Zerdüşlerin Kutsal Kitabı Avesta 17. Bölüm

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
Katılım
5 Haz 2008
Mesajlar
7,100
Tepkime puanı
4,989
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
1. Selam Kutsal Boğa! Selam Sana Erdemli Boğa! Selam, çoğalmayı sağlayan sana! Selam, büyümeyi sağlayan sana! Selam ona, o ki mükemmel imanlılara senin armağanlarını verir (1) ve (bu hediyeleri) daha henüz doğmamış olan imanlılara verecek! Selam sana, o ki (onu) Gahi öldürür ve dinsiz Aşemaoğa ve günahkar tiran.

II.
2. 'Gelin, haydi, ey bulutlar; binlerce, sayılamayacak kadar damlacıkla gökyüzü boyunca, havanın içinden yere doğru (gelin). Şöyle söyle Zarathuştra: ”Hastalığı tümüyle mahvetmek için, ölümü tümüyle mahvetmek için, Gaini tarafından yaratılan hastalığı tümüyle yok etmek için, Gaini tarafından yaratılan ölümü tümüyle yok etmek için, Gadha ve Apagadha’yı (1) tümüyle yok etmek için,

3. ”Ölüm gün ağarmasından önce gelirse, tedavi gün ağarması sırasında gelmelidir!
”Ölüm gün ağarması sırasında gelirse, tedavi akşam (saatleri) sırasında gelmelidir!
”Ölüm akşam gelirse, tedavi gün ışıması sırasında gelmelidir!
”Bırak sağanaklar yeni sular döksün, yeni topraklar, yeni ağaçlar ve yeni tedavi güçleri (1).”

4. ”Suların toplanma yeri olan Vouru Kaşa Denizi(nden) yüksel, hava yolundan yukarı çık ve yeryüzüne in, yeryüzüne in ve hava yolundan yukarı çık (1). Yukarı çık ve ileri(ye doğru) yuvarlan! Senin içinde yükseldiğin ve büyüdüğün hava yolu Ahura Mazda tarafından yaratılmıştır.


5. ”Yukarı! Yukarı çık ve ileri(ye doğru) yuvarlan! Sen, hızlı atların (çektiği) Güneş, yüksel Hara Berezaiti’nin üstünde, Mazda tarafından yaratılan patika boyunca, Tanrısal varlıklar tarafından yaratılan yol boyunca, (şu) onların açtığı suya ait (1) yol (boyunca) Dünya için ışık imal et [Eğer Sen de Garô-nmânem’in (2/Cennet.) mukimi bir mümin isen, sen de orada (3) yükselirsin].”

6. ”…Ve sen, Kötü’yü bu Kutsanmış Tılsım vasıtasıyla uzak tutacaksın: Ben sende (Ey çocuk) doğuşu ve gelişmeyi temizleyeceğim, Ben sende (Ey kadın) vücudu ve dayanma gücünü saf (hale) getireceğim, Ey kadın; Ben seni bol çocuk sahibi ve bol süt sahibi yapacağım;
7. ”(Öyle) Bir kadın (ki) tohumda zengin, sütte, yağda, (omur) ilikte ve dölde (zengin). Ben senin için, çocuklar(ına) yiyecek (sağlayacak) olan ve çayırlara doğru koşan ve akan bin tane (su) kaynağı yaratacağım.”
III. b
8. ”Suların toplanma yeri olan Vouru Kaşa Denizi(nden); yüksel, hava yolundan yukarı çık ve yeryüzüne in, yeryüzüne in ve hava yolundan yukarı çık. Yukarı çık ve ileri(ye doğru) yuvarlan! Senin şu içinde yükseldiğin ve büyüdüğün hava yolu, Ahura Mazda tarafından yaratılmıştır.
9. ”Yukarı! Yukarı çık ve ileri(ye doğru) yuvarlan! Sen (ey) Ay, Sen ki boğanın tohumunu içinde barındırmıştın (1), yüksel Hara Berezati’nin üstünde, Mazda tarafından yaratılan patika boyunca, Tanrısal varlıklar tarafından yaratılan yol boyunca, (şu) onların açtığı suya ait yol (boyunca) Dünya için ışık imal et [Eğer Sen de Garô-nmânem’in mukimi bir mümin isen, sen de orada yükselirsin].'

10. ”…Ve sen, Kötü’yü bu Kutsal Tılsım vasıtasıyla uzak tutacaksın: Ben sende (Ey çocuk) doğuşu ve gelişmeyi temizleyeceğim, Ben sende (Ey kadın) vücudu ve dayanma gücünü saf (hale) getireceğim, Ey kadın; Ben seni bol çocuk sahibi ve bol süt sahibi yapacağım;
11. ”(Öyle) Bir kadın (ki) tohumda zengin, sütte, yağda, (omur) ilikte ve dölde (zengin). Ben senin için, çocuklar(ına) yiyecek (sağlayacak) olan ve çayırlara doğru koşan ve akan bin tane (su) kaynağı yaratacağım.”
III. c
12. ”Suların toplanma yeri olan Vouru Kaşa Denizi(nden); yüksel, hava yolundan yukarı çık ve yeryüzüne in, yeryüzüne in ve hava yolundan yukarı çık. Yukarı çık ve ileri(ye doğru) yuvarlan! Senin şu içinde yükseldiğin ve büyüdüğün hava yolu, Ahura Mazda tarafından yaratılmıştır.
13. ”Yukarı! Yukarı çık ve ileri(ye doğru) yuvarlan! Siz (ey) yıldızlar, Siz ki suların tohumunu içinizde barındırırsınız(1), yükselin Hara Berezati’nin üstünde, Mazda tarafından yaratılan patika boyunca, Tanrısal varlıklar tarafından yaratılan yol boyunca, (şu) onların açtığı suya ait yol (boyunca) Dünya için ışık imal edin [Eğer Sen de Garô-nmânem’in mukimi bir mümin isen, sen de orada yükselirsin].”

14. ”…Ve sen, Kötü’yü bu Kutsal Tılsım vasıtasıyla uzak tutacaksın: Ben sende (Ey çocuk) doğuşu ve gelişmeyi temizleyeceğim, Ben sende (Ey kadın) vücudu ve dayanma gücünü saf (hale) getireceğim, Ey kadın; Ben seni bol çocuk sahibi ve bol süt sahibi yapacağım;
15. ”(Öyle) Bir kadın (ki) tohumda zengin, sütte, yağda, (omur) ilikte ve dölde (zengin). Ben senin için, çocuklar(ına) yiyecek (sağlayacak) olan ve çayırlara doğru koşan ve akan bin tane (su) kaynağı yaratacağım.”
16. ”Suların toplanma yeri olan Vouru Kaşa Denizi(nden); yüksel, hava yolundan yukarı çık ve yeryüzüne in, yeryüzüne in ve hava yolundan yukarı çık. Yukarı çık ve ileri(ye doğru) yuvarlan! Senin şu içinde yükseldiğin ve büyüdüğün hava yolu, Ahura Mazda tarafından yaratılmıştır.
17. ”Çık! Yukarı çık! Kahvuzi (1) kaçarak ve ağlayarak uzaklaşacak, Ayêhi (2/kısırlık) kaçarak ve ağlayarak uzaklaşacak, Yâtu’ya düşkün olan Gahi kaçarak ve ağlayarak uzaklaşacak.”

IV.
18. (1) ”Ben İşirê’yi kovdum, ben Ağûirê’yi kovdum, ben Ağra’yı kovdum, ben Uğra’yı kovdum, ben rahatsızlığı kovdum, ben ölümü kovdum, ben ağrıyı ve harareti kovdum, ben Sârana’yı (baş ağrısı) kovdum, ben Sâratya’yı kovdum, ben Azana’yı kovdum, ben Azahva’yı kovdum, ben Kuruğa’yı kovdum, ben Azivâka’yı kovdum, ben Duruka’yı kovdum, ben Astairya’yı kovdum, ben Angra Mainyu’nun kendi sihir gücü ile ölümlülerin vücutlarına karşı yarattığı hastalıkları, çürümeyi, infeksiyonu kovdum (2).”

19. Ben her türlü hastalığı ve (her türlü) ölümü uzaklaştırdım, tüm Yâtuları ve Pairikaları ve tüm günahkâr Gainileri.
20. Zarathuştra’nın Erkek ve Kadınları’nı memnun etmek için, imanlıları memnun etmek için; kanunun yardımıyla kazanılmış olan ödüllerle, Ahura tarafından ihsan edilmiş olan kutsama (gibi bir) lütufla çok İstenen Airyaman buraya gelmelidir.
21. Çok İstenen Airyaman her çeşit hastalığı ve ölümü vurmalıdır, tüm Yatuları ve Pairikaları ve tüm günahkar Gainileri (vurmalıdır).
22. 'Yathâ ahû vairyô: Efendi(miz)in arzusu, kutsallığın kuralıdır (kanunudur). Bu dünyada Mazda için çalışanlara ve Ahura’nın arzusuna uygun olarak ve onun (Ahura’nın) verdiği gücü fakirlerin sıkıntısını hafifletmek için kullananlara, Vohu Mano’nun zenginliği verilecektir.”
'Kem nâ Mazda: Eğer yalan’a sapmış biri bana fenalık yapmaya kalkışırsa, Senin tayin ettiğin kim beni (ona karşı) koruyacak, Ey Mazda? Senin Ateşin ve (İyi) Düşüncen, -ki bunların faaliyetleri sonucu biri (insanlar) Gerçek ile beslenir-, dışında kim olabilir (bu koruyucu) Efendim? (İyi) fikirler hatırına (uğruna) açıkla bana bu harikulade gerçeği.”
”Ke verethrem gâ: O kimdir ki Senin nizamının sürdürülmesi için Kötü’yü (düşmanı) vurur? Bana bu dünyaya ve diğer dünyaya ait kuralları öğret, O dünya ki; Sraoşa’nın Vohu Mano ile birlikte gelip, Senin memnun olduğun (kişilere) yardım edeceği (bir dünyadır).
”Bizi nefretimizden alıkoy Ey Mazda ve Ey Armaiti Spenta! Yok ol Ey Daeva (İblis) Drug! Yok ol Ey Daevalar’ın (İblis’in) dölü! Yok ol uzağa Ey Drug! Uzağa kaç Ey Drug! Yok ol uzağa Ey Drug! Kuzey bölgelerine defol, (defol ki) bir daha Spenta Mainyu’nun yaşayan dünyasını ölüme maruz bırakmayasın!”
 
Üst