1,5 Yıldır yaşadığım problem, lütfen yardım edin.

raumdrethclee

Kayıtlı Üye
Selamlar Gizlimabet üyeleri.Bu siteyi keşfettiğimden beri içimde bir umut belirdi ve sorunumu sizlerle paylaşmak istedim.Gerçekten yeri burası mı doğru yere mi açıyorum bilmiyorum hatam varsa affola.
Arkadaşlar sizin değerli görüşlerinizle umarım problemime çözüm bulabilirim.
Birkaç problemim var aslında, mesela geçmişimin etkisinden çıkamıyorum ve geçmişte yaşadığım değersizlik ve yetersizlik içeren anılar her gün neredeyse her saat aklımda yer edinip beni huzursuz ediyor.Baş etmeye çalıştıkça büyüyor,daha da acı çektiriyor.Umursamamayı denesem de olmuyor.
Bir diğer problemim ise bir olayı yapmadan önce o konu hakkında dakikalarca düşünüp endişeleniyor ve kaygılanıyorum,saçma olduğunu biliyorum kendime de söylüyorum fakat hep böyle oluyor.Özgüvenim yüksektir her şeyi yapabilirim faka gel gör ki yapacağım şeyler kafamda yer edinip beni huzursuz ediyor.
Sanki kafamda birisi var ve bazı olayları "Sen yapamazsın,edemezsin"diyor.Mesela birisine bir şey söyleyeceğim zaman söyleyeceğim şeyi 10 15 kere kafamda canlandırıyorum ve buna engel olamıyorum.Ama dediğim gibi özgüvenim yeterli ve bu konuda sıkıntım yok.
Kısacası kendim bile inanmıyorum olacaklara fakat zihnimde geleceğim adına sürekli kaygı oluşturan ve beni korumaya çalışan birisi var sanki.
Ve bu tüm problemler eski ilişkimdeki bir kıskançlık krizi sonrası çıkıverdi.
Umarım doğru yere açmışımdır konuyu,siz değerli kullanıcıların yardımlarını dört gözle bekliyorum,Lütfen yardım edin.

Moderatör tarafında düzenlendi:

ela.nass

Kayıtlı Üye
İş
İntelligence
Birkaç problemim var aslında, mesela geçmişimin etkisinden çıkamıyorum ve geçmişte yaşadığım değersizlik ve yetersizlik içeren anılar her gün neredeyse her saat aklımda yer edinip beni huzursuz ediyor.Baş etmeye çalıştıkça büyüyor,daha da acı çektiriyor.Umursamamayı denesem de olmuyor.
Aslında size acı çektiren geçmişiniz değil. Bizzat sizsiniz. Kendinize zulüm ediyorsunuz, kendinizi sevmiyorsunuz, üzüyorsunuz ve benliğinizi endişeler, korku ve kaygılarla dolu bir hapishanenin içerisine hapsetmiş her gün işkence ediyorsunuz. Çünkü geçmişte ne yaşarsanız yaşayın, hayatınıza ne kadar yanlış insanlar girmiş olursa olsun, siz izin vermediğiniz sürece kimse asla size zarar veremez. Yani bu olayların bu noktaya gelmesine onay vermişsiniz. Değersiz olduğunuzu onaylamışsınız, yetersiz olduğunuzu onlaylamışsınız. Onlar söylemiş siz de kabullenmişsiniz. Tüm bunlar kaygı bozukluğuna sebep olmaya başlamış. Ve biraz daha kendinize bunları yapmayı sürdürürseniz beraberinde başka psikolojik rahatsızlıklara da merhaba diyeceksiniz.

Öncelikle kurtarın kendinizi o korku dolu, kasvetli hapishaneden. Özgür bırakın. Benliğinizi sevin, kucaklayın, kendinizi her halinizle, tüm kusurlarınızla olduğunuz gibi kabul edin ve çok sevin. Çünkü sevginin iyileştiremeyeceği hiçbir yara yoktur. Çocukluğunuzu gözünüzün önüne getirerek başlayın. 4 yaşındaki o çocuğa sarılın, sonra 10-15-20... Üzüldüğünüz , yara aldığınız her sahneyi yeniden canlandırın, ve kendinize sahip çıkın, düşmüşse kaldırın onu; ilgi gösterin, şefkat gösterin. Seni her halinle seviyorum, bunca zaman seni kırdığım üzdüğüm için özür diliyorum deyin ve onun sizi affetmesine izin verin. Çünkü çok hırpalamışsınız.

Sevgi de değer de sizin içinizdedir, kendinizi ne kadar severseniz, değer verirseniz karşılığında da onu görür ve yaşarsınız.
Endişe konusuna gelecek olursak, düşüncelerinizi durdurmaya çalışmayın, onları yok etmek için uğraşmayın. Bırakın aklınıza en deli felaket senaryoları gelsin müdahale etmeyin; yaşayın eğer sadece onları gözlemler ve engel olmaya çalışmazsanız bir müddet sonra geldikleri gibi gittiklerini görecek ve rahatlayacaksınız. Ama ne kadar üzerine düşerseniz sizi o kadar kemirmeye devam edecektir. Direnmeyin, kabullenin.
Eğer bunu yapamazsanız yazın. Bütün duygu, düşünce, korku ve endişelerinizi bir kağıda yazın. Böyle de zihninizi boşaltıp huzura kavuşabilirsiniz.

Spor yapma imkanınız varsa şiddetle tavsiye ederim, pamuk gibi olduğunuzu göreceksiniz kısa zamanda, daha dingin, sakin ve motive olmuş bir hale geleceksiniz. Kafein alıyorsanız azaltmaya çalışın çünkü çay kahve türevleri de tetikleyici bir unsurdur.
Zihninizi sürekli meşgul edecek şeyler bulun, yeni bir hobi olabilir, her ne olursa.
Kendinize yatırım yapın. Sevin.?
Siz "çok değerlisiniz" bunu unutmayın.✨
Kolaylıklar...?