evlilik ve çekim yasası veya çok istemek belki kader

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

DreamDuality

Kayıtlı Üye
Evlilik çekim yasasıyla oluşan birşey midir?
Yani kişi evlenmeyi çok düşünür, çok ister, hayalini kurar o zaman mı evlenir.
Yoksa kişi evlenmeyi çok ister, çok düşünür, hayalini kurar.
Sonra bunu unutur. Bu işi bir kenara bırakır hayırlısı der boşverir.
Sonra aniden birden evlenilecek kişi mi çıkar karşısına?

Etrafınızda evli kişiler vardır. Veya evli olanlarınız vardır.
Aslında birisi sorduğu zaman çok istese de utanıp yok istemiyorum dediğim oluyor benim de.
Böyle kardeşi, yakın dostu falan varsa bilir.

Hazır konu açmışken uygulama,okuma, dua kısmını da sorayım ben.
Bunları okuyup da gerçekten evlenen var mı?

Evlilik kader diyor bazısı. Doğum,ölüm,evlilik değişmez diyenler var.
Kuran-ı Kerim de evleneceğimiz kişinin belli olduğuna dair açık ayet var mı?
Varsa paylaşır mısınız?

Bu konuya farklı açılardan yorumlara açığım. Ama gerçekten huzur verici bir sonuca bağlamam lazım.
Çok taktım bu konuya.

acid

Kayıtlı Üye
Bildiğim kadarıyla evlenecek kişilerin belli olduğu ile ilgili ayet yok. Ama evlilikle ilgili tercihlere yönelik öğütler var. Bu açıdan bakarsak irade ve tercih söz konusu. Sizden olanlar, hayırlı olanlar diye öneriler var. Ki bana göre bu konu tamamen kader olsaydı Kur'an da evlilik yapılabilecek kişiler ile ilgili haram ya da helal kılma olmazdı. Çekim yasası ile uygun olan kişiyi çekmek belki mümkün olabilir. Ancak bu konuda arayışlar ve devamlı çabalar kişiye zarar verebilir ve yanlış kararlar aldırtabilir. Evliliği biraz da kişisel durum ile değerlendirmek lazım. İnsan hazır değilse karşısına çıksa da o kişi olmayabiliyor. Bana göre hayırlısı demek daha mantıklı. Zamanı geldiğinde insanın karşısına çıkacağına ve olacağına inanıyorum. Bir de yaşadığımız dönemde psikolojik olarak da hazır olmak lazım. Ama illaki evleneceğim diye yapınca ve istenilen şeye her şeyi bağlayınca olmuyor.

Semiyail

Banlı Kullanıcı
İnsanlara Cenabı ALLAH kısmetler verir bu evlilik olsun rızık olsun ne olursa olsun,sen karşına çıkan kısmetleri almak istemezsen evlenemezsin onu kayıp edersin.Sen gidip işinde çalışmazsan paranı kazanamazsın.Sen mesala tarlana bir ekin ekmezsen hasatını alamazsın v.s.Ayrıca senin amelin ne ise ona göre hakettiğin sana döner.Evet doğru evlilik bir nasip kısmet işidir.Evlilik bir kaderin bir parçasıda olsa siz ALLAHa dua ederseniz size kötüyü iyi yapar ve mutlu olrsunuz.Sadece insan ameline göre sebebler değişir.Ölüm bir kaderdir.Sadece senin yaşam tarzına göre değişir.Yani vaktin değişmez ama sebebin değişir.Nasıl yaşamak istersen öyle ölürsün.Körle yatan şaşı kalkarmış v.s.Boşanma gibi durumlar insanların birbirlerine saygılı ve sevgili davranmamalarındandır.Aslında dünya kötü değildir kötü olan kötülüğü yapandır.Herşey kader değildir.Cenabı ALLAH kimseye kötü kader yazmaz.İnsan hakettiğini bulur.Şunu unutmayınki siz ALLAHa samimi dua ederseniz o size dilediğinizi verir.Herşeyi veren hatta hayatınızdaki üzüntünüzü sevince dönüştüren odur.

DreamDuality

Kayıtlı Üye
Olumsuzu dillendirmek istemiyorum; ama içimi dökeyim bir kerelik bari . Kaderdir, hadi hayırlısı,vakti vardır. Bu beni bir süre oyalıyor.
Sonra aniden evlilik konusu gündeme geliyor. Kısır bir döngü böyle içinden çıkamadığım.
Tanıdıktan birisi nişanlansa darısı başına falan diyorlar. Hadi yine takıyorum o konuya.
Unutulup gidecek birşey değil yani.

İnsan ne zaman evlenir konusuna; ailesi istediği gün diye bir cevap buldum.
Ailemin benden bıkması lazım. Çünkü aile çok etkiliyor. O şekilde kaç kişiyi sırf annem istemiyor diye eledim.

Aile konusunda da; aileme yük olduğumu hissediyorum.Mesela bir yere gideceklerdi ben varım diye gidemediler.
Maddi açıdan da yük olduğumu hissediyorum.

Artık psikolojik olarak iki tarafa da zarar. Onlar beni evde görmekten bıktı, ben onları görmekten bıktım.
Ben olmasam sanki daha rahat edecekler. Böyle ölseler gözleri arkada kalacak.

İnsanın hayatında çok önemli dönüşü olmayan kararlar var. Bitirilecek üniv ve evlilik.
Ama yanlış bir üniversitede okursak yine de çok etkilemez. Para kazanılır bir şekilde.
Hiç okul okumamışlar da yaşadı ve aç kalmadı.

Ancak yanlış evlilik hayatı çok etkiliyor. Yanlış kişiyle evlenmekten korkuyorum. Yanlış seçimlerden.
Çocuk olursa bunun telafisi de yok. Ömrünün sonuna kadar hayatını etkilicektir özellikle bayanlarda.
Annelikten istifa edilmez. Babalıktan edilebiliyor anneye verilip boşanırken.

Mesela 5-10 yıl evlilikten sonraki evlilikte karşına çıkacak kişiler değişiyor.
Bekar kişiyle dul kişiye gelecek bir olmaz. Dul kişiyle dul ve çocuklu kişiye gelecek de bir olmaz.
Yanlış seçim nedeniyle sonra daha da yanlış seçimlere yol açabilir.

Kader veya ailenin seçtiği veya kendimizin seçtiği mutsuz olduktan sonra birşey değişmiyor.
Başkasına kusur bulsak da olanı değiştirmeyecek.

İnsanın sevgilisi olup olması durumu değiştirmiyor. Bugün vardır yarın bitebilir.
% 100 evlenene kadar kendimi sağlamda hissetmiyorum. Kaldı ki her sevgiliyle evlenmiyoruz.

King-Of-Stellar

Kayıtlı Üye
Olumsuzu dillendirmek istemiyorum; ama içimi dökeyim bir kerelik bari . Kaderdir, hadi hayırlısı,vakti vardır. Bu beni bir süre oyalıyor.
Sonra aniden evlilik konusu gündeme geliyor. Kısır bir döngü böyle içinden çıkamadığım.
Tanıdıktan birisi nişanlansa darısı başına falan diyorlar. Hadi yine takıyorum o konuya.
Unutulup gidecek birşey değil yani.

İnsan ne zaman evlenir konusuna; ailesi istediği gün diye bir cevap buldum.
Ailemin benden bıkması lazım. Çünkü aile çok etkiliyor. O şekilde kaç kişiyi sırf annem istemiyor diye eledim.

Aile konusunda da; aileme yük olduğumu hissediyorum.Mesela bir yere gideceklerdi ben varım diye gidemediler.
Maddi açıdan da yük olduğumu hissediyorum.

Artık psikolojik olarak iki tarafa da zarar. Onlar beni evde görmekten bıktı, ben onları görmekten bıktım.
Ben olmasam sanki daha rahat edecekler. Böyle ölseler gözleri arkada kalacak.

İnsanın hayatında çok önemli dönüşü olmayan kararlar var. Bitirilecek üniv ve evlilik.
Ama yanlış bir üniversitede okursak yine de çok etkilemez. Para kazanılır bir şekilde.
Hiç okul okumamışlar da yaşadı ve aç kalmadı.

Ancak yanlış evlilik hayatı çok etkiliyor. Yanlış kişiyle evlenmekten korkuyorum. Yanlış seçimlerden.
Çocuk olursa bunun telafisi de yok. Ömrünün sonuna kadar hayatını etkilicektir özellikle bayanlarda.
Annelikten istifa edilmez. Babalıktan edilebiliyor anneye verilip boşanırken.

Mesela 5-10 yıl evlilikten sonraki evlilikte karşına çıkacak kişiler değişiyor.
Bekar kişiyle dul kişiye gelecek bir olmaz. Dul kişiyle dul ve çocuklu kişiye gelecek de bir olmaz.
Yanlış seçim nedeniyle sonra daha da yanlış seçimlere yol açabilir.

Kader veya ailenin seçtiği veya kendimizin seçtiği mutsuz olduktan sonra birşey değişmiyor.
Başkasına kusur bulsak da olanı değiştirmeyecek.

İnsanın sevgilisi olup olması durumu değiştirmiyor. Bugün vardır yarın bitebilir.
% 100 evlenene kadar kendimi sağlamda hissetmiyorum. Kaldı ki her sevgiliyle evlenmiyoruz.

Bu yazdıklarınızdan çok ders aldım. Ben de aileme bir yük olduğumu hissediyorum ve bu durum beni üzüyor.

DreamDuality

Kayıtlı Üye
Bu yazdıklarınızdan çok ders aldım. Ben de aileme bir yük olduğumu hissediyorum ve bu durum beni üzüyor.

Aile de yük olduğunu hissettiriyor. Mahallede düğün sesi geliyor. Bizim çocuklar evlenmedi diyor babam.
Düğün oluyor gitmek gerek. Elalemin mutluluğunu mu izlemeye gideceğiz, gitmeyin diyor yine babam.

Ama birisini bulunca da her türlü kusuru ortaya dökülüyor.
Şöyle kötüdür, böyle kötüdür.

Mahalle baskısını da inkar edemem. Laf döner dolaşır darısı başına. Senin çocuğun olsa
bundan daha güzel olur. Bebek sevmeye de çekinirim zaten.
Ben unutsam millet unutturmuyor. Hiç bişey olmasa senin yaşın kaç? Var mı birisi? Yaşın gelmiş.

King-Of-Stellar

Kayıtlı Üye
Aile de yük olduğunu hissettiriyor. Mahallede düğün sesi geliyor. Bizim çocuklar evlenmedi diyor babam.
Düğün oluyor gitmek gerek. Elalemin mutluluğunu mu izlemeye gideceğiz, gitmeyin diyor yine babam.

Ama birisini bulunca da her türlü kusuru ortaya dökülüyor.
Şöyle kötüdür, böyle kötüdür.

Mahalle baskısını da inkar edemem. Laf döner dolaşır darısı başına. Senin çocuğun olsa
bundan daha güzel olur. Bebek sevmeye de çekinirim zaten.
Ben unutsam millet unutturmuyor. Hiç bişey olmasa senin yaşın kaç? Var mı birisi? Yaşın gelmiş.

Bence aileler insana zarar veriyor. İstemeden de olsa büyük etkiler bırakıyorlar. Bence bu duruma iyi taraftan bakın, belki de hayırlısı budur ve zamanı gelince beklediğinize değecek birisiyle karşılaşırsınız. Hem mutsuz evliliklere bakın ve evli olmadığınız için sevinin. İnsan böyledir; Bir şeyi arzular ve olmadığı için mutsuz olur. Ulaşanlar ise bekledikleri gibi olmadığından mutsuz olurlar. Siz mutlu olmaya bakın :)

DreamDuality

Kayıtlı Üye
Ya mutlu olmasına mutluyum.
Bu kişisel birşey ya, imzayı atmadan evet oldu demem. Çok gelen gördük. Çok giden de gördük.
Başkasını severken başkasıyla evlenen gördük.

Stellar ın da dediği şekilde düşündüm. Mutlu evlilik nerede. Avutuyor mu hayır.
İstiyorum yalnız hissedince , uykum kaçınca uyandırabileceğim birini.
Yaz geldi tatile çıkacak birisi olsa ne güzel olurdu.

Arkadaşlar evlenince de o arkadaşlık sıkıntıya giriyor. Yakın arkadaşımı evlendirdim. Evlendirmek de ayrı bir çile.
Sonrasında sorarım birşeyler. Mutlu musunuz gibisinden. Bilirim ki anlatmaz çoğu şeyi. Deyip de üzmek istemez.
Dese de gel benle kal diyemem. Benim kazancım bir ev tutacak şekilde değil.

Yani bekarsan dışlanıp ötekileştiriliyorsun. Artık birbirimizi anlamadığımız ayrı dünyalar gibi.
Sen onun haline özenirsin, belki o da sana.

Konuyu ben fazla dağıtmayım. Evlenen nasıl evlendi?
Şimdi herkeste birsürü hikaye vardır.

Çok istediğinde mi evlendi insanlar; yoksa vazgeçtiğinde mi?

Ve hayatta hiç evlenmeyen insanlar var. Onların kaderinde kimse yok mudur?
Kaderindeki insan da mı bekar kaldı acaba?

acid

Kayıtlı Üye
Ben iki defa evliliğin ucundan döndü. Karar vermişken bir şekilde olmadı. Yaşım oldukça genç. Yıllarca büyük şehirde yaşadım. Sona ailemin yanına döndüm sorunlarımdan dolayı toparlanmak için. Aylarca işsiz kaldım. Çalışmaya başladım. Evet yüktüm onların üzerine. Ki hiçbir şey isteyemediğim halde.Ama genç yata yaşadığım onca şey şunu öğretti. Hayat kendi tiyatro sahnem. Yan roller sürekli değişiyor. Yalnız olmak hereksin içini acıtıyor. Ben vazgeçtiğimle de evlenemedim, çok istediğimle de. Bu yüzden kendi kendime yaşamayı öğrendim. Çünkü başka çarem yok maddi ve manevi olarak. Sorunları olan söylemiyor. İçine atıyor ve zoraki sürdürüyor toplumsal yaşamdan dolayı. Her şey kader değil. Böyle olsaydı iradenin ne anlamı kalırdı. Ama sınavlar vardır birçok inançta. Yalnızlıkla sınanmak ve eğitilmek kimilerimizin en önemli görevi.
Ben kaderindeki ile evlenmek görüşünün sadece toplumsal baskı amacıyla üretilen bir inanç olduğunu düşünüyorum. Ama ruh eşi ve ruh ikizine inanıyorum.

AJA

Elit Üye
Evlilik bana göre de kader değil.Yapılan tercih meselesi.Armutun sapı üzümün çöpü hoop evde kalınıyor :D
Aileler ön planda bu konuda malesef ama ben bu konuya ailemi hiç dahil etmedim hayatımda.Bir yaştan sonra birey ollduğunuzu kabul ettirmek durumdasınız.Belkide özgür yapımdandır bilmiyorum.
Allah isteyenlere versin ne diyelim :D

Keira

Moderator
Bazen istediğimiz şey ile ilgili o kadar hayal kurarız ki, hayallerimiz yanında olumsuz düşüncelerimizi de getirir. Bu olumsuz düşünceler hayallerimizin önüne geçer ve isteklerimizle ilgili olumsuzluklar yaşarız. Her anne-baba çocuğunun evlenmesini mutlu olmasını ister. Onların sizden bıktığını düşünmeyin, onlar sadece yuva kurmanızı istiyor biraz da torun sevmek tabi. :) Bunları size ifade ederken yanlış ediyorlar ve siz onların sizden bıktığını düşünüyorsunuz. Aslında onların tek bir amacı var siz mutlu olun ve onların bu dünyayı terkettiğinde gözleri arkada kalmasın, sizin yanınızda size destek olacak bir aileniz olsun.

kıvep

Banlı Kullanıcı
Bence ünivetsitede okuduğun bölüm veya çalıştığın iş geri dönülmez kararlar, oysa evlilik sadece senin iradene kalmış ve geri dönülebilir bir karar.
Yanlız olduğunu düşünme bu dünyada aile baskısını, yük olduğunu yada yaşını düşünerek yapılan çok evlilik var. Kararın sadece sana ait, altın bulmak için kazarken yoruldum diye bırakırsan bakıra razı olursun. İnsanların seni etkilemesine izin verme. Çünkü çevrende çocukları evlenen o insanlarda mutlu değil. Belki evlilikleri kötü, böylelerinin kendini kandırma yolu-olsun benim evliliğim kötü ama evlenmeyen insanlarda var en iyisi ben onları kötüleyimdir-
Biri vardır 17 yaşında evlenmiş mutsuz olmuş boşanmış birisi 40 yaşında evlenmiş mutlu olmuştur. Güzellik yaşta değil sonuçta.)
Yanlış bir karar alıp, sadece evlenmek amacıyla evlenmemen için ne söylemek gerekiyorsa söylerdim, hiç bir şey olcak şeyin önüne gecemiyor ama.

DreamDuality

Kayıtlı Üye
Kıvep, merak etme. Evlenmiş olmak için evlenmeyeceğim. O şekilde yola çıkıp tanışınca ben de sevemiyorum.
Bu olay yeni bir mevzu değil. Aksine evlenmek için uğraşmadım bile.
Evlilik sitesine kaydolurdum. Veya bir cafede bir yerde bir yabancıya merhaba derdim.
Ailem vermezse de kocaya kaçardım inatla kafama taksam. :D

Çok şükür biranlık karar verecek yaşı geçtim.
Aksine bir kere düşünelecek şeyi 40 kere düşünüyorum.

Ben bu işin sistematiğini merak ediyorum. Ama % 100 şudur diyecek bir cevap yok.
Galiba iş İsviçreli Bilimadamları na kaldı. Bi ara akıllanırına gelip çözerlerse.:D

kıvep

Banlı Kullanıcı
Herkes kader nedir sorusunu düşünür, evlenmeyi istersin olmaz istemezsin olmaz zamanı gelmemıştır belkinde...bir anlık irade kaybıyla insan en olmaz dediklerini bile yapıyor, kendimden biliyorum malesef./
İsviçreli bilim adamlarıda bir şey diyemez bence :) senin ne dediğin önemli, birinin eşi mucize gibi çıkar sonrada mutlu olamaz., umarım mutluluk veren kararlar alırsın.)

DreamDuality

Kayıtlı Üye
Herkes kader nedir sorusunu düşünür, evlenmeyi istersin olmaz istemezsin olmaz zamanı gelmemıştır belkinde...bir anlık irade kaybıyla insan en olmaz dediklerini bile yapıyor, kendimden biliyorum malesef./
İsviçreli bilim adamlarıda bir şey diyemez bence :) senin ne dediğin önemli, birinin eşi mucize gibi çıkar sonrada mutlu olamaz., umarım mutluluk veren kararlar alırsın.)

Zaten şuan evlilik yolundayım. İlişkim yeterince ciddi.
Onsuz yaşamak gibi bir ihtimal söz konusu olmadığı için doğru tercih gibi duruyor.
Çok seviyorum, aşırı bağlandım. Tabii aile, çevre, elalem gibi faktörler onu bilemem. Biterse ancak öyle.
Bir yandan kpssm var eylülde. Kazanmak kaybetmek onu hayatımdan çıkaracağını sanmıyorum.
Benim için ideal eş, hayallerini kurduğum o. Çok düşünmek sadece genel olarak öyleyim.

Konuya yazan herkese teşekkür ederim.
İçimi dökmek bana çok iyi hissettirdi. Etrafımda anlatabileceğim kimse yok.
Etrafım ya iş arkadaşı, ya müşteri, ya da işte sır verilmicek tanıdık.
İçimi bir güzel dökmek için dostu bekledim. Ama o evli sanki flört öncesi tümden sildi.
Anlatsam aman boşver diyecekti eminim.

Dert anlatan değil de; dert anlatılan çözüm sunan olmam gerekiyor.
Neyse kısacası sizden başka kimsem yok da diyebiliriz. Gerçek dost olarak da diyebiliriz.
İyi ki varsınız...:cheers2:

Bulut_atlası

Kayıtlı Üye
Sevdiğim insanlar benden uzaklaştığı sürece evlenmem zor görünüyor :( hiç umudum kalmadı

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Ailelerin evlen demesi çocukların yük olmalarından değil çocuklarının öyle mutlu olacağını düşündüklerinden ve " yarın birgün biz ölücez ozaman evladımız napıcak bi eversek te içimiz rahat gitsek " düşüncesinden dolayıdır
kendi abimden biliyorum abim bekarken kafası rahat olan adamdır ama ailem tutturdu abim üzülüyor perişan oluyor diye :D sonunda ne yaptılar ettiler adamın canına tak etti evleneyimde sizde rahatlayın bende dedi evlendi gitti :D

Kader meselesine gelince
kader ikiye ayrılır bir bizim seçemediklerimiz annemizin babamızın kim olduğu gibi
birde bizim seçeceğimiz kader var
bir ayette Allah buyurur ki " biz her kulun kaderini kendi çabasına bağlı kıldık "
kader dediğimiz olgu bizim seçimlerimize göre şekillenir
mesela sigara içmeye başlayan birisi içmeden önce bu sigaradan ölcek diye yazılmaz sigara içmeye başladımı böyle yazılır
sigarayı bıraktımı yazgısı seçimine göre değişir

Ayrıca çevreye fazla takılmayın siz kendiniz için evlenmeyi isteyin
şahit olduğum bir olayı anlatayım size bu çevre nedemektir ozaman iyi anlarsınız belki

İş yerimde bir çalışanım vardı diğer çalışanlar hep derdi içki içmeyen kadınla sabahlamayan erkek mi olur
bu çalışanımın canına tak etti gitti bir hayat kadınıyla sabahlamış
sonrasında bunu öğrenen diğer işçiler zina etmenin kötülüğünü yasak oluşunu anlatan ayetleri okumaya başladılar
ah bugünki gençler ne din bilir ne kitap bilir vs. :D

yani demem o ki siz sizi mutlu edicek şeyi kendiniz için yapın çevre neder diye değil çevreye fazla takılmayın herşey zamanı gelince olur elbet

aşk1

Banlı Kullanıcı
Kaderci bir insanim. Ne isteyip istemediğinizin bir onemi yok. Allah'in izin vermesine bakiyor her sey.

Raslantinin boylesi filmini izleminizi tavsiye ederim. Orda da biri hayatiniza girecekse girer deniliyordu.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...