Bütün küçük kıyamet alametleri gerçekleşti. Dininizden bağımsız olarak soruyorum. Sizce bütün bu canilik daha ne kadar sürecek?

Alakan

Kayıtlı Üye
Kimin ne yaptığı veya bu davranışıyla ne olacağı umrumda değil.Aklımdan çıksın diye.Bu farklı tercihlere yaklaşımımız ne zaman başladı.Osmanlı bu konuda master yapmış.Muhallebi çocuğu diye bir kavram var.Padişaha kadın teni erkeğe göre soğuktur yazın kadın kışın oğlanla birlikte ol diye tavsiyeler var.Bunların yanı sıra bazı minyatürlere bakabilirsiniz.Osmanlının başından beri bu oğlanlar sistematik olarak kayıt altına alınıyordu.Türk çocukları bu konuda revaçtaydı.Mevlananın mesnevisindeki oğlanlar aynı hikaye.

Şu anda popüler olduğundan arttığı fikri var.
İngiltere de de eşcinseller işçilere yardım eden kampanyalarla normalleşti.Bu tarz grupların türkiyedeki faaliyetleride bu yönde.Normalleşme ihtimali yüksek eğer sert bir tedbir alınmazsa.Gerçekten umrumda değil ama bu karşıtlık türkiye cumhuriyeti zamanında mı başladı?
Konuya yazılan mesajların tamamını okuyamadım öncelikle onu belirteyim. "Popüler olduğundan arttı fikri var" cümleniz çok doğru. Sadece bu konu için değil taciz, tecavüz, insan kıyımları, açlık, sefalet vb toplumlar tarafından "kötü" kabul edilen her durum daha da artmış gibi bir fikir benimseniyor fakat doğru değil. Sadece gelişen teknoloji ( ses ve görüntü kayıtları ve bunların sosyal medya aracılığı ile hızla yayılması) bize artmış gibi bir izlenim veriyor o kadar.

İnsanlığın ilk çağından beri düzensizlik, kaos ve kötülük dünyada mevcuttu. Mevcut olmaya da devam edecek. Her nesil dünyanın çok bozulduğunu ve kendinden sonraki neslin bir işe yaramayacağını söyler. Dedelerimiz bunu babalarımız için söylüyordu babalarımız da bizim için söylüyor.

Eşcinsellik konusu ne için nasıl tartışıldı bilmiyorum ama toplumlarda yeni yaygınlaşmadı, hep vardı. Sadece günümüz dünyasında daha çok ses getiriyor. Osmanlı'da aile yapısının korunarak bunun devam ettirilmiş olması mümkün. Bir de saray erbabının yaşantısı ile sıradan vatandaş yaşantısını ayırt etmek lazım. Malum kayıtlar saray ve saray çevresi için tutulur.

Cinselliğe bakış her dönem aynı değildi. Biz modern çağda cinsellik, kadın erkek ilişkisi, evlilik kurumu gibi kavramları çok eski zannediyoruz ama gerçek öyle değil. En azından bugün anladığımız şekliyle değil. Toplumların dizaynı değiştikçe kavramlar veya kavramların içeriği değişiyor. Kadın ve erkekten oluşan aile kavramıyla şu zamanın işi kalmadı artık. Sanayi Devrimi'nde olduğu gibi erkeğin çalıştığı kadının da ev içi emekle çalışmaya katkı sağladığı düzene ihtiyaç kalmadı. Çalışmaya katkı sağlaması için çocuğa veya daha doğru bir ifadeyle genç nüfusa da ihtiyaç yok malum Endüstri 4.0... Asıl gerekli olan tüm ihtiyaçları ortaya çıkarmak ve ek olarak suni ihtiyaçlar yaratıp bunların daha çok tüketilmesini sağlamak. O yüzden özgürleşiyoruz. Özgürleştikçe ihtiyaçlar listemiz kabarıyor. Özgürleştikçe tüketim olanaklarımız artıyor...

Retro

Kayıtlı Üye
Kişinin psikolojisinde veya hormonlarında eğilim yoksa neden rol model alsın ?

Komik bulduğu için, eğlenceli oldukları için..

Kaldı ki zaten hormonlar bozuluyor artık.
Bizim evvela hormonların bozulmaya uğruyor olduğunu konuşmamız lazımdı. Cinsiyetlerin bozuluyor olmasını masaya yatırmak için çok geç, yani yakıșı kalmaz bu saatten sonra Eğilimlerinin peşinden giden insanları laf etmek.

Hormonlar bozulurken öngörecektik asıl bu günlere evrileceğini.

Peygamber onlar Cehennemlik demeye de getirmiyor bu arada, sadece sayıları artacak diyor. Yani ahir zamana denk gelecek bir sosyal yapıyı tasvir ediyor. Onları yadırgayalim diye değil, sosyal yapıya bakarak ahir zamanın diğer alametlerini takip edebilelim diye.

Sonuçta eğilimleri değişik olan arkadaşların da çok zorlu bir dönemde ortaya çıkmış olacaklarını anlıyoruz. Belki kimisi mağdur, kimisi fidan iken egilmiș, kimisi bunalımda, boşlukta, kișilik arayıșında, kimisi de halinden memnun olacaktır. Onlar için de zor olacağını anlayabiliyorum daha ileriki dönemde.

Senle benim neslim bi kaybolsun hele de.

Demek ki tetikleyici bir unsur var. Doğasına aykırı bulmadığı için yakınlık hissediyor.

Cnm ona bakarsan dogamizda canlı bomba olmak ta var.

Ama sen gidip kendini taxim meydanında patlatmazsın.

Ama çocukken bir militan tarafından kaçırılsan, eğitimin ona göre verilse illa bir yerde patlamak istersin.

Ben de diyorum ki bana patla sen boşver, 😀

Ü

Üye silindi 76175

Bizim evvela hormonların bozulmaya uğruyor olduğunu konuşmamız lazımdı. Cinsiyetlerin bozuluyor olmasını masaya yatırmak için çok geç, yani yakıșı kalmaz bu saatten sonra Eğilimlerinin peşinden giden insanları laf etmek.

Peygamber onlar Cehennemlik demeye de getirmiyor bu arada, sadece sayıları artacak diyor. Yani ahir zamana denk gelecek bir sosyal yapıyı tasvir ediyor. Onları yadırgayalim diye değil, sosyal yapıya bakarak ahir zamanın diğer alametlerini takip edebilelim diye.

Sonuçta eğilimleri değişik olan arkadaşların da çok zorlu bir dönemde ortaya çıkmış olacaklarını anlıyoruz. Belki kimisi mağdur, kimisi fidan iken egilmiș, kimisi bunalımda, boşlukta, kișilik arayıșında, kimisi de halinden memnun olacaktır. Onlar için de zor olacağını anlayabiliyorum daha ileriki dönemde.

Ama çocukken bir militan tarafından kaçırılsan, eğitimin ona göre verilse illa bir yerde patlamak istersin.

Kaos planını görüyorum, entropiyi arttırıp yönetimi editi geri getirmeye mecbur bırakma peşindesin. Hemen fark ederim.

mişaro

Kayıtlı Üye

İsterseniz başka bir başlık açıp konunun muhattabı olarak doğrudan sorularınıza ve bilmediklerinize yanıt vermeye çalışabilirim.

1. Cinsel yönelim ve cinsel kimliğin hormonlarla hiçbir alakası yok. Östrojeni yüksek bir erkek, ya da feminen bir erkek, hemcinsine ilgi duyacak veya testesteronu yüksek bir kadın hemcinsine ilgi duyar genellemesi içi boş bir yanılgıdır.

2. Eğer sırf komik bulduğunuz için ya da eğlenceli olduğu için hemcinsinizle birlikte olabileceğinizi düşünüyorsanız size kötü(!) bir haberim var :)

3. Human genome project denen 70 yıllık çalışmanın bitmesinin ardından bu nature vs. nurture tartışmalarında aslında nature yani genetiğin baskın olduğunu öğrendik. Yani "ideal" ortamda yetişen bir çocuk da, öğrendiklerinin aksine hareket edebiliyor. Olay biraz daha anne ve baba tarafından gelen zengin bir genetik tombalasından çıkan sayıların art arda dizilimi (burada cinsel yönelimden değil kişilik gelişiminden bahsediyorum)

32 yaşındayım. 30 yaşıma kadar kim olduğumu kabul etmemek veya "değiştirebilmek" için asıllı/asılsız çok yöntem denedim. Hemcinselerimden uzak durup "hayalimdeki ilişki"yi kovaladım. Hep düşündüm ki bir gün tam istediğim gibi biri çıkacak ve onunla birlikte olduğumda böyle isteklerim kalmayacak. Tahmin edin ne oldu? Yıllar süren yılgınlıkla perişan ettiğim benliğim ve karşı taraflar.. Peki benim yaptığımı yapan insanlar şu an ne halde biliyor musunuz? 1-intihar, 2-madde bağımlılığı, 3-aşırı agresyon, 4-depresyon ve içe kapanma. Çünkü büyüdüğümüz ortamda yapayalnızız. Bizde (heteroseksüel olmayan bireylerde) bir anormallik var ve bunu düzeltmemiz ya da en kötü ihtimalle gizlememiz gerektiğini düşünüyoruz. Şimdi uygulanan sosyolojik ve felsefi altyapısı olan reverse discrimination (tersine ayrımcılık) sayesinde, yeni nesil büyürken yalnızlık hissiyatı ile bu tür komplekslere düşmesin diye ana akım medyada bazen eşcinsel karakterlerin olma zorunluluğu oluyor. Bu özendirmek değil, bu konu kimi rahatsız ediyorsa kendi cinselliğini biraz sorgulamalı derim. Bunlar çocuklarınızın eşcinsel olması için değil, çocuklarınız eşcinselse, hayatta kalması için yapılıyor.

Retro

Kayıtlı Üye
1. Cinsel yönelim ve cinsel kimliğin hormonlarla hiçbir alakası yok.

Doğrudan doğruya bir alakası olduğunu ben de düşünmüyorum.

Tek bir faktöre indirgeyemeyiz.
Aile içi şiddet, travmalar, unutulmuş istismarlar da bir faktör. Genetik çarpıklık ta bir faktör, epigenetik te, akran zorbalığı da bir faktör. Terkedilmișlik, hiçe sayılmıșlık ta bir faktör.

Etkisinden kurtulamama psikolojisi nasıldır bilirim. Görmek istemediğin kibir de saklı olur içinde. Kendim için dedim bunu tabi))

mişaro

Kayıtlı Üye
Doğrudan doğruya bir alakası olduğunu ben de düşünmüyorum.

Tek bir faktöre indirgeyemeyiz.
Aile içi şiddet, travmalar, unutulmuş istismarlar da bir faktör. Genetik çarpıklık ta bir faktör, epigenetik te, akran zorbalığı da bir faktör. Terkedilmișlik, hiçe sayılmıșlık ta bir faktör.

Etkisinden kurtulamama psikolojisi nasıldır bilirim. Görmek istemediğin kibir de saklı olur içinde. Kendim için dedim bunu tabi))

Dediklerinizi ben de çok düşündüm + hala düşünüyorum, ama doğaya baktığımızda 300.000 den fazla canlı türünde eşcinsellik görülebildiği söyleniyor. Aslında bu argüman şu bağlamda mantıksız; çoğu tür için cinsellik acı verici, ve iç güdüsel bir davranıştır (yine de eşcinsellik gözlemlenebiliyorsa bu da önemli bir bulgu ve söylediğiniz gibi sadece dışsal etkenlere bağlı olmadığını ispatlıyor).

Zevk için cinsel münasebet ise sadece memelilerde şu türlerde görünüyor: Primatlar (İnsan ve insansı maymunlar) ve Yunuslar

Genetik akrabalarımıza baktığımızda, %98 aynı gen haritasını taşıyan bonobo şempanzelerinde şöyle bir kültür var; iki bonobo herhangi bir sebepten kavga ettiğinde barışmak için karşı tarafın cinsiyeti fark etmeksizin cinsel ilişkiye giriyorlar. Yani aslında tabiata dönüp bakacak olursak doğal olmayan eşcinsellik değil, eşcinselliği yok saymak.

Dediğiniz faktörlerin heteroseksüel olmayan bireylerde daha çok görüldüğü iddiası var, ama bu da bir yerde tıkanıyor. terk edilen ya da travma geçirenlerin önemli bir çoğunluğunda bu yönelim olmuyorsa, burada bunlar olmadan önce de var olan bir yatkınlık olması gerek. (Biopsikososyal model) . O yüzden günümüz bilim insanları şunu diyor; sebebi ne olursa olsun, cinsel yönelimi değiştirmeye (düzeltmek doğru bir kelime olmaz) çalışmak sadece başarısızlıkla değil, çoğu zaman bireyin intiharı veya travmatize olması gibi felaketlerle sonuçlanıyor. Bu durumun kimseye de bir zararı yok, (nüfus kontrolü de cabası diyebiliriz :D ) o halde niye değişelim?

Başlığı çok dağıttıysam özür dilerim.
Sevgilerle

Mektebulirşad

Banlı Kullanıcı
İş
Ahirci
Farkindamisiniz olcaklarin hepsi daha once bildirilmis, cunku boyle olsun istenmis bence adeletsizlik bu degil mi ? Kucuk cocuklara tecavuz ne demek ? Nerde Allah ne melekler ? Ben inancli biriydim ama suan lanet etmekten baska bisey yapamiyorum bir sistem kurulmus resmen insanoglu hyvan ve cinlerle oyun oynaniyor sonra muslumanlar sinav deyip gecistiriyor, neyin sinavi bu kime neyi ispatlayacaklar zaten her seyi onceden planlamamislar mi ?
Sonra insanlik insanliktan cikti hadi kiyamet kopsun niye insanlarin yuzunden, insanlari yaratan ve yoneten ne ? Cok gerginim bu ara tam delicesine dusundugum buydu ve karsima bu konu cikti..
Bizler oyuncaktan baska bir sey degiliz
Hayır allah geleceği bilmemezmi?
Elbette bizim gelecekteki ahvalimizi bildiği için rasulune vahyeder bildirir bildirirki o hesap günü yaklaşınca farklı olaylar zuhur edince ümmet hesap gününün yakınlığını anlayıp sakınsın

bir ayet var biz kıyameti onların üzerine koparacağız diye burada allah günahkarları işaret ediyor insanlar günahlara dalıp allahı unutunca haddini aşıp kurana peygambere laf söyleyince günahlar utanılımak yerine gurur duyulur olunca işte o toplumların günahkarlığı ve hadsizlikleri nedeni ile kıyameti koparacağız diyor

şimdi evrende kötülük yokkende cehennem vardı peki neden diyeceksin
Kul kulluğunu yapmadan kul olabilirmi

yüce allah ben bunların bana olan inancını yakınlığını ve sevgisini sınamak istiyorum herkim sınavda kalır isyan eder kulluğunu yapamazsa cehennem ile cezalandıracağım her kimde kul olur itaat ederse onada mükafat vereceğim diyor

bu gayet açıkdır
Şimdi diyeceksinki hz ademin ve eşinin cennetten çıkarılması damı?

evet,racim olan mahluk cennete kılık değiştirerek allahın izni ile cennete gizlice meleklere yani bekçilere görünmeden girer
Zira allah izin vermeseydi melekler onu alırmıydı elbette görür ve kovalardı lakin şeytan görünmek istemedi allahda engellemedi ve izin verdi tıpkı bizlere olduğu gibi
Mahluk’u racim hz adem ve eşine vesvese verir ve yasaklı meyveyi yedirtir sonrada kovulurlar cennetten

yüce allah şeytana bunu yaptırmadı şeytanın kaderi bu değildi o kendi iradesi ile günaha girdi
Allah onuda bizler gibi kul olsun kendisine diye yarattı

allah şeytanın ne yapacağını bildiği için şeytanı yaratmadan daha evvel cehennem ve cenneti kurdu

yani allah onu cehennemde yansın diye insanları kendine çekip bu hale getirsin diye yaratmadı

Allah şeytanada irade vermiştir
Allah yalnızca şeytanın ileride ne yapacağını bildiği için böyle oldu
Yani allah olmasını istedi o bizlere oyun kurdu falan demek kesinlikle doğru değil

allah mekandan ve zamandan münezzehdir yani geçmiş ve gelecek kavramı bizler için vardır allah geçmiş ve gelecekten münezzehdir yani hiç bir zaman kısıtlamasında bulunmaz

Mektebulirşad

Banlı Kullanıcı
İş
Ahirci
Dediklerinizi ben de çok düşündüm + hala düşünüyorum, ama doğaya baktığımızda 300.000 den fazla canlı türünde eşcinsellik görülebildiği söyleniyor.
Hayvanlardada irade ve iç güdü vardır lakin akıl azdır idrak edemez

nasıl irade vardır diyeceksin hayvan istediği yere gidip istediğini yapabiliyormu evet bir kedinin masa üzerinde duran bardağı sebepsizce durduk yere payisiyle aşşağıya itmeside bir iradedir

biz insanlar cinler ve hayvanlar allaha kulluk için yaratıldık

hayvanlar nasıl kul olabilir?

ayette allah hayvanları kast ediyor onlara merhamet edin zira onlarda benim dilsiz kullarımdır diyor onlarda allahı zikir üzereler zikir ederler

lakin onların kulluğu bizimki gibi değil onlar imtihandan vede hesaptan uzak tutulmuştur tıpkı melekler gibi

biz insanlar ve cinlerdede tıpkı hayvanlarda olduğu gibi iç güdü vardır
Hayvanlardada bizlerde ve cinlerde olduğu gibi irade vardır

bu sebeple hayvanlarda iradeleri ile istediği şeyi yapabilir lakin aklı aklı çok ama çok zayıftır yediği yemeği aklında tutar yuvasını yavrusunun kokusunu falan yalnızca onlar aklı diğerlerine nazar daha az olan balık daha çok olan köpek ve kedidir

Elnora_alila

Kayıtlı Üye
yüce allah şeytana bunu yaptırmadı şeytanın kaderi bu değildi o kendi iradesi ile günaha girdi
Allah onuda bizler gibi kul olsun kendisine diye yarattı

allah şeytanın ne yapacağını bildiği için şeytanı yaratmadan daha evvel cehennem ve cenneti kurdu

yani allah onu cehennemde yansın diye insanları kendine çekip bu hale getirsin diye yaratmadı

Allah yaptırmadı onun iradesine bıraktı diyorsunuz fakat bu görüş bana yanlış geliyor.

Allah'ın bir evren modellemesi var. Bir yaratım süreci.. Modellemenin başlaması için en etken sebeplerden biri Şeytan'ın yaratılmasıdır.
Allah tabiki de şeytanın ne yapacağını biliyordu çünkü zaten onu yaratırken, yaratım koduna ; başkaldırıyı, hırsı, kibri kendi koymuştu.

Yalnızca iyiliğin olduğu yerde cehenneme neden ihtiyaç duyulsun ? Kulun, kulluk görevini sınarken ona zorluk çıkaracak koşulu da yaratmak zorundaydı. Her şey çiftiyle var olur. İyilik- kötülük , güzellik- çirkinlik.. Sınanmak için dualite olmak zorundaydı.

Eğer Allah'ın gayesi ; mükemmel insanı yaratıp tapınmak olsaydı, milyarlarcasını yaratır, hepsine maksimum kulluk kodunu yükler Arşta secde ettirirdi.

Retro

Kayıtlı Üye
Küçük kıyamet alametleri komple çıktı.. hatta ayeti olan bir tane büyük alamet var o bile çıktı.

Hatta türkiyede çıktı. İnanır mısınız?
Hatta ve hatta Oğuzhan Uğurun programına çıktı. Şaka gibi.

Hatta Oğuzhan Uğur, bu dabbetul arza çok pis haddini bildirdi.

Yine gelecekler ama.

Ü

Üye silindi 76175

Küçük kıyamet alametleri komple çıktı.. hatta ayeti olan bir tane büyük alamet var o bile çıktı.

Hatta türkiyede çıktı. İnanır mısınız?
Hatta ve hatta Oğuzhan Uğurun programına çıktı. Şaka gibi.

Hatta Oğuzhan Uğur, bu dabbetul arza çok pis haddini bildirdi.

Yine gelecekler ama.
Favorim hâlâ Asimo. Emekli bile oldu.

P

Panagiotis

Favorim hâlâ Asimo. Emekli bile oldu.
Kiyamet denilen o buyuk son elbette ki gelecek ama bunu bir takim ilahi kehanetler den cok bilimsel olarak bakmak daha akilci olacak bence, kuresel isinma, yuksek nufus artisi, nukleer silahlar ( kismen de konvansiyonel silahlar) kutup buzullarinin erimesi ve ortaya cikacak virus yada bakteriler, belki ucuk ama uyaz dan gelecek meteor yada buyuk bir gunes patlamasi gibi onlarca sey yazilabilir, ama bina, zina yada LGBTI+ bireylerinin buna neden olacagina dusunmek efsane anlatimi gibi, semavi yada diger dinlerin kutsal metinlerin de belki de tek ortak nokta “kiyamet” ile son bulan dunyevi yasam her biri kendince kehanetler ve kissalara sahip ve hepsi de kendini dogru ve gercek olarak ortaya koyuyor. Kiyamet icin bence ne atlilari aramak ne de cinsel iliskileri neden gostermek en basit anlatimi ile masallastirilmis metaforlar sadece. Kiyameti engellemek imkansiz ama geciktirmek mumkun insan kendini dunyanin sahibi gibi davranmayi birakip misafir oldugunu anlamasi yeterli....

Mektebulirşad

Banlı Kullanıcı
İş
Ahirci
Allah yaptırmadı onun iradesine bıraktı diyorsunuz fakat bu görüş bana yanlış geliyor.

Allah'ın bir evren modellemesi var. Bir yaratım süreci.. Modellemenin başlaması için en etken sebeplerden biri Şeytan'ın yaratılmasıdır.
Allah tabiki de şeytanın ne yapacağını biliyordu çünkü zaten onu yaratırken, yaratım koduna ; başkaldırıyı, hırsı, kibri kendi koymuştu.

Yalnızca iyiliğin olduğu yerde cehenneme neden ihtiyaç duyulsun ? Kulun, kulluk görevini sınarken ona zorluk çıkaracak koşulu da yaratmak zorundaydı. Her şey çiftiyle var olur. İyilik- kötülük , güzellik- çirkinlik.. Sınanmak için dualite olmak zorundaydı.

Eğer Allah'ın gayesi ; mükemmel insanı yaratıp tapınmak olsaydı, milyarlarcasını yaratır, hepsine maksimum kulluk kodunu yükler Arşta secde ettirirdi.
Böyle düşünmekte haklısın zihin hakikate eremeyince bunlara sığınır

allah şeytana kibir verdi bizlerede verdi zira nefis kibir demek dir fenalık demektir

allah şeytanı şeytan olsun diye yaratmadı kul olsun diye yarttı lakin onda nefis olduğu için o kibre kapıldı

aslında bu konu okadar derinki her şekilde sonu her şekile çıkıyor

sende sana göre haklısın bende bana göre haklıyım hakikate eremeyince gerçeği idrak edemeyince bunlara sığınıyoruz hepimiz en doğrusunu o bilir diyelim sanki böyle daha doğru olur

Gerçekten uçsuz bir konu alimlere bırakalım kim alimlerden öğrenirse doğruyu paylaşsın olurmu kardeşcağzım hem doğruyu öğrenmiş oluruz hem farklı iddalarda bulunmayız ben benim fikrimde kesin doğru diyemem sende fikrine kesin doğru diyemezsin zira kanıt yok şahit yok

Dolunays

Moderator
Böyle düşünmekte haklısın zihin hakikate eremeyince bunlara sığınır

allah şeytana kibir verdi bizlerede verdi zira nefis kibir demek dir fenalık demektir

allah şeytanı şeytan olsun diye yaratmadı kul olsun diye yarttı lakin onda nefis olduğu için o kibre kapıldı

aslında bu konu okadar derinki her şekilde sonu her şekile çıkıyor

sende sana göre haklısın bende bana göre haklıyım hakikate eremeyince gerçeği idrak edemeyince bunlara sığınıyoruz hepimiz en doğrusunu o bilir diyelim sanki böyle daha doğru olur

Gerçekten uçsuz bir konu alimlere bırakalım kim alimlerden öğrenirse doğruyu paylaşsın olurmu kardeşcağzım hem doğruyu öğrenmiş oluruz hem farklı iddalarda bulunmayız ben benim fikrimde kesin doğru diyemem sende fikrine kesin doğru diyemezsin zira kanıt yok şahit yok
Üyelerimizle düzgün konuşalım :) Böyle düşünmekte haklısın zihin hakikate eremeyince bunlara sığınır. lafınız genel olarak bir şeyi taşıyabilir ancak sadeleştirerek ve düzgünce yazalım.

Fehu

Kayıtlı Üye
Kusura bakmayın ama sadece kendinizi korkutuyorsunuz bir de herkesi Müslüman zannediyorsunuz. Tüm maddelere tek tek cevap vereceğim. Ama önce şunu belirtmek istiyorum Turkiyede suçların bu kadar artmis olmasının sebebi suçluların aklanacaklarini biliyor olmaları. Adam kadına bıçak çekip 2 sene yatar çıkarım diyor, bu rahatlığı kime verirseniz suç işlemeye devam edecektir. Şimdi gelelim maddelere:
1)escinsellik artmadı, kişilerin kendini fark etme olanağı arttı.
2)namaz kılanla alay edilmesinin sebebi trafiğin ortasında, sahilde namaz kılıp şov yapması. Ben inançsız biri olmama rağmen namaz kılan veya başka bir ibadetini yerine getiren yakınlarıma en rahat edebilecekleri ortamı sunmak için uğraşırım benim evimde olduklarında. Üstelik zina edenle niye alay edilsin istiyorsunuz? Herkes İslamiyete uygun mu yaşayacak? 8 milyar insanın kaçı musluman?
3) adam öldürme kendinizi savunmadiginiz sürece normal falan sayılmıyor?
4)hayvanlara zulüm meselesi de yine ceza almayacak olmanın hafifliği + toplumu hayvana tapmak ya da nefret etmek şeklinde 2'ye ayıran politikalar
5)içki her zaman yaygındı şarap banyoları yapılıyordu belki zamanında. Ben de içiyorum şeytanın elçisi değilim merak etmeyin
6)burada madde 1i tekrarlıyorum.
7)yüksek binalardan ben de nefret ediyorum ama bunu nasıl kıyamete bağladınız anlamadim. Korunmak yasak değil mi islamiyette? İnsanlar korunmadan ciftlestigi sürece tabi ki nüfus bu kadar artacakti ve mecburen yüksek binalarda yaşamaya başlayacaktı.
8) şam ortadoguda, savaşın en çok yaşandığı coğrafyada, siyasi açıdan önemli bir yer, savaş kaçınılmaz.
9) 9 yaşındaki çocukla evlenilmesi de tecavüz. Öyleyse cocuga tecavüz günümüzde artmadı, 500lü yıllarda da gayet alenen yapılıyordu.
10) burada artık iyice sacmalamissiniz. Kadınlara saygılı olmak zorundasiniz ve onların şarkılarını, danslarını engellemeye calisamazsiniz. Ben dans ediyorum enstrüman çalıyorum diye niye kıyamet kopsun, birazcık mantik!

Retro

Kayıtlı Üye
7)yüksek binalardan ben de nefret ediyorum ama bunu nasıl kıyamete bağladınız anlamadim

Yüksek binalar yapılıyor diye kıyameti çağırmış olmuyoruz.

Yüksek binaların yapılması, ahir zamana denk geliyor diye söylenmiș. Binaların da, müteahhitlerin de bir suçu yok.

Escinseller meselesi de öyle.
Çoğalacaklar denmiș. Herkes te bir heves zaten çoktular sadece açığa çıkıyorlar diyor.

Yahu hadis te zaten o anlamda söylüyor : ahir zamanda Escinseller açık açık heryerde kendilerini gösteriyor olacaklar diyor.

Şimdi bunu itibarsızlaștırmak için zaten vardılar, İnternet olmadığı için biz bilmiyorduk diye geçiştirmeye gerek yok ki.

Rivayetin 21.yya tercümesi şöyle olmalı o zaman : zaten vardılar, ama ortaya çıkmıyorlardi, ama ahir zamanda ortaya çıkacaklar.

Ne değişecek ki,
Rivayetler sadece o dönemim sosyolojik, patolojik, mimari, ruhani, aklaki, her yönden bir portresini vermek için varlar.

hypetiawica

Kayıtlı Üye
Kiyamet her an kopuyor bence
Kucuk kiz cocuguna yapilan insanlik disi sey bir kiyamettir
Olunce de kendi kiyametlerimiz kopacak
O yuzden kiyamet geliyor zamani yaklasimi yerine yapacaklarimiza, dogru olmaya dogruluga ugrasmaliyiz
her zaman kötülük vardı sadece şiddeti artıyor. Anormal olanı normal görmek her insan içinde siyah beyaz var alt bilinç kayıtları var kıyamet insan cinnetini kötülüğü normalleştirmek .

hypetiawica

Kayıtlı Üye
Kusura bakmayın ama sadece kendinizi korkutuyorsunuz bir de herkesi Müslüman zannediyorsunuz. Tüm maddelere tek tek cevap vereceğim. Ama önce şunu belirtmek istiyorum Turkiyede suçların bu kadar artmis olmasının sebebi suçluların aklanacaklarini biliyor olmaları. Adam kadına bıçak çekip 2 sene yatar çıkarım diyor, bu rahatlığı kime verirseniz suç işlemeye devam edecektir. Şimdi gelelim maddelere:
1)escinsellik artmadı, kişilerin kendini fark etme olanağı arttı.
2)namaz kılanla alay edilmesinin sebebi trafiğin ortasında, sahilde namaz kılıp şov yapması. Ben inançsız biri olmama rağmen namaz kılan veya başka bir ibadetini yerine getiren yakınlarıma en rahat edebilecekleri ortamı sunmak için uğraşırım benim evimde olduklarında. Üstelik zina edenle niye alay edilsin istiyorsunuz? Herkes İslamiyete uygun mu yaşayacak? 8 milyar insanın kaçı musluman?
3) adam öldürme kendinizi savunmadiginiz sürece normal falan sayılmıyor?
4)hayvanlara zulüm meselesi de yine ceza almayacak olmanın hafifliği + toplumu hayvana tapmak ya da nefret etmek şeklinde 2'ye ayıran politikalar
5)içki her zaman yaygındı şarap banyoları yapılıyordu belki zamanında. Ben de içiyorum şeytanın elçisi değilim merak etmeyin
6)burada madde 1i tekrarlıyorum.
7)yüksek binalardan ben de nefret ediyorum ama bunu nasıl kıyamete bağladınız anlamadim. Korunmak yasak değil mi islamiyette? İnsanlar korunmadan ciftlestigi sürece tabi ki nüfus bu kadar artacakti ve mecburen yüksek binalarda yaşamaya başlayacaktı.
8) şam ortadoguda, savaşın en çok yaşandığı coğrafyada, siyasi açıdan önemli bir yer, savaş kaçınılmaz.
9) 9 yaşındaki çocukla evlenilmesi de tecavüz. Öyleyse cocuga tecavüz günümüzde artmadı, 500lü yıllarda da gayet alenen yapılıyordu.
10) burada artık iyice sacmalamissiniz. Kadınlara saygılı olmak zorundasiniz ve onların şarkılarını, danslarını engellemeye calisamazsiniz. Ben dans ediyorum enstrüman çalıyorum diye niye kıyamet kopsun, birazcık mantik!
çok güzel yazı insanların her an herşeye potansiyeli var herkes farklı inançlarda buna saygı duymalıyız düşünce inançlara tekel hegemonya kurmak zaten başlı başına kötü zihniyet eşcnsel olduğu için kimseyi suçlayamayız onun doğasının döngüsü bu homofobik yaklaşım hoş değil seçimi bu yönde yatay bina lüks maliyeti yüksek dikey bina nufusu biir milyonu aşan yerde arsa kazanımı iç,in şart rasyonel düşünün zina hep vardı millatan öncede vardı ilk insanlık nufus dairesine gidip sonra çiftleşmedi insanlar kendi iradeleriyle beraberlik yaşayabilir bu kişinin seçimidir insanız nefsimiz var nefis arzu ettiğin herşey nefistir yemek bile .Ünlü biri çok güzel söz etmiş herşeyi kadına mal eden toplumum ahlakını sorgulayın adam nefsi için kadınla beraber oluyor özür dilerim kadına hafif meşrep muammellesi yapıp kendini aklıyor namussuz kendiside haberi yok kendini tatmin edip kadını yolun yolcusu kötü kadın ediyor kadına şiddet korkunç arttı bu kriminal sosyolojik problem içlerindeki katili kadını yok ederek ortaya çıkartıyorlar aslında genel olarak şiddet çok arttı toplum biz şiddet istemiyoruz asayiş güven huzur istiyoruz demeli isteyen ibadet etsin isteyen içki içsin zarar vermedikçe herkes hür iradesiyle yaşayabilir şiddetin bu kadar artması çok endişe verici eğitim sadece okuldan ibaret değil toplum bir arada yaşaması için sosyal eğitim lazım toplum bilinci kollektif bilinç lazım o kadar önemli ki bu konu farklılıklara saygı duyarak huzurlu bir toplum olmayı diliyorum .

hypetiawica

Kayıtlı Üye
Kiyamet denilen o buyuk son elbette ki gelecek ama bunu bir takim ilahi kehanetler den cok bilimsel olarak bakmak daha akilci olacak bence, kuresel isinma, yuksek nufus artisi, nukleer silahlar ( kismen de konvansiyonel silahlar) kutup buzullarinin erimesi ve ortaya cikacak virus yada bakteriler, belki ucuk ama uyaz dan gelecek meteor yada buyuk bir gunes patlamasi gibi onlarca sey yazilabilir, ama bina, zina yada LGBTI+ bireylerinin buna neden olacagina dusunmek efsane anlatimi gibi, semavi yada diger dinlerin kutsal metinlerin de belki de tek ortak nokta “kiyamet” ile son bulan dunyevi yasam her biri kendince kehanetler ve kissalara sahip ve hepsi de kendini dogru ve gercek olarak ortaya koyuyor. Kiyamet icin bence ne atlilari aramak ne de cinsel iliskileri neden gostermek en basit anlatimi ile masallastirilmis metaforlar sadece. Kiyameti engellemek imkansiz ama geciktirmek mumkun insan kendini dunyanin sahibi gibi davranmayi birakip misafir oldugunu anlamasi yeterli....
gerçekci bir yaklasım biri entropi yazmış burda kıyamet için güzel tanım entropi sonsuzluk herşeyin sonlanacağını anlatan teknik tanım kıyamet insanların uykuda olması bilinçsiz yaşaması uykuda olmasak bunca kötülüğü sindiremezdik şiddet tecavüz cinayetleri normal görmeyelim buna alışmayalım bir sonraki kurban biz olabiliriz artan şiddet cinayet dolandıcılık toplum düzenini bozan kriminal olayları kabullenmeyelim kıyamet bu işte.