Bu işaret ne anlama geliyor ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Ori

Elit Üye
Evan Hareketi diye bir yazı okumuştum ama normal kişisel bir yazıydı bana onun hareketini hatırlattı. Konuyu genelleme ele alırsak bu hareketin belli bir anlamı olup olmadığı konusunda bir fikir sahibi değilim.

Dankyy

Kayıtlı Üye
İş
Meskalatör,enpeksiyon
Gecende bi yerde gormustum merak etmistim sanki karateye veya kunfuya baslerken yapıyo brusli

codzombi

Kayıtlı Üye
haç işareti yaparken de bunu yapıyorlar . özel bir anlamı yok isteyen yapar yani.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
-Bu işaret Romalıların Zeus ile denk düşündükleri Jüpiter'in takdis tasviri olarak kullanılmıştır. Roma döneminde zaman zaman başka pagan ilahlara da bu işaret atfedilmiş olduğu görülebilir.
-Yine mitolojik olarak eski Hindu heykellerinde benzer işaretler varsa da bu şekilde kullanılmamıştır. Örneğin mudralarda çok başka biçimlerde görülmüştür ancak Romalılarınki gibi değildir.
-Daha sonra tapınak şövalyelerinin dejenere olan ideoloji ve inançlarında bu tür sembollere rastlanır. Ki zaten kilise tarafından da satanizm,paganizm, kabala gibi unsurlarla ortaya çıkardıkları karmaşık ve gizli yapıları sebebiyle aforoz edildiler. Siyasi sebeplerle de mallarına el kondu. Dejenere olmuş bir toplum olan tapınakçılar, dönemin bir başka dejenere gücü kilise tarafından engellendi, ancak günümüze kadar ulaşan bir yer altı örgütlenmesine itti.(Bu itham değil Hristiyanların da, tarihçilerin de kabul ettiği gerçeklerdir, ancak günümüzde hala ahtapot gibi kolları sayesinde laf ettirilmez)
- Sonra karşımıza 19 yy.'da Baphomet tasvirlerini yapan Eliphas Levi tarafından, Baphomet'in negatif pozitif enerji alış verişini, dualitesini göstermek için kullanılan sembollemeyle karşımıza çıkar.
- Genellikle 6. yy'dan itibaren Hz. İsa tasvirlerinde, peygamberin eli bu şekilde takdis/kutsama işareti olarak resmedilegelmiştir. Bu tamamen pagan Roma etkisi altında şekillenen bir tasvirdir.
-Star Wars filmleri serisinde Jedi şövalyelerinin de bu işaretle ''gücü'' kullandıkları görülür.

Özet olarak pagan kültürüne aittir. Zamanında kilisenin açtığı savaşla satanist kültürüyle de özdeşleştirilmiştir. Zira tek tanrının dışındaki bütün ilah/ilaheler tıpkı İslamiyet anlayışında olduğu gibi, Hristiyanlıkta da şirke girdiğinden, bunu da zamanında kilisenin düşmanı, ne yaptıkları da hakikaten belirsiz tapınakçılarda da rastlanınca, satanist ekollerle bağdaştırılması dini çerçeve dahilinde mantıklıdır. Zira burada tapınakçıların ''Baphomet''i köken olarak tanrıça kültürüne de bağlantılıdır. Pagan inanca uygun olarak tanrının dişil hikmet yönü ''sophia'' kelimesinin bir tür ibrani şifreleme tekniğiyle ''baphomet''e bağlandığı da söylenir. Bu kapsamda satanist ekol olarak görülen düşüncenin yine pagan kaynağına dönülür. Ki dediğim gibi ha satan ha pagan, ilahi dinler için ortada şirk olduğu için aynıdır.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...