Balmumu hakkinda

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

notilus

Kayıtlı Üye
İyi günler balmumu ile bir çalışma yapmam gerekiyor.Balmumlarını aktardan tedarik ettim kalıp sabun şeklinde çok sert geldiler.Nasıl yumuşatıp şekil verebilirim ?

notilus

Kayıtlı Üye
Teşekkürler su ve ateşle daha önce denedim ve başarılı olamadım.Suyla yumuşatmayı denedim dahada sertleşti.Ateşle cezvede denedim cezveye yapıştı :banghead:
Tavsiyenizle yağla yoğurup şekil vermeyi deneyeceğim.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Suyu ısıtın, suyla temas etmeyecek biçimde bir kabın içine balmumu koyun. Bu kabı sıcaklaştırılmış suya daldırın. O kabın içinde eritin.

Lavander

Moderator
İş
Öğretmen
balmumunu ateşe dayanıklı bir tasın veya tencerenin içine koyun. İçinde balmumuyla bu kabı alın, bu ikisinin ağırlığını taşıyacak kadar su dolu bir kabın içine oturtun. Yani büyük kaba su doldurun üzerinde kayık yüzdürür gibi balmumu koyduğunuz minik tas yüzmelidir. Bunun için kap ve içindeki mum az ağırlıkta konlamlıdır .Ya da 3 adet kiremiti büyük tencereye oturtun ve üzerine balmumu koyduğunuz tası oturtun.Yani bir nevi "üç ayak" yapacaksınız. Bu şekilde balmumlu tas direk ateşle ve ısıyla temas etmeden, balmumu sıvılaşana dek ısıtmaya devam edin. Su biraz kaynamaya başlayınca içteki kapta da erime başlayacaktır.Bu "benmari" usulüdür. Pastacılıkta ve kimya/ kozmetik alanlarında kullanılır. Kuvertür (blok) çikolata da böyle eritilir :) Evdeki malzemeden birşey yaratın,tek dikkat edilecek şey balmumu konan kabın alttaki tencere ve ateşle direk temasını kesmektir.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Buhar yöntemi diyorsunuz yani. Çok mantıklı.
Yok buhar da temas etmesin bal mumuna yoksa sertleşir. Zaten en ilkel gemi onarım metodlarından biridir balmumu, katran, saman bez vs. karışımıyla deliği kapatmak, böylece sertleşip suyu geçirmez. :) Dediğim şey benmaridir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...