Aydınlığa Giden Yolda Bir Pusula: Masonluk

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

egedesouza

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Masonic-Symbol.JPG

Bu forumda Masonluğa ilişkin yazılmış, Masonluk üzerine doğru bilgiler veren bir dünya yazı var. Bu yazılar karşılaştırılırsa aralarında yer yer çelişkiler de yok değil ama dikkatli bir göz bu çelişkilerin niçin var olduğunu da hemen kestirir.

Buna karşın ara sıra beni üzüntüye yönelten bir durum ile karşılaşıyorum: Kimi forum üyeleri ortaya öyle sorular atıyor, Masonluk ile bağlantılı öyle olur olmaz şeyler yazıyor ki... Bu bağlamda özel olarak hiçbir üyeye yüklenmek istemiyorum; bu doğru olmaz. Ancak onlardan şunu rica ediyorum: Lütfen forumda var olan bu arşivi iyice gözden geçirin. Sorularınızın birçoğunun yanıtını bulacak, birçok konuda noksanlarınızı giderecek, birçok konuda da şu ya da bu nedenle edinmiş olduğunuz yanlış bilgiyi düzeltme olanağını elde edeceksiniz.

Benim bu başlık altında yazmaya niyetlendiğim şeyler ise, forumda zaten bulabileceğiniz şeylerden pek farklı olmayacak.

O zaman niçin yazıyorum; niçin girişiyorum bu zahmete?

Nedeni şu: Biz, bu ulusun insanları genelde bireysel bilgi edinmek ya da bilgimizi geliştirmek için araştırma yapmaktan pek hoşlanmayız. Bunun nedeni de okullarımızda veriler öğretim ve eğitimin hep edilgin yöntem üzerine kurulu oluşudur. Öğretmen anlatır, öğrenci dinler ve izler. Öğrenci öğretim ve eğitime etkin olarak katılmaz. Öğretmenin noksanları, yanlışları olamaz mı? Elbette vardır ama bizim benimsemiş olduğumuz sistem çerçevesinde öğretmenle tartışılamaz. O bir ödev verir; ne isterse o ve onun istediği gibi yapılır. Sınav yaptığında da kendi anlatmış ve göstermiş olduklarının geri aktarılmasını bekler.

Eh, madem böylesine alışmışız, o zaman ne yapmalı? Masonluğu anlatmalı. Bir daha, bir daha anlatmalı ki pişen armut düşsün ağızlara.

Masonluğu anlatmak… Bu nasıl alacak? Önce Masonluğu anlamış olmak gerek ki anlatılabilsin. Masonluğu öğretmek de öyle; önce öğrenilmiş olmalı ki öğretilebilsin.

Masonluk bir bakıma Kabala gibi… Anlatılamaz, öğretilemez. Anlatılabilir belki ama işte o olabildiği kadar olur. Anlaşılabilir belki, anlamak isteyence. Öğrenilebilir ama öğrenmek isteyince.

Ya öğretmek?

Masonluk söz konusu olduğunda işte onun olanağı yok.

Üstelik masonlar, Masonluğun ancak içinde yaşanarak öğrenilebileceğini ileri sürüyor. Doğru olabilir. Masonluğa ilişkin bilgi edinmek başka, Masonluğu öğrenmek, öğrenmiş olmak başka.

Bunlara karşın sanki ben Masonluğu çok iyi biliyormuşum gibi onu anlatmaya mı kalkışacağım? Bu doğru olur mu?

Yok, hayır, öyle yapmayacağım. Sadece Masonluktan söz edeceğim o kadar. Bu söz edişlerim ile Masonluk ne tümüyle anlaşılabilir ne de öğrenilebilir.

Öte yandan masonluğun içinde yaşayan masonların bir çoğunun da üyesi oldukları bu kurumu ne denli iyi ve doğru bildikleri de tartışmalı. Hem bu sadece bizim insanımıza yani Türk masonlara özgü bir durum da değil. Tersine, Türk masonlar, genel olarak Masonluğu başka ülkelerdeki masonların birçoğundan çok daha iyi biliyor. Bunun nedeni de Türkiye’deki mason localarıyla başka ülkelerdeki mason localarının çalışma biçimi ve toplantılarında gündeme getirilen konuların farklı oluşu. Türkiye’deki mason localarında genel olarak ve ayrıntılara bile girilerek Masonluk üzerine bilgi veriliyor, görüşme ve tartışmalar yapılıyor. Diğer birçok ülkede ise locaların çalışmaları sadece yönetimsel işler ve ritüelik uygulamalarla sınırlı; Masonluğu öğrenmek isteyenler gidip başka kaynaklara başvurur, kendi araştırmalarını yapar.

Demek ki bizim ülkedeki genel eğitim ve öğretim yöntemi, bir bakıma mason localarında da uygulanıyor. Çünkü bizim insanımızın buna gereksinmesi var. Üstelik bizim insanımızın Masonluğu anlamak ve öğrenmek için olanakları öylesine kısıtlı ki… Doğru dürüst bir kitap bulabilme olanağından neredeyse yoksunlar. Bereket son yıllarda bu bağlamda yayınlanmış birkaç kitap var. Ondan önce doğrudan Masonluğu ön yargı ve art niyetlerle yerden yere vuran, olmadık yanlışlıklar ve saptırmalarla dolu kitaplardan başka bir şey bulamıyorlardı.

Yazılı basın ve medyayı ise geçiniz bir kalem. Onların aklı fikri tiraj ya da rating artırmada. Halkı bilgilendirmeyi amaçlayana rastlayamadım bugüne dek. Bu tutum elbette salt Masonluk için söz konusu değil; Masonluk konu edildiğinde ötekilerden farklı değil. Bir sansasyon söz konusu olmadıkça ilgi çekecek bir şey değil.

İnternet?... Onun da kitaplardan farkı olduğu pek söylenemez. Herhangi bir arama motoruna “Masonluk” yazıp girin; bakın karşınıza hangi siteler, Masonluğu size nasıl anlatanlar çıkıyor öncelikle! Kuşkusuz tek doğru bilgilerin bulunabildiği site ya da forum alanı değil bu bizimki. Ancak ötekileri bilmem kaç kez katlar. Bu nedenle de bu forumun bir üyesi olmaktan ötürü gurur duymalıyız.

Bu forumu böylesine göklere çıkarırken, forumun yöneticilerini birçok bakımdan eleştirebilirim. Bence bu forumun hem eksikleri hem gereksiz fazlalıkları var. Elbette daha iyi, daha güzel, daha kullanışlı bir hale getirilebilir. İnsan beğenmediklerini belirtirken, bunların yanı sıra gerçekleştirilebilir önerilerini de ortaya koymalı hatta bir proje sunmalı. Yoksa eleştiri, boş lâftan başka bir şey olmaz. Biz bu forumu sadece bir üye olarak kullanıyor ve bundan yararlanıyoruz ama kurmuş ve yönetmekte olanların kendilerini nasıl bir yük altına sokmuş olduklarını hiç düşündük mü acaba? Ben bu işin nasıl yapıldığını, nasıl gerçekleştirildiğini bilmiyorum ama hiç de kolay olmadığını biliyorum.

Neden söz ederken lâfı nereye getirdim… Hep böyle yaparım zaten.

Toparlayayım.

Bu başlık altında ben, benim seçtiğim konu kapsamında Masonluktan söz etmek istiyorum; daha önce söz edilmiş olsa da… Bu söz edeceklerim üzerine tartışmalar açılabilir, sorular yöneltilebilir. Zaten öyle olması da gerekmez mi? Burası bir forum alanı.

Masonların ışığında sevgiyle kalın...

OneRepublic

Kayıtlı Üye
Sayin egedesouza, anliyorum ne yapmaya calistiginizi fakat herkes tartismaktan bikmis durumda. :) REGNA TERRAE arkadasimizinda dedigi gibi tadinda birakilirsa daha hos olmaz mi sizce de ? Sizi severek takip ediyorum, yazmayi birakmayin ama farkli konularda yazsaniz belki daha güzel olur. :) Tesekkürler. :)

demonic

Kayıtlı Üye
Herşeyin bir dozu vardır egedesouza.sizin gözünüzde masonluk insanlığın ilacıysa aşırı fazla doz ters tepki yapmaz mı?

egedesouza

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Tamam. Ben de farkındayım... OneRepublic kardeşimin hatırını kırmayacağım ve diğer araştırma konularıma geçeceğim. Teşekkürler....

dildarı-suda

Banlı Kullanıcı
İş
yurt içi yurt dışı ticaret ( Mutfak eşyaları dalında )
Bölümler arasında gezinti yaparken bu konuya rastladım umarım tarihi geçmiş bir konuya cevap verdiğim için sorun olmaz diye umuyorum
masonluk hakkında pek olumlu düşüncelerim olduğunu söyleyemem ancak bir insanıda seçiminden dolayı kınamanın doğru olmadığı görüşündeyim masonum diyenede mason değilim diyenede saygılarımı iletiyorum.
Öncelikle şunu belirtmek isterim ki bir konuda yada bir kuruluşta düşünce ve fikir belirtmeden önce onu iyice inceler araştırırım nede olsa insanız yanılma payımız büyük nekadar bilgim olsada bu konuda anlatım sunan kişileri dinler paylaştığı yazılarınıda okurum dediğim gibi insanız olurda eksik bir bilgimiz vardır başkası vesilesiyle bu bilgimizde tamamlanır görüşündeyim bu yüzden masonlukla alakalı konularıda okudum herzaman bu konuda şunu söyleyebilirim ülkemizdeki masonların çoğunun zararsız olduğu görüşündeyim ancak bu kuruluşun ülkemizde başını çekenlerin değil bu kuruluşa tabi olanlar için bu görüşü barındırıyorum kendimde.
Dünya üzerinde kurulmuş olan kuruluşlar ülkemizde çok farklı bir seyir izler misal insanların içinde bir arzu vardır bir hayali vardır keşke dediği ve bu keşkelerini bir kuruluşta gerçekleştirebileceğine inanıyorsa o kuruluşun ana prensibi ne olursa olsun ilgili kişi bu kuruluşta yer alır çünkü insan kendisini bir nevi FETH eden keşkeleri hayalleri için sınır tanımayabiliyor çoğu kez, ülkemizdeki masonlarında böyle olduğunu düşünüyorum içlerinde yakalım yıkalım ele geçirelim diye bir niyet olduğunu sanmıyorum sadece kendilerince bir hayalleri var ve bu hayallerini bu kuruluş altında gerçekleştirebileceklerine inanıyorlar
buna kominizmle örnek verebiliriz çağımızda farklı yorumlarda katılmış olmasına reğmen kominizm dinden sıyrılan bir akımdır ancak çağımızda görüyoruz ki dini düşünceye ait olan kişilerde kominizmin içinde yer alıyor, benim bizzat tanıdığım bazı insanlar 5 vakit namazında olan bunun üzerine gecelerinide ibadetle geçiren bir çok kişi kominist akımın içinde yer alıyor ben bu tür olaylarda sebepleri incelerim insanlarımız burada bu kuruluşların temel amaçlarını bilmekle beraber kendi düşüncesini hayalini amacını gerçekleştirebileceğine inandığı kuruluşların içinde yer alır bu kuruluşlar onlara amaçlarını gerçekleştireceği olanaklarda sağlar kimi zamanda o kişinin düşüncesini savunur,ülkemizde yaygın olan bir durumda şudur bir kişi ben masonum dediği zaman onu neredeyse katledercesine düşmanca bir bakışla bakar ben böyle bir bakışında uygun olduğu görüşünde değilim bir insan bir seçiminden dolayı yada bir kuruluşta yer almasından dolayı katledilmeye layık değildir benim bu konuda düşüncem herzaman şu oluyor " ülkemizde nasıl bir boşluk var ki insanlarımızın büyük bölümü amaçlarını gerçekleştirmek için farklı kuruluşlarda yer alıyor ? " bu boşluk meselesi bir gerçektir ülkemiz bu konuda malesef çok pasif kalıyor insanlarımıza amaçlarını gerçekleştiricek imkanlar sunulmuyor bu durumdada başkaları gelip bunları sununca insanlarımızın bu kuruluş içinde yer almaması imkansız oluyor doğal olarak o kuruluşun içine elbette giricekler bu konuyu açan egedesouza'nın masonluk konusunda açtığı başka bir konuyuda okumuştum bu konu kapatılmıştı bir kişide sanırım edebe aykırı laflar etmişti bu tür yaklaşımları doğru bulmuyorum bir insanı seçiminden dolayı eleştirirken bile evrensel bakmak lazım kendisini biraz o insanın yerine koymak lazım konuyu açan kişinin kişinin yazısını dikkatle okudum ve bazı hayalleri olduğu kanısına vardım belli bir amacı var yada gerçekleşmesini umduğu bir dünya var aklında düşüncelerinde,okuduğum önceki konuda paylaşılan yazıda bazı ifadeler dikkatimi çekti ifadeleri kelimesi kelimesine hatırlıyamasamda ifadelerdeki mesajı iyi hatırlıyorum "ülkede yer alan masonluk bulunduğu ülkenin çıkarları için çalışır" böyle birşeydi sanırsam ben bu ifadeye hem az birşey katılıyor hemde katılmıyorum bu kuruluşun içinde yer alan insanlarımızın ülkesi hakkında ard niyet taşıdığını düşünmüyorum zaten yazımdada belirttiğim gibi amacı bu kuruluşta gerçekleştirebileceğine inanıyor diyebilirim sadece ancak bu konuda gözlerden kaçan şöyle bir mesele var masonluk çerçevesi altında ülkesinin çıkarlarını savunan birileri elbette olacaktır ancak şuda unutulmamalıdırki dış ülkelerde mason başları okadarda masum düşüncelere sahip değiller bu bir nevi ülkenin kaderini onların eline vermek demek oluyor ülkemiz tam 1000 yıl dünya hakimi oldu SELÇUKLULAR & OSMANLILAR bu iki devlet toplam olarak 1000 yıl dünyaya hükmetti yani dış güçler bunun nedemek olduğunu iyi biliyor ülkemizin iyiliğini bu yüzden istemezler ve bizim bağımsız olarak kendimizi yönetmemize pek sıcak bakmıyorlar birkere sıcak baktılar 1000 yıl dünyaya hükmettik birdaha okadar serbest bırakmazlar zira bırakılırsak arkamızdan iş çevirenler büyük bedel öder bunu onlarda iyi biliyorlar bu yüzden dıştaki mason başları para imparatorluklarını kullanarak ülkemizi ellerinde tutuyorlar,ben masonluğu ülkem için pek faydalı bulmuyorum bununla birlikte ben masonum diyenede saygım var saygıda kusur edip edepsizce laflar etmem çünkü ülkemizdeki mason kuruluşlarında yer almak isteyenler / alanlar içlerinde temiz düşünceler taşıyor çoğusu,hayallerindeki gerçekleştirmek istedikleri güzel şeyleri bu kuruluş vasıtasıyla gerçekleştirebileceklerine inanıyorlar.
Yazıma Allahın bir ayetiyle son vermek istiyorum

"Anlaşmazlığa düştüğünüz şeylerde aranızda ben hükmedicem"

DreamDuality

Kayıtlı Üye
Masonluk konusunu bende araştırdım.
Edindiğim bilgiler arasında sanırım en kayda değer olanı;
13. derece bir masonun tv programında yaptığı açıklamalardır.

Anladığım üzere masonluk; meslek loncası amacıyla kurulmuş.
Belli periyotlarla da arasıra kabalistik törenler yapıyorlarmış.
Kendi içinde kardeşlik duygusu olan; zengin bir erkek topluluğu.

Şahsi görüşüm; masonluk bana yakın gelen bir oluşum.
Fırsatım olsaydı böyle bir oluşumun törenlerine katılmak isterdim.

Masonluk konusunda aklıma takılan bir soru var.
Yeri gelmişken sormak isterim.

@egedesouza
Mason toplulukları erkeklerden oluşan bir topluluk.
Yurt dışında kurulmuş 1-2 kadın loncasını da erkek mason loncaları
hesaba almıyor, kabul etmiyorlarmış.
Bu cinsiyetçi ayrımın veya bu kuralın nedeni nedir?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...