Geçmiş zamanda gelecek zaman gıbı mı?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Ori

Elit Üye
Mesela madde zamanı olusturuyor ve zamansa gelecekten gelıyor yanı gelecegı olusturan bızlerız. Eger kı oyleyse gecmıste kalan zamana ne oluyor? Yok mu oluyor yoksa bır yerde gelecek gıbı bırıkıyor mu? Gelecegın bırıkmesınden kastım su kı; bıze gelen bu zaman bır yerden gelıyor (bu zamanı bır nevı madde olusturuyor ama bunu yaratan bambaska bır kavramda var) ve bunu bılmıyoruz ama gelmesı mecburı. Insanoglu anlık olduguna gore eger kı gecmıste, gelecek gıbı yok olmuyorsa bunun arasında kaldıgımızdan oturu bır ters tepkı yapıp gecmıse gıtme olasılıgımız nedır?

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Zaman aslında yek pare tıpkı madde gibi. Bu sadece algılamada parça parça oluyor. Zaten algılamada da geçmişe, geleceğe doğru gidiliyor, ki buna geçmiş ve geleceğe ait görüler olarak bakabiliriz.

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Geçmiş ne oluyor? Yine beyin yakan bir soru. Saliseden daha kısa zamanda tüm zerrelerin yenilendiğini düşünüyorum. Yani herşey aslında tek tek karelerden oluşuyor. Ve art arda gelmesiyle de bir zaman algısı ortaya çıkıyor. Bunları art arda getiren bir kuvvet var. O kuvvet dursa anda hiçliğe karışırız. Ve her bir kare geçmiş kareyi yok ederek geliyor. Yani gecmiş hiçe karışıyor. Hiçlik de aslında buranın hiçliği. Oraya göre ise burası bir hiç. Gaipten haber almış diyoruz mesela. Gaip kelime anlamıyla yokluktur. Geçmiş, herşeyin aslı olan yokluğa karışıyor. Ve hepsi orada bekliyor. Her ses, her hareket, her şey. Bu Levh-i Mahfuz'dur.Ve orada zaman algısı olmadığı için geçmiş ve gelecek dediğimiz herşey bir bütün olarak orada mevcut.

Quadra

Banlı Kullanıcı
Algılama kişiden kişiye değişebilir.Her şeyin yaşanılıp bittiğinin kanatindeyim algılamama göre.Filmi başa almışız gibi geliyor :)

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Geçmişi bizim geçmiş olarak algıladığımızı düşünüyorum.Bir yol var ve biz o yolda doğduğumuz andan itibaren yurüyoruz.Surekli attığımız her adımda bu yolda ilerleyerek sürekli ileri gidiyoruz.Yolun geçtigimiz kısmı yok olmuyor geçilen her nokta yerinde.Gecmiş dedigimiz o zaman dilimi yok olmuyor.Zamanda yolculuk mümkün olsa rahatça yolun gectiğimiz kısımlarına dönebiliriz diye düşunüyorum.

Symbol.

Kayıtlı Üye
İş
Hemşire
Bu soruyu düşünmeye başlarsam önce ateist olurum ama ipin ucu yine Tanrı'ya çıkar hesabı. Çok garip. Geçmiş yok oluyor diye düşünmüyorum aynı kalıyor ne hiçlik ne de bi boşluk, aynı. Anılar hatıralar yer mekan aynı. Sadece takvimde bir sayı atıyor saatler ilerliyor. Belki de zaman kavramı yoktur. Günler aylar yıllar değişen birşey yoktur. Ben şimdi 2 gün boyunca odamın içinden çıkmasam olduğum yerde yatsam 2. günde ilk güne baktığımda kaybolmuş olmuyor ki. Sadece geride bırakıyoruz. Ama anılar hatıralar zihnimizde kalıyor ve zamanla unutuluyor. Hiç yaşanmamış, bir rüyaymış gibi.

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
Zamanı lineer incelemek yerine dairesel bir düzlemde incelersek yani bir akarsu gibi değil de bir deniz gibi, geçmişi de geleceği de ne kaybediyor ne saklıyor olduğuna varırız.Sadece dalgalar kıyıya vurması gerektiği vakit vuruyor.

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Geçmiş yok olmuyorsa neden hiçbir şey bir saniye öncekinden muhakkak farklı oluyor? Mesela bir odada kıpırdamadan -bunu tamamen yapmak imkansizdır ama böyle örnek vereyim- iki dakika boyunca beklesek? Kesinlikle herşey değişecektir. Herşey 'an'larda var. Ve bir önceki anı geri getirmek mümkün deģildir. Eğer mümkün olan birşey varsa o da sizin ona gitmenizdir. Bu da zamanda yolculuk oluyor. Gitmek derken, sadece eski bir filmi sarıp baştan izlemek gibi. O olduğu gibi, bizse ona şahit oluyoruz. Şahitliği hiç yaşamadığım için ayrıntısına giremem.
Geçmiş, 'buradan' yok oluyor. Burası sahne. Uyandığımızda anlayacağız.

Hiperaktifejderha

Banlı Kullanıcı
Hazar da demiş zaten dairesel incelemeliyiz diye. Çizilmiş bir yol var. Birinin geçmişi birinin geleceği. Biz şu an 10 yıl önceki halimizin geleceği 10 yıl sonraki halimizin de geçmişiyiz. Ancak burada da bir çıkmaz var. Bu durumda zaman sonsuz olmalı. Her şeyin başladığı bir nokta olmamalı. Öyleyse zamanın bir başlangıcı var mıdır, yoksa zaman sonsuzluktan beri var olan bir kavram mıdır?

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
Belkide zamanın yaratılmasının bir zamanı vardır ama zaman yaratılış itirabariyle kendi içinde zamansızdır.Yani yine su örneğiyle deniz yaratıldığından beri deniz ve deniz olmanın bir zamanı yok..yani kendi içinde karışan suların geçmiş veya gelecek diye bir ayrımı yok.Ve biz yine anı dalgalardan görüyoruz ve kıyıya vuran dalga yine denize karışıyor.Yani an yok olmuyor, denize baktığımızda (geçmiş) dalgalardan parçalar görebiliyoruz çünkü zaten deniz.

Sheriff

Kayıtlı Üye
İş
President of Big PimP AÅž
Kendi görüşüme göre zaman diğer alemler gibi kendi içinde ayrı bir alem. Çözülmesi biraz daha zor diğerlerinden, sadece bu kadar.

şinçeyank

Kayıtlı Üye
İş
üniversite Öğr.
Mesela bu yazılanlar yazıldığı andan bu yana üzerinden zaman geçiyor. Geçen her saniye geri döndürülemez olduğu için geçmişi oluşturuyor. Geçmişe gidilemez olduğunu düşünenlerdenim. Ama bilinçaltımız yaşadığımız deneyimlediğimiz her şeye açık olduğundan düşünce geçmişine gitmek mümkündür. Gerçekten yaşar gibi etkiler bazı hipnozla gidilen düşünceler. Her şey içimizde aslında. Zaman çok değişik bir kavram.

mecra

Kayıtlı Üye
Fiziksel olarak zamanı geriye almak yani bedensel olarak geçmişte yaşanmış bir olayı tekrar yaşamak gibi bir şey şu an için mümkün değil. Şöyle diyebiliriz, zaman tüm varlıkların üzerinde yürüdüğü, bir köprüdür ve ileriye adım attığımız anda geride kalan kısımlar yıkılmaktadır, bu bakımdan geriye adım atmak imkansızdır. Ancak bilinç attığı adımları algıladığı için bilincimizde o ana geri dönüp tekrar yaşıyormuşuz hissine kapılabiliriz, tabi bu zamanda yolculuk sayılıyorsa. Çünkü 5 dakika öncesini bile yanlış hatırladığımız zamanlar mutlaka oluyordur. Geçmiş mutlak bir toz bulutu değil belki ama ulaşabileceğimiz, ellerimizle dokunabileceğimiz ya da maddeleştirebileceğimiz bir şey de değil bence.

teknik67

Kayıtlı Üye
şu an anda yaşadığımız bize göre gerçek ama bizden on ışık yılı ötedeki bir gözlemciye göre biz sanalız.yada biz bizden on ışık yılı ötedeki bir gözlemciyi teleskopla gözlemlediğimizde biz on yıl sonraki kişiyi görmüş olacağız oda bize göre sanal .çünkü görüntü ışığın saniyedeki hızıyla ilerler.yani türkçesi bizi yirmi ışık yılı öteden izleyen üçüncü bir kişiye göre diğer iki kişi sanal yada hayal yada sadece görüntü.yani herşey göreceli,yada sanal.

Symbol.

Kayıtlı Üye
İş
Hemşire
Mecra'nın söylediğine katılıyorum. Zaman tüm varlıkların üzerinde yürüdüğü bi köprüdür. İleri bir adım atarsan geri kalan kısımlar yıkılır. Geri dönüp baktığında olup biten şeyleri görebilirsin ama geriye tek bir adım bile atamazsın. Yıkılıp giden zaman evrende kaybolur, geriye sadece anılar kalır.

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Bizler olaylara özellikle zaman kavramına fanilik bilinciyle bakıyoruz.Bizim için geçmiş geçmişte kalmıştır.Bu konuyu pembe pelerin ilk mesajında çok güzel açıklamış bence.Buradaki kilit yer "Geçmiş, herşeyin aslı olan yokluğa karışıyor. Ve hepsi orada bekliyor. Her ses, her hareket, her şey. Bu Levh-i Mahfuz'dur.Ve orada zaman algısı olmadığı için geçmiş ve gelecek dediğimiz herşey bir bütün olarak orada mevcut." Bence bu kelimeler üzerine düşünmek gerek.

Göbeğim

Kayıtlı Üye
Bizler olaylara özellikle zaman kavramına fanilik bilinciyle bakıyoruz.Bizim için geçmiş geçmişte kalmıştır.Bu konuyu pembe pelerin ilk mesajında çok güzel açıklamış bence.Buradaki kilit yer "Geçmiş, herşeyin aslı olan yokluğa karışıyor. Ve hepsi orada bekliyor. Her ses, her hareket, her şey. Bu Levh-i Mahfuz'dur.Ve orada zaman algısı olmadığı için geçmiş ve gelecek dediğimiz herşey bir bütün olarak orada mevcut." Bence bu kelimeler üzerine düşünmek gerek.

Demek istediğinizi anladım. Kişisel inancım da buna pararel.

Kendi fikrim yaradılışta yalnızca tek bir anın olduğu. Her şey, tüm hayatlar, tüm zamanlar, tüm realite ve boyutlar, bu tek anın içinde aynı anda var oluyor ve aynı anda yaşanıyor. Bu tek kutsal anın bir diğer ismi ise şimdidir.

Maharaj demiş ki, "Bilincin kaynağı bilinç içindeki bir nesne olamaz." Zaman algısı, madde boyutunda işlev gördüğü için kendini sınırlayan bilincin neden olduğu bir fenomen. Bu yüzden geçmiş ve gelecekle ilgili tüm düşüncelerin birer yanılsama olduğunu düşünüyorum.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...