Duaların Kabul Olmayışının 10 Sebebi

dreamwave

Kayıtlı Üye
İş
ingilizce ogretmeni
zws7.jpg

Duaların Kabul Olmayışının 10 Sebebi

Bir zamanlar, Basra vilâyetinin halkı, İbrahim Ethem hazretlerine müracaat ederek dualarının kabul olmadığından şikayet etmişler. Halbuki Cenab-i Hak duaların kabul olunacağına dâir vaadi vardır, deyince İbrahim Ethem hazretleri, cevaben buyurmuş ki:

-Sizin on şeyden dolayı kalpleriniz ölmüştür. Tabiatıyla dualarınız kabûl olunmaz.

Birincisi: Siz, "Allah'ı biliyoruz" diyorsunuz da O'nun haklarını hiç edâ etmiyorsunuz.

İkincisi: Sizler, Kurân okuyorsunuz velâkin; Kurân ile amel etmiyorsunuz.

Üçüncüsü: Sizler, "Biz Rasulullah'ı seviyoruz." dersiniz de sünnet-i Resulullah ile (Hz.Muhammed'in sünnetiyle) hiç amel etmezsiniz.

Dördüncüsü: Şeytan, düşmanımızdır. Bunu bildiğiniz halde, O'na uymaktan vazgeçmiyorsunuz.

Beşincisi: "Cennet'e müştâkız, aşığız." dersiniz de, Cennet'e girmeye, (O'na) lâyık olmaya çalışmıyorsunuz.

Altıncısı: Siz, "Cehennem'den korkuyoruz." diyorsunuz, velâkin onun ateşinden hiç de kaçtığınız yok.

Yedincisi: Hepiniz (de) "Ölüm, haktır." deyip de ölüm için hiç bir hazırlık Yapmamışsınızdır.

Sekizincisi: İnsanın ayıplarıyla meşgûl olursunuz da, kendi ayıplarınızı terk edip onları izâle etmeye çalışmazsınız.

Dokuzuncusu: Allah'ın nimetlerini yersiniz; fakat, o nimetlere karşılık Allah'a şükretmezsiniz.

Onuncusu: Ölülerinizi defnediyorsunuz da, hiç ibret almıyorsunuz.

Sizin dualarınız nasıl kabûl olunur.[

arkhe93

Kayıtlı Üye
paylaşım için teşekkürler. Ama yha içimizde bulunanşar. Onları nasıl bastıracağız. Ayıplarımızı nasıl kapatacağız. Nefis denen merat var iken nasıl vazgeçeceğiz. :( Bana içimdeki şeyi (kötülükler değil) Allah verdi sonuçta ben kendim istemedim ki :( Kafam o kadar karışık ki. Hem Allah yazdı kaderimizi hem kendi elimizde nasıl oluyor bu Allah aşkına... Çok karışık kafam çoook :(

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
paylaşım için teşekkürler. Ama yha içimizde bulunanşar. Onları nasıl bastıracağız. Ayıplarımızı nasıl kapatacağız. Nefis denen merat var iken nasıl vazgeçeceğiz. :( Bana içimdeki şeyi (kötülükler değil) Allah verdi sonuçta ben kendim istemedim ki :( Kafam o kadar karışık ki. Hem Allah yazdı kaderimizi hem kendi elimizde nasıl oluyor bu Allah aşkına... Çok karışık kafam çoook :(
ALLAH kötülük ve iyilikleri yaratmıştır, bunları tarif eden bir anayasa hazırlamış ve bu yasayı seçtigi peygamberlerce insanlıga ilan etmiştir, yasa kurallarınca hayatını idame eden insanlar olmuştur, bu yasanın bir bölümüne uyan bir bölümüne uymayan insanlar olmuştur, bu yasalara hiç inanmayan insanlar olmuştur.. İnsanda irade hakimdir.. Neyi nasıl yapmak istedigi kişinin kendisine aittir, Külli ve Cüzzi irade dahilinde seçim hakkı kişidedir..
Bazı insanlar doguştan sakat yada kusurlu dogmaktadır, bu imtihan çeşitlerinden birisidir; kişi bu durum karşısında isyanımı seçecekler yoksa bu dünyanın geçiciliginin farkında olarak şükür mü eda edecek? Şükür eda ettigi zaman bunun mükafatı diger insanlardan kat ve kat fazla olacaktır, kimi insanlar fakirlikle kimi ise aksine mal ve mülk ile imtihan edilir, kimi insan evlat ile kimi insan ise anne ve baba ile imtihan edilir... İnsan fıtratı geregi nankördür, fıtrat geregi zayıftır, günaha meyilli olma durumu nefsini köreltmediginden nefsi ile mahkeme yapmadıgındandır.. Her sıkıntı ve buhran durumlarında biz insanlara düşen görev sabr göstermek ecrini ümid etmektir.. Öyle yada Böyle dünyadayız, inansakta inanmasakta bir imtihan dahilindeyiz, ve muhakkak ki ölecegiz.. Minareyi çalan kılıfını hazırlar deyiminde ki gibi herşeye bahane bulmaktansa oturup teslimiyeti göstermeliyiz.. Elimizden geldigi kadar kötülüklerden sakınmalıyız, inkar etmemeliyiz.. Günahı yapmak ayrıdır inkar etmek apayrıdır... Biz sakınırsak Allah zaten affedicidir..
Nitekim Kuran-Kerim bize şöyle bir haber vermektedir..

ENFAL SURESİ 29.AYET...

Ey iman edenler! Eğer Allah’a karşı gelmekten sakınırsanız; O, size iyiyi kötüden ayırt edecek bir anlayış verir ve sizin kötülüklerinizi örter, sizi bağışlar. Allah, büyük lütuf sahibidir

NİSA SURESİ 31.AYET..

Size yasak edilen buyuk gunahlardan kacinirsaniz, kusurlarinizi orter ve sizi serefli bir yere yerlestiririz.

selam ve dua ile
kontejyan..

Amethyst

Banlı Kullanıcı
Sayın kontejyan öyle güzel açıkladınız ki gözlerim doldu ... Zaten dün akşamdan beri yazdıklarınızı okuduğum zaman ağlamamak için zor tutuyorum kendimi .Ben isyan etmiştim ve hiç bir şeye inanmadan yaklaşık 6 yıl kadar gezinip durdum ta ki bu siteyi bulana kadar . İlk baştan merakımdan takip ettim yazdıklarınızı ama şimdi fark ettim ki yaklaşık 1 aydır okuduğum duaları can gönülden okuyorum , isyan etmeden önceki zamanlarda yaptığım gibi..
Şunu anladım ki başımıza bir çok şey gelebilir, asıl en büyük travma inancımızı kaybetmektir , ben sayenizde "iyileşmeye" başladım Allah sizden razı olsun

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Sayın kontejyan öyle güzel açıkladınız ki gözlerim doldu ... Zaten dün akşamdan beri yazdıklarınızı okuduğum zaman ağlamamak için zor tutuyorum kendimi .Ben isyan etmiştim ve hiç bir şeye inanmadan yaklaşık 6 yıl kadar gezinip durdum ta ki bu siteyi bulana kadar . İlk baştan merakımdan takip ettim yazdıklarınızı ama şimdi fark ettim ki yaklaşık 1 aydır okuduğum duaları can gönülden okuyorum , isyan etmeden önceki zamanlarda yaptığım gibi..
Şunu anladım ki başımıza bir çok şey gelebilir, asıl en büyük travma inancımızı kaybetmektir , ben sayenizde "iyileşmeye" başladım Allah sizden razı olsun
Allah hepimizden razı olsun, sizin adınıza çok sevindim...
Şunu asla ve asla unutmamalıyız, günahlar çok önemli degil sıkıntı yapmamalıyız he günahlardada ısrarcı olmamalıyız o ayrı ancak bizim Rabb'imiz RAHMAN VE RAHİM'DİR TEVVAP'TIR.. Günahlarımızı af etmek için o kadar vesile sunmuştur ki ne kadar merhametli oldugunu buradan anlarız, ihtiyaç sahibine verilen yapılan bir tebessüm bile günahlara kefarettir diyor Peygamberimiz, varın gerisini siz düşünün.. Biz dikkat etmemiz gereken en büyük husus inkarcı olmamak...

arkhe93

Kayıtlı Üye
kontejyen benim durumum çok farklı... :( Tamam herşeye rağmen hayattayız yaşıyoruz. Bir engelimiz yok. Binlerce şükürler olsun... Hiç bir engelim yok. Ama işte çok farklı bir durumum var. Ne sabredebiliyorum ne de üstesinden gelebiliyorum. Eğer ilgilenirseniz özel den konusabilir miyiz ?

Amethyst

Banlı Kullanıcı
Allah hepimizden razı olsun, sizin adınıza çok sevindim...
Şunu asla ve asla unutmamalıyız, günahlar çok önemli degil sıkıntı yapmamalıyız he günahlardada ısrarcı olmamalıyız o ayrı ancak bizim Rabb'imiz RAHMAN VE RAHİM'DİR TEVVAP'TIR.. Günahlarımızı af etmek için o kadar vesile sunmuştur ki ne kadar merhametli oldugunu buradan anlarız, ihtiyaç sahibine verilen yapılan bir tebessüm bile günahlara kefarettir diyor Peygamberimiz, varın gerisini siz düşünün.. Biz dikkat etmemiz gereken en büyük husus inkarcı olmamak...

işte problem orda ...inkar etmiştim aslında ..günah işlediğimden değil , birden herşeyi tersine döndü ve tepetakla uyvarlanıp yıllarca öyle gitti durmadan ara vermeden
ilk başta sınavdır dedim ama bir süre sonra isyan ettim ... Allah affedicidir ki ben şu an o iç huzuru yaşayabiliyorum ...problemler bitti mi ? hayır !! depresyon geçti mi ? o da hayır !! ama inancımı geri kazanabilmek sanırım elle tutulan en büyük mucizelerinden biri !!
ve tüm samimiyetimle söylüyorum sayenizde oldu bu mucize , Allah razı olsun

arkhe93

Kayıtlı Üye
Walla o içinizdeki Allah Sevgisini tekrar kazanabilmenize o kadar sevindim ki. Umarım o huzuru ben de yaşarım eskisi gibi :S

Amethyst

Banlı Kullanıcı
Walla o içinizdeki Allah Sevgisini tekrar kazanabilmenize o kadar sevindim ki. Umarım o huzuru ben de yaşarım eskisi gibi :S

Sağolun ,
Allahtan umut kesilmez derler hep , ve çok doğrudur ... hiç ummadığınız anda gelir :)

arkhe93

Kayıtlı Üye
evet öyle Allah'tan umut kesilmez derler ve öyledirde. İnancım sonsuz fakat farklı bir durum işte :)

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
işte problem orda ...inkar etmiştim aslında ..günah işlediğimden değil , birden herşeyi tersine döndü ve tepetakla uyvarlanıp yıllarca öyle gitti durmadan ara vermeden
ilk başta sınavdır dedim ama bir süre sonra isyan ettim ... Allah affedicidir ki ben şu an o iç huzuru yaşayabiliyorum ...problemler bitti mi ? hayır !! depresyon geçti mi ? o da hayır !! ama inancımı geri kazanabilmek sanırım elle tutulan en büyük mucizelerinden biri !!
ve tüm samimiyetimle söylüyorum sayenizde oldu bu mucize , Allah razı olsun
Vesile oldumsa ne mutlu size vesile aracını ve fırsatını degerlendirmişsiniz, insanın karşısa bırakın bir ay yada seneyi gün içerisinde bile o kadar çok vesile çıkarki önemli olan bunları görebilmektir.. selam ile kalın