Aydinlanmayagötüren pek çok yol vardir

embriyo

Elit Üye
İş
Ressam
Aydınlanmaya götüren pek çok yol vardır. Solunum ve duruş tekniklerini içeren yollar ve iradeyi disiplin altına almayı gerekli gören başka yollar... Meditasyon aracılığı ile zihni eğiten yollar vardır. Bu adanmışlık yolu, bir istemli eylem yoludur. Günümüzde, ruhsal büyüme için bir büyük fırsat mevcuttur; o da hizmet ederek aydınlanma yoludur.

Çoğunuz, bu büyük geçiş ve değişim dönemine hizmet etmek için geldiniz. Ruhsal büyümenizin büyük bölümünü başkalarına hizmet etme ve öğretme yoluyla gerçekleşecek. Sizin muazzam bir katkıda bulunmanız için mutlaka halk kürsülerine çıkmanız, tanınmış bir kişi olmanız ve başkalarının önemli saydıkları işleri yapmanız gerekmiyor. Siz herhangi bir iş aracılığıyla, aile hayatınız ve diğer faaliyetleriniz yoluyla dünyanın ışığına ışık katabilirsiniz.

Artan ışığınız,enerji düzeyinde, telepatik yoldan başkalarına hizmet edecektir, çünkü siz geliştikçe, spritüel enerjiler yayan bir verici istasyon haline gelecek ve daha yüksek bir titreşimi çevrenizdeki herkes için ulaşılabilir kılacaksınız.
Kendiniz öğrenmeden ve güçlenmeden başkalarına öğretemez ve onları
güçlendiremezsiniz. Bir öğretmen olarak siz, öğrenimin gerçekleşmesine olanak verecek bir alan yaratırsınız. Başkalarının güçlenmesi için bir fırsat yarattığınız her sefer, onları güçlendirmiş ve onlara öğretmiş olursunuz. Başkalarının ruhsal yönden büyümeleri için alan yaratmayı öğrenmekle, siz kendiniz ruhsal yönden büyürsünüz. Başkalarını güçlendirmek, size hayal edebileceğiniz her şeyin ötesinde ruhsal ödüller getirecektir.

Siz başkalarına hizmet ettikçe, her gittiğiniz yerde sizin için fırsatlar ve iyi şeyler yaratacak bir ışık ve parlaklık sizi kuşatacaktır. Artan bir zenginlik, derin bir içsel doyum ve çevrenizdekilerin saygı ve sevgilerini kazanacaksınız. Büyük ölçüde enerjinin size geri döndüğünü fark edeceksiniz; çünkü başkaları için bir değişim yarattığınız her sefer, kendiniz için daha yüksek bilinç haline doğru bir değişim gerçekleştirmiş olursunuz. Sizin hizmet etmek istemenizin nedeni her ne kadar bu değil ise de, bunlar sizin daha yüce yolunuzu izlerken farkına varabileceğiniz kazançlarınızdan bazılarıdır.

Gündelik konuları ne kadar berraklık ve sevgiyle tezahür ettirmekte ve ele almakta ne kadar beceri kazanırsanız, yüce amacınızı o kadar kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Hayatınıza daha çok düzen ve uyum hâkim olmaya başladığında, başkalarına anlamlı katkılarda bulunmak için birçok fırsat bulabileceksiniz. Siz, büyümeniziniz büyük bir kısmını dünya hizmeti yoluyla gerçekleştiği bir düzeye yükseleceksiniz.

Siz yükseldikçe ve ışığınızı artırdıkça, dünya hizmetini sizin için mükemmel kılacak bütün formları kendinize çekeceksiniz. Dünya hizmetinizin şeklini henüz bilmiyorsanız üzülmeyin; hizmet etme niyeti ile başlayın. Hayatınızı düzene koyun. Hizmet etmek için bir kez ricada bulundunuz mu, artık Yüksek Benliğiniz ve evrenin yüksek güçlerince işitilmişsinizdir. Siz hazır olur olmaz her türlü fırsat size hemen gelecektir. Güçlendirmek, insanlara sadece yardım etmekten farklı bir şeydir. Eğer insanlar aç ise siz onlara yiyecek verebilir ve bu şekilde onlara sadece geçici bir surette yardım etmiş olursunuz. Onlara bizzat kendi yemeklerini temin etmeyi öğrettiğiniz ve böylece onlar karınlarını sürekli doyurabilme olanağını elde ettikleri zaman ise güçlendirilmiş olurlar. Güçlendirmek demek, insanları tekrar tekrar nükseden sorunlardan geçici olarak kurtarmaktan çok, onlara kendi
hayatlarının sorunlarını üstlenmek üzere kullanabilecekleri beceriler öğretmektir. Güçlendirmek demek, insanları kurtarmaktan çok, onları sevmek demektir.

Bir haçlı savaşına çıkarcasına insanların üzerine varmak ve onları, henüz hazır bulunmadıkları birsırada değişmeleri gerektiği konusunda ikna etmeye kalkışmak istemezsiniz. İnsanları ve toplumu düzeltmek için bir cihada kalkışmak sadece ayrılığa ve bir hayli değerli olan enerjinizin yitimine neden olur. Bunun yerine, insanlara bilinçlerini yükseltmeleri için yardımcı olabilir ve onların hayatlarına kalıcı ve hayırlı bir katkıda bulunabilirsiniz.

Zamanın ağır, ezici sosyal ve çevresel sorunları konusunda nasıl bir yardımınız olabileceğini merak edebilirsiniz. Yapacağınız en önemli şeylerden biri, insanlara daha yüksek bir bilinç haline geçmelerinde yardımcı olmaktır. Daha yüksek bir düzeyde, onlar kendileri için, toplum için ve çevre için daha çok sorumluluk üstleneceklerdir.

Yeterli sayıda insan daha yüksek bir bilinç haline ulaştığı zaman, bu ağır sorunların çözümleri bulunacaktır. Bilinç sade (basit) yollardan değiştirilebilir. Siz çocuklarla yada arkadaşlarınızla birlikteyken, onlarda bir değişim yaratacak ne gibi bir şey yapabileceğiniz üzerinde odaklanın. İnsanlarla karşılaştığınız zaman, onlardan ne alacağınızı değil, onlara nasıl bir katkıda bulunabileceğinizi düşünün. Eğer dostlarla bir araya geliyorsanız, birlikte her birinizi genişletecek neler yapabileceğinizi sorun.

Kendinize sorun:"Sözlerimle ve eylemlerimle onlara nasıl bir hizmet edebilirim?" Herzaman gönülden, sevgiyle konuşur ve insanlara kendi tanrısallıklarını farketmelerinde yardımcı olursanız, onların bilincini değiştirmiş olursunuz. Eğer bilincini değiştirmeye çalıştığınız bir arkadaşınız size yük gibi geliyorsa, bu "onları taşımanın" hayırlarına olmadığının bir işaretidir. Siz bu durumda onların alacakları dersleri engelliyor ve gelişmelerini yavaşlatıyor olabilirsiniz. Onlar size bağımlı hale gelebilirler ve kendi hayatlarını yoluna koymak için sorumluluk almaktan vazgeçebilirler. Sizin yardımlarınızla gelişmeleri hızlanan kimseler size yük gibi gelmeyecektir.

Siz insanların gelişmeyene ölçüde hazır oldukları ve onlara ne ölçüde yardım etmek gerektiği hakkında Yüksek Benliğinizden bir sembol, bir imge ya da mesaj isteyebilirsiniz. Eğer onlar yardımınız için hazır iseler, onlarda en büyük değişimi yaratmak için ne yapabileceğinizi sorun. Bazı insanlar gelişmek ya da değişmek için hazır olmayabilir. Onları sadece sevin, onların tanrısallığını kabul ve tasdik edin; onları tam oldukları gibi olmalarına izin verin. İnsanlara yardım etmeden önce onlarla uyumlandığınız ve "Hayır, şimdi yardım etme" şeklinde bir mesaj aldığınız zaman, onlara istedikleri zaman kullanmaları için ışık gönderin ve onların derslerini öğrenişlerini seyrederken duyabileceğiniz rahatsızlık üzerinde durmayın.

Bazen bir mesaj almayacaksınız; sadece onlara yardım konusunda bir direniş duygusu hissedeceksiniz. Fark etmelisiniz ki insanlar içinde bulundukları bunalımlarıya da sorunlarını bırakmaya her zaman hazır değildirler ve öyle zamanlar vardırki, siz başka insanlara ne kadar çok enerji yağdırırsanız
yağdırın, onlarda bir değişim yaratamazsınız. Onların gelişmelerine yardım etmek üzere onları bu durumlar içine kendi Yüksek Benlikleri koymuştur ve belki hala bu durumların getirdiği dersleri öğrenmektedirler. İnsanlar bir değişim yapmaya hazır oldukları zaman, siz onlara yardım etmekte nadiren herhangi bir dirençle karşılaşırsınız.

Başkalarına yardım etmek için, şefkate ve kendinizi onlardan ayrı tutma (onlarla özdeşleşmeme) yeteneğine ihtiyacınız olacak. Şefkat insanlara, öğrenmekte oldukları dersleri anlamalarında yardımcı olmak ve deneyimlerinin onlara getirmekte olduğu nimetleri görmeleri için onları güçlendirmektedir. Bu, başkalarının deneyimlemeyi seçtiği derslerden geçişlerini seyrederken, onların kişilik düzeyinde ıstırap çektiklerini, bununla birlikte, ıstıraplarının yeni ve daha güçlü bir benliği doğurmalarına yardımcı olacağını bilmek demektir. Sorunlarının onlara sunmakta olduğu tüm nimetlere odaklanmak suretiyle, örneğin bu sorunların onlara özsevisini, şefkati, sabrı, içsel gücü ve diğer olumlu nitelikleri öğrettiğini onlara da göstererek yardım edin.

Alıntı