. Ayrıca ben islam tarihine meraklı, tarihe de meraklı okuyan biriyim. Tavsiye ettiğiniz kitap için de teşekkür ederim

madasin

Kayıtlı Üye
Konunun tartışmaya dönmemesi için , siz yazdıklarımı dikkatli okuyup yazsaydınız daha iyi olurdu değil mi? Ben Endülüs ü eleştiren ya da öven hiç bir yorum yapmadım. Olumsuz Müslüman insan çıkarımını da siz yapmışsınız benim adıma. Sizin yazdıklarınız üzerinden bir değerlendirme benimki. Tartışmaya dönen konuların kapatıldığını biliyorsanız burada benim tartışmadığım tespitini de kolayca yapabilirsiniz sanıyorum. Yazılanlar üzerinden gittiğimi anlayabilirsiniz kolayca. Ayrıca Endülüs ü belki de yargılayabilirim de. Farklı görüşler sizi kızdırmamalı değil mi.

end

Kayıtlı Üye
Selamun Aleyküm

3 yıldır iflasla boğuşuyorum. gücüm tükenmek üzere. Bana tesiri yüksek bir dua yada havas öğretebilir misiniz? Yüklü borcum var bunları ödemek istiyorum.
Daha önce umreye gittim 41 yasin okudum hamdolsun bir rahatlama gördüm ama bu aralar herşey daha kötüye gidiyor. Günlük hizbul bahr okuyorum.

Yeni Tarikat dersi aldım. 1 ay oluyor. Son iki haftadır işlerim hiç olmadığı kadar bozuldu. Artık dua etmekten bile yoruldum. Borçlu olanlar ne demek istediğimi anlayacaklardır. Sitede yazan pek çok duayı daha önce denemişliğim var.
Allah için bana Mevla Tealanın rahmetini cezbedebileceğim, rızık kapılarını ardına kadar açacak birşey öğretin,

Merhaba kardeşim;
Konuya girmeden merak ettim kullanıcı adının sebebi veya anlamı ne?
Ben bu siteye üye olduğum gün bu kullanıcı adını seçtim. Son.
Sondayken üye oldum,senin mesajını omumamın ve cevap yazmamın bile sebebi var bu hayatta.

3 yıldır boğuşuyorum demişssin, emin ol bende 3 yıldır boğuşuyorum. İnsan çok çaresiz kalınca, saniyeler daraltınca nefes darlığı ve panik başlıyor. Arayışa giriyorsun, bırak işi düzeltmeyi o nefesi düzeltmek için bile dua arıyorsun.
Kardeşim ben Rabbimin zoruna gitmesin yaşadıklarımca sana samimi birşey yazayım, inan inanma.
Bak ben çok rahat biriydim, çok varlıklı ama hiç şımarık değildim. Babam yetim doğup kendi yapmış herişi, ben bolluk bereket içinde büyüdüm,babam yokluktan geldiği için( adamcağız açlıktan bayılıp hastaneye kaldırdıklarında üniversitede okuyormuş utancından söyleyememiş) , babam bir hata yapmış beni şımartmamış ama yokluk, para nasıl kazanılır, hayata nasıl tutunulur öğretmemiş.
Babam rahatsızlandı, şirketi 3 yıl önce devraldım, senin gibi borçlulara ödemek için herseyı yaptım, kaçmadım hergun dua ettım, yanlış anlama kıyas kabul etme bahsettıgım rakamlar milyonlar. Ben 1 tl kazanmamışım hayatımda, bu borçları zarzor ödedim, satarak. Sonra rabbim bana blr iş bağışladı, şirketin yaralarını sarmaya başladım. Dualarım kabul oluyordu gibi, namazı bu dönemde öğrenmiştim ve iş alıncada terk etmedim, havasmı? Başucumda vefk hslen duruyor.
Sonra ne oldu biliyormusun?
Şirketi kar ettirdim, ayağa kaldırdım, Rabbim izin verdi derken hiç beklemediğim bir yerden, devraldığım zamandan önceden dev bir haciz geldi. Şimdi sana soru soruyorum, kurtardım dediğim zaman vefk, dua namazlamı düzeldim, öyleyse umudu veren rabbim ne yaptımda birgecede geri aldı. Bunu yüce Rabbim bilir.
Sonuç olarak sana fikir veremeyebilirim ama şu iki şeyi ayır, alacaklıların stresi ve ödeme vadeleri ile Rabbime yönelişi. Ben şunu öğrendim, sen ne yaparsan yap Halis yap, niyetin iyi olsun, pazarlığı boşver, takdiri ona bırak, nefsini körelt.
Allah hepinizin gönlünce versin, önce sağlık versin, imtihanınızı daha zor etmesin.
Sevgili edwird bence en kötü senaryo en kötüyü zihninde yaşa kabul et. Sonra bu en kötünün olmaması için hayırlısını vermesi için namazını kıl. Allah gönlünce versin, umarım yanlış kelimeler kullanmamışımdır.
Sevgiler

MONOTAMU

Banlı Kullanıcı
Kesinlikle katılıyorum. Ben bunların farkındayım yazımın başında ayrı tuttum zaten. İslam ülkelerinin hiç birinde yok olduğu konusunda aynı fikirdeyim. fakat resim yeteneği olan 15 yaşındaki çocuğun sarıklı abisi tarafından Allah vergisi bu hüneri yüzünden dayak yediğini görseydiniz, üstüne bir de eve kapatıldığını sizin de içiniz acırdı. Benim o yazdığımın karşılığı sizin yazınız değil. Siz islam ülkelerinde bizdeki inceliği ve muhteşem sanat saygısını ve gelişimini anlatmışsınız , çok ta güzel olmuş.Ben başka bir noktaya dikkat çekmek istedim. Sanatın hat ve ebrudan ibaret olmadığını da çok iyi biliyorum. Bildiklerimi ya da bilmedikleri ayrı konu. Ayrıca ben ebru sanatına ilgi duyan biriyim, hatta hat sanatı büyülüyor beni. Ebru denemelerim de var. Benim dikkatimi çeken, sanata olan bazı insanların katı tutumları ve yasakları. Konu dağılmasın.. Katkınız için teşekkürler.
Benim arkadaşımın resme yeteneği vardı. Hatta ilkokul diplamasını alırken çocuğa bir kağıt vermişlerdi resme yeteneği var diye. Çocuk güzel sanatlar lise'sini kazandı göndermediler, imam hatip'e gönderdiler 'hem öbür dünyasını hem bu dünyasını kazansın' diye çocuk imam hatipte sınıfta kaldı düz liseye gidip onu bitirdi şimdi fabrikada, sınavları kazanamadı ama gsl'ne gitseydi belki 4 yıllık gsf'deydi. (VAy arkadaş çevremde adam gibi adam yok bende tabi bu halde olurum. :hang: )

madasin

Kayıtlı Üye
Sn Monotamu; Doğru olabilir. Fakat konu dağıldı. Umarım insanlar inançla Allah ın verdiği yeteneği birlikte yaşama şansı bulurlar.
Sn End; Edwird rumuzunun sizinle çakışması çok ilginç. Yazdıklarınız ibretlik. Bizim kötülük kültürünü öğrenmemiz gerekiyor. Zararın nasıl verildiğini , nasıl kendimizi koruyabileceğimizi bilmeyince insan şaşkın ördek gibi ortada kalıyor ve işte o anda herkes hamle yapmaya başlıyor. Eksik olan kötülerin kitabında yazanı hiç ama hiç bilmiyor olmamız. Üstelik siz Sn End bu kadar çabalamışsınız, bunun karşılığı peki ne zaman dönecek , inanınız sizin adınıza ben de şaşırdım.

Mahad

Banlı Kullanıcı
Tesirli veya daha tesirli bir dua öğretin demek acayip geliyor bana. Dua inanç meselesidir. İçtenlikle ettiğiniz bir dua nice dualardan kat kat daha iyidir. Bir sorun varsa çözümü de vardır. Allah çözümü olmayan bir sorunu kuluna vermez. Çözümden çok probleme odaklanmak gittikçe kaybolmanızı sağlar. Bir cismi belirli bir mesafeden fazla gözünüze yaklaştırırsanız, ne olduğunu göremeyecek kadar bulanıklaşır. Çözümden çok soruna odaklanmakta böyle bir şey. Geniş açıdan bakmalıyız. Neden iflas ettiniz. Hatalarınız neler? Hatalarınızdan ders aldınız mı? Kendinizi geliştirmeniz, düzeltmeniz gereken fikir veya düşünceleriniz var mı? Kendinizi hiç başka birini izliyormuş gibi izlediniz mi? Her şeyi doğru yapıyorsanız neden battınız. Haşa Allah işinizin rast gitmesini mi istemiyor? Demek ki bir yerlerde hata yapıyorsunuz. Bunu bulup düzeltmek sizin elinizde. İnsanın içindeki potansiyel zorluklarla başa çıkma azmiyle ortaya çıkar. Önümüze çıkan her problem bizi geliştirmek için var. Aslında bu hatanızı anlayıp düzeltmeniz için bir fırsat. Bu açıdan bakın. İnancınızı kaybetmemeniz dileğiyle.

angel raphael

Kayıtlı Üye
''Ey sıkıntıyı def eden,darda kalanların duâsını kabul eden, dünyanın ve ahiretin Rahman'ı ve Rahim'i ! Bana Sen merhamet et ki,Senden başkasının merhametine ihtiyaç bırakmasın.''

Ey Allahım,keder ve üzüntüden,acizlik ve tembellikden,korkaklık ve cimrilikden,borcun boynumu büküp,beni yenmesinden,ve insanların kahrından sana sığınırım.”

madasin

Kayıtlı Üye
Sn Edwird; toparlayabildiniz mi kendinizi ? mutlaka yapacak bir şey vardır . Bir daha gözden geçiriniz. Ben vicdanım ve duygularım yüzünden yenildim. Benim sayfama da bakınız , ben de sizin durumunuzdayım. Belki bana önerilen bir şeyler işinize yarayabilir. Uyku yok, depresyondayım. Binlerce lira borcun altına girdim. Hayatım kararmak üzere. Yasaklı arkadaş güzel yazmış biraz sert yazmış fakat doğru sert derken bu kadar darbe yiyince, insan gerçeklere isyan ediyor

edwird

Kayıtlı Üye
Ben binlerden değil yüzbinlerden hatta milyondan fazlasının sıkıntısını çekiyorum kardeşim. İmtihan dünyasındayız herşey insanlar için biliyorum.

burada hemen herkesin söylediği doğru ama çekmeyenin bildiği bir dert değil bu. Yoksa bizde biliyoruz her duanın kabul olduğunu fakat öyle an oluyor ki alacaklılara olan mahcubiyet, verieln sözleri tutamamanın utancı insanın ömründen ömür götürüyor.

Allah hayretsin ne diyeyim

yare-i yarim

Moderator
İş
Ben binlerden değil yüzbinlerden hatta milyondan fazlasının sıkıntısını çekiyorum kardeşim. İmtihan dünyasındayız herşey insanlar için biliyorum.

burada hemen herkesin söylediği doğru ama çekmeyenin bildiği bir dert değil bu. Yoksa bizde biliyoruz her duanın kabul olduğunu fakat öyle an oluyor ki alacaklılara olan mahcubiyet, verieln sözleri tutamamanın utancı insanın ömründen ömür götürüyor.

Allah hayretsin ne diyeyim

Ne iş ile uğraşıyorsunuz ?

Belki size bir kaç tavsiye verebiliriz

kumandan174

Kayıtlı Üye
YA Allahû YA Malikel Mülk;bunları hergün 100 defa vird haline getirerek okuyun.Allah ummadığınız yerden rızıklandırır,fakirlik yüzü göstermez.Şifa olsun,Allah kabul etsin.

Allah razı olsun lviv kardeşim senden. Bir çok dua ettim yalvardım yakardım çok defa lakin, rabbim senin bu yazını okumamı nasip etti ve Çok güzel nereden geldiğini bilemeyeceğim düşünemeyeceğim şekilde rızıklandırıldım. Allah razı olsun saolasın var olasın. söylemeden teşekkür etmeden yapamazdım, Ben faydasını en iyi şekilde en azından benim için ailem için gördüm. Rabbim herkese nasip eder inşallah

end

Kayıtlı Üye
Allah razı olsun lviv kardeşim senden. Bir çok dua ettim yalvardım yakardım çok defa lakin, rabbim senin bu yazını okumamı nasip etti ve Çok güzel nereden geldiğini bilemeyeceğim düşünemeyeceğim şekilde rızıklandırıldım. Allah razı olsun saolasın var olasın. söylemeden teşekkür etmeden yapamazdım, Ben faydasını en iyi şekilde en azından benim için ailem için gördüm. Rabbim herkese nasip eder inşallah
Vird haline getirip okumak nedir? Yazım hatasımı?

madasin

Kayıtlı Üye
Sn End; sorunuza dönüş olmamış, ben de bekliyorum. Sn yare-i yârim sonunda uzlaştık sanırım

madasin

Kayıtlı Üye
Af edersiniz Sn Edwird için dua ettim. Her şeyde bir hikmet vardır. Demek ki yüce yaradan benim Sn End için de dua etmemi bekliyor. Bu ilahi bir mesaj olsa gerek. Gün içinde Sn End için de dua edeceğim.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...