Zerdüşlerin Kutsal Kitabı Avesta 10. Bölüm

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
Katılım
5 Haz 2008
Mesajlar
7,097
Tepkime puanı
4,972
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
1. İyi Güç’ün iyi yaratıkları (Pehl; ’dâm xvêş’) arasında gece yarısından Güneş doğuncaya kadar uyumadan, Kötü Güç’ün yaratıklarından binlercesini öldüren hangisidir?
2. Ahura Mazda (şöyle) cevapladı: ”İyi Güç’ün yaratıkları arasında gece yarısından Güneş doğuncaya kadar uyumadan, Kötü Güç’ün yaratıklarından binlercesini öldüren; Köpek Vanğâpara’dır (1), (hani şu) sırtı dikenli, ağız ve burun kısmı ince ve uzun olan köpektir o; ki Yalan-konuşanlar ona Duzaka (2) diyorlar.”
3. ”Ey Zarathuştra! Kim olursa olsun, (şu) sırtı dikenli, ağız ve burun kısmı ince ve uzun olan köpeği, Yalan-konuşanlar’ın Duzaka dedikleri Köpek Vanğâpara’yı öldürenler, kendilerinin ruhlarını dokuz göbek nesileri boyunca öldürmüş olurlar ve Cinvat-Pereto’da (yürüyecekleri) bir yol da bulamazlar (1), (bundan kurulmak için) o; işlediği günahı için, yaşarken kefaret olarak Sraoşa’ya bir kurban sunacaktır.”

4. Ey Maddi Dünyanın Yaratıcısı, Sen, Kutsal Biri! Eğer bir adam, sırtı dikenli, ağız ve burun kısmı ince ve uzun olan köpeği, Yalan-konuşanlar’ın Duzaka dedikleri Köpek Vanğâpara’yı öldürürse, hangi cezaya çarptırılacaktır?
Ahura Mazda (şöyle) cevapladı: ”Aspahe-astra ile bin kırbaç; Sraoşa-karana ile bin kırbaç (vurulacaktır).”
I. b
5. Kötü Güç’ün iyi yaratıkları (Pehl; ’dâm xvêş’) arasında gece yarısından Güneş doğuncaya kadar uyumadan, İyi Güç’ün yaratıklarından binlercesini öldüren hangisidir?
6. Ahura Mazda (şöyle) cevapladı: ”Kötü Güç’ün yaratıkları arasında gece yarısından Güneş doğuncaya kadar uyumadan, İyi Güç’ün yaratıklarından binlercesini öldüren; Daeva Zairiyamgura’dır (1); ki Yalan-konuşanlar ona Zairimyâka (2) diyorlar.”

7. ”Ey Spitama Zarathuştra! Kim olursa olsun, Yalan-konuşanların Zairimyâka dedikleri bir Daeva olan Zairimyangura’yı öldüren kişinin; düşüncede, sözde ve eylemde işlediği günahlar, sanki bir Patet (1) yoluyla düşüncesinin, sözlerinin ve eylemlerinin günahları için kefaret ödemiş gibi affolunur.”

II.
8. ”Kim olursa olsun, bir çoban köpeğini veya bir ev köpeğini veya Vohunazga (1) köpeğini ya da eğitilmiş olan bir köpeği (Pehl; ’draxt-hûnar’) vurursa; onun ruhu öbür dünyaya göç ettiğinde; yüce bir ormanda kurdun saldırısına uğrayan koyunların vahşice kovalanırken çıkardığı gürültülü iniltilerden daha fazlasını çıkararak kaçacaktır.”

9. ”Öbür dünyadaki hiç bir ruh, onun dünya değiştirmiş olan ruhunu karşılamayacak, onun iniltiler (içindeki) ve kovalanan (ruhuna) yardımcı olmayacak; (ayrıca) Cinvat Pereto’yu tutan köpekler (1) de onun dünya değiştirmiş (ölmüş) olan; -iniltiler (içindeki) ve kovalanan- ruhuna yardımcı olmayacak.”

10. ”Eğer bir adam bir çoban köpeğini; o köpeği iş yapmakta yetersiz kalacak şekilde, kulağını veya pençesini keserse ve bunun üzerine (yaralı) köpek bir uyarıda bulunamadan, bir hırsız veya bir kurt zorla ağıla girip koyunları kaçırırsa, bu adam kayıp koyunlar için ve köpeğin aldığı yara için; ’kasdi yaralama’ (gibi çeşitli sebeplerden) cezalar ödeyecektir (baodhô-varsta).'
11. ”Eğer bir adam bir ev köpeğini; o köpeği iş yapmakta yetersiz kalacak şekilde, kulağını veya pençesini keserse ve bunun üzerine (yaralı) köpek bir uyarıda bulunamadan, bir hırsız veya bir kurt zorla eve girip mal çalarsa, bu adam kayıp eşyalar için ve köpeğin aldığı yara için; ’kasdi yaralama’ (gibi çeşitli sebeplerden) cezalar ödeyecektir (baodhô-varsta).”
12. Ey Maddi Dünyanın Yaratıcısı, Sen, Kutsal Biri! Eğer bir adam bir çoban köpeğini; ruhundan umut kesecek veya ruhunu bedeninden ayıracak şekilde vurursa, hangi cezaya çarptırılacaktır?
Ahura Mazda (şöyle) cevapladı: ”Aspahe-astra ile sekizyüz kırbaç, Sraoşa-karana ile sekizyüz kırbaç (vurulacaktır).”
13. Ey Maddi Dünyanın Yaratıcısı, Sen, Kutsal Biri! Eğer bir adam bir ev köpeğini; ruhundan umut kesecek veya ruhunu bedeninden ayıracak şekilde vurursa, hangi cezaya çarptırılacaktır?
Ahura Mazda (şöyle) cevapladı: ”Aspahe-astra ile yediyüz kırbaç, Sraoşa-karana ile yediyüz kırbaç (vurulacaktır).”
14. Ey Maddi Dünyanın Yaratıcısı, Sen, Kutsal Biri! Eğer bir adam bir Vohunazga köpeğini; ruhundan umut kesecek veya ruhunu bedeninden ayıracak şekilde vurursa, hangi cezaya çarptırılacaktır?
Ahura Mazda (şöyle) cevapladı: ”Aspahe-astra ile altıyüz kırbaç, Sraoşa-karana ile altıyüz kırbaç (vurulacaktır).”
15. Ey Maddi Dünyanın Yaratıcısı, Sen, Kutsal Biri! Eğer bir adam bir genç köpeği (Pehl; taruna); ruhundan umut kesecek veya ruhunu bedeninden ayıracak şekilde vurursa, hangi cezaya çarptırılacaktır?
Ahura Mazda (şöyle) cevapladı: ”Aspahe-astra ile beşyüz kırbaç, Sraoşa-karana ile beşyüz kırbaç (vurulacaktır).”
16. ”Bu (yukarıdaki ceza) bir Gazu köpeğinin, bir Vizu köpeğinin, bir Sakuruna köpeğinin, keskin dişli bir Urupi köpeğinin, çabuk koşan bir Raopi köpeğinin kaatilinin (1), su köpeği (2) hariç diğer her çeşit köpeğin (kaatilinin) çekeceği cezadır.”

III.
17. Ey Maddi Dünyanın Yaratıcısı, Sen, Kutsal Biri! Bir çobanın köpeği olarak adlandırılabilecek köpek hangisidir?
Ahura Mazda (şöyle) cevapladı: ”Bu köpek, bir ağılın etrafında bir Yugyêsti (1) yürüyerek (orayı) hırsızlara ve kurtlara karşı gözleyen köpektir.”

18. Ey Maddi Dünyanın Yaratıcısı, Sen, Kutsal Biri! Bir ev köpeği olarak adlandırılabilecek köpek hangisidir?
Ahura Mazda (şöyle) cevapladı: ”Bu köpek, evin etrafında bir Hathra yürüyerek (orayı) hırsızlara ve kurtlara karşı gözleyen köpektir.”
19. Ey Maddi Dünyanın Yaratıcısı, Sen, Kutsal Biri! Bir Vohunazga köpeği olarak adlandırılabilecek köpek hangisidir?
Ahura Mazda (şöyle) cevapladı: ”Bu köpek, kendisinde (yukarıdaki) kaabiliyetlerin hiçbiri aranmayan köpektir, ki sadece rızkını arar.”
IV.
20. Ey Maddi Dünyanın Yaratıcısı, Sen, Kutsal Biri! Eğer bir adam bir çoban köpeğine kötü gıda verirse, hangi suçu işlemiş sayılır?
Ahura Mazda (şöyle) cevapladı: ”Bu suç, (eve misafir olarak davet edilmiş) en yüksek derecedeki bir evin reisine kötü gıda servisi yapmakla aynı derecedeki bir suçtur.”
21. Ey Maddi Dünyanın Yaratıcısı, Sen, Kutsal Biri! Eğer bir adam bir ev köpeğine kötü gıda verirse, hangi suçu işlemiş sayılır?
Ahura Mazda (şöyle) cevapladı: ”Bu suç, (eve misafir olarak davet edilmiş) en orta derecedeki bir evin reisine kötü gıda servisi yapmakla aynı derecedeki bir suçtur.”
22. Ey Maddi Dünyanın Yaratıcısı, Sen, Kutsal Biri! Eğer bir adam bir Vohunazga köpeğine kötü gıda verirse, hangi suçu işlemiş sayılır?
Ahura Mazda (şöyle) cevapladı: ”Bu suç, bir rahip niteliğindeki kutsal bir adama kötü gıda servisi yapmakla aynı derecedeki bir suçtur.”
23. Ey Maddi Dünyanın Yaratıcısı, Sen, Kutsal Biri! Eğer bir adam genç bir köpeğe kötü gıda verirse, hangi suçu işlemiş sayılır?
Ahura Mazda (şöyle) cevapladı: ”Bu suç, dindar bir aileden doğan ve kendisinden sorumlu olan (1) bir genç adama kötü gıda servisi yapmakla aynı derecedeki bir suçtur.'


24. Ey Maddi Dünyanın Yaratıcısı, Sen, Kutsal Biri! Eğer bir adam bir çoban köpeğine kötü gıda verirse, kendisine hangi ceza verilir?
Ahura Mazda (şöyle) cevapladı: ”O bir peşotanu’dur: Aspeha-astra ile ikiyüz kırbaç, Sraoşa-karana ile ikiyüz kırbaç (vurulacaktır).”
25. Ey Maddi Dünyanın Yaratıcısı, Sen, Kutsal Biri! Eğer bir adam bir ev köpeğine kötü gıda verirse, kendisine hangi ceza verilir?
Ahura Mazda (şöyle) cevapladı: ”Aspeha-astra ile doksan kırbaç, Sraoşa-karana ile doksan kırbaç (vurulacaktır).”
26. Ey Maddi Dünyanın Yaratıcısı, Sen, Kutsal Biri! Eğer bir adam bir Vohunazga köpeğine kötü gıda verirse, kendisine hangi ceza verilir?
Ahura Mazda (şöyle) cevapladı: ”Aspeha-astra ile yetmiş kırbaç, Sraoşa-karana ile yetmiş kırbaç (vurulacaktır).”
27. Ey Maddi Dünyanın Yaratıcısı, Sen, Kutsal Biri! Eğer bir adam genç bir köpeğe kötü gıda verirse, kendisine hangi ceza verilir?
Ahura Mazda (şöyle) cevapladı: ”Aspeha-astra ile elli kırbaç, Sraoşa-karana ile elli kırbaç (vurulacaktır).”
28. Çünkü o köpektir; İyi Güç’ün yaratıkları arasında çok çabuk çöküntü yaşına eren, herkes (birşeyler) yerken o yemeden ve bir karşılık almadan (onların) eşyalar(ın)a bekçilik eden(dir) o. Getirin ona yağlı eti ve sütü, işte budur bir köpeğe verilecek olan doğru yiyecek.

29. Ey Maddi Dünyanın Yaratıcısı, Sen, Kutsal Biri! Eğer orada Mazda Tapıcısı birinin evinde bir kuduz köpek veya havlamadan ısıran bir köpek varsa, (o zaman) Mazda Tapıcıları ne yapmalıdırlar?
30. Ahura Mazda (şöyle) cevapladı: ”Onlar (köpeğin) boynuna tahtadan bir tasma geçirecekler ve onlar onu bir kazığa bağlayacaklar. Eğer kazık sertse, kalınlığı bir tuğla (1) kadar, eğer yumuşaksa iki tuğla kadar olacaktır. Bu kazığa onu; tasmanın iki yanından (2) bağlayacaklar.”

31. ”Eğer onlar böyle yapmasalar; (bu arada) kuduz (çılgın) köpek veya havlamadan ısıran köpek; bir koyunu vurup öldürürse veya bir adamı yaralarsa, köpek; kasten adam öldürme cezasına çarptırılır.”
32. ”Eğer köpek bir koyunu vurup öldürürse veya bir adamı yaralarsa; onlar onun sağ kulağını kesecekler. Eğer o bir başka koyunu daha vurup öldürürse veya bir başka adamı daha yaralarsa; onlar (bu kez) onun sol kulağını kesecekler.”
33. ”Eğer köpek bir üçüncü koyunu vurup öldürürse veya bir üçüncü adamı yaralarsa; onlar onun sağ ayağını (1) kesecekler. Eğer o bir dördüncü koyunu daha vurup öldürürse veya bir başka adamı daha yaralarsa; onlar (bu kez) onun sol ayağını da kesecekler.”

34. ”Eğer köpek bir beşinci koyunu vurup öldürürse veya bir beşinci adamı yaralarsa; onlar onun kuyruğunu kesecekler.
”(Tüm bunlardan kaçınmak için) onlar onu kazığa, tasmanın iki yanından olmak üzere bağlayacaklar. Eğer onlar böyle yapmasalar; (bu arada) kuduz (çılgın) köpek veya havlamadan ısıran köpek; bir koyunu vurup öldürürse veya bir adamı yaralarsa, köpek; kasten adam öldürme cezasına çarptırılır.”
35. Ey Maddi Dünyanın Yaratıcısı, Sen, Kutsal Biri! Eğer bir Mazda Tapıcısı’nın evinde koku alma duyusu olmayan veya kuduz bir köpek varsa (o zaman) Mazda Tapıcıları ne yapar?
Ahura Mazda (şöyle) cevapladı: ”İmanlı biri için yaptıkları gibi, onlar onu tedavi etme yoluna gidecekler.”
36. ”Eğer onlar tedavide başarısızlığa uğrasalar, o zaman ne yapacaklar?
37. Ahura Mazda (şöyle) cevapladı: ”(O zaman) onlar (köpeğin) boynuna tahtadan bir tasma geçirecekler ve onlar onu bir kazığa bağlayacaklar. Eğer kazık sertse, kalınlığı bir tuğla kadar, eğer yumuşaksa iki tuğla kadar olacaktır. Bu kazığa onu; tasmanın iki yanından bağlayacaklar.”
38. ”Eğer onlar bunu yapmasalar ve (bu arada) koku alma duyusunu kaybetmiş olan köpek bir çukura, bir kuyuya, bir uçuruma , bir nehire veya bir kanala düşerek yaralanırsa veya ölürse, o zaman onlar peşotanu olurlar.”
VI.
39. ”Ey Spitama Zarathuştra! Ben Ahura Mazda olarak köpeği; kendinden elbiseli, kendinden ayakkabılı (1), uyanık, tetikte, keskin dişli ve doğuştan gıdasını insanlardan alan ve onların mallarını koruyan olarak yarattım.”

40. ”Kim olursa olsun onun sesiyle uyanır, ne hırsız ne de kurt, o fark etmeden onun (koruduğu) ev(in)den hiç bir şey çalamaz, (buna teşebbüs eden) kurt (köpek tarafından ölesiye) vurulur ve paramparça edilir; o uzağa kovulmuştur, o uzağa kaçırılmıştır.”
VII.
41. Ey Maddi Dünyanın Yaratıcısı, Sen, Kutsal Biri! Şu iki cins kurttan hangisi ölümü daha fazla hak etmiştir; babası bir erkek köpek anası bir dişi kurt olanı mı, yoksa anası bir dişi köpek, babası bir erkek kurt olanı mı?
Ahura Mazda (şöyle) cevapladı: ”Bunlar arasında babası erkek bir köpek, anası bir dişi kurt olanı ölümü daha fazla hak eder.'
42. ”Bir erkek köpek ve dişi kurttan doğan bu tip bir köpek; çoban köpeğine veya ev köpeğine veya Vohunazga köpeğine ya da eğitilmiş olan bir köpeğe (Pehl; ’draxt-hûnar’) saldırır, ağılları yıkar. Bu tip köpekler diğer köpeklere nazaran; daha bir öldürücü, daha bir zararlı, ağıllar için daha bir yıkıcıdırlar.”
43. ”…Ve Bir erkek köpek ve dişi kurttan doğan bu tip bir kurt; çoban köpeğine veya ev köpeğine veya Vohunazga köpeğine ya da eğitilmiş olan bir köpeğe (Pehl; ’draxt-hûnar’) saldırır, ağılları yıkar. Bu tip kurtlar diğer kurtlara nazaran; daha bir öldürücü, daha bir zararlı, ağıllar için daha bir yıkıcıdırlar.”
VIII.
44. ”Bir köpek, sekiz değişik tip kişinin karekterine sahiptir:
'Bir rahibin karekterine sahiptir,
'Bir savaşçının (ratheaster) karekterine sahiptir,
'Bir çiftçinin karekterine sahiptir,
”Bir gezginci şarkıcının karekterine sahiptir,
”Bir hırsızın karekterine sahiptir,
”Bir vahşi hayvanın karekterine sahiptir,
”Bir kibar fahişenin karekterine sahiptir,
”Bir çocuğun karekterine sahiptir,
45. ”O, bir rahib(in yaptığı) gibi, yemek artıklarını yer; o bir rahib(in yaptığı) gibi, müteşekkirdir; o bir rahib(in olduğu) gibi, kolay tatmin olur; o bir rahib(in yaptığı) gibi sadece küçük bir ekmek parçası ister; bu gibi huylarıyla o bir rahip gibidir.”
”O bir savaşçı(nın yaptığı) gibi, cepheye koşar; o bir savaşçı(nın yaptığı) gibi, erdemli inek için çarpışır; o bir savaşçı(nın yaptığı) gibi evden ilk fırlayandır; bu gibi şeylerle o bir savaşçı gibidir.”
46. 'O bir çiftçi(nin yaptığı) gibi, tetiktedir ve hafif uykuludur; o bir çiftçi(nin yaptığı) gibi evden ilk çıkandır (1); o bir çiftçi(nin yaptığı) gibi eve son girendir (2); bu gibi şeylerle o bir çiftçi gibidir.”
”O bir gezginci şarkıcı gibi şarkı söyler; o bir gezginci şarkıcı gibi sırnaşıktır; o bir gezginci şarkıcı gibi sıskadır; o bir gezginci şarkıcı gibi fakirdir; bu gibi şeylerle o bir gezginci şarkıcı gibidir.”

47. ”O bir hırsız gibi karanlıktan hoşlanır; o bir hırsız gibi karanlıkta sinsi sinsi dolaşır, o bir hırsız gibi utanmaz bir yiyicidir; o bir hırsız gibi güvenilmez bir bekçidir; bu gibi şeylerle o bir hırsız gibidir.”
”O bir vahşi hayvan gibi karanlıktan hoşlanır; o bir vahşi hayvan gibi karanlıkta sinsi sinsi dolaşır, o bir vahşi hayvan gibi utanmaz bir yiyicidir; o bir vahşi hayvan gibi güvenilmez bir bekçidir; bu gibi şeylerle o bir vahşi hayvan gibidir.'
48. ”O bir kibar fahişe gibi şarkı söyler; o bir kibar fahişe gibi sırnaşıktır; o bir kibar fahişe gibi sıskadır; o bir kibar fahişe gibi fakirdir; bu gibi şeylerle o bir kibar fahişe gibidir.”
”O uykusuyla bir çocuk gibidir; o koşmaya meyyal olmasıyla bir çocuk gibidir; o dilli oluşuyla bir çocuk gibidir; o emekleyen bir çocuk gibi dört ayağıyla yürür (gider); bu gibi şeylerle o bir çocuk gibidir.”
IX.
49. ”Eğer benim (Ahura Mazda’nın) iki köpeğimden biri, (yani) çoban köpeği ve ev köpeği(mden biri), imanlı herhangi bir kişinin evinin önünden geçerlerse, onların (köpeklerimin) buradan (evin önünden) uzaklaştırılmalarına müsaade etme.”
”Çünkü benim iki köpeğim (olan) çoban köpeği ve ev köpeği olmadan, Ahura’nın yarattığı yeryüzündeki hiç bir ev geçinemez.'
X.
50. Ey Maddi Dünyanın Yaratıcısı, Sen, Kutsal Biri! İliği ve tohumları (1) kurumuş olarak ölmüş olan bir köpeğin ruhu nereye gider?

51. Ahura Mazda (şöyle) cevapladı: ”Ey Spitama Zarathuştra! O (ruh) suların kaynağına gider (1). Burada bunların (oraya gelen ruhların) her bin (erkek) köpeğin (ruhundan) ve her bin dişi köpeğin (ruhundan) iki su köpeği oluşur; bir (erkek) su köpeği, bir dişi su köpeği.”

52. ”Bir su köpeğini öldüren biri, çayırların kuruduğu bir kuraklığa sebep olur. Ey Spitama Zarathuştra! Bu (kuraklık) zamanından önce şu ülkeden, şu tarlalardan -sağlıkla ve şifa vererek-, şirinlik ve bereket fışkırırdı; bollukla, artış (arzederek) ve ürün (fazlalığı) ile hububat ve otlar yeşerirdi.”
53. Ey Maddi Dünyanın Yaratıcısı, Sen, Kutsal Biri! Şu ülkeye ve şu tarlalara sağlıkla ve şifa vererek; şirinlik ve bereket fışkırtarak, bollukla, artış (arzederek) ve ürün (fazlalığı) ile hububat ve otlar yeniden ne zaman geri gelecek?
54. 55. Ahura Mazda (şöyle) cevapladı: ”Su köpeğinin kaatili ölüme havale edilmeden, (su) köpeğin(in) ruhuna bir kurban adanmadan, baresma bağlayarak ve Homa’yı yücelterek, alev alev yanan ateşle üç gün üç gece (si rôz û si saw) ibadet etmeden; bu ülkeye ve bu tarlalara sağlıkla ve şifa vererek; şirinlik ve bereket fışkırtarak, bollukla, artış (arzederek) ve ürün (fazlalığı) ile hububat ve otlar yeniden asla geri gelmezler.”
57. ”(Bunları yaptıktan) sonra şu ülkeye ve şu tarlalara sağlıkla ve şifa vererek; şirinlik ve bereket fışkırtarak, bollukla, artış (arzederek) ve ürün (fazlalığı) ile hububat ve otlar yeniden geri gelecek.”
 
Üst