Cesaret

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

darkman05

Kayıtlı Üye
Saygı değer hocalarım böle birşey varmı gerçekten bilgisi olanlar konuya yorum yazarsa mutlu olurum. Kendimi yeterince cesaretli bulamıyorum bunun nedeni ise asosyellik kendine güvenmemek gibi nedenler sizinde bildiğniz üzere peki hocalarım varmı böle çalışmalar cesareti arttırmak gibi değerli yorumlarınızı bekliyorum. Korkağım demiyorum kendimi yetersiz buluyorum gerçekten çok kafaya taktığım bi konu bu ciddiye alırsanız sevinirim

Hit4Critic

Banlı Kullanıcı
sen bence insanları kafaya takıyorsun dostum.Acaba bu benim hakkımda ne düşünüyor bana bakış açısı nasıl, beni beğeniyor mu? haksız mıyım eğer böyle problemin varsa seni bu konu altında aydınlatıcam

Anael Zan

Kayıtlı Üye
Ayetel Kursi (Sayısız dilediğin kadar ve okuyamadığın zaman ilk ayet ve son ayet )
1.5 aydır okuyorum eskisinden daha guclu,daha korkusuz,daha cesaretli,daha zeki hissediyorum kendimi aslında bu sıraladıklarım bazıları tabi..
Şiddetle tavsiye ederim...

end

Kayıtlı Üye
Saygı değer hocalarım böle birşey varmı gerçekten bilgisi olanlar konuya yorum yazarsa mutlu olurum. Kendimi yeterince cesaretli bulamıyorum bunun nedeni ise asosyellik kendine güvenmemek gibi nedenler sizinde bildiğniz üzere peki hocalarım varmı böle çalışmalar cesareti arttırmak gibi değerli yorumlarınızı bekliyorum. Korkağım demiyorum kendimi yetersiz buluyorum gerçekten çok kafaya taktığım bi konu bu ciddiye alırsanız sevinirim

Sevgili darkman;

Kendimizi tanıyormuyuz sence. Biz diyorum çünkü bende korkak yada daha az cesaretli olduğumu düşünüyorum. Sebebi kendimizle barışık olmamak bence. Kendimizi tanısak zorlamayız, bir iş yapıyorum berbat adamlarla muhattabım, daha sert konuşmalıyım diye kendimi cezalandırıyorum, korkak diyorum. Ama ben buyum ne yapayım ya? Deliricem zaten. Sana faydalı yazma niyetiyle başlayıp yine konuyu kendi problemime çevirdim. Sabah 6 dan beri günü bekledim, saat 9 oldu ve korkuyorum, titriyorum resmen:( Hayat bu olmamalı.

AJA

Elit Üye
Öncelikle kendinizi hangi konularda zayıf yada yetersiz çekingen hissediyorsunuz bunu ayırın.Yani sizi en çok rahatsız edenleri netleştirin.Forumda cesaret ve özgüven için bu linklere göz atın.Sübliminal telkin içeriyor.Linkte ki konuyu okuyarak detayı öğrenebilirsiniz..Meditasyon yada olumlamalarda yapabilirsiniz kendi kendinize.Oldukça rahatlatır ve dinginleştikçe sorununuza odaklanıp zaman için çözebilirsiniz.Ayrıca yaşınız kaç ? Bazı dönemlerde bu düşünceler ortaya çıkıyor .

http://www.gizlimabet.com/showthread.php?t=11736

end

Kayıtlı Üye
Öncelikle kendinizi hangi konularda zayıf yada yetersiz çekingen hissediyorsunuz bunu ayırın.Yani sizi en çok rahatsız edenleri netleştirin.Forumda cesaret ve özgüven için bu linklere göz atın.Sübliminal telkin içeriyor.Linkte ki konuyu okuyarak detayı öğrenebilirsiniz..Meditasyon yada olumlamalarda yapabilirsiniz kendi kendinize.Oldukça rahatlatır ve dinginleştikçe sorununuza odaklanıp zaman için çözebilirsiniz.Ayrıca yaşınız kaç ? Bazı dönemlerde bu düşünceler ortaya çıkıyor .

Sevgili Aja;

Yaş 35 yolun yarısı, duygusal yaşımı bilmiyorum çöktü o, 8-10 dur herhalde.

AJA

Elit Üye
Her kişinin hayatına olan farkındalığı belirli dönemlerde başlar.Bu bazen 17-18 bazende 40 bile olabilir.Sizi rahatsız eden bu durumunuzun artık tak demesi bile bir gelişmedir.Bu sizin kendinizden daha fazlasını istediğinizi gösterir.Farkındalıkla ilgili forumda oldukça makaleler var bir göz atın.Muhakkak işinize yarayacaktır.Okudukça yolunuz daha kolay olucak ve kendi üzerinizde istediğiniz değişimlere başlayacaksınız.Yapmadıklarını korktuğunuzu yada çekindiğinizi yapmaya başlayın.Deneyin.Bu sizsiniz.Ve en kolay değişimi insan kendi üzerinde yapar unutmayın.

Duygusal yaşlar genelde hep coçuk kalır :)

Şu sözüde düşünmenizi isterim ; “Uyan! Düşüncelerine tanık ol. Sen gözlemleyenin ta kendisinin, gözlemlediğin değil..” - Buddha

darkman05

Kayıtlı Üye
sen bence insanları kafaya takıyorsun dostum.Acaba bu benim hakkımda ne düşünüyor bana bakış açısı nasıl, beni beğeniyor mu? haksız mıyım eğer böyle problemin varsa seni bu konu altında aydınlatıcam

aynen hocam oda var başka nedenlerde var ama sizin dediklerinizde var aynen

Ayetel Kursi (Sayısız dilediğin kadar ve okuyamadığın zaman ilk ayet ve son ayet )
1.5 aydır okuyorum eskisinden daha guclu,daha korkusuz,daha cesaretli,daha zeki hissediyorum kendimi aslında bu sıraladıklarım bazıları tabi..
Şiddetle tavsiye ederim...

yorumunuz için çok teşekkürler hocam bu güzel duayı seve seve okuyacağım teşekkürler :)

Sevgili darkman;

Kendimizi tanıyormuyuz sence. Biz diyorum çünkü bende korkak yada daha az cesaretli olduğumu düşünüyorum. Sebebi kendimizle barışık olmamak bence. Kendimizi tanısak zorlamayız, bir iş yapıyorum berbat adamlarla muhattabım, daha sert konuşmalıyım diye kendimi cezalandırıyorum, korkak diyorum. Ama ben buyum ne yapayım ya? Deliricem zaten. Sana faydalı yazma niyetiyle başlayıp yine konuyu kendi problemime çevirdim. Sabah 6 dan beri günü bekledim, saat 9 oldu ve korkuyorum, titriyorum resmen:( Hayat bu olmamalı.

hayır hocam yanlış düşünüyorsunuz sert konuşup konuşmamak sizin yetiştirilme tarzınıza bağlı benden yaşca büyüksünüz benden daha tecrübelisiniz ama galiba pskolojik sorun galiba bende bilsem bir inşallah diğer hocalarımızda konumuza yardımcı olur :)

yorumunuz için çok teşekkürler hocam aynen kendimi çekingen buluyorum bu telkinleri nasıl dinlicez sessiz bi odadamı dinlicez mesela yatarken falan ? yada ben araştırıyım ben çok teşekkürler hocam deniycem

bu arada attınız konun linkleri sağlam değil hocam varmı başka link size zahmet

end

Kayıtlı Üye
Bugün çok korkuyorum ya; bütün vücudum sıcak, dişlerim kapalı, kaslarım gergin uyandım.
İlaç, terapi vs bir yana yenemiyorum arkadaş korkuyu. Ne olacaksa olsun? Kaybetme korkusu, parasız kalma korkusu, evini geçindirememe, şirketi batırma, ya ne derseniz diyin, reel konuları telkinle, olumlamayla, niyet enerjisiyle aşamıyorum. Yapamıyorum. Bıktım stressli ve çaresiz güne başlamaktan.
:(

AJA

Elit Üye
Bugün çok korkuyorum ya; bütün vücudum sıcak, dişlerim kapalı, kaslarım gergin uyandım.
İlaç, terapi vs bir yana yenemiyorum arkadaş korkuyu. Ne olacaksa olsun? Kaybetme korkusu, parasız kalma korkusu, evini geçindirememe, şirketi batırma, ya ne derseniz diyin, reel konuları telkinle, olumlamayla, niyet enerjisiyle aşamıyorum. Yapamıyorum. Bıktım stressli ve çaresiz güne başlamaktan.
:(

Sevgili end.Bazı korkuları aşmak zordur sakin ve sabırlı davranlamısınız.Bilinçaltı temizliği yaptırabilirsiniz yada korkularınız hipnozla da halledilebilir.Sevgili Urumhamatahayil ile görüştünüz mü bu konuda ?

xalpx

Kayıtlı Üye
Öncelikle geçmiş olsun.Ben bu konunun cesaretle,korkaklıkla ilgisi olduğunu düşünmüyorum.Eminim gerçekten cesaret isteyen durumlarda birçoğumuzdan daha cesur davranırsınız.Sizin endişeleriniz cesaret isteyen şeylerden ziyade daha gündelik endişeler.Sayın AJA'nın bahsettiği telkinleri mutlaka dinleyin mümkünse uyurken kulaklık yardımıylada dinleyin.Yıllar önce topluluk karşısında rahat konuşmakta sıkıntılarım vardı ve sadece bu telkinlerle inanılmaz faydasını gördüm.Şimdi özellikle sunum yapma gibi işlerde çok rahatım.Terapi görmüyorsanız terapi alın , eğer görüyorsanız bırakmayın.Hepimizin endişeleri,korkuları var olayları ve insanları gözünüzde büyütmeyin.Unutmayın bu hayatta başrol sizsiniz geri kalan herkes figüran.Ve eğer siz kendinizi sevmezseniz kimse sizi sevmez.Güçlü yada yetenekli olduğunuz konularda uğraşın böylece başarılı yönlerinizi görür ve özgüven tazelersiniz.Zayıf olduğunuz konu ve yönlerinizide hazır hissettiğinizde geliştirmeye bakın.Başarısız olduğunuzda bunun kötü birşey değil aksine sizi güçlendirecek bir öğe olarak görün.Başarısızlıklar,kötü deneyimler sadece sizin için yok hepimiz yaşadık ve yaşıyoruz.Bunlar olmadan kendimizi yenileyemeyeceğimizi hissedin.

Ne olursa olsun değerli olduğunuzu bilin.Sizden bir tane var bu dünyada başka yok.Sizi seven ve değer veren insanlar mutlaka vardır ve var olacaktır.Bakın biz bile sevdik şimdiden :)

Birde kişisel gelişim kitapları,internette aynı şeyleri yaşayan ve atlatan insanların tavsiyeleri,uzman psikologların tavsiyeleri bunlarıda okuyun faydalı olacaktır.

göçmenoğlu

Kayıtlı Üye
İş
Elektironik müh.
Nedir cesaret? Cesaret hakkında düşünmek, bir şeyler yazmak bir cesareti gerektirir mi? Hiç kuşkusuz cesaret, az ya da çok risk almak; muhtemel güçlükleri, olumsuzlukları, hatta tehlikeleri göğüslemek demektir. Cesaret, uç durumlarda bazen gözü karartmayı beraberinde getirebilir. Ancak, cesaret, sırf cesur olduğunu göstermek için, öleceğini bile bile uçuruma atlamak anlamına gelmemelidir. Cesaret ölüme değil, hayatı tehdit eden bütün engellere, bütün olumsuzluklara meydan okumaktır. Cesaret, olmaktır; ölmek değil… Cesaret, bir gün öleceğini bile bile, hayata en üst düzeyde tutunmaya ve yaratıcı yetileri etkin kılmaya çalışmaktır.

Sözlük’te “güç veya tehlikeli bir işe girişirken kişinin kendinde bulduğu güven; yüreklilik, yiğitlik, yürek ve göz pekliği; cür’et, çekinmezlik, atılganlık” anlamlarına geldiği belirtilmiştir.

“Cahil cesurdur” denilir. Cehaletle cesaretin, her ne kadar bazen, en azından görünürde bazı benzerlikleri olsa da, birlikte mütalaa etmek, olsa olsa cehaletin daha fazla derinleşmesine yol açar. Daha doğrusu cehaletten kaynaklanan ataklığa cesaret demek doğru değildir. Kelimenin Arapça kökünden hareket edersek, cesaret öncelikle bilgi işidir. Bilen insan cesur olur.

Bir başka açıdan bakıldığı zaman cesaretin, muhtemel gelişmeleri açık seçik görebilmekten kaynaklanan bir özgüvene dayandığını söyleyebiliriz. Her insan, bildiği, güvenli olduğunu düşündüğü yollarda daha cesaretle yürüyebilir.

İnsan, hayatın engebeli yollarında bazen umutsuzluğa düşebilir. İnsanın bilgisi ve idealleri ile imkanları örtüşmez ise, umutsuzluk kapılarının aralanması hiç de zor olmaz. Hain dostların ihaneti de yıkıcı tesirler yaratabilir. Cesaret, “umutsuzluğun karşıtı” değildir; “umutsuzluğa rağmen ilerleyebilme yetisidir.” (Rollo May, Yaratma Cesareti, 40).

Cesaret, en temelde var kalabilmek, yaşamı sürdürebilmek için gerekli olan her şeyi göze almak ve gereğini yapmak demektir. Daha açık bir ifadeyle cesaret, var olduğunun farkında olmanın gerektirdiği sorumluluk bilincine dayalı olarak var olabilmektir.

Öğrenmeye, bilgiye, yeniliklere açık olmak cesaret ister.

Özgürlük, cesaret ve sorumlulukla birlikte anlam kazanır.

Bütün insani erdemlerin kökeninde cesaret vardır.

İnsan, yaratabildiği müddetçe yaşar, yaratabildiği kadar hayatını anlamlı kılar.

İnsani var oluşun anlamı, insanın yaratıcı yetilerinden gizlidir.

Yaratma, özünde cesareti gerektirir. Hele yaratılan bir varlığa “yaratma” yetisi ve yetkisi vermek, cesaret olmaksızın olabilecek bir şey değildir. Çünkü, yaratma yetisi ve yetkisi, aynı zamanda Yaratıcı’nın kendini kendi ilkeleri çerçevesinde sınırlandırması anlamını taşır.

Tanrısal yaratıcılık ile insani yaratıcılık arasında çok ince bir çizgi vardır. İnsan, her şeyden önce kendisi Tanrı tarafından yaratılmış bir varlıktır ve Tanrı’nın kendisine bahşettiği “yaratma” yetisi sayesinde yaratır. Bu bakımdan insanın yaratıcılığı “sınırlı” bir yaratıcılıktır. Ancak, sınırlı olması, yaratıcılığın anlamını azaltacağı yerde, daha da artırır. İşte ince çizgi burada anlam kazanır: Yaratıcılıkla ilgili temel yetinin Tanrı tarafından bahşedildiğinin farkında olmak, Tanrı’nın yaratmada esas aldığı yasaları mutlaka göz önününde bulundurmayı gerektirir. Bir başka ifadeyle, insan yaratıcı yetilerini Tanrısal Yaratma ilkeleri’ne göre kullanmak durumundadır. Aslında “hayatın bir tür sınav olması” da, muhtemelen bu ince çizgide daha kolay anlaşılabilir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...