Hayalgücünün Sınırları

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Ori

Elit Üye
Arkadaşlar hayalgücümü reel hayatla birleştirdiğimden dolayı koparıp atamıyorum, atmakta ıstemıyorum. Onunla yasamak guzel ama etrafım fazla hayal kurdugumu ve arastırmalarımıda bu hayaller uzerıne yaptıgımı dusunuyorlar. Tabı bossun demekten baska bır yorum yapmıyorlar. Demem o kı bırde sıze sormak ısterım.

Ben cok hayal kuruyorum ve dunya hayatından uzaklasıyorum gıbı goruyorlar ama dusuncelerımden dolayı aslında hayalgucumun asıl gercek oldugunu dusunuyorum. Bazen bu durumlara sınırlendıgımde oluyor. Insanların hayattakı boslugu nasıl ve hangı sacma sapan dusuncelerle doldurduklarını merak edıyorum. Bak yıne ufaktan geldıler bana ama konu kaymasın..

DIyecegım su kı sızce hayalgucunun sınırlarını zorlamak yararlı mıdır yoksa hayalgucune kapılıp reel hayatla bırlıkte suregetırmek midır dogru olan?

Sheriff

Kayıtlı Üye
İş
President of Big PimP AÅž
Arkadaşlar hayalgücümü reel hayatla birleştirdiğimden dolayı koparıp atamıyorum, atmakta ıstemıyorum. Onunla yasamak guzel ama etrafım fazla hayal kurdugumu ve arastırmalarımıda bu hayaller uzerıne yaptıgımı dusunuyorlar. Tabı bossun demekten baska bır yorum yapmıyorlar. Demem o kı bırde sıze sormak ısterım.

Ben cok hayal kuruyorum ve dunya hayatından uzaklasıyorum gıbı goruyorlar ama dusuncelerımden dolayı aslında hayalgucumun asıl gercek oldugunu dusunuyorum. Bazen bu durumlara sınırlendıgımde oluyor. Insanların hayattakı boslugu nasıl ve hangı sacma sapan dusuncelerle doldurduklarını merak edıyorum. Bak yıne ufaktan geldıler bana ama konu kaymasın..

DIyecegım su kı sızce hayalgucunun sınırlarını zorlamak yararlı mıdır yoksa hayalgucune kapılıp reel hayatla bırlıkte suregetırmek midır dogru olan?

Oriiii :D aynı kafadayız, gerçekten aynı şeyleri bir ara bende düşünüyordum. Hayal gücünü orantılı kullanmak en iyisi bence, yoksa insan gerçekten üzülüyor. Hayatını normalleştirmeye çalış derim biraz, yoksa üzülebilirsin ve insanlarda bunu anlamaz.

Ki söz konusu senide geçtim kendi hayal gücüm olunca durdurmak gerçekten imkansız oluyor ve sürekli bir stres içinde oluyordum. Kafanı biraz rahatlat, bir aralar siteden ayrılmaya karar vermiştim ama dışarıdaki insanların düşüncesiz ve bencilce tavırları nedeniyle buranın değerini anladım. Yani bizi bizden başkasının anlamasını zor buluyorum :D

Yani kısaca gerekli yerde hayal kur :D her saniyeyi hayalde veya her saat bir defa düşünme, bu seni yorar ve stresli bir hale getirir. Normalleştir kendini biraz, rahatlarsın bu şekilde :) Kafan rahat olsun dostum aynı şeyleri bende yaşamıştım çok kısa zaman önce, ara sıra hala yaşıyorum :)

ruhname

Kayıtlı Üye
Hayal gücü demisken hayal perdesi diye bi kavram duyan bilen var mı acaba ? Sorunuza gelince her ikisini de entegre ederek yaşamıniza devam edin derim :)

BaLam

Kayıtlı Üye
Bende duyarım bu lafı çoğu kez, ama insan hayalleri olmadan nedir ki? Nasıl yaşar ? Su gibi felsefe gibi bu da hayatı mutlu yaşamamız için gereken bir nevi ihtiyaçtır fikrimce.İnsanlık bilimde ve sanatta ve daha bir çok dalda başardıklarını önce nasıl tasarlamışlardır düşünsünler bir bakalım bizlere hayalperest diyen insan evlatları :) elbette hayal güçleriyle.Bu bir nevi oktan yayın fırlatılması tasvirini kullanalım.Ne kadar iyi nişan alırsan hedefine o denli o biçimde ulaşabilirsin yay hayal gücümüzdür, oksa; bu hayale inandığımız ve çalıştığımız süreçteki eylemlerimizdir.İnsanların ne dediğini bir yere kadar umursamamak gerek.Eleştirileri çoğu zaman yapıcı yerine yıkıcı oluyor, çok dikkate almamak gerek.

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Ori tam benlik konu bu.Hayalgücü.Bende buna benzer bi soru yöneltmiştim ilk üye olduğumda."İmkânsız Hayalleriniz Hiç Gerçek Oldu mu?"demiştim.
Kendimi bildim bileli hayâl kuruyorum,her dönem isteklerim her ne ise ona yönelik hayallerim oldu.Hepsi diyemem ama % 80'i uçuk hayaller kurduklarımın...Ve dönemsel oldukları için zamanla bir haýal diğerinin yerini aldı,bu döngüyle hep hayâl kurdum.
Ve bu uçuk hayalleri reel hayatla süregetirmek çok zor oluyor,çünkü reel hayatla hayallerin bağdaştığı noktayı bulmak güç.İki arada kalıyor insan,gerçeğe göre mi hayâle sadık kalarak mı adım atmalıyım diye...
Bazen sıkışmış hissediyorsunuz ve eksi yönü hayâller ön plandaysa gerçek hayat tatmin etmez oluyor,yetersiz gelmeye başlıyor.Reel ile hayâli iç içe başarıyla idare etmek ayrı bir başarı bana göre ki bu nokta bence çekim yasası dediğimiz tarafa giriyor.Konuyu biraz daha açmak adına bir iki soru yöneltmek istiyorum sana.
Hayâl gücünün sınırı nasıl zorlanır?"Hayal gücunün sınırını zorlamak" kavramı tam olarak nedir?
Bana göre bekli bu uç noktada hayâl kurmaktır ,sana göre nedir bu Ori?

damned

Kayıtlı Üye
Hayallere dalmak hayatın sıkıntılarından kısa bir süreliğine uzaklaşmaktır bana göre. Ancak aşırıya kaçmış, bağımlılığa varmışsa orada bir sıkıntı var demektir. Çünkü bu konuda yapılan araştırmalara göre hayal kurmakla geçen süre ile mutluluk arasında ters orantı var. Bu durumda fazla hayalperest olmanın insanlar üzerindeki etkisinin olumsuz olduğu aşikar. Hayatın nasıl daha güzel olabileceğini düşünmek, o an sahip olamadıklarımıza özlem duymak yerine, anı yaşamanın ve bundan keyif almaya çalışmanın daha olumlu bir düşünce yapısı olduğunu düşünüyorum ruh halimiz üzerinde.

Bu konuda Dumbledore un bir sözü vardı; '' Hayallere bağlanmak ve yaşamayı unutmak iyi değildir''.

Hiperaktifejderha

Banlı Kullanıcı
Çoğu bilim insanı genelde hafif sıyrık olarak anlatılır. Bunun sebebi ise benim tahminlerime göre aşırı hayalperest olmalarındandır. Evet belki hayalperest olmaları delilik sınırında yürümelerine neden olmuş ancak aynı durum kendilerine inançlarını ve özgüvenlerini olabildiğince yükseltmiş. Tarihte çok gerçekçi olmasıyla tanınan kaç kişi var?
Biliyorum bazen fazla hayal kurup birden gerçeğe dönmek insanın canını acıtıyor. Yine de hayallerimiz acımasız dünyanın gerçeklerine karşı sığınabileceğimiz tek güvenli barınak. Hayal kurmadan yaşamak ne kadar zor ise fazla hayal kurarak yaşamak da o kadar zor. Yine de hayal kurma seçeneğimizi günlük hayatta cebimizde taşıyamaz gerekir bence.

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
Hayattaki boşluk diye bir şey yok.Hayat dop-dolu.Önemli olan kısım o hayatın içine soktuğun kafan.
Sen zeki birisin ori.
Sorgulayan bir beyin her zaman değerlidir ama ben hala kafanın yanlış pencerede olduğunu düşünüyorum.

Göbeğim

Kayıtlı Üye
Bazen hayal kurmak bana ıstırap veriyor. Yoksunluk duygusu yaratıyor. Size de olmuyor mu bu durum?

Ori

Elit Üye
Ori tam benlik konu bu.Hayalgücü.Bende buna benzer bi soru yöneltmiştim ilk üye olduğumda."İmkânsız Hayalleriniz Hiç Gerçek Oldu mu?"demiştim.
Kendimi bildim bileli hayâl kuruyorum,her dönem isteklerim her ne ise ona yönelik hayallerim oldu.Hepsi diyemem ama % 80'i uçuk hayaller kurduklarımın...Ve dönemsel oldukları için zamanla bir haýal diğerinin yerini aldı,bu döngüyle hep hayâl kurdum.
Ve bu uçuk hayalleri reel hayatla süregetirmek çok zor oluyor,çünkü reel hayatla hayallerin bağdaştığı noktayı bulmak güç.İki arada kalıyor insan,gerçeğe göre mi hayâle sadık kalarak mı adım atmalıyım diye...
Bazen sıkışmış hissediyorsunuz ve eksi yönü hayâller ön plandaysa gerçek hayat tatmin etmez oluyor,yetersiz gelmeye başlıyor.Reel ile hayâli iç içe başarıyla idare etmek ayrı bir başarı bana göre ki bu nokta bence çekim yasası dediğimiz tarafa giriyor.Konuyu biraz daha açmak adına bir iki soru yöneltmek istiyorum sana.
Hayâl gücünün sınırı nasıl zorlanır?"Hayal gücunün sınırını zorlamak" kavramı tam olarak nedir?
Bana göre bekli bu uç noktada hayâl kurmaktır ,sana göre nedir bu Ori?

Hayal gücünün sınırını zorlamak tabiri bence; bılınmeyen hakkında kendını yoruluncaya ve hatta yorulduktan sonra bıle zorlayarak algılayabılecegın bır kavram elde etme cabası ıcıne gırmektır. Yanı cok cok basıtınden benım evrenın otesını ''aşırı'' sorgulamam ve cozum bulamaycak olmam gıbı.. Ve bu sınır zorlandıkca kullandıgın hayalgucu kapasıtesıde artmaktadır. Bu benım kısısel gorusum.

La-edri

Kayıtlı Üye
Güzeli güzel yapan onun dozudur, cirkini cirkin yapanda onun dozudur, hayal kurmakda öyle dozunda olursa sorun olmaz ama sinirlari asarsa insani cok fazla meskul eder ve gercek hayattan koparabilir. Tercih meselesi tabiki kendi adima uygun görmedigim bir sey.

BaLam

Kayıtlı Üye
Bazen hayal kurmak bana ıstırap veriyor. Yoksunluk duygusu yaratıyor. Size de olmuyor mu bu durum?
Aksine o hayalin anlık yokluğu ile hırslanıp, onu hedef yaptığımda ve inandığımda,çabaladığımda ve onu elde edeceğim zamanki hayalim bile beni heyecanlandırır. Bu bildiğin bakış açısıyla alakalı bir mevzu

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Hayal gücünün sınırını zorlamak tabiri bence; bılınmeyen hakkında kendını yoruluncaya ve hatta yorulduktan sonra bıle zorlayarak algılayabılecegın bır kavram elde etme cabası ıcıne gırmektır. Yanı cok cok basıtınden benım evrenın otesını ''aşırı'' sorgulamam ve cozum bulamaycak olmam gıbı.. Ve bu sınır zorlandıkca kullandıgın hayalgucu kapasıtesıde artmaktadır. Bu benım kısısel gorusum.
Yalnız şu var Ori;sorgulamak ve hayâl kurmak biraz başka noktalar gibi bana göre tabi,senin görüşüne saygı duyuyorum.
Bana göre hayâl kurmak hesapsızca o hayâlin içine dalmaktır.Ben hep bu şekilde ele aldım ve böyle hayâller kurdum.Sorgulasaydım sanırım mantığım devreye girerdi ve hayâlden uzaklaşırdım.

CapellaİsBig

Banlı Kullanıcı
Bende çok hayal kurarım bazen herşeyi unutup düşlerin içinde bulurum kendimi özellikle son senelerde hayal bir parçam oldu lakin hiç bir zararını görmedim hayal insanın hem ufukunu genişletir hemde yaratıcılığını bence hayal kurmaya devam edin ilham bulmak için hayal gerekir :) :) :)

Ori

Elit Üye
Yalnız şu var Ori;sorgulamak ve hayâl kurmak biraz başka noktalar gibi bana göre tabi,senin görüşüne saygı duyuyorum.
Bana göre hayâl kurmak hesapsızca o hayâlin içine dalmaktır.Ben hep bu şekilde ele aldım ve böyle hayâller kurdum.Sorgulasaydım sanırım mantığım devreye girerdi ve hayâlden uzaklaşırdım.

Benim durum bıraz farklı İviv. Herşey çorba gibi. SOrguladığım şeyler bir nevi hayal gücümde oluşuyor.

Staphyle

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Ben biraz olumsuz etkileyeceğini düşünüyorum.Çünkü kendimde de böyle bir şey gözlemlediğim olmuştu ama sonradan azaltmaya başladım . Şöyle oluyordu benim için, hani çok güzel bir film izlersiniz , filmdeki karakterlere imrenirsiniz vs sonra birden film biter ve gerçek hayata dönersiniz ya ve bu sizi oldukça rahatsız eder. Gerçekler olduğundan daha kötü gelmeye başlar. Bu durumun kişiyi ( en azından beni ) çok olumsuz etkilediğine inanıyorum.. Tabiiki hayal kurmadan yaşanmaz ben de hayal kuruyorum ama bu durum aşırıya kaçtığı zaman gerçekliğe dönmek insanın dengesini bozuyor. O yüzden bana göre dengede tutmak en iyisi ama herkes ayrıdır, siz nasıl mutluysanız öyle davranın..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...