Ateist, dindar arkadaşım ve ben.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Ori

Kayıtlı Üye
Merhaba arkadaşlar. Bugünlerde kafamı kurcalayan bir takım sorular var. Etrafımda bu gibi sohbetler dönmeye başladı ve konuyu açma gereği duydum. Konu ise ateist ve dindar bir arkadaşımla ayrı ayrı yaptığım konuşmalar.
Ateist arkadaşım Kuran'ın sahte olduğunu öne ve mantık hatalarını öne sürüyor. Arkadaşım eski müezzin olmasına rağmen ateistliği benimsemiş ve biyolojiyle dindarlık gibi konuların içine aynı anda girdiği için bir takım gözlemler yaptığından bahsediyor. Kuran'ı okumuş olması ve gerçekten mantık hatalarının olduğunu düşünüyor. Hz. Muhammed'in zeki biri olduğunu öne sürüyor ve son din olarak Kuran'ı yaydığını düşünüyor. İnsanlara inandırdığı zamandan sonra zaten yeni gelen dinlerin, Kuran'ın son din olduğunu insanlara kabullendirdikleri için tutmadığını düşünüyor. Dikkat çektiği bir nokta daha var Hz. Muhammed'in putperestliği bırakamadığı ve tapınma hareketlerinin büyük ölçüde olan kısımını Kuran'a eklediğini öne sürüyor. Dünyada ki buzulların muhteşem şeyler olduğunu ve Kuran'da buzullardan hiç bahsetmediğini söylüyor. Hz. Muhammed'in kitabı yazdığını ve buzullardan haberi olmadığı için kitaba eklemediğini düşünüyor.

Dindar olan arkadaşım ise pek tartışmaya gelemediği için konuşabildiğim yerlerini anlatayım yeter. Konu dışı olacak biraz ama bana hep sapmış gözüyle bakar ve benim namaz kılmam için elinden gelen herşeyi yapar. Bana ''Senin Allah'ın Şeytan olmuş!'' dediği bile olmuştur. Hatta Ankara'da önemli bir mevkide işe girecek haber bekliyor fakat Allah'a bile, eğer işim olursa iki şey yapacağım diye dualar etmiş. Bunlarda bir tanesi beni yola sokacağına yemin etmesi. Konumuza dönersek onunla yaptığım sohbetlerde mantığını reddettiğini görüyorum. Mantık denen şeyin nefs olduğunu ve yoldan çıkarmak için Şeytan'ın kullandığı bir araç olduğunu söylüyor. Dinin kardeşliği benimsediğini ve kötü birşey olmadığından bahsediyor. Huzuru böyle bulabileceğini ve işlerinin böyle rast gidebileceğini söylüyor. Şeytan'ın bu dünya için Allah'ın ahiret için kazandırdığını savunuyor. Ateistlerinde sapmış olduğunu düşündüğünü söylememe gerek yok herhalde.

Şimdi benim yaşam tarzıma ve düşüncelerime dönersek, benim düşüncelerim Deizm'e çok yakın. Tanrı yarattı ve bıraktı diye düşünürüm hep. Dinlerin gözümde hiçbir inandırıcılığı yok. İnsanların tamamen herşeyi kurgulayarak ilerlediğini düşünürüm. Bu durumda ateist arkadaşımın dinler hakkında söylediklerini aklımda tutarım fakat dindar arkadaşımında Kuran'ın öğütlediği şeylerin iyi olduğunu benimsemeye çalışırım. Kuran'ın anayasa kitabı gibi olduğunu düşünüyorum ve insanları kendi inançları doğrultusunda durdurduklarına inanıyorum. Suçları azaltma ve insanları doğru yoldan saptırmama gibi bir durum.
Yaşam tarzım namazdan veya bu tür şeylerden uzak biriyim. Her inanca saygılıyımdır ve değişik inançlardan biriyle sohbet etmeyi çok severim. Çünkü karışılaştırma yapmak isterim. İnsanların ne kadar düşüncelerini beğensemde veya benimsesem de bunlara dayalı hareket etmem ve kendi isteğime dayalı durup öyle düşünür ve hareket ederim.

Sizlerin düşünceleri neler bu konuda?

tNitrotoluen

Banlı Kullanıcı
aslına bakarsanız benzer şeyleri bende yaşıyorum diyebilirim
ama ben allaha ve varlığına inanmayı seviyorum çünkü hayata daha farklı açıdan bakabiliyorum,
yanlış şeyler yaptığım zaman da allaha ufacık bile layık olamıyorum diye üzülüyorum
hayatımın bir amacı olduğunu hissediyorum bu sayede
ve yanlız olmadığımı hissediyorum, kimse olmasa bile ben allaha yaklaşmak istediğim her an o benimle

hepimiz allahın bir parçasıyız yani onun mükemmelliğinden herkeste bir miktar var
dünyadaki amaç ise o mükemmelliğe daha da yaklaşabilmek olarak görüyorum
inanmayan insanlar için de hidayet meselesi bence diyorum

King-Of-Stellar

Kayıtlı Üye
Ben dindar ailede büyüdüm. Kabul etselerde etmeselerde bir iyilik yaptıklarında cennete düşeceklerini düşünüp yapıyorlar ve ya kötülük yaptıklarında cehenneme düşeceklerinden korkarlar. Yani insanı "kendi" gibi davranmasının karşısını alıyorlar. Ben mezheplere inanmıyorum. Sadece olarak müslümanım. Bu site olmasaydı müslümanlığın değerini bilmezdim ve müslümanlıktan çıkardım. Ben kurandan başka bir şeye inanmıyorum. Ama bana sorarsanız kuranda da beğenmediğim şeyler var. Belkide insanlar yalnış yorumlamışlardır. Dinleri silah gibi kullanıyorlar. Mesela mezhepler arası düşmanlık. İnançlı olmak güzel bir şey ama radikallerden olmayın. Bir dinde mantık olmasa o din, din değildir.

Lavander

Moderator
İş
Öğretmen
40 dakika süren uzunca bir yazı yazıp fikirlerimi belirttikten sonra gönderirken yazının aniden yok olmasında vardır bir hikmet diyor iş dönüşü düzenlemek üzere bu mesajı size bırakıyorum.Konunuza bakıp bir yorum yapmadan geçtiğimi zannetmeyin:)

İyi forumlar hepinize
**********************************************************************************************************

Öcelikle herkes kaendi ianncını yaşar.Ve her inançta "yobaz insan" vardır.Bu insan grubu kulaktan dolma mitik hikayeleri ve verilen vaazları dinlemenin dışında kitap kapağı açmadan başkasına ahkam kesen dini bütün biri olduğunu düşünen.Halbuki ne din ne de rasyonel mantıkla alakası olmayan kendine yararı olmadığı gibi başkasını da rahatsız edecek (şekil a arkadaşınız)söz ve davranışlar içerisinde olabilen bir gruptur.Arkadaşınız dinde zorlamanın olmadığını Kuran sureslerini açıp okursa görecektir,eh tabi anadilimiz Arapça değil onu geçtim eski Arapça hiç değil bir zahmet anlamak için Türkçesini ibadet için Arapçasını okusun.Ben bu "çıkarlı" ibadet olayına anlam veremiyorum?İşim olursa Allaha bir koç bir de inançlı ori:)Kainatı yaratan yerin göğün ve varlığımızın tek hakimi,onca güzel esma sıfat sahibi senin adağına mı kaldı,vermessen olmayacak mı niyetin?olmayacaksa hayırdır elbet olmaması.Kurban olgusu gibi gerek İslamda,gerekse diğer inançlarda yazılanı yorumlamadan düz mantıkla algılamayı seven insanlarız,kolayı o,işimize öyle geliyor,günlerce kafa yormanın ne manası var ki!Halbuki kitaplar akıl süzgecinden geçmeli,yorumlanmalı,tartışılmalı ki insanın içindeki şüpheler kalksın ve manevi boşluk dolsun.Ben Müslüman değilim ama iki defa tamamen Kuranı okudum(Türkçe sadece)İncili de okudum,dinle alakalı sapkın bir düşünce olmadığı sürece herşeyi araştırdım,yetmedi tarih okudum o da yetmedi ingilizce yazılmış yabancı yazarların aynı konu ve dönemler hakkındaki kitaplarını edindim.İşte ben inancımı böyle seçtim.Kimine göre çok ta iyi Müslümanımdır kimine göre kafir:)O kadar araştırmanın sonucu inandığım herşeyi çocukluğumdan beri içsel olan sığındıklarımı yerle yeksan eden bilgiler yüzüme çarptı tabiri caizse.Mesela tüm peygamberler aynı kabileden geliyor,bugün onlardan elimizde kalanların dna sonucuna ulaşamıyoruz....vsvs.Benim peygamberler için görüşüm;iyi ki olmuşlar ve varmışlar.Kendi akıllarıyla birşeyler de yapsalar vahiy ile de birşeyler yapsalar her iki kuralı da kabul etsek dünyayı ve toplulukları mevcut cahiliyeden çok daha güzekl bir yere getirmişler.Zamanında olması gereken yapılmış.Verilenleri geliştirmekte bizlere kalmış.Elbetteki pekçok şeyi çağa uydurmalıyız,yoksa Kuran nasıl her dönemin ve her çağın kitabı olacak?Ancak Hadisler ve falanca zatın sözleri gibi şeylere hiç itibar etmem etmeyi dedüşünmem.Çünkü Kuran yazılırken taş ve ağaç kullanılmış sonra kitaba çevrilmiş,istemeden olsa bile yahut kötü niyet olsa bile yahut yazım hatasının daha sonra çağlarca yanlış yorumlanması dahi olsa değişmemesi aklen mümkün değil.Hele ki Hadisler,kulaktan kulağa oyununa dönmüş durumda.Bir de buna yanlış tefsirler,islam alimleri arasındaki anlaşmazlıklar,ülkeler arası İslami ibadet ve inançların değişmesi ..gibi şeyler eklenince tam bir cümcüş oluşuyor.En sonunda ortaya çıkan şu;Yeryüzünde kaç Müslüman varsa o kadar ayrı da islam var:)Bu durumda inanç olarak islamı seçene okumak araştırmak okuduğunu yorumlayarak kendi iç sesini dinlemek ve mantık oturtmak kalıyor,arkadaşlarınıza sormak sadece kafanızı karıştırarak daha fazla sorulara neden olacaktır en iyisi okumak.
Bana göre insanlar kendi şeytanını içinde besler,tanrı sadist mi canı mı sıkıldı da iki ayrı varlık yaratayım bu bunu kötü yola sokmak istesin bu da bana ibadet etmekle ona uymak arasında kalsın,hadi bakalım şeytan sen mi yaman ben mi!Şeytan onun yanında kim ki?Bu düşünce yapısı şeytanı Tanrı ile bir tutmaktan başka bir şey değil aslında.Kötülük et seni yakıcam ibadet et sana cennetimde zümrüt saray!Süt akan nehirler,göğüsleri yeni çıkan huriler!Vay anam vay daha neler....
Oysa ki der ki;"Ben sana şah damarından daha yakınım."Tanrı bizim kalbimizde,vicdanımızın sesi aslında o.Çok uzaklara,mucizelere akmamak gerek.Ettiğin fenalık aklına düştüğünde seni içten içe kemiren pişmanlık,azap,utançtır cehennem,kendini ve başkalarını affedememedir cehennem,kul hakkıdır,haklı kişiden alınan ah bize bunlar yaşarken zaten cehennemi yaşatır.Kim diğer insnalar tarafından çok sevilir ardından gözyaşı dökülecek kadar önemseniyorsa bundan büyük cennet mi var?

Bizlerin şahsi fikirlerini sorduğunuzdan bunları yazdım,sözümü tutup akşam yazıyorum:)
İyi forumlar

RoyalArch

Kayıtlı Üye
Kuran-ı Kerim henüz keşfedilmiş bir çok bilimsel gerçeği bize 1400 yıl öncesinde söylemiştir.Fakat din; bir inançtır.Dinde mantıksallık,kanıt aranmaz çünkü mantıklı,kanıtlı olsaydı din olmaz bilimsel keşif olurdu.İnanç olduğu için din zaten.Kimse inanmak zorunda değil fakat kainatı yaratanı,yarattığı şeylerle kanıtlamaya çalışmak oldukça saçma olur.Tanrı var mı,dinde yazan tanrı doğru muyu bilimsel ve mantıksal yollarla kanıtlamaya çalışmak yine din ile olur.Dinin dışında bir bilimle kanıtlanamaz bu.Bazılar Tanrı yok,varsa neden bu kadar acı savaş var diyorlar peki o halde şunu sormak istiyorum: diyelim ki gerçekten bir tanrı yok o halde bu kadar savaşın sorumlusu kim? Yine biz insanlarız.Peki Tanrı var olduğunu varsayarsak dinde ne diyor: İnsana seçim hakkı verildiğini ve kainat düzenini bozmaması gerektiğini söylüyor. Dünya da fakirliğin olması,savaş olması,acı olmasının sebebinin tanrıyla hiç bir ilgisi yok.Milyarderler yoksullardan çalarken buna göz yuman bizleriz suçluları. Tanrı denen kavram ile tanrının kendisi çok farklı.Tanrı herşeyi yaratan anlamında geçer fakat tanrı var değildir yokta değildir zira varlığıda yokluğuda o yaratmıştır.Kendisini o kavramın içinde var/yok etmez.Zamanıda o yaratmıştır bu yüzden kendisi zamanın dışındadır bir başlangıcı veya sonu yoktur yani tanrıyı kim yaratmıştır demek bile içerisinde ki tanrı sözüyle çelişir.Tanrı görsel olarak algılanamaz çünkü görselliğide o var etmiştir kendisine görsellik biçmez.(Tezahür ayrı birşey) Kuranda çelişki yoktur,bizim çelişki olarak görmek istediğimiz şeyler vardır.Son olarak kuran da ki bilemsel kanıtlarda zaten sitede paylaşılmış,buyrun;

http://www.gizlimabet.com/threads/30179-Kuran-dan-Apaçık-Kanıtlar

Son Kale

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Bak arkadaşm sana düşüncemi açıklayayaım .
hani demişsin ya deistliğe çok yakın bildiğim kadarıyla deistler sadece Allah'a inanıyor. melekler ve cinlere inanmıyor . belki bilrsin bizi koruyan melekler vardır. düşün bi tv de çok inanılmaz kazalardan burnu bile kanamadan çıkan insanlar oluyor. nasıl kurtuluyorlar? şanslılar mı? hayır! çünkü onu koruyan melekler ve ALLAH'ın izniyle kurtulur.
sanırım anlatabildim hayırlı günler

teknik67

Kayıtlı Üye
Bende bir zamanlar senin gibi düşünüyordum .Sorgulamadan araştırmadan bir şeye inanmak gibi bir huyumda yoktur.Kuranı kerimdeki bilimsel ayetleri (anne karnındaki üç karanlık nokta,evrenin genişlemesi,her şeyin çift yaratılması ki şu an bilim bitkilerinde erkekli dişili olduğunu yeni tespit etti) vb.gibi bir çok ayeti görünce görüşler değişmeye başladı.Daha sonra amcamın kızının ruhsal rahatsızlığını ankara ,İstanbul dahil üç yıl boyunca hiç bir doktorun tedavi edemeyip,( tıp ve tıbbi bilimlerden yana birisiyim onuda belirteyim).oturduğum muhitteki bir bayan hocanın bir haftada tedavi etmesi vb.daha bir sürü sebep sayılabilir.Tabiiki inanacaksanız araştıracaksınız ki inancınız daha sağlam olsun.İnananların inanmayanlara karşı da iyi niyetli ve dost olması gerekmektedir.Her iki tarafın birbirini anlayışla karşılaması gerekir.İnanan niye inandığını inanmayan da niye inanmadığını dürüstçe söylemelidir ki inanmayan insan da gerçekten inanabilsin.Ayrıca metafizik,kuantum,parapsikoloji konularındada bilgi sahibi olmak lazım.İnananda ,inanmayanda bu konularda kitaplar okuyup araştırmalar yapıp gerçek sonuca varmalıdır.

01anavarza

Banlı Kullanıcı
Kur'anda mantık hatası yoktur.İslam dini mantıkla bilimle iç içedir.Mantıksız olan bu evreni birinin yarattığına inanmayıp,onun verdiği nimetleri unutup Allah'a inanmamaktır.Mantıksız olan her şeyin tesadüf olduğuna inanmaktır.Mantıksız olan Allah'ı hissedememektir...

aytanrı

Kayıtlı Üye
Bu düşünceleri bende çok yaşadım ve hala yaşıyorum. Çevrem dindar benim. Etkileniyorum yaşayış tarzım köreliyor bilmeden etmeden yaşıyorum diye imkanım oldukça araştırıyorum ne kadar doğru olursa artık.. Bana göre insanlar bir şeye inanma ihtiyacı duyuyor. Kötü zamanında yardım isteyeceği, iyi zamanında teşekkür edeceği.. En azından ben böyleyim. Ne kadar din konularında kendimce hatalar görsem de inanmadan sığınmadan yapamıyorum. Biri illaki benle bende onla olacağım gibi şartlı.Ve bu inanma tepkisi muhteşem bir enerji getiriyor devamında.Herkezin dinine saygı duyarım fakat yaşadığım yer olsun farklı dinleri farklı kültürleri onların ağzından dinleyemiyorum. Bura da bu konunun olması ve yorumlar çok hoşuma gitti o yüzden..

mecra

Kayıtlı Üye
En güzel inanç insanların vicdanına hitap eden ve onları vicdanları doğrultusunda hareket etmeye yöneltendir. Hangisi bunu yapıyorsa, hangisi iyiliği övüp kötülükten men ediyorsa -İslam ya da başka bir din farketmez- o inanç geçerlidir benim için. İnanç meselesine gelince, insanlar bir şeylere inanmak ister. Müslüman Allah'a inanır, Hristiyan İsa'ya, ateist vicdanına, prensiplerine vs. inanır. İnanmak, dünyayı yaşanılır kılan tek şeydir. Sınav olma duygusu, başımıza gelen olumsuzluklarla mücadele etmenin tek yoludur. Bir yaratıcının olduğuna, tesadüf diye bir şeyin olmadığına inanıyorum.

Bilgiç

Kayıtlı Üye
http://www.gizlimabet.com/threads/35494-Bir-Türbenin-Hayatımı-Değiştirmesi

daha çevremde sayamayacağım kadar mucizler oldu

örnek

anneannemin şifa ayetlerini okuyarak dayımın tutmayan elini iyileştirmesi

teyzelerimin nur indiğini görmesi

benim yaşadığım sırlı ayetel kürsinin formülüyle çeşitli dertlerden kurtulmam

yasin suresiyle içinin huzur bulması.

ayetel kürsi okuyarak ilmimin arttığını hissetmek.

daha sayamayacağım kadar mucize vardır.Allah bizi ve cinleri ona kulluk edelim diye yaratmıştır.Bu kadar mucize varsa Allah bizi sınava tabi tututyor.Nefsiminiz karşılığında cehennemi ya da cenneti satın alacağız.Bizi Allah hak üzere yarattı.Yani bizi boşuna yaratmadı.Bir amacı var.Ben de eski bir agnostik olarak söyleyebilirim ki İslam mucize dolu bir dindir.Görebilene çok şey ifade eder.Sevgi ve ışıkla.

edwird

Kayıtlı Üye
Herşey bir yana dindar arkadaşının kendini ne zanettiği ile alakalı ciddi bir sorunu var. Hidayeti ancak Allah verebilir. Ne demek yola sokacağım?

dexter

Elit Üye
"Din insanların anladıkları şey değildir. Din Hıristiyanlık değildir. Hinduizm değildir. Müslümanlık değildir.
Dünyada varolan tüm dinler -ki sayıları hiç az değildir, dünyada üçyüz din vardır- ölü kayalardır. Onlar akmazlar, onlar değişmezler, çağla birlikte hareket etmezler.
Tüm sözde dinler yaşantınızı, sevginizi, sevincinizi yıkarak ve kafalarınızı Tanrı hakkında, cennet ve cehennem, reenkarnasyon (genedoğum) ve çeşitli saçmalıklar hakkında fantazilerle, kuruntularla ve halüsinasyonlarla doldurarak size mezar kazıyorlar.
Hakki dindarlığın peygamberlere, kurtarıcılara, kutsal kitaplara, kiliselere, papalara, rahiplere ihtiyacı yoktur çünkü dindarlık yüreğinizin çiçek açmasıdır. O varlığınızın en merkezine ulaşmaktır. Ve varlığınızın en ortasına ulaştığınız an bir güzellik, saadet, sessizlik, ışık patlaması olur. Tümüyle farklı bir kişi olmaya başlarsınız. Yaşamınızda karanlık olan herşey ve yaşamınızda yanlış olan herşey kaybolur." OSHO.

ptaah

Kayıtlı Üye
Çok yazıldı çizildi denecek çok bir şey yok.Kendiniz araştırıp düşünüp taşınıp yapacağınız bir seçimdir.Ama bir uygulama gerekirse o da :"ben doğruları bulmak istiyorum niyeti , hareketi ,duası,araştırmasıdır.

"Din insanların anladıkları şey değildir. Din Hıristiyanlık değildir. Hinduizm değildir. Müslümanlık değildir.
Dünyada varolan tüm dinler -ki sayıları hiç az değildir, dünyada üçyüz din vardır- ölü kayalardır. Onlar akmazlar, onlar değişmezler, çağla birlikte hareket etmezler.
Tüm sözde dinler yaşantınızı, sevginizi, sevincinizi yıkarak ve kafalarınızı Tanrı hakkında, cennet ve cehennem, reenkarnasyon (genedoğum) ve çeşitli saçmalıklar hakkında fantazilerle, kuruntularla ve halüsinasyonlarla doldurarak size mezar kazıyorlar.
Hakki dindarlığın peygamberlere, kurtarıcılara, kutsal kitaplara, kiliselere, papalara, rahiplere ihtiyacı yoktur çünkü dindarlık yüreğinizin çiçek açmasıdır. O varlığınızın en merkezine ulaşmaktır. Ve varlığınızın en ortasına ulaştığınız an bir güzellik, saadet, sessizlik, ışık patlaması olur. Tümüyle farklı bir kişi olmaya başlarsınız. Yaşamınızda karanlık olan herşey ve yaşamınızda yanlış olan herşey kaybolur." OSHO.

Osho oklar atıyor ama nereye gittiğine dikkat etmiyor."Kuran-ı Kerim' in sırrı Fatiha' da, Fatiha'nın sırrı "B"esmele de, "B"esmele' nin sırrı da başında "B" harfindedir." Hz. Ali

asterix

Kayıtlı Üye
Evet çok güzel bir açıklama.

Moderatörün fikirlerine katılıyorum çok güzel bir açıklama.Dünyaya tarihe bakarsak bu durumu doğruluyor.

dexter

Elit Üye
Osho oklar atıyor ama nereye gittiğine dikkat etmiyor."Kuran-ı Kerim' in sırrı Fatiha' da, Fatiha'nın sırrı "B"esmele de, "B"esmele' nin sırrı da başında "B" harfindedir." Hz. Ali

Herkesin bir bakış açısı vardır saygı duyarım. Asıl mesele; kitaplara ister inan ister inanma, dinin temelinde de bu vardır, inanma güdüsü insanın içindedir. İster bunu kitaplara inanarak yaparsın, içine yolculuk eder, özünü keşfedersin, istersen Oshonun dediği gibi, aracısız bunu yaparsın. Ama yine de gidilen yol, varılan nokta aynıdır aslında. Ha öyle ha böyle, insan kendini sorgular ve kaynağına iner. Yaratıcıyı, özünde kaynağında bulacaktır.

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Kendinizi bir araba olarak hayal edin ve size bir noktayı ve kordinatlarını verdiler oraya gitmeniz lazım. Ve önünüzde farklı farklı yollar var birini seçip gidersiniz.Ve yolda bazı yardımcı kişilere rastlarsınız,onlara yol sorarsınız,onlar size yardım eder.

İşte sizde yaratıcıya ulaşmak için farklı farklı yollar vardır bunlarda dindir. Ve bazı dinlerin içerisinde yardımcı kişiler vardır. Bunlara elçi,üstat,peygamber isimleri verilmiştir. :)

Bence kişinin hangi dinden olduğu önemli. Çünkü hepimiz aynı yere gidiyoruz. :)

Kendinizi bir araba olarak hayal edin ve size bir noktayı ve kordinatlarını verdiler oraya gitmeniz lazım. Ve önünüzde farklı farklı yollar var birini seçip gidersiniz.Ve yolda bazı yardımcı kişilere rastlarsınız,onlara yol sorarsınız,onlar size yardım eder.

İşte sizde yaratıcıya ulaşmak için farklı farklı yollar vardır bunlarda dindir. Ve bazı dinlerin içerisinde yardımcı kişiler vardır. Bunlara elçi,üstat,peygamber isimleri verilmiştir. :)

Bence kişinin hangi dinden olduğu önemli değil. Çünkü hepimiz aynı yere gidiyoruz. :)

ash

Kayıtlı Üye
İş
İnşaat Mühendisi
Allah'ın varlığını gözle görülenlerle ispat edilmemesine izin vermeyenler, varlığını gözle görülen hissedilenle ispatlamaya çalışmasalar daha iyi olacak sanırım. İkisi de benim gözümde aynı çıkmazdır.

Örnek olarak; "Kendine bir bak bu mükemmel beden nasıl oluşabilir" diyenlere tek soru sorabilirim ve cevabını alamam; kime göre ve neye göre mükemmel? ! Renkli tv olmadan en mükemmeli oydu, renkli tv oldu daha mükemmel oldu kumanda oldu tadından yenmedi diye diye bir sürü örnek veririm. Önümüzdeki uzun yıllar içerisinde elimizdeki baş parmağın yanında bir parmak daha çıkacağını iddia eden bilimadamları var. ( malum dokunmatik telefon ve tuş kullanımı sebebiyle) yani değişebiliriz belki. Belki kuyrukli kanatlı canlılar olacağız ilerde. Belki mükemmel değiliz?!

Kuran-ı Kerim sayesinde neresi keşfedildi? Hangi çaresiz hastalığa çare bulundu? Hangi icat yapıldı? sonradan gerçekleşen buluşları bakın burda yazıyormuş demek tamamen yanlıştır. Ki Kuran gerçekten kolay anlaşılabilir değildir. Ya da ben anlamakta güçlük çekiyorum. Baştan sona okumadım fakat içerisinde bu beni ne alakadar eder ki dediğim çok ayet vardır. Bunu din alimlerine sorduğumda aldığım cevap o dönemki gerçekleşen olay üzerine gelmiş ayetler...peki neden yazılmış? Develer atlar şu an savaşta mı kullanılıyor örneğin? Bunu sorduğumda yine aldığım cevap; " işte savaşta o dönemin en güçlü silahı neyse onu kullan diyor" yani Kuran bize savaşta ne kullanacağımızı mı yazıyor?! Gerçekten çok güzel....

Burdan çıkaracağımız sonuç dinle bilimi ayrı yerde tutmamız gerektiği. Bir güç var evet ve bu güç seni iyiye doğruya yöneltiyorsa ona tutun bırakma fakat asla kullanma. Tekbir sesiyle insan öldürme, tekbir sesiyle kadınlara tecavüz etme ! Seni iyiye güzele ne götürüyorsa ona inan. Korkuyla, şüpheyle, birileri görsün diye yaşama o güzel duyguları. Önce kendin sonra insanlık için yaşa...

memories

Kayıtlı Üye
Sevgili ori24.Bizlerin düşüncesini sormuşsun ama bu konu hakkında bilgisi ve deneyimleri ışığında düşüncelerini belirtecek insanların cevabı inan sayfalar gerekmekte.Ateistlerin mantığını ve tek tanrılı dinlere inanan insanların savundukları argumanları ortaya koymak gerekir.Çoğu insan bu konuyu kendi inanç ekseninde değerlendirecek.Yani düşünceler yer almayacak bu sorunda.İnancın veya inançsızlığın olduğu yerde düşünce yoktur çünkü.İnanç kavramında mantık gereklilik arzetmez.Sadece din olgusunda değil inancın bulunduğu bütün kavramlarda bu budur.Aşk gibi.İnanç için açıklama gerekmez ama düşünce için açıklama gerekir.İnsanlardan düşüncelerini sormuşsun ama herkes inancını yansıtıyor bir şekilde :) Keşke grup halinde yazışabileceğimiz chat bölümü olsaydı bu tür konular için ama ne yazıkki yok.Bu tür konular forum konusu olmaktan ziyade chat kısmında paylaşılabilir konular bence.Öbür türlü herkes kendi inancını anlatan yazılar yazacak ve karşılıklı savunmalar ve ithamlar başlayacak.Umarım mümkün olduğu kadar bundan uzak kalınır.Saygılarla.

NoktA.

Kayıtlı Üye
Tüm yorumları başından sonuna kadar okudum.Diğer kullanıcıların yaptıkları yorumlara istinaden herhangi bir şey yazmak istemiyorum.Ancak sürekli olarak merak ettiğim şeyler vardır.Müslüman olan arkadaşlarım ile de bunları konuşur tartışırım.Şimdi Müslüman bir aileden geliyoruz büyük bir çoğunluk.Bilinçli olarak Müslüman olmayı seçmiyoruz.Doğuyoruz ve bize ailemiz Müslüman olduğumuzu söylüyor okulumuz da din dersi alıyoruz ve bize söylenen öğretilen bizim birer Müslüman olduğumuzdur.Bu konuda diğer arkadaşlar da bana katılacaktır diye düşünüyorum.Bu şekil de Müslüman olmayı biz mi seçmiş oluyoruz ? Bana kalırsa kesinlikle hayır.Peki farklı bir açıdan ele alalım.İngiltere'de doğdun hristiyan bir ailenin çocuğusun.Şimdi Hristiyan olmayı yine sen seçmedin ? Eğer şöyle bir avuntuya düşecek olursak araştırırdım Müslümanlığın gerçek ve son din olduğunu öğrenir ve Müslüman olurdum diyor isen diğer dinleri araştırıp araştırmadığını sorarım.Aslında tüm kutsal olarak hitap edilen kitaplarda aynı şeyler anlatılır.Bir Müslümanın düşüncesine göre cennete Müslümanlar bir Hristiyanın düşüncesine göre cennete hristiyanlar gidecektir.Sayfalarca bu konu hakkında yazabilirim de bunun gibi bir çok şey var.Ancak kendi açımdan şunu söylemeliyim ki şu zamana kadar çok iyi gelmiş gerçekten tüm kitaplar zekice tasarlanmış ve halen günümüzde devamlılığını sürdürmektedir.Bunları yazan kişilerin gerçekten zeki olduklarına inanmamak elde değil.Düşünün bir ülkede mahkemeler yok kanunlar yok.İnsanları nasıl birşeylerden uzak tutabilirsiniz ? İnsanları en iyi nasıl baskı altına alabilirsiniz ? Senaryo mükemmel tamam bu kadar zaman da devam etti oda tamam.Ama artık insanlar sorgulamaya başladı ve bir şeylerde terslik olduğunu fark etti.İnanmak kabullenmek yıllarca öğrendiğin doğru olarak var olduğuna tamami ile kayıtsız şartsız inandığın şeyleri sorgulamak yahut var olmadığını düşünmek akla yatkın gelmeyecektir bu çok normal.Neyse kalın sağlıcakla

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...