Ho'oponopono Mantigi

Nazarlik

Kayıtlı Üye
Bana arkadasini soyle, sana kim oldugunu soyleyeyim”. Hayatimiza dokunan hersey ve her kisi , bizden aldiklari enerjiyi ,bize yansitmak icin hayatimiza girerler. Bize , bizi anlatan ipuclaridir. Kendimizde karsiligi olmayan bir enerjiyi hissetmeyiz,fark etmeyiz, o enerjiyi tanimadigimizdan cevremizden de goremeyiz. Cevremizdeki olaylardan ve kisilerden etkilenme nedenimiz budur. Kendimizden bile sakladigimiz yonlerimiz , korkularimiz, kotu huylarimiz bize, birer mesaj veriyordur aslinda. Hep ayni olaylar, hep ayni konular, her ayni tarz sorunlari olan kisiler ve bir cok HEP’ler girmistir hayatimiza ve girmeye devam edecektir. Taki biz arinmaya niyet edene kadar.

Hawaii iyilesme ve arinma teknigi olan Ho’oponopono ‘ya gore , hayatimiza dokunan her kisi ve olay bizim arinmamiz icin bizlere sunulmus bir firsattir. Her kisi, kendi evreninden sorumludur. Etrafinda gordugu her durum ve ozellik kendisinden kaynaklanir.

Ho’oponopono direkt olarak “revize etmek, edite etmek, duzenlemek veya dogru hale getirmek” anlamina gelir.

Ho’oponopono sifacilari, herhangi bir durumu iyilestirmek icin, kisinin once kendisini durumun icinde yansıtılan ne ise ondan iyilestirmesi gerektigini anlar. Böylece kendini iyilestirdikce , cevresinde kendisinden kaynaklanan durum ve kisiler sifalanacaktir.

Etrafimizdaki hersey, bizim birer goruntumuzdur. Ne goruyorsak biz o’yuz.

Ektiklerimizi bicerek karmalarimizi tamamliyoruz. Karmalarimiz, aslinda henuz bicmedigimiz kendi ektiklerimizdir. Ektigimizi biceriz, ve dongu tamamlanir. O halde, karma dedigimiz, yasadigimiz ve yasayacaklarimizin butunu, yani kapatmamiz gereken halkalarimizdir. Ama bicmeden , farkindaligimizi kullanarak ektiklerimizden arinabiliriz.

Ho’oponopono ‘ya gore bu arinma cok basittir. Fark ettigimiz ve arinmak istedigimiz durum icin;

•Fark etmemize yardim ettigi icin tesekkur etmek
•Bu durumu yarattigimiz icin ozur dilemek
•Tanri’dan olusturdugumuz bu durum yuzunden, kendimizi affetmemiz icin bize yardim etmesini istemek
•Bu durum ve ozelligin kendimize ait oldugunu kabul edip, kendimizi sevdigimizi soylemek.

Hayatimizin gidisatini etkileyen korkularimiz o nedenle var, aslinda bize fark etmemiz icin sinyal veriyorlar.
Biz korkularimizi, aklimiza dusen bir fikirden, birinin bize anlattigi konularla olusturuyoruz yada ruyamizda goruyoruz. Tanri aslinda bize diyorki ” Sen bunu ektin , ve biceceksin, farkinda ol ve mesajimi al, bicmeden , arindir kendini.”

Fakat farkindaligimiz yeterli degilse, fark etmiyoruz. Bu mesaji birinden duyuyoruz, biri bize anlatiyor, karsimiza gelen bir tabela bunu anlatiyor, yada ruyamizda goruyoruz vs. Bir sekil ve yol bularak Tanri’nin mesaji bize ulasiyor. Ama hicbirini fark etmezsek, iste o zaman biciyoruz.

Korktugumuz seyler, potansiyel yasayacaklarimizdir. Fakat tum mesajlara ragmen arinmiyorsak, iste o zaman “Korktugumuz basimiza geliyor”.

Eger arinmak icin niyet ettiysek, o zaman her turlu kisi ve olayi cekeriz kendimize. Cunku niyet etmisizdir bir kere, arinma firsatlari onumuze gelecektir.

Uzerimize karma cekmek aslinda bir firsattir. Cevremizdeki kisilerden karmalar aliriz. Farkindalik ile ve uzerine dusunerek, bu firsatlari degerlendirebiliriz , kendimizi ve cevremizi sifalandirabiliriz.

Ornegin hediye aldigimizda tesekkur etmemiz ve sevgiyle kabul etmemiz soylenir.Cunku hediye kabul ettigimizde, karma aliriz. Hediye alirken, sevgi ile kabul eder ve tesekkur edersek, karmamizi yakabiliriz. Yine arinmamiz icin sunulan bir firsati degerlendirmis oluruz. Cunku, sevgi niyetiyle ,tesekkur ve sukranla biz karmalarimizi yakiyoruz.

Hayatimiza giren her kisi ve olay bizim hayrimizadir. Fark ederiz, uzerinde dusunuruz, kabul ederiz ve kendimizi arindiririz. Arinma, kendimiz ve cevremizi sifalandiracaktir.

Tekamul amacimiz, kendi ozumuzu kesfetmek ve ozumuze donmekse, bizlere sunulan firsatlari degerlendirerek yolculugumuza devam etmek hepimizin hayrınadır.

Alıntıdır..

sevgiozipek

Kayıtlı Üye
Bu yöntem çok önceleri uyguladığım ve her defasında da başarılı olan bir yöntemdi. Uzun süredir yapmamıştım.
Sayende bende hatırlamış oldum. Teşekkürler.

Nazarlik

Kayıtlı Üye
Rica ederim hatirlatabilmeme sevindim :)

essence

Kayıtlı Üye
tam olarak bedenimizle ,kendimizle mi konuşuyoruz?

özel bir ortam yaratmak gerekiyor mu yoksa ...olduğu gibi konuşsak olur mu?

Özlemi özled

Banlı Kullanıcı
İş
DiÄŸer
Ben şöyle yapıyorum müslüman olduğum için inancımı da katıyorum. Mesela içimden hem Allaha hem kendime hitap ediyorum. Bir taze örnek vereyim arkadaşlar eski erkek arkadaşımla 7 sene sonra biraraya geldik. Fakat yapmamam gerekeni yaptım geri döndüm .15 gün içinde adam aslında hiç değişmediğini belli etti. Kişilk bozukluğu, alkolizm hedefsizlik gibi problemleri var ve aslında kendine baktıracak kadın arayışı içinde. Önce çok üzüldüm ama buna kendim sebep olduğum için özür diledim kendimden. Ama gerçek yüzünü tekrar bana gösterdiği için Allaha şükrettim bunun farkına vardığım için kendime teşekkür ettim.Kendimi sevdiğim için böyle bir kişilikle olamayacağımı kendime eziyet edemeyeceğimi hem Allaha hem kendime söyledim.Allahım beni ışığınla rahmentinle arındır yıka dedim. Şimdi yorgun ama çok huzurluyum. Çok zor değil 5-10 sn. nizi alır. Farkı göreceksiniz hemde hemen.

magiciansecret

Kayıtlı Üye
"Etrafımızdaki her şey bizim birer görüntümüzdür"
Bu cümle,bilimsel bir açıklamamı yoksa makalenin vermek istediği mecaz bir örnek mi ?

BaLam

Kayıtlı Üye
"Etrafımızdaki her şey bizim birer görüntümüzdür"

biz oyuz ,ben benim ben olan benim.Aslında bu mantık(Ho oponopono) burdan gelmekte fikrimce, bütünün birer parçasıysak eğer biz.Etrafımızdakileri etkilyebilme gücümüz var.Bunu nasıl yapıcağımız bize bağlı.Nasıl bir tutum sergileyeceğimiz.Olumlu yoksa olumsuzmu olucağı bize bağlı;

''Tekamul amacimiz, kendi ozumuzu kesfetmek ve ozumuze donmekse, bizlere sunulan firsatlari degerlendirerek yolculugumuza devam etmek hepimizin hayrınadır. ''

Bunun olabilmesi için herşeyi olduğu gibi kabul etmeli yargılamamalı sevmeliyiz.Çünkü herkes olduğu gibi mükemmel kusursuz.Çünkü o sensin çünkü o , o'dur!