Evrene mesaj yollama ve islamda evren anlayışı

Yazgıt

Kayıtlı Üye
Selamun Aleyküm, baya uğraştım bu konuda islamda evren anlayışı nasıldır diye, örneğin evrene mesaj yollarsak Allahtan başka ilah olduğunu kabul mü ediyoruz? İslamda evren anlayışı nasıldır? Diye net delil bulamadığım için sizlere soruyorum

Elnora_alila

Kayıtlı Üye
Evrene mesaj yollarsak Allahtan başka ilah olduğunu kabul mü ediyoruz?
Hayır. Tekvin bize kusursuz yaratımı verir. İslami inancı benimsiyorsak, yaratılmış ve yaratılacak olan her şeyin de '' Ol '' ile oldurulmasına koşulsuz inanç besliyoruz demektir. Başka bir ilah kabulü söz konusu olamaz.

Göğe gelince, onu biz ellerimizle kurduk. Hiç kuşkusuz, biz, genişleticileriz (ayet)
Allah gökleri ve yeri gerçek bir sebep ve hikmete uygun olarak mükemmel bir sistem hâlinde yaratmıştır (ayet)

Siz, evren denildiğinde tam olarak ne anlıyorsunuz o da önemli tabi ki.. Bahsettiğiniz ilahi sistem yani bir yaratılış sistemi mi?
İslamda evren anlayışı nasıldır?
Sizin nasıl baktığınızla ilgili.

Bana göre islam inancında evren anlayışı başlangıç ve sonuç tekilliğidir. Bigbang'in bize gösterdiği en kilit nokta, evrenin ezelden beri olmadığı yani bir yaratımla var olduğudur. Allah'ın yoktan var etme kudretine delildir.

Tarikat ehli nasıl bakar bilemem. Sizin işleriniz, çalışıp çabalamalarınız çeşit çeşittir der ayet. Benim referansım bilim.

Yazgıt

Kayıtlı Üye
Hayır. Tekvin bize kusursuz yaratımı verir. İslami inancı benimsiyorsak, yaratılmış ve yaratılacak olan her şeyin de '' Ol '' ile oldurulmasına koşulsuz inanç besliyoruz demektir. Başka bir ilah kabulü söz konusu olamaz.

Göğe gelince, onu biz ellerimizle kurduk. Hiç kuşkusuz, biz, genişleticileriz (ayet)
Allah gökleri ve yeri gerçek bir sebep ve hikmete uygun olarak mükemmel bir sistem hâlinde yaratmıştır (ayet)

Siz, evren denildiğinde tam olarak ne anlıyorsunuz o da önemli tabi ki.. Bahsettiğiniz ilahi sistem yani bir yaratılış sistemi mi?

Sizin nasıl baktığınızla ilgili.

Bana göre islam inancında evren anlayışı başlangıç ve sonuç tekilliğidir. Bigbang'in bize gösterdiği en kilit nokta, evrenin ezelden beri olmadığı yani bir yaratımla var olduğudur. Allah'ın yoktan var etme kudretine delildir.

Tarikat ehli nasıl bakar bilemem. Sizin işleriniz, çalışıp çabalamalarınız çeşit çeşittir der ayet. Benim referansım bilim.
Teşekkürler

FouR ≛

Banlı Kullanıcı
İş
Sıradan
Selamun Aleyküm, baya uğraştım bu konuda islamda evren anlayışı nasıldır diye, örneğin evrene mesaj yollarsak Allahtan başka ilah olduğunu kabul mü ediyoruz? İslamda evren anlayışı nasıldır? Diye net delil bulamadığım için sizlere soruyorum
Benim evrene yolladığım mesajlar Kenan Evrene gidiyor galiba. Darbe üstüne darbe yiyorum ya :D

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
İslam da evren kaplanan bir değerdir. Yaratıcı evrene ait, evrenin kendisi ya da evrenin içinde düşünülmez. Pek çok inançın aksine. İslam da yaratıcı evreni de kapsar( Sünni mezhebe göre tabi, islam felsefesinde başla düşüncelerde var)

Sizin evrene mesaj yollamak olarak kullandığınız ifade ezoterik kaynaklarda yer alan bir ifade şekli değil. Popüler kültür ifadesi.

Pek çok inanç sistemi evreni bütün olarak görür. Yaratıcı bu evrene ait bir unsurdur. Hangi dine sahip olursa olsun bir yaratıcı adı kullanmak yerine evren ifadesini kullanmayı tercih eder. Panteist bir bakış açıcı diye özetleyebilir.

kişi bildiğimiz uzaya mesaj yollamaz. Bilinen be bilinmeyen her türlü oluşuma ve oluşumsuzluğa ait bir yaklaşımla bu ifadeyi kullanır.

örneğin isa ya dua ettim değilde
Evrenle konuştum gibi.
Yani bir duruma yollanan dua ya da mesaj değil. Bir farkındalık bir oluş hali ile yaratıcı prosesten faydalanmak ile ilgili durum aslında. Popüler kültürün yine itina ile rezil ettiği bir ezoterik farkındalık süreci.

Şuan dünya da yaygın olan Sünni islam inancın da bu yaklaşım şirk koşmak olarak kabul edilir.
Hem de evreni daha büyük görmek hem de Allah dışında başka bir oluşumun yaratıcı olduğunu kabul etmek manasına gelebilir.

Retro

Kayıtlı Üye
Evrene mesaj yollama,
Tanrı parçacığı,
Çekim yasası,
Baş melek ile uyumlanma,
Gümüş kordon, altın makas, bağ kesme..

Bunlar, kendi deneyimlerini kendi özgün nörolojik beyin haritaları üzerinden gerçekleştirmiș olan kişilerin yine kendi ironik tabirlerinden doğar.

Onlar kendi algiladikları gerçeklik kalıpları üzerinden bir kurgu bina ederek sprituel dünyayı insanlara deneyimlettirmek isterler.

Ama safsata kavramı da tam bu noktada ortaya çıkar.

Hakikati aramak, aratmak, kısa sürede ekollerin birbirine çatması birbirini batıl ilan etmesi ile devam eder.

Ayette ne diyor? Özü kuşatan ilim verdik sana diyor. Öz. Orijinden yakalarsın işleri diyor. Yani en saçma, en apsurt bir ekol üzerinden insanlara şifa sağlayan bir adam görürsen, işin iç yüzünde yatan Esma hakikatini kısa yoldan farkedebilirsin diyor. Özündeki ilim tektir çünkü. Cahillik arttıkça ilme suretler ve kalıplar giydirilir.

Eline cinleri Nusretin et dolamasi gibi dolayarak, excorsizm yapan adam bile günün sonunda şifa arayana şifa oluyorsa, ilmin özü islalanmis demektir. Ne batıl ilan edebilirsin bu adamı ne de verdiği şifayı engelleyebilirsin. Özü kapsayan ilim için put kavramını çok iyi bilmek gerek.

ChiReiki

Kayıtlı Üye
İslamda evren anlayışı Allahın ayette belirtildiği gibi ben insanları cinleri ve evreni bana kulluk etsinler diye yarattım.Diğer bir ayeti kerimede o hanginizin daha iyi amel ibadet edeceğini görmek için yarattım yusuf suresinde 12 gezegen onun haricinde kamer ay necm yıldız şems güneş leyl gece. Buruç burçlar Tarık bunları ve 7 kat semayı evreni yarattığını söyler ve islam dininde çabasız olmaz ayette isra suresinde biz herkesin kaderini kendi çabasına bağlı kıldık islam dininde Tasavvufunda her kul eşit değildir ve Allah zikreden sabreden namaz kılan çabalayan affeden kulları sevdiğini söyleyip bunları dünyada ve öte alem ahirette ödüllendirileceğini söyler
Allah sabredenleri sever zalimleri cezalandırır evren olarak gezegenler cennet ve cehennem ahiret 12 gezegen arş ve kürş makamları anlatılır hayvanlardan bahseden ayetler hatta sure isimleri bulunmaktadır...Ankebut örümcek ,nahl arı,fil ,bakara inek.deve sivrisinek koç ebabil kuşu yerden bitmiş otlar hurmalıklar üzüm bağları ve nice bitkiler bitirdik der..Allah şükredenleri sever...Evren anlayışı olarak haksız yere cana kıymamak buyrulduğu gibi kim bir canı kurtarırsa bütün insanlığı kurtarmış,kimde bir cana haksız yere kıyarsa bütün insanlığı öldürmüş gibi olur...Ayette buyrulduğu gibi O resul sizi maddi ve manevi temizlemek cennete koymak ve batıl kötü olan şeyleri ortadan kaldırmak için geldi...Her zorlukla beraber bir kolaylık vardır inne meal usri yusra.-İnşirah Suresi..Biz üstünüze 7 yol yarattık bu ayetin açıklamalarında letaifler ve çakralardan bahsedildiği görüşünde...İlk ayet ikra oku/Kendini kainatı
Tefekkür et düşün fikret anla
Salat Zikret inan af an
Sabur sabret çaba gayret
Nasara yardım destek
Sükun sakin
Cihad çaba
Salih amel güzel davranmak insanlara ve evrene olumlu katkılar sunma
Şükür şükret övmek...Benim bildiğim kadarıyla bu tespit örnekler var umarım katkı sağlamış faydalı olmuşumdur...Teşekkürler

createtherules

Kayıtlı Üye
İslama göre bakıyorsak,
Benim şöyle bir yorumum olurdu:
"Samed" esması Allah'ın her tür eksikten muaf olduğuna işaret ediyor. Yani Allah'ta olmayan herhangi bir şey arama diyor.
O halde evreni Allah'tan nasıl dışarıda düşünebilirim? Öyle olsa Allah evrenden eksik kalmış olur.
Esmayı çözümleme dışında, Allah'ı yarattığı bir şeyden ayıran düşünce yine azlık, daha az olma fikrini uyandırır yani her şey Allah olduğunda dışarıda hiçbir eleman bulunmayacak ve bu sayede klasik sünni inancındakinden daha büyük olacak.