çekik gözlüleri ayirt etmek icin ipuçlari -_-

nastinka

Banlı Kullanıcı
Çinlilerin gözleri Japon ve Korelilere nazaran daha büyükçe ve kısmen daha az çekik durur. Suratları diğerlerine nispetle yuvarlaktır.

****Üç grubun içinde en çekik gözlü olanları Koreliler. Bazıları, göz kapaklarının gerginliğinden ötürü gözlerinin Kafkas ırkları kadar büyük olmadığını söylese de hakikat öyle değil. Çekik gözler, gözün sadece açıklığını kapatıyor.

****Japonların daha uzun ve oval çehreleri olduğu söylenir. Genişçe ama yine çekik badem gözleri vardır. Burunları diğer unsurlara nazaran daha belirgin olup, burun direkleri seçilir.

****Koreliler nispeten yassı, yayvan bir yüze sahiptir. Elmacık kemikleri çıkık olmasından ötürü köşeli hatları simalarında kendini ele verir. Bu sebeple kolay ayırt edilebilirler. Gergin göz kapaklarında çizgiden eser bulunmaz. Gözlerinin dış tabakası açılıp kapanırken Korelilerin gözleri kırışmaz bile. Burunları da pek hafif bir tepecikten ibaret olup, çeneleri de yuvarlaktır.

****Çinlilere gelince, suratları Koreli ve Japonlardan daha dairevidir. Yalnız, Çin'in geniş topraklarında farklı etnisitelerden kimseler bulunabildiği için Kore ve Japonya gibi yek millet değildir. Bu sebeple endam ve simaları muhteliftir. Çinliler bir bakışta fark edilmez!

****Koreliler, boy olarak Japon ve Çinlilerden daha uzun bir millet. Belki de kısa boylarıyla nam salan sarı ırkın içinde en cüsselileri teşkil ediyorlar.

****Uzakdoğuluları günlük jest ve mimiklerinden de çıkarabilme ihtimali var. Hafifçe eğilerek selam vermek doğu kültüründe hâlâ yaygınca kabul gören selamlaşma biçimi. Kore ve Japonya'da selamlaşmak için hafifçe eğilmek kültürü hâlâ yaygın. Oysa Çin'de bunun yerine batıdakiler gibi tokalaşmak ve başı kibarca sallamakla da bu iş görülüyor.

****Çin ve Hong Kong'da umumi mekânlarda yüksek seste sohbet etmek, kahkaha atmak sık rastlanan bir husus. Koreli ve Japonlar onlara göre ziyadesiyle sessiz.

****Japonların dikkati çeken bir özelliği vardır ki, kadın ve erkeklerde çarpık dişliler çoktur. Bir de genç kızları ayakları içe bakarak yürür.

****Çinliler diğerlerine göre daha taşralıdır. Taşralı olmak ayıp değil elbet ama giyim kuşamlarında diğerleri kadar özenli değildirler.

****Yine onları karıştırmamızın sebeplerinden biri Hollywood filmleri. Kendi kimliği dışında rol oynayan Uzak Asya kökenli Amerikalı aktör-aktrisler, bize hepsinin birbirine benzediği intibaı veriyor.
-Alıntı -

****Bence uzaktan birbirine çok yakın gibi dursalarda burbirlerinden çok çok farklilar dil ilsun kultur olsun :) Bu yuzden hepsine bir muamelesi yapip pot kırmamak lazim. :smash:Tabii işin en kolayı yanlarina gidip kibarca sormak :D ama bana sorsaniz çekik gözluyum ama ne Çin'li , ne Koreli , ne Japon'um kendimi kategorize edemedim bir türlü :D gülünce gözlerimin çizgi haline gelmesi de ne büyük ironi :D -_-

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Sen melezsin o yüzden de bir millete tam olarak benzeyemiyorsun. Ama bana göre sen kan bağı olmasa da türksün. O kadar -_-

La-edri

Kayıtlı Üye
Korelilerin cüz cekimleri süper güzel bence, erkek kadin fark etmeksizin :)

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Ben ayırt edebiliyorum ancak Çinliler işi bozuyor. Koreli ve Japonların kendilerine has özellikleri var, nadiren bu özellikler karışıyor. Ayrıca hepsi bir birine benziyor olayı bende yok, gayet de ayırt edebiliyorum.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Chillout olmak bunu gerektirir :D
Yalnız siyahi insanları bazen karıştırıyorum öyle bir sorun var. Yani sürekli görüp konuştuklarım değil de özellikle ten rengi tamamen siyah olanları daha sonra tarif edemem robot resim bile çizdiremem kolay kolay. Ki görsel temsilim çok güçlü olmasına rağmen bu tarz bir sorun var. :)

nastinka

Banlı Kullanıcı
Yalnız siyahi insanları bazen karıştırıyorum öyle bir sorun var. Yani sürekli görüp konuştuklarım değil de özellikle ten rengi tamamen siyah olanları daha sonra tarif edemem robot resim bile çizdiremem kolay kolay. Ki görsel temsilim çok güçlü olmasına rağmen bu tarz bir sorun var. :)
evet siyahi oyuncuları bile ayırt edemiyordum eskiden :) ama sıkça gördükten sonra ayırt etmeye başlıyor insan :D burada Afrikalı arkadaşlar var taniyinca hepsi gerçekten çok çok farklılar (bir arkadaşı bitter çikolatam doye seviyorum çok sinirleniyor ) ... ve söylemeden geçmeyeyim siyahilerin yüz hatlarını çok beğeniyorum :beta1:

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
evet siyahi oyuncuları bile ayırt edemiyordum eskiden :) ama sıkça gördükten sonra ayırt etmeye başlıyor insan :D burada Afrikalı arkadaşlar var taniyinca hepsi gerçekten çok çok farklılar (bir arkadaşı bitter çikolatam doye seviyorum çok sinirleniyor ) ... ve söylemeden geçmeyeyim siyahilerin yüz hatlarını çok beğeniyorum :beta1:
Evet ancak işte arkadaş olunca yüzlerini sık görünce insan ayırt edebiliyor. İtiraf edeyim siyahilerin çoğunu beğenmem ama öyleleri de var ki muhteşemler. Bana göre siyahilerin arası yok, ya muhteşemler ya da vasat. Ayıp belki ama böyle. :)

Wabi Sabi

Kayıtlı Üye
İş
üniversite öğrencisi
Hemen hemen her renkteki insanları gördüm ama yine de çekik gözlüleri ayırt edemiyorum:)

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Kırgız, özbek, uygur, endonez, çinli, malez arkadaşları ayırt edebiliyorum geri kalanları ayırt etmeyi denemedim çok karşılaşmadım belki o yüzdendir.

Wabi Sabi

Kayıtlı Üye
İş
üniversite öğrencisi
Kırgız, özbek, uygur, endonez, çinli, malez arkadaşları ayırt edebiliyorum geri kalanları ayırt etmeyi denemedim çok karşılaşmadım belki o yüzdendir.
Bence çekik gözlükleri ayırt etmek marifet ister:D özellikle de çin kore ve japon...en zoru bu üçü bence:)

nastinka

Banlı Kullanıcı
Başta Zoe Saldana olmak üzere, Halle Berry, Jade Pinkett Smith, Jesscia White, Iman mesela bunlar muhteşem olanlara örnekler. :)
Ekli dosyayı görüntüle 7991
Sn.Chillout muhteşem zenciler demişken bunu atmasam olmazdı :D

Hemen hemen her renkteki insanları gördüm ama yine de çekik gözlüleri ayırt edemiyorum:)
bunun çok igrenç espriside var :D nufus sayımı yaparken Çinde aynı kişileri defalarca saymışlar o yuzden bu kadar kalabalık :D

Suan ki sorunum Endonez ve Malezleri ayırt edememek:willy_nilly:

Bence çekik gözlükleri ayırt etmek marifet ister:D özellikle de çin kore ve japon...en zoru bu üçü bence:)

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Nastinka bu şahıs melez. Melezleri saymıyoruz zira melezler açık ara bir çok konuda öndedir bana göre. :)