Yanıklarda Yumurta Akı Tedavisi

mally

Kayıtlı Üye
YUMURTA AKI....

Hiçbir zaman bunu kullanmak gerekmeyeceği düşünülür, ama gerektiğinde...

Yumurta akı kullanılarak yanıklar basit ve etkin biçimde tedavi edilebilir.

Bu yöntem itfaiyecilerin eğitimi sırasında ders olarak verilmiştir.

Bir yanık meydana geldiğinde, kapsadığı alan ne olursa olsun ilk yardım, etkilenen alanı sıcaklık azalıncaya ve deri tabakalarını yakmayı bırakıncaya kadar soğuk suyun altına tutmak ve sonrasında bu bölgeye yumurta akı uygulamaktan oluşmaktadır.

Bir kimsenin elinin büyük bir kısmı kaynar su ile yandığında, duyduğu büyük acıya rağmen elini soğuk su musluğunun altına tutmuş ve sonrasında 2 yumurta kırmış, aklarını ayırmış ve çırpmış ve elini içine daldırmıştır.

Eli o denli yanmış durumdadır ki yumurta akı uygulanır uygulanmaz derisi kurumuş ve yumurta akı bir film tabakası oluşturmuştur.

Daha sonra bu kişi yumurta akının doğal bir kollajen (bir tür albüminoid) olduğunu öğrenmiş ve en az bir saat boyunca eline tabaka üzerine tabaka gelecek şekilde yumurta akı uygulamıştır. Öğleden sonra hiçbir acı duymaz olmuştur. Ertesi sabah yanık bölgesinde nerdeyse belirsiz bir kırmızımsı leke kalmıştır. Elinde sürekli ve feci görünüşlü bir yara izi kalacağını düşünürken 10 gün sonra geride hiçbir yanık izi kalmamış ve hatta deri eski normal rengine yeniden kavuşmuştur!

Yanan bölge yumurta akında mevcut ve aslında vitamin dolu bir plasenta (etene) olan kollajen sayesinde tamamen yenilenmiştir.

AphraeL

Kayıtlı Üye
Paylaşım için teşekkürler.. Ancak yanık bölgenin akar suya tutulmasının yanık izi kalmasına neden olduğunu duymuştum. Çünkü akan su yanmış olan bölgede oluşan kabarcıkların içine dolarak vs. yanık izi kalmasına neden oluyormuş.. Musluğun altına tutmak yerine bir kaba doldurduğunuz buzlu suyun içinde tutmak daha doğruymuş.

mally

Kayıtlı Üye
Rica ederim Sn Aphrael. Sanırım bahsettiğini vaka 3. derece yanıklarda geçerli. Ki kabarcıklanacak kadar yanık olması durumunda (ateşte yanma, eriyik sıçraması, vs...) yanık bölgeye hiçbir müdahalede bulunulmadan direkt hastaneye gidilmelidir. Hele ki kabarcık oluşmuş ise mutlaka profesyonel müdahale şarttır. Yukarıda bahsettiğim tedavi şekli aşırı ciddi olmayan yanıklar için kaynar su dökülmesi gibi. Sevgiler...

AphraeL

Kayıtlı Üye
Ben bir süre önce kaynar su vakası yaşadım da o zaman direk banyoya koşup musluğun altına tutmuştum bacağımı. 1 yıldan fazla sürdü izlerin geçmesi. Tabi bu durum yanığın vücudun hangi bölgesinde olduğuyla alakalı da olabilir, bilemiyorum konunun uzmanı değilim tabiki. O zaman bana öyle söylemişlerdi.. Yanık üst deriyle sınırlı kalmayan yara halindeyse tabiki hiç müdahale etmeden hastaneye gitmek en doğrusu olacaktır bu konuda size katılıyorum. Kazasız belasız günler diliyorum herkese..

Saygılar,
AphraeL

arkhe93

Kayıtlı Üye
Başımdan geçen bir olayı anlatayım... Oturma odasında uyuya kalmışım. Annemler odada çay içiyorlar ve çaydanlığı benim yattığım koltuğun hemen altına koymuşlar. kapı çalıyor ve kimse bakmayınca ben uykudan uyanıyorum ve ayağım yeni kaynamış sıcak suyun içine giriyo :( Öyle haşlandım ki :) Havaya sıçradım. Pansuman yapıldı hastanede fakat ağrı ve sızı vardı yine. Balmumu sürdü komşumuzun biri. Allah razı olsun. Yarım saat sonra ayağımın üzerine basmaya başladım ve hiç izi de yok artık... Çok canım yanmıştı ama :))

berksu07

Kayıtlı Üye
Yanık izinin kalmaması için yumurta yağı da kullanılıyor. (Haşlanan yumurtanın sarısı tavada ezilerek yağı çıkartılıyor ve bu yağ kullanılıyor. (Balkonda yapmakta yarar var çünkü çok duman oluyor.))

Zeyna

Kayıtlı Üye
İş
yönetici
yumurta akını hiç duymamıştım enteresan.
Benim kullanarak denemiş olduğum Kantaron yağı Hücre yenileyici özelliğiyle yaranın çabuk kapanmasını sağlar . Yanıklarda ve haşlanmalarda da kantaron yağı bir numaralı .Üstelik sadece yanıklarda değil egzama türü yaralardada düzenli birkaç gün kullandığınızda kesinlikle çok iyi.
Bunun yanısıra saf zeytinyağı da çok iyi ama marketlerde satılan değil üretim yerinden alınmış olan zeytinyağı zaten saf zeytinyağı biraz ağırdır kokusuda tadıda. ama hücre yenileyici özelliğinden dolayı özellikler yanıklara çok iyi gelir.
Bitkisel olarak bunlar evimizde mevcut değilse her evde kesinlikle ve kesinlikle bulundurmamız gereken bir krem silverdin olmalı. Su, Yağ,Ütü,Soba,Ocak hatta aşırı güneş yanıklarında bile sürdüğünüzde acıyı ve yanma hissini almasıyla birlikte derinin deformasyonunu önlüyor. Bilgilerinize