Dunyanin yuvarlak oldugunu kim soyledi ?

• Konbuyu başlatan Üye silindi 58480
  • Başlangıç tarihi
Ü

Üye silindi 58480

Herkese merhaba,
Bu konu bir curutme tezidir. Niyetim kimin dogru oldugunu varsaydigi bilgiye ne sekilde ikna olduguna bakmaktir.

1- Gunes Tutulmasi Duz dunyaya daha cok uyuyor.

Gunesin onune gecen ay ne hikmetse gunes ile tam uyusuyor. Birbirini tam ortuyorlar.

Bir kere bu iki model icin de makuldur. Kure modelde bunun mumkun olmasinin tek varsayimi Gunes devasa olmali, ay kucuk olmali ve gunesi tam kapatacagi o milimetrelik uzaklikta konumlanmalidir.
Ama,

Duz dunya modeli varsayilacak ise gunes ve ay ayni boyutlarda ve ikisi de dunyaya sadik olmalidir. Boylece gunes tutulmasi da ay tutulmasi da belli makul kesismeler dongusu uzarinden izah edilebilecektir.

Plajda gozunuze gelen gunesi bir bozuk para ile de komple kapatabilirsiniz. Ay gunesin onune gecerek te gunesi komple kapatabilir. Siz hangi cismin nereye konumlandigini bilmiyorsaniz sadece varsayim yapabilirsiniz. Gunesin uzakligi kesin olarak hatali bir bilgidir.

Bu basit bir konu degildir. Her masajimda bir varsayimi curutmek kastindayim.

Ü

Üye silindi 58480

9. yüzyıla gelindiğinde, müslüman bilim adamları Dünya’nın bir küre olduğunu biliyordu. Astronomi alimi İbn Hazm buna bir kanıt olarak, “Güneş ışınları her zaman yeryüzünde belirli bir noktaya dik düşer” diye tanımlamıştır. Bunun olanilmesi için Dünya’nın yuvarlak şekilde olması gerekmektedir.

Ibn Hazm diyor ki : “Güneş ışınları her zaman yeryüzünde belirli bir noktaya dik düşer”.Bunun olanilmesi için Dünya’nın yuvarlak şekilde olması gerekmektedir

Yanlislanabilir :

Gunes lokal bir disko topu olarak ele alinacak olursa da, 360 derece isik sacan gunes tam dibine dik dusecek iken 500 km oteye egik dusecektir.
Bunu masanin uzerinde yuvarlak bir isik kaynagi gezdirerek te anlayabilirsiniz. Masanin izerinde yasayan mikro canlilar o isik egimi masanin yuvarlak olduguna yormalari icin gunesin cooook uzakta olmalari gerektigi sonucuna varacaklardir.

Ü

Üye silindi 58480

DENEY :

Bir masanin 20 cm ustunden misket buyuklugunde bir isik kaynagi masanin ustune tutun, isik kaynagi masanin iki ucuna da egik aci ile yansirken, tam dibine 90 derece dik aci ile yansir.

Yanlis miyim ?

Simdi biz masanin ustunde bir mikrop olsak, sunu diyebilir miyiz : bu masa kure bir masa, ispati da su : Tepemizdeki isik 100 km uzaktan geliyor , bizim kure masanin 1000 kati buyuk ve masa kure oldugu icin isik belli egimli noktalara egimli yansiyor. Yani isik aslinda duz yansiyor ama masa egik oldugu icin isigi egik aliyor.

Bunu diyebilir misiniz ?

Ü

Üye silindi 58480

Yani kure dunyanin varsayimi gunesin buyuk ve uzakta olmasini gerektirirken,
Duz dunyanin varsayimi ise gunesin lokal ve ay gibi alcakta bir yorungede olmasini gerektiriyor.

RAHMAN-5-Güneş ve ay bir hesaba göre hareket etmektedir.

Siz dolayli yollardan hangi bilimsel altliklari pompalarsaniz insanlari o modele yatkin hale getirirsiniz.

Ü

Üye silindi 58480

SORU :
NAsanin sitesinde neden geoit seklinde cekilmis bir fotograf yok ?
Hepsi kusursuz kure. Hepsi maket.

SORU :
Neden teleskoplara uzay boslugundaki uydular takilmiyor ? Ayi bile cok net goruntuluyorken, neden uydulari goruntuleyemiyoruz ?
Uydular daha yakin degil mi ?

SORU :
Gunesin burclara yaptigi aci neye gore hesaplaniyor ?
Bir saatin yelkovaninin ucunda olsaydi gunes sayilara isaret edecekti. Ama madem ki gunes sayilarin tam ortasinda peski burclara nasil etki ediyor ?

Ramez

Kayıtlı Üye
Güneş ışınlarının dünyaya ulaşması ortalama 8 dakika sürüyor. Gezegenler ise birbirinin etrafında çok hızlı şekilde dönüyorlar, güneşin önünde duran ay orda çakılı şekilde beklemiyor yani, güneş tam ayın önündeyken bizi 8 dakika farkının ışığı aydınlatıyor. Hiçbir güneş tutulmasında zifiri karanlık oluşmamasının sebebide budur. Sizin dediğiniz güneşi tam olarak kapatması mevzusuna gelecek olursak öyle birşeyin olması imkansızdır. Güneş ile ay dünyaya aynı derecede yakınlık göstermez. Gösterseydi zaten pişerdik :) Sadece güneş/ay olayı değil tüm gezegenler arasında az ya da çok mesafe farkı vardır. Ama biz aşağıdan bakarken hepsinin aynu boyutta ve aynı mesafeyle dizili olduğunu düşünürüz birnevi optik illüzyon. Evdede deneyebilirsiniz üst kata siyah karton çekin ve beyaz ışık yayan topları aşağılı yukarılı şekilde takın sonra 4 5 metre aşağıdan dik olarak onlara bakın hepsinin aynı yörüngeye dizili olduğunu sanarsınız sihirbazlarda bunu numaralarında çok kullanır. İlk çağlarda aristo, mısır ve kıbrısta kuzey bölgelerde görünmeyen yıldızlae görünüyor dedi buda dünya düz olaydı olamazdı. Biz şuanda güneşe gidemesekte güneş ışınlarının dünyaya varışı ve ışık hızınında bilinmesi sonucunda mesafeleri hesaplayabiliyoruz. Varsayım değil matematiksel olarak kanıtlanmıştır yani gezegenlerin uzaklığı-yakınlığı meselesi. Deneyde başlı başına dünyanın yuvarlak olduğunu kanıtlıyor zaten dünya düz olsaydı güneş her yere aynı açıyla vururdu yuvarlak olduğu için optik dalgalar belirli açıyla yansıyor :) NSA hakkında ise internete NASA Ay'a gidiş tartışmalarını sonlandıracak fotoğraflar yayınladı yazsanız yeterli olur. Teleskopla uzaya bakınca uyduları göremeyeceğinizi siz nerden çıkarıyor sunuz? Astroloji bilgimde yok kusura bakmayın

Son olarakta dünyanın düz olduğunu kanıtlamak istiyorsanız önce newton kütle çekim yasasını ve einstein genel görelelik kuramını çürütmelisiniz bunlarla uğraşmanıza gerek yok

Ramez

Kayıtlı Üye
Ayrıca şu videoya bakarsanız herşeyi daha net anlarsınız

Ü

Üye silindi 58480

Katilim icin tesekkurler.
Videoya baktim:

Dikkat ederseniz videoda Dunya duz olsaydi nasil olurdu diye gosteriyor.
Ama kendi kendini curutuyor. Cunku Dunya duz ama gunes te kucuk ve dunyaya lokal olarak canlandirilmaliydi. Videoda zekamizla alay edilmis.

Ben de bir video koyayim : Bu ayni zamanda Nasanin baz aldigi dunya haritasidir.

D7aOXVA.gif

Gerci gif hatali. aradigimi bulamadim aceleyle. Benim bahsettigim modelde gunes ve ayin donus hizlari farkli. Birbirlerinin ustune bindikleri zaman tutulmalar olusuyor.

Simdi gercek su ki iki model de baz alindigi zaman varsayimlar bunu mukemmel destekliylor.

Kure modeli kimse kanitlayabilmis degil daha.

Sorularima cevap gelmiyor :
Dunyanin geoit oldugunu gosteren uzay fotografi var mi ?

Ü

Üye silindi 58480

Insanin maymundan gelmesi ile Dunyanin Yuvarlak olmasi ayni aklin ince kurgulanmis mufredat projeleridir.

Insan duz bir deneme tahtasi uzerinde yaratildigini idrak edemeyecek hale getirilmis ve alternatif fikir sistemleri bu sayede etkili olabilmistir.
7 kat sema vardir baska da birsey var mi yok mu hakikaten bilemiyoruz.

Soru :
Kutle cekim tam olarak nedir ? Kutle cekimi aciklamak icin gereken argumanlarin hangileri sorgulanmadan, hangileri ise sorgulanarak kabul ediliyor ?

Siyasette bile iki lafi birbirini tutmayan batinin bilim dunyasinin tekeli olmasi garip degil mi ?
NEden dunyanin hicbir yerinde ozellikle cografya bilimi ilerlemiyor ? Argumanlarin gozlemlenemez baglarla bagli olmasinda olabilir mi ?

Su resmi aciklayan da cikmadi :

images

Su reme iyi bakin ! Gunes tepenizdeyim diye haykiriyor. Ne isik yilindan bahsediyoruz.
Lamba nasil ki evin icindeyse gunes te dunyanin hemen ustundedir.

Gunes dunyadan buyuk olsa boyle aciyla gelmez..
Yere dik geliyor isinlar. Ama resmin ucuna bir bakin ! isik agik geliyor.
Gonyeyle olcseniz birakin dunyanin egik oldugunu direk gunesin kucucuk oldugunu anlarsiniz

Ela.nas

Kayıtlı Üye
Herkese merhaba,
Bu konu bir curutme tezidir. Niyetim kimin dogru oldugunu varsaydigi bilgiye ne sekilde ikna olduguna bakmaktir.

1- Gunes Tutulmasi Duz dunyaya daha cok uyuyor.

Gunesin onune gecen ay ne hikmetse gunes ile tam uyusuyor. Birbirini tam ortuyorlar.

Bir kere bu iki model icin de makuldur. Kure modelde bunun mumkun olmasinin tek varsayimi Gunes devasa olmali, ay kucuk olmali ve gunesi tam kapatacagi o milimetrelik uzaklikta konumlanmalidir.
Ama,

Duz dunya modeli varsayilacak ise gunes ve ay ayni boyutlarda ve ikisi de dunyaya sadik olmalidir. Boylece gunes tutulmasi da ay tutulmasi da belli makul kesismeler dongusu uzarinden izah edilebilecektir.

Plajda gozunuze gelen gunesi bir bozuk para ile de komple kapatabilirsiniz. Ay gunesin onune gecerek te gunesi komple kapatabilir. Siz hangi cismin nereye konumlandigini bilmiyorsaniz sadece varsayim yapabilirsiniz. Gunesin uzakligi kesin olarak hatali bir bilgidir.

Bu basit bir konu degildir. Her masajimda bir varsayimi curutmek kastindayim.
Merhaba, şahsen dünyanın yuvarlak olduğunu ben söylemedim, gözümle de hiç görmedim. Açıkçası matematik ve coğrafya bilgim iyi değildir. Hadi gel bana ispat et deseniz ne düz ne de yuvarlak olduğunu ispat edebilirim. Sadece bir gün bir sunum için tapınak şövalyelerini araştırmaya başladım, tam bu tayfanın üstadları faslına denk geldim ki işte o an birden birisi kafama balyozla vurmuş gibi hissettim. Ve o günden beri, bunca zaman öğrenmiş olduğum bilgilerin gerçekliğini sorgular hâle geldim.(?)

Ü

Üye silindi 58480

Dunyanin yuvarlak oldugunun ispatinin olmamasi cok enteresan.
Geoit seklinde oldugunun fotografi yok. Aydan cekilmis fotograflar yalandir. Ay yuzeyinden cekilmis fotograflar sahtedir.
Elon Muskun uzaya gonderdigi araba da yalandir. Cok belli. Space X sirketi Nasanin rakibi degil gizli uzantisidir.

images

Bu internetten buldugum rastgele 4. resim.
Pisagor hayatta olsa pes ederdi.

REsmin en soluna da en sagina da gunes isigi 20 30 derecelik aci ile dusuyor !
Gunesin hemen altina 90 derecelik dik aci ile dusuyor isinlar.

Gunes hemen oracikta ! Lokal bir yildizdir. Ay ne ise gunes te odur. Boyut olarak ta uzaklik olarak ta !

Pilotlar uctuklari rotalari gozleri ile kesmezler, sozde egimden dolayi ozel cizilmis rotalari takip ederler.
Pilotluk egitimindeki simulasyon ne ise o simulasyonu pratikte de yolu uzatarak devam ettirirler.

Kral ciplak dendigi zaman yer yerinde oynayacaktir. Cunku Muslumanlara vadedilmis altincag vardir. Ilim cagidir da o ayni zamanda.
Insan avatarinin baska alemde bir yerde oldugunu anlayacak bu cagda. Dunyanin da ustunde kubbe olan bir yapi oldugunu ve hakiukaten onbemsiz oldugunu anlayacak. Dunyanin matrix oldugunu anlayacagiz. Hakikat cok baska cunku.

Ori

Kayıtlı Üye
Sayın dennise öncelikle kutup ışıkları dünya düzse nasıl olur?

21 Mart ile 23 Eylül tarihleri arasında Kuzey Kutup Noktası 6 ay gündüz, Güney Kutup Noktasında ise 6 ay gece yaşanır . 21 Eylül ile 23 Mart tarihleri arasında Kuzey Kutup Noktası 6 ay gece, Güney Kutup Noktasında ise 6 ay gündüz yaşanır. Bu nasıl olur?

Teleskop alıp diğer gezegenlere baktığımda koca ve yuvarlak olarak görüyorum. Gezegenler dışında dünya neden düz olsun?

Dünya düz ise neden Ay'ın sadece tek tarafını görüyoruz?

Takım yıldızlarına hiç girmeyeceğim mazallah düz dünyanın köşesinden bir yerlerden aşağı düşmeyelim. Yapmayın 2019'dayız yahu sizin bu dediğinizi ortaçağ kiliseleri söylüyordu. Abd ve Sovyetler uzaya o kadar uydu gönderiyor, o kadar yarış yapıp duruyor ve hatta hatta sovyetler ekonomisini en çok bu şekilde yiyerek batıyor ama gelin görün ki ikisinide ortak olup milleti kandırıyor. Yuri Gagarin, Buzz Aldrin ve Neil Armstrong gördüğü şey hakkında yalan söylüyor. Bırakın Allah aşkına ya...

dhardhar

Kayıtlı Üye
ESA'nın seneler önce uzaya gönderdiği uydu yörüngesi sabit olan kuyrukluyıldıza başarılı iniş yapıyor görüntü gönderiyorlar biz neyi tartışıyoruz. Geoit şekli küreden farklı ama geoit 70 yaşındaki amca göbeği değil ki küreden çok farklı olsun. Dünya kadar büyük bir kütledeki cisimin geoit ve küre arasındaki farkı gözle rahatlıkla anlarım diyorsanız ben de size pes diyeceğim :)

dhardhar

Kayıtlı Üye
Sayın dennise öncelikle kutup ışıkları dünya düzse nasıl olur?

21 Mart ile 23 Eylül tarihleri arasında Kuzey Kutup Noktası 6 ay gündüz, Güney Kutup Noktasında ise 6 ay gece yaşanır . 21 Eylül ile 23 Mart tarihleri arasında Kuzey Kutup Noktası 6 ay gece, Güney Kutup Noktasında ise 6 ay gündüz yaşanır. Bu nasıl olur?

Teleskop alıp diğer gezegenlere baktığımda koca ve yuvarlak olarak görüyorum. Gezegenler dışında dünya neden düz olsun?

Dünya düz ise neden Ay'ın sadece tek tarafını görüyoruz?

Takım yıldızlarına hiç girmeyeceğim mazallah düz dünyanın köşesinden bir yerlerden aşağı düşmeyelim. Yapmayın 2019'dayız yahu sizin bu dediğinizi ortaçağ kiliseleri söylüyordu. Abd ve Sovyetler uzaya o kadar uydu gönderiyor, o kadar yarış yapıp duruyor ve hatta hatta sovyetler ekonomisini en çok bu şekilde yiyerek batıyor ama gelin görün ki ikisinide ortak olup milleti kandırıyor. Yuri Gagarin, Buzz Aldrin ve Neil Armstrong gördüğü şey hakkında yalan söylüyor. Bırakın Allah aşkına ya...

Ori başkan sana katılıyorum. Ben ilk başta ne yalan söyleyeyim geyiğine eğlencesine açılan başlıktır falan diye düşünmüştüm ama ciddi ciddi yuvarlak olmadığını düşünen kitle var. Hayret doğrusu :)

Adam uzaydan atlayış yaptı yine de inandıramadık biz insanlara dünyanın yuvarlak olduğunu. Hiç kıtalar arası uçuş gerçekleştirmediğiniz ve uçuş rotasından bihaber olduğunuz da gayet ortada. Lütfen internete bir transatlantik uçuş yapan uçağın uçuş rotasına bakın sizden rica ediyorum neden düz değil acaba? Bagaj ağırlığından gaz yağı tasarrufu yapan havayolu şirketleri gerizekalı bir siz akıllısınız :)

Seraphine

Kayıtlı Üye
Böyle bir savunuşun senden gelmesine şaşırdım dennise.

Yıllar önce bunun tam tersi bir durum vardı. İnsanlar dünyayı tepsiye benzetmiş, yuvarlak olduğunu savunan birisine de çeşitli işkenceler etmişler. Benim anlamadığım nokta neden bu tür şeyler insanların kafasını kurcalıyor. Cidden öyle ilginç şeyler duyuyorum ki, 40 yıl düşünsem aklıma gelmez.

Mantıken düşündüğümde: eğer siz sürekli belli bir yöne doğru giderseniz en sonunda başladığınız noktaya geri dönerseniz. Bu ilkokulda yönler ile birlikte öğretiliyor. O kadar kutupsal dengenin bu yuvarlak mekanizma üzerinde konumlanışı canlanıyor mesela gözümde. O kadar araştırma, belgesel mevcut ..

Dünyada o kadar çok sorun var ki, önce içine odaklanmak lazım bence. Bu dünya üçgen, kare veya baklava dilimine benzesin, bu neyi değiştirecek? İçinde yaşayanlar onu her gün daha fazla eritiyor zaten. Bunu kanıtlamak hiçbir konunun çözümü değil. Kendini bu tür konular ile yormamalısın, enerjini yönlendirebileceğin daha verimli alanlar eminim ki vardır. Şekil ne olursa olsun hayat akışımız değişmeyecek :)

mabedist

Kayıtlı Üye
Insanin maymundan gelmesi ile Dunyanin Yuvarlak olmasi ayni aklin ince kurgulanmis mufredat projeleridir.

Insan duz bir deneme tahtasi uzerinde yaratildigini idrak edemeyecek hale getirilmis ve alternatif fikir sistemleri bu sayede etkili olabilmistir.
7 kat sema vardir baska da birsey var mi yok mu hakikaten bilemiyoruz.

Soru :
Kutle cekim tam olarak nedir ? Kutle cekimi aciklamak icin gereken argumanlarin hangileri sorgulanmadan, hangileri ise sorgulanarak kabul ediliyor ?

Siyasette bile iki lafi birbirini tutmayan batinin bilim dunyasinin tekeli olmasi garip degil mi ?
NEden dunyanin hicbir yerinde ozellikle cografya bilimi ilerlemiyor ? Argumanlarin gozlemlenemez baglarla bagli olmasinda olabilir mi ?

Su resmi aciklayan da cikmadi :

images

Su reme iyi bakin ! Gunes tepenizdeyim diye haykiriyor. Ne isik yilindan bahsediyoruz.
Lamba nasil ki evin icindeyse gunes te dunyanin hemen ustundedir.

Gunes dunyadan buyuk olsa boyle aciyla gelmez..
Yere dik geliyor isinlar. Ama resmin ucuna bir bakin ! isik agik geliyor.
Gonyeyle olcseniz birakin dunyanin egik oldugunu direk gunesin kucucuk oldugunu anlarsiniz
Bunu başka bir konuda açıklamıştım size.
Kaldı ki o ışıkları birleştirip güneşin uzaklığı hakkında fikir yürütmeye çalışsanız, güneş birkaç kilometre yükseklikte olur ki, 40 000 km lik mesafeyi 24 saatte alırken dünyanın büyük bir bölümünü nasıl aydınlattığını açıklayamayız.

sabetay

Kayıtlı Üye
Dünya düz mü yuvarlak mı tartışmaları 500 sene önce bitti. Halen daha düz olduğunu iddia edenler var ve bu saçmalık.
Güneş tutulması / Mevsimler / Yerel Saatler / Yer çekimi / Ufuk çizgisi vb. Bir çok kanıt ve ileri teknoloji'nin getirdiği kanıtlar görüntüler varken halen daha düz olduğunu iddia etmek saçmalık geldi bana. Bu güneş sistemin de bütün gezegenler güneş vs yuvarlak bir bizim yaşadığımız gezegen mi düz olacak?

Ayrıca Dünya Düz ise Yuvarlak diye kandırma amaçları ne olabilir.

D

DAİMON

Dünya geoit ve dönüyor. Sanırım döndüğünü hesaba katmayınca düz oldugu kanısına varılıyor. Başka nasıl düz olduguna kanaat getirebiliyorsun sevgili @dennise ?
İnsan aklının alamayacağı devasa bir kütleden bahsediyoruz. Allah ın yarattıgı hangi varlık tam manasıyla düz ki dünya düz olsun? Sorarım size? :)

EkSen

Kayıtlı Üye
Dennise farklı bir açıdan sorum olacak.

Diyelim ki dünya senin inandığın gibi düz olmuş olsun. Peki neden insanlara dünyanın küre olduğunu inandırdılar? Amaçları nedir? İnsanlık dünyanın düz olduğunu bilseydi ne olacaktı? Kaldı ki skolastik dönemde kilise zaten dünyanın düz olduğunu savunuyordu. Yani dünyanın şeklinin düz olduğu niçin insanlıktan saklansın?

Ü

Üye silindi 58480

Diyelim ki dünya senin inandığın gibi düz olmuş olsun. Peki neden insanlara dünyanın küre olduğunu inandırdılar? Amaçları nedir? İnsanlık dünyanın düz olduğunu bilseydi ne olacaktı?

Bu benim gelecegim en son noktaydi. Tebrik ediyorum :

Ustunde kubbesi olan duz ve kucucuk bir dunyada yasadigimizi bilseydik:

* Hayati sorgulamak daha kisa surecekti. Olum otesini daha fazla kesvedecektik.
* Bitip gidecek olan imtihan tahtasi, duz dunya hakikati uzerinden, bitmeyip devam edecek olan aleme daha fazla tanimlar getirecek, ahiret bilinci olusturacak, boyutlar arasi daha keskin argumanlar gelistirecektik. Karma dedigimiz sey belki de anayasa kanunu olacakti.
* Epifiz bezimizi kesvedecektik, ancak biz beyminizin analitik tarafina hapsediliyoruz !
* Insanin metafizik hakikati ortaya kesin olarak cikacakti. MEtafizik baglantilarimizin kaynagina kesin olarak ulasabilecektik.
*
Ne alaka diyeceksiniz :

* Kure model ve gunesin milyonlarca isik yili uzakta olmasi gerektigi algisi perspektif olarak otomatikman insani fizik evren uzerinde tutmakta ve tahayyul olarak fitratimizin tatmin olamayacagi surreal olculer verilerek algi kilitlenmesi yapilmaktadir. Dile kolay 1 milyon isik yili terimi bile bir hipnotizasyondur. O kadar uzakta olan bir sey, yakinda olan birseye kiyasla insanda derin bir bosvermislik tohumu eker. Halbuki gunesin hemen tepemizde oldugunu bilsek algida bir reform yasanir. Yakini haller olusur.

* Gunes bizim emrimize verilmisken, Nasa gunesi baskalarindan da sorumlu bir hale getirmistir. Buna itirazim yok. Ancak ispatlari da yok.

Rastgele buldugum 5. resim :
Gunes herzamanki gibi tepemizde disko topu gibi seyir halinde.
8 milyon isik yili uzakta olsa bu sekilde yansima yapmaz. Kucuk bir cisim olmalidir ki; dibine dik aci ile yansirken, kenarlara dogru egik aci ile yansiyor.

Gunes dunyadan buyuk olsaydi vallahi tek bir dikine gelen isik huzmesi butun resmi dikine aydinlatirdi.

800 × 600