biraz ağlasak mî?

nastinka

Banlı Kullanıcı
Ağlamanın insanın hem beden hem ruh sağlığı için çok faydalı olduğunu biliyor muydunuz? Halk arasında söylenen bir söz vardır “ağlarsan açılırsın, rahatlarsın” ağla derler. Aslında öyle doğru bir sözdür ki ağlayan kişiler duygularını dışa vurarak rahatlar ve depresyon gibi ruhsal hastalıklara yakalanmazlar. Bazı kişiler ağlamayı zayıflık olarak kabul eder oysa ki ne kadar da yanlıştır. İnsanın duygularını dışa vurması asla zayıflık değildir. Hatta insana büyük yararları vardır. Toplumda genelde “erkekler ağlamaz” derler. Aslında bu yanlış düşünce erkeği timsali görüp kadınları zayıf kişiler olarak göstermek için söylenmiş bir sözdür. Bu çok yanlış düşünceler ile ağlamayan erkekler bakın neler kaybediyor. Daha kolay ağlayabilen kadınlarsa neler kazanıyor. İşte sizin için araştırdık ağlamanın faydaları neleridir açıklayalım.
Ağlamanın Faydaları:
* Günümüzün en çok rastlanan hastalığı olan stresten ağlayarak kurtulabilirsiniz. Ağlamak insanda rahatlama ile beraber hormonu salgılanmasını sağlayarak stresi yok eder.
* Ağlayan kişilerde aslında tıbbi hastalıklarda daha az görülür. Çünkü hep şöyle denir” içine atmaktan hastalandı” işte gözyaşları sayesinde üzüntüleri içinize atmazsınız dışa vurarak tabiri yerindeyse dert sahibi olmazsınız.
* Üzüldüğünde ağlayan kişilerde kalp damarları açılır. Gözyaşı döktüğümüzde kalp daha az sıkışır ve kalp hastalıkları riski azalır.
* Üzgün olduğu****zamanlarda****ağlayan insanlar rahatlar ve daha rahat uyurlar.
* Üzüntülü zamanlarda tansiyonu çıkan kişiler ağladığında tansiyonlar normale döner. Böylece ağlamak tansiyona bile iyi gelmiş oluyor.
* Eğer sıkıntılı zamanlarda iştahı açılıp çok yemek yiyenlerdenseniz ağlamak bunada çare oluyor. Ağlayan kişiler daha az yemek yiyor.
* Ağlayan kişilerde göz kuruluğu şikayeti görülmüyor. Göz kuruluğunu önlüyor.
* Ağladığınızda herkes başınıza toplandığında ne kadar sevildiğinizi anlar kendinizi güvende hissedersiniz.
Ağlamanın Zararları:
Ağlamanın zararı ancak gözleriniz kızarması ve şişmesi olabilir. Bu da geçici bir etkidir ve bir süre sonra geçer. Eğer gözleriniz ağlamaktan kızarmış ve şişmiş ise gözlerinize ılık çay poşeti koyarak yarım saat kadar uzanın geçecektir.**** Yada eğer erkekseniz erkek adam ağlar mı gibi****sözler****ile sizi aşağılamaya çalışırlar. Fakat kendi iyiliğiniz ve sağlığınız için bu sözleri hiç takmamak en iyisi olacaktır. Hiç unutmamamız gereken bir şey vardır insanlar doğduğunda ilk yaptıkları şey ağlamaktır Gülmeyi sonradan öğrenirler. Demek ki insan doğasının en doğal olayıdır ağlamak.
Peki ya siz duygusal bir şarkıda gözyaşlarını tutamayanlardan mı yoksa en üzücü olayda bile ağlayamayanlardan mısınız? Şunu hatırlatmalıyız ki ağlamak bir terapidir ve insan sağlığı için çok faydalıdır. Bu nedenle duygularınızı içinize atıp ağlamamak için kendinizi tutmayın...
-ALINTIDIR

Wabi Sabi

Kayıtlı Üye
İş
üniversite öğrencisi
Öncelikle belirteyim güzel bir konu :)
Ağlamak ruh halime göre değişir...bazen herkesin ağladığı birşey olur ama ben aglayamam bazen ise en ufak bir şey de ağlarım...tuhafım biraz:D ve kesinlikle rahat olmam gerek ağlamak için herkesin içinde aglayamam....genelde yorgan altı mekanimdir ağlamak için :D ya da banyo:D ağlamak için çoğu zaman yanlız olmayı tercih ediyorum:)ve maalesef yüzüm gözüm bayağı şişiyor:( ve ılık çay poşeti filan etki etmiyor:( genelde agladiktan sonraki 1 gün evde kalmayı tercih ediyorum...çünkü ne olursa olsun neyin var sorusundan nefret ediyorum (gerçekten yakın hissettikleri hariç tabi ki) ve çoğu sevdiği için toplanmaz aglayanin başına meraktan toplanır :D

nastinka

Banlı Kullanıcı
Öncelikle belirteyim güzel bir konu :)
Ağlamak ruh halime göre değişir...bazen herkesin ağladığı birşey olur ama ben aglayamam bazen ise en ufak bir şey de ağlarım...tuhafım biraz:D ve kesinlikle rahat olmam gerek ağlamak için herkesin içinde aglayamam....genelde yorgan altı mekanimdir ağlamak için :D ya da banyo:D ağlamak için çoğu zaman yanlız olmayı tercih ediyorum:)ve maalesef yüzüm gözüm bayağı şişiyor:( ve ılık çay poşeti filan etki etmiyor:( genelde agladiktan sonraki 1 gün evde kalmayı tercih ediyorum...çünkü ne olursa olsun neyin var sorusundan nefret ediyorum (gerçekten yakın hissettikleri hariç tabi ki) ve çoğu sevdiği için toplanmaz aglayanin başına meraktan toplanır :D

Tesekkur ederim :) yorumunuza bakip birazcik kendimi gordum desem yalan olmaz sevgili Wabi sabi
Bende oyleyim bazen hic aglayamiyor bazen de cok sacma seylere agliyorum ... kesinlikle yalniz olmam lazim aglamam icin soyle hickira hickira aglamak o kadar iyi geliyor ki , bayagidir aglamiyorum suan epey doldum fakat aglayamiyorum , cidden ozledim :(

kmskms

Kayıtlı Üye
Gerçekten çok güzel bir konu. Bu yazıyı okuyunca artık güçlü durmak yerine ağlamam gerektiğini fark ettim. Ben de sizin gibi ne yazıkki ağlayamıyorum. Ancak yazıyı okurken gözlerimin dolması bile beni rahatlattı. Bundan sonra güçlü durmaya çalışmak yerine gerektiğinde ağlayıp rahatlamayı deneyeceğim. Yazı için teşekkür ederim, çok gerekli bir zamanda okudum.

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Ağlamak üzüntünün belirtisi olduğundan hep olumsuz bakılır,sevinçtende ağlanır ancak bu daha düşük olasılıktır ve ağlamak olumsuzdur nihayetinde.Örneğin sokakta oturmuş ağlayan birini görsek ilk yansıttığı yaşadığı olumsuzluktan dolayı ağlıyor olmasıdır ki büyük ihtimal sebep olumsuzdur.Halbuki gözyaşı şifadır,rahatlatır.Gelecek olan gülümseme için temizlik yapar.Ben ağladığımda gözlerim hemen kızarır.Burnum kıpkırmızı olur,davul gibi şişer.Biraz fazla ağlamışsam bir sonraki günde de kurbağa göz olarak uyanıyorum.Kendim adına ağlamanın bir sakıncası yok.Birde şu gözlerim kızarmasa da istediğimde rahatça ağlasam.

nastinka

Banlı Kullanıcı
Ağlamak üzüntünün belirtisi olduğundan hep olumsuz bakılır,sevinçtende ağlanır ancak bu daha düşük olasılıktır ve ağlamak olumsuzdur nihayetinde.Örneğin sokakta oturmuş ağlayan birini görsek ilk yansıttığı yaşadığı olumsuzluktan dolayı ağlıyor olmasıdır ki büyük ihtimal sebep olumsuzdur.Halbuki gözyaşı şifadır,rahatlatır.Gelecek olan gülümseme için temizlik yapar.Ben ağladığımda gözlerim hemen kızarır.Burnum kıpkırmızı olur,davul gibi şişer.Biraz fazla ağlamışsam bir sonraki günde de kurbağa göz olarak uyanıyorum.Kendim adına ağlamanın bir sakıncası yok.Birde şu gözlerim kızarmasa da istediğimde rahatça ağlasam.
Haklisin ...
Amaaaan siserse sissin onemli olan gercekten rahatlamak, bir de şu çay şeysini uygulayabilirsin Lviv

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Ağlamalarım içime kaçıyor. İçimdeki yoğunluğu artık dışa vuramıyorum. Eskiden en basitinden birşeyler karalardım, içimi dökerdim. Ağlardım ya da..
Ağlayınca sanki içimdeki bir bataklığı dışarı akıtmışm gibi hissediyorum, duş etkisi.

nastinka

Banlı Kullanıcı
Ağlamalarım içime kaçıyor. İçimdeki yoğunluğu artık dışa vuramıyorum. Eskiden en basitinden birşeyler karalardım, içimi dökerdim. Ağlardım ya da..
Ağlayınca sanki içimdeki bir bataklığı dışarı akıtmışm gibi hissediyorum, duş etkisi.

En kotusu de bu zaten ayni seyi bende yasiyorum ...

Gerçekten çok güzel bir konu. Bu yazıyı okuyunca artık güçlü durmak yerine ağlamam gerektiğini fark ettim. Ben de sizin gibi ne yazıkki ağlayamıyorum. Ancak yazıyı okurken gözlerimin dolması bile beni rahatlattı. Bundan sonra güçlü durmaya çalışmak yerine gerektiğinde ağlayıp rahatlamayı deneyeceğim. Yazı için teşekkür ederim, çok gerekli bir zamanda okudum.
:) rica ederim faydali olabildiysem ne mutlu bana
aglamak gercekten iyi geliyor Allah hep mutluluktan aglatsin!!