Gerçekden Tanrı bizim acı çekmemizi istiyor mu?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

birkapıdağ

Banlı Kullanıcı
İş
prefabrik evler ve endüstriyel tesisat
Hepimiz aman zaman kötü olaylar yaşarız.
Böyle dönemlerde inanç da dahil herşeyi sorgularız.

Dini konuların pek de sorguya açık olduğunu düşünmüyorum.
Soyut kavramları irdelemenin size bir yararı olmaz ki.

Gerçekten iman eden sabretmesini bilmeli.
Karanlıkta bile bir çıkış yolu vardır.
Şeytan da fena vesfese verir, insanın ruhunu sıkar.
Sonrasında olan imanınızdan olup, ben gibi tuhaf inançlardan medet umarsınız.

İslam gibi güzel bir dine mensup olmak bir kazançtır.
Benim saygım sonsuz, sadece iyi anlamak lazım.

Al'ın size cevap iyi anlamak lazım demiş doğru'da demiş ve farkımız olsun diye diğer canlılardan iyi düşünmek lazım yargılamadan önce

Warcraft

Banlı Kullanıcı
Hepimiz aman zaman kötü olaylar yaşarız.
Böyle dönemlerde inanç da dahil herşeyi sorgularız.

Dini konuların pek de sorguya açık olduğunu düşünmüyorum.
Soyut kavramları irdelemenin size bir yararı olmaz ki.

Gerçekten iman eden sabretmesini bilmeli.
Karanlıkta bile bir çıkış yolu vardır.
Şeytan da fena vesfese verir, insanın ruhunu sıkar.
Sonrasında olan imanınızdan olup, ben gibi tuhaf inançlardan medet umarsınız.

İslam gibi güzel bir dine mensup olmak bir kazançtır.
Benim saygım sonsuz, sadece iyi anlamak lazım.

güzel demişsinde annem yıllardır secde eder bende cumaları kaçırmam allah geçmişkorkum vardır tabi ama neden hep acı çekiyoruz sorum bu işde tanrı neden bu şekilde istiyor niçin bizden bu şekilde ders alıyor adem ile havvanın yaptığı yanlışı neden bizden çıkartıyor yaratıldık ama hep gözyaşı inanır mısınız kahkaha atıp güldüğüm hiç bir gün olmamışdır burcumda başak astronomiyede bakdım en inatçı burç diyor işlerim hep ters gidiyor geceleri cinlerle uğraşıyorum rüyalarımda karabasanlarla dışarı çıkdığımda sevdiğim kız benden kaçıyor ailemle aram hiç iyi değil düzenli güzel bir işim yok neden bulamıyorum
neden bende diğer insanlar gibi mutlu olamıyorum zengin olmak suçmu bende baba olmak istiyorum. kızım ve çocuğumun olmasını peşimden koşmalarını istiyorum ama nedense çok sıkılıyorum acılar peşpeşe

Kadoramas

Kayıtlı Üye
Sn.Warcarft Bir Sorgulayış Yaşıyorsunuz Bunu Bizzat Bende Yaşadım
Belli Bir Zaman Sonra Düzeleceksınız Geçmişe Dönüp Üzülecek Veya
Güleceksiz.Şahsen Ben Üzülüyorum
Size Tavsiye Edeceğim Tek Şey Durun Ve Hayatı İzleyin
Aslında Acıları Tanrının Vermediğini İnsanların Kendi Nefislerinin Kurbanı Olduklarını Ve
Zincerleme Olaylarla Nasıl Felaketlere Dönüştünü İzleyin
Tanrı İnsanlara Çok Fazla Müdale Etmez Çünkü İnsan Güce Bağımlıdır.Kim Güçlü İse Onun Yanında Olur Ki Tanrı Sınırsız Güçtür.

DreamDuality

Kayıtlı Üye
güzel demişsinde annem yıllardır secde eder bende cumaları kaçırmam allah geçmişkorkum vardır tabi ama neden hep acı çekiyoruz sorum bu işde tanrı neden bu şekilde istiyor niçin bizden bu şekilde ders alıyor adem ile havvanın yaptığı yanlışı neden bizden çıkartıyor yaratıldık ama hep gözyaşı inanır mısınız kahkaha atıp güldüğüm hiç bir gün olmamışdır burcumda başak astronomiyede bakdım en inatçı burç diyor işlerim hep ters gidiyor geceleri cinlerle uğraşıyorum rüyalarımda karabasanlarla dışarı çıkdığımda sevdiğim kız benden kaçıyor ailemle aram hiç iyi değil düzenli güzel bir işim yok neden bulamıyorum
neden bende diğer insanlar gibi mutlu olamıyorum zengin olmak suçmu bende baba olmak istiyorum. kızım ve çocuğumun olmasını peşimden koşmalarını istiyorum ama nedense çok sıkılıyorum acılar peşpeşe

Etrafınızdaki din büyüklerinize sorunuz.
Olmazsa büyük alimlere,hocalara sorunuz.

Benim bu konuda konuşmam uygun düşmez.
Ben tanrının varlığı yokluğu üzerine artık düşünmüyorum bile.
Hayatta kendi çabamla bir yerlere gelmeye çalışıyorum.

birkapıdağ

Banlı Kullanıcı
İş

Ya kardeş sen olayı taa baştan yanlış algılamışsın sanırım Adem a.s ile hz havva'nın ne kabahati var "Allah dilemedikçe siz dileyemezsiniz" diyor Allah'ın muradı bu yönde olmasaydı onlar cennet'ten çıkarılırmıydı.

Bir düşünsene resulullah kadar acı çektin'mi
Ya da sahabe kadar diğer taraftan bir filistin'li, çeçen kadar
Pekiya köprü altlarında soğukta yatan evsizler ne yapacak
Göğe merdiven kurup silah kuşanıp Allah azze ve celle'ye savaş'mı ilan etsinler
Annen secde eder elbette etsin ancak o'nun secdesi seni kurtarmaz
Peygamber'in peygamber oluşu kızını kurtaramayacağı gibi
Siz kaç yaşındasınız bilmiyorum ama ben'den küçüksünüz sanırım ben 43 yaşındayım hala ağlıyorum benim kadar ağlamamışsındır.
Sevdiğim kız benden kaçıyor demişsin şayet seni istemiyorsa bırak gitsin seni sevecek özel biri bir yerlerde mutlaka vardır haa bu acı'mı acı ben bir eşekten düşen olarak iyi bilirim ancak yapılacak olan budur.
Ancak ailen'le aranı düzeltmeni canı gönülden isterim kendine iyi kötü bir iş bulsan ve istikrarı sağlasan o'da düzelecektir yani bu serzenişleri düzeltmek biraz senin elinde İslam tarihini bir hatırlasana o kıtlık yıllarını resul ve sahabeler karınlarına taş bağlıyorlardı
Allah'ın adetullahı bu yönde biraz namaz biraz sabır biraz dua ve elbette sebeplere sarılma Allah cc yardımcın olsun

GuvenceR

Banlı Kullanıcı
Sopa ile kilime vuranın gayesi, kilimi dövmek değil; onun tozunu, kirini almaktır. Allah sıkıntı vermekle tozunuzu, kirinizi alır...(Mevlana)

Üzülme! İstediğin birşey olmuyorsa ya daha iyisi olacağı için yada olmaması gerektiği için olmuyordur...(Mevlana)

Unutma! Firavunun başı birkez bile ağrımadı...(Mevlana)

Dini babandan bedava miras olarak buldun. O yüzden başını diktin, şükretmiyorsun. Mirasa konan adam malın değerini ne bilecek...(Mevlana)

Eşek nefsin boşanmış kaçıyor, bir kazığa bağla onu. Ne vakte dek işten, yükten kaçıp duracak? İster yirmi yıllık yol olsun, ister otuz yıllık, ister ikiyüz yıllık. Ona sabır yükünü yüklemek, ona bu yükü taşıtıp götürmek gerek...(Mevlana)

Ben kimseye kötülük yapmadığım halde bütün kötülükler neden beni buluyor diye sızlanan güzel insan. Ben herkese kötülük yaptım , hiçbir kötülük beni bulmadı demek daha mı iyi?

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
merhaba arkadaşlar bu konuda anlatacağım fazla detaylı birşey yok tanrı eğer varsa gökyüzünün karanlık vadisinin arkasında O muhteşem gözleriyle bizlerin acı çekmesine hergün pakistanda bir bebeğin ölmesine yada yakılmasına nasıl müsade ediyor tanrı bizim acı çekmemizi mi istiyor?

Tanrı insanların acı çekmesini istemiyor.
Bu dünyada yanlışlarını engellemek için zarar veriyor ve şuanda gördükleri azapların daha büyüğünü öbür dünyada çekmelerini engellemek için.
Ayrıca bazende sınav olarak veriliyor.
ha şuda var HAK EDENEDE VERİYOR.
Ancak Pakistanlılara bu denemez örnek olarak Filistinliler hak etti :)
eee neymiş eden buluyor :)

daniel

Kayıtlı Üye
Warcraft senin niyetin belli oldu . Burda insanların aklınıda karıştırma imanı az onlan insanlarıda uydurma kendine. Yok ahiret yoksa o yoksa yok bu yoksa sorgulamak ve yargılamak sanamı kaldı. Duaya ihtiyacın varsa camiye .İlme ihticaın varsa metreseye.
Yardıma ihtiyacın varsa psikologa git . Burdaki konuşmalar herkeze açık buraya giripte
okuyan arkadaşların Kafalarını karıştırma dinden döndürmeye çalışma .Münafık yüzünü burda gösterme. Selamın Aleyküm.

Sayin akin;

Allah tarafindan size verilmis ozel bir niyet okuma programiniz mi var? Yoksa vahiy mi aliyorsunuz?

Veya sorgulanamayacak, konusulamayacak, ocu'ye benzetilen, iki konusma ve soru ile kaybedilebilecek denli kucuk, bir din veya inanc bicimi mi mensubu oldugunuz din ?

Inandiginiz din veya yaratici , bir baska insanin fikir ozgurlugunun uzerine basarak mi yuceliyor ve varligini idame ediyor?

Bildigim kadariyla bu site her turlu din veya inanci birarada toplayip ayni potada eritebilen bir site.. Aksi olsa sanirim uye olurken, uyelik seceneklerine kelime-i sehadet getirin diye bir sorucuk eklerlerdi.

Siz hangi hakla, Allah bile son dakikaya kadar kapiyi acip birakip insanlari fislemezken, bir baskasini "Munafik" diye nitelendiriyor ve tanri rolune soyunuyorsunuz?

Ya ahiret diye birşey yoksa?

Sayin Warcraft;

Olmasa da farketmez ki.. Sonucta aklinizla gorebildiginiz, test edebildiginiz bir gerceklik var. Basitce oluyor ve topraga karisiyorsunuz. (Hani klasik ot oluyorsunuz , hayvan sizi yiyor vs.. bu kisma girmeyecegim.)

Ahiret'in adi "ahiret" olmasaydi da, yine tanim olarak bir baska turlu yasam formu olacaktir.
Insanlar daima oldukten sonra ruhlarinin gocup gittigine inanirlar ancak askin guc'un ruh olmaksizin bir yasam formu yaratabilme gucunu pek akillarina getirmezler.

Aci cekme konusuna gelince;

Hayatin icinde yani dunya yasaminda, hicbir sey mutlak degildir. Mutsuzluk mutlulugun, aci sevinc'in mola verilmis halidir. Oyle olmalidir da..

Neden derseniz, insan dedigimiz yapinin dogasi, mutlak olabilecek duygulara aykiridir.

Fikir yurutmeniz acisindan cok basit bir soru size;

Mutlu ask var midir?

birkapıdağ

Banlı Kullanıcı
İş
Sayın daniel; insanlardan bazıları "ot olup hayvan yemi'mi olacaklar" yani bazı inanışlara göre böyle'mi anlamalıyız merak ettim doğrusu bu kısma bir girseniz

gümüş

Kayıtlı Üye
Sevgili Warcraft;tam istediğiniz gibi olmasa da sizi tatmin edecek derecede bir iş bulmanızı gönülden diliyorum. Böylelikle sorunlarınızın en azından dünyevi kısmının en ciddi aşamasında bir basamak ilerlemiş olursunuz ve ileriye daha güvenle bakarsınız.

Cinler / karanlık şeyler rüyalar bildiğim bir şey değil, inançlıyım dememe ragmen namazla diğer şekilsel gerekliliklerle yakınlığım da yok denecek kadar az O yüzden bunlar üzerinden ahkam kesmem doğru olmaz, uygulayanların tamamı içi Allah kabul etsin der geçerim demediklerimi de Allah ıslah etsin derim ve kendimi de bu dilekten ayrı tutmam. Ama bu karanlık şeylerle (dünyevi ya da değil) ilgili yaptığım bir şey var o da gerçekten inanarak kendimi bırakmak. Çok özel dualar namazlar abdestler falan yok . Sadece Allah'ım istiyorsan tamam ama istemiyorsan beni böyle şeylerle korkutma, yardımı başka şeylerde aramama izin verme diye dua ediyorum. Olacaktıysa da ona göre akıl ve güç vermesini diliyorum. Ha ona rağmen yakacağım bir süre demişse de yanacağım zaten yani çok fazla yapacak bir şey yok, demek ki pişmem lazımmış derim çünkü nefes aldığım sürece umut var.
Adem ve Havva ilgili benzer düşüncelerim yoktu desem yalan ama gecenlerde bir kitapta okudum ve düşünceyi benimsedim hemen. Yazar söylemis: Adem ve Havva dan miras kalan günahlarının ağırlığı değil günah işleme potansiyeli diye. Bu cümle durumu otomatikman değiştiriyor bence, böyle düşünmeyi deneyin o zaman belki hayata bakısınız da değişecek.

İnsanlar sıkıntılarla baş edebilecek güçtedir. Başedemeyenler devam etmezler, edemezler. Sadece çözüm arayışlarımız veya direnme biçimlerimiz farklıdır birbirinden. Ben böyle başa çıkarım siz başka türlü, diğeri ise bambaşka bir şekilde. Kimse kimseyi yargılayamaz bu yüzden ama daha farklı pencerelerden de bakabilmesi tavsiyelerinde bulunabilirler.

Siz bu akşam belki farkında olmadan kendi pencerenizi açtınız ve aslında belki diğer insanlara da (bize) pencerelerimizi sorgulattınız, iyi oldu bence.

Sıkıntılarınızı en kısa zamanda ve en hayırlı şekilde atlatmanızı dilerim

daniel

Kayıtlı Üye
Sayın daniel; insanlardan bazıları "ot olup hayvan yemi'mi olacaklar" yani bazı inanışlara göre böyle'mi anlamalıyız merak ettim doğrusu bu kısma bir girseniz

Sayin birkapidag;

Dunya uzerinde yuzlerce binlerce insan ustte bahsettigim donguye inaniyor. Fakat bu ayri bir tartisma konusu o yuzden derinlemesine girmedim konuya.. Gerekirse onu da irdeleyebiliriz baska bir baslikta..

Benim anlatmaya calistigim, dunya uzerinde bize verilmis akil ve goz gibi iki degerli organla olan biteni goruyor olmamiz.

Inanci da bir yana birakin, reenkarnasyon konusunuda ve bagimsiz olarak dusunun.

Yani siz diyebilirmisiniz ki:

Olunce topraga gomulmuyoruz?

Topraktaki bortu bocek bizim curuyen bedenimizden beslenmiyor?

Ben bu gercegi gozlerimle gorebiliyorum.

Baska bir inanc mensubu olusunu yakiyor ve kullerini savuruyor dogaya.. Diyebilirmiyiz ki o kuller dogaya karismiyor?

Benim kisisel fikrim;

Yani hangi din ve inanc olursa olsun, olum bir son degil, sadece bir baska yasam formuna donusum hali.. Ama biz yasam kelimesini daima sozluk anlamiyla yemek icmek nefes almak olarak algiladigimizdan baska turlu dusunemiyoruz yorumlarken..

Oysa biz oldugumuzde de yasam devam ediyor, bizim olumumuzle kainattaki yasam bitmis degil.. Biz sadece topraga gomulu yasam formu olarak, kainatta ilahi plan tarafindan bize bicilmis gorevimizi yerine getiriyoruz.Kitaptaki kiyamet ayetlerine bakin dikkatlice, hepsi dunyaya iliskindir. Daglar yurur, gunes durulur, yidizlar duser, sehirler vs. pamuk ipligi gibi atilir.

Yani biz sadece dogmakla, buyumek ve beslenmekle vs. yukumlu degiliz. Bu ilahi planin, dongunun birer elemaniyiz. Tamamiyla maddeden yaratilmis yapilariz. Eger oldugumuzde ruh dedigimiz kavram gocup gidiyorsa, kalanimizda maddenin baska bir formuna donusuyor. Bunu inkar edebilir miyiz?
Ve yaratim kesintisiz devam etmekte..

Yani ne yapiyoruz? Topragi besliyoruz, hayvani besliyoruz, kemiklerimizle fosil haline geliyoruz magmayi besliyoruz vs.vs.

Bir dusunsenize, bu dongu varolmamis olsaydi, yercekimsiz, magmasiz vs. siz bir yasamda, irmaklarin yukari dogru akmasi, agac koklerinin havalarda ucmasi, insanlarin amacsizca uzay bosluguna yukselmesi vs... Boylesi bir tabloda dunyevi bildigimiz yasam'dan bahsedebilir miydik sizce?

birkapıdağ

Banlı Kullanıcı
İş
Elbette diyemezdik ancak satırlarınızda reankarnasyon vs kelimeler var bunları bir başka başlık altında konuşuruz Bu arada fikirlerinizin büyük bölümüne katılıyorum diğerleride olmasa (Tabii benim için) Fena olmayacak ama,
Elbette kişi düşüncelerinde özgürdür

daniel

Kayıtlı Üye
Elbette diyemezdik ancak satırlarınızda reankarnasyon vs kelimeler var bunları bir başka başlık altında konuşuruz Bu arada fikirlerinizin büyük bölümüne katılıyorum diğerleride olmasa (Tabii benim için) Fena olmayacak ama,
Elbette kişi düşüncelerinde özgürdür

Sayin birkapidag;

Satirlarimda aslinda reenkarnasyon yok. Ama bu sekilde inanan insanlar elbette var ve saygi duyarim. Size, bence boyle bir inanc turu varoldugundan otomatik olarak cagrisim yapiyor.

Ben size ilahi guc tarafindan verilmis akil, goz, dokunma vs. ozelliklerinizle gozunuzun gordugu gerceklerden bahsediyorum. Siz buna reenkarnasyon degil, herhalde Turkce karsiligi ile en iyi donusum diyebilirsiniz.

Yani anahtarinizi yukari firlatin, asagiya dusuyor mu? Dusuyor. Bu bir gercekliktir. Yadsinamaz.

Ama bir de bu gercekligin idamesi var. Nasil oluyor bu idame? Kitapta bunlara da yer veriliyor. Yeryuzunde dolas ve bak, aklet deniliyor. Tamam askin bir guc var. Ama bu gucun, bir de bu idame icin kurguladigi dongu sistemi var. Yani o gunes ve magma dengesi olmasa, biz ve yeryuzundeki tum canlilar 24 saat icinde donmus olarak bulunacagiz cunku toprak soguyacak.

Ama bunun evrene veya kainat'a bir etkisi var mi? Hayir yok. Uzay zaten karanlik ve oksijene, yesillige ihtiyaci yok.

Yani uzatmayayim hepsi birer dongu, hatta dongu icinde dongu..

Ama birisi buna gozumle gordugum gerceklik der, otekisi reenkarnasyon der vs.. Bunun pek de onemi yok bence..

Kolunuza bir cimdik atin, acidigini nasil biliyorsak, oldugumuzde topragi besledigimizi de ayni sekilde biliyoruz ve inkar edemeyiz.

Ama hep gozden kacirdigimiz sey, topragin aslinda canli ve yasayan bir organizmalar butunu olusu.. Madem ki ana temel madde olarak topraktan, sudan yaratilis anlatiliyor.

Toprak ve suyun vazgecilmez birlikteligini, vucudunuzun yarisindan cogunun sudan imal oldugunu da dusunerek, varin kendi inancinizla harmanlayip bir dusunun derim nacizane..

Power

Banlı Kullanıcı
Cevaplar verilirse sınavın değeri nedir ?

yusuf8206

Banlı Kullanıcı
Haşa sen allah'a tanri diyorsun ve diğerleri sizlerkurani okuyun diyorsunuz birbaşkasina peki siz okuduysaniz o güzel isimlerinin içinde tanri ismi yer aliyormu.ey günahkarlar sizler tanri dediğinizde eski insanlar putlara tanri derlerdi peki sen allaha inanmayan mahluk kemiklerini küledip sonra seni tekrar yaratacak allaha dil uzatmayin....

Yesil Cingene

Kayıtlı Üye
Haşa sen allah'a tanri diyorsun ve diğerleri sizlerkurani okuyun diyorsunuz birbaşkasina peki siz okuduysaniz o güzel isimlerinin içinde tanri ismi yer aliyormu.ey günahkarlar sizler tanri dediğinizde eski insanlar putlara tanri derlerdi peki sen allaha inanmayan mahluk kemiklerini küledip sonra seni tekrar yaratacak allaha dil uzatmayin....
Ay ilahi Yusuf ne güldürdün beni şimdi :D Yahu Tanrı demek günah mı? İngilizler, Almanlar, İspanyollar fena günahkarkar o zaman. Put meselesine hiç değinmeyeyim, canınız sıkılır sonra. Ama şöyle bir ipucu vereyim, Kabe'nin tarihini hele bir araştır ;) Bak bakalım ilk putperestlik nereden geliyor? He? Burada ahkam kesmek yerine, okuyun okuyun! Tevrat bile "İKRA" der, "OKU".. Kuran bile OKU diye başlar.. Hadi Yusuf, OKU.

Yesil Cingene

Kayıtlı Üye
Warcraft senin niyetin belli oldu . Burda insanların aklınıda karıştırma imanı az onlan insanlarıda uydurma kendine. Yok ahiret yoksa o yoksa yok bu yoksa sorgulamak ve yargılamak sanamı kaldı. Duaya ihtiyacın varsa camiye .İlme ihticaın varsa metreseye.
Yardıma ihtiyacın varsa psikologa git . Burdaki konuşmalar herkeze açık buraya giripte
okuyan arkadaşların Kafalarını karıştırma dinden döndürmeye çalışma .Münafık yüzünü burda gösterme. Selamın Aleyküm.
Hayırdır Akın? Arkadaşlarımızdan birinin de dediği gibi Tanrı-Allah-Yaratan bile kimseyi "münafık" kabul etmezken, size bu görev yukarıdan mı indi?
Kimse kimsenin kafasını karıştırmıyor da, sizin gibi art niyetli insanlar çıkıp böyle ortalığı karıştırıyorlar sadece. Tüm olan biten bu. Arkadaşımız bir soru sormuş, belli ki sıkıntısı var, derdi var. Yanıt araması kadar doğal birşey yok; kaldı ki efendi efendi kimseye saldırmadan sorularının yanıtlarını arıyor. Size düşmez yargılamak, önce lütfen kendinize dönüp bakın. Ayıptır!

Yesil Cingene

Kayıtlı Üye
merhaba arkadaşlar bu konuda anlatacağım fazla detaylı birşey yok tanrı eğer varsa gökyüzünün karanlık vadisinin arkasında O muhteşem gözleriyle bizlerin acı çekmesine hergün pakistanda bir bebeğin ölmesine yada yakılmasına nasıl müsade ediyor tanrı bizim acı çekmemizi mi istiyor?
Aslında hepimiz ölüyüz, Cehennemi yaşıyoruz. Böyle düşün, daha rahat edersin.

YasinLY

Kayıtlı Üye
Ay ilahi Yusuf ne güldürdün beni şimdi :D Yahu Tanrı demek günah mı? İngilizler, Almanlar, İspanyollar fena günahkarkar o zaman. Put meselesine hiç değinmeyeyim, canınız sıkılır sonra. Ama şöyle bir ipucu vereyim, Kabe'nin tarihini hele bir araştır ;) Bak bakalım ilk putperestlik nereden geliyor? He? Burada ahkam kesmek yerine, okuyun okuyun! Tevrat bile "İKRA" der, "OKU".. Kuran bile OKU diye başlar.. Hadi Yusuf, OKU.

Tanrı kelimesi ile Allah kelimesi sitede bir konu üzerinde açıklanmıştı... Müslüman olmayan kişi için Tanrı kelimesi genel olarak kullanılıyor...

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
bu konu sitemiz için uygun değil yeteri kadar tartışıldı artık kapatma vakti geldi.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...