Zamanin üstüne cikmak

FerdeLance

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Sayın tolgam, sizin dediğiniz gibi fiziksel değil de, algıları genişleterek olabileceği kanısındayım. An'ı daha uzun yaşayabiliriz bence. Olayları, düzeni değiştiremeyiz ama zaman algımız değişebilir bence. Bir cismin detaylarını görmek gibi. Wanted filmini izlediyseniz demek istediğimi daha iyi anlarsınız diye düşünüyorum.

tolgam

Kayıtlı Üye
Sayın tolgam, sizin dediğiniz gibi fiziksel değil de, algıları genişleterek olabileceği kanısındayım. An'ı daha uzun yaşayabiliriz bence. Olayları, düzeni değiştiremeyiz ama zaman algımız değişebilir bence. Bir cismin detaylarını görmek gibi. Wanted filmini izlediyseniz demek istediğimi daha iyi anlarsınız diye düşünüyorum.

Dediğiniz gibi bir durum bence psikolojik olur...Yani zamanın üstüne çıkmmak sayılmaz.
Örneğin ders çalışıyorsun saatlerce çalışmıssın gibi gelir ama sadece 10 dakka çalışmışsındır aslında..
Yada yaz tatilindesin 1 saat güneşlenmişsin gibi gelir bir bakmışsın 5 saat geçmiş gibi..
Yani dediğin zaten normal hayatta yaşanıyor ama sadece psikolojik.Bence ilerisi mümkün değil.

FerdeLance

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Dediğiniz gibi bir durum bence psikolojik olur...Yani zamanın üstüne çıkmmak sayılmaz.
Örneğin ders çalışıyorsun saatlerce çalışmıssın gibi gelir ama sadece 10 dakka çalışmışsındır aslında..
Yada yaz tatilindesin 1 saat güneşlenmişsin gibi gelir bir bakmışsın 5 saat geçmiş gibi..
Yani dediğin zaten normal hayatta yaşanıyor ama sadece psikolojik.Bence ilerisi mümkün değil.

Peki ya bunu bilinçli olarak yapabilirsek? Bahsettiğim şey bu.

tolgam

Kayıtlı Üye
Dediğim gibi bu psikolojik olur sizde bunu diyorsanız konu pek bölüme uymuyor..

DreamDuality

Kayıtlı Üye
Mesajımda sanki ben yapabiliyormuşum gibi olmuş.
Yapan yapıyor demek istiyorum.
Teoride mümkün; pratikte de yapan varsa da çok az.
Bunu yapan da zaten normal insan diyemeyiz.

Aronyi

Banlı Kullanıcı
İş
Ögrenci
Böyle bir şeyin yapılabilcegini pek sanmıyorum. Yapılırsada kişide psikolojik sorunlar var demektir...

bendekiben

Elit Üye
Bilim adamlarının açıklamalarına göre bir maddeyi veya bedeni zaman öncesine veya sonrasına taşımak o maddenin kimyasal ve fiziksel özelliklerinin değişimleriyle olabilir.Aslında bilim adamlararı geçmişe dönük yolculuklarda ileri araştırmaları var. Şimdi diye bir kavram olmuyor çünkü her saniye salise geçmişte kalıyor zaman hızla akıyor o yüzden şimdi kavramı geçmiş zaman kapsamına giriyor Şimdiyi yakalamak imkansız ama gelecek ve geçmişten söz edebiliriz.Ama maddesiz enerji ile anı yakalamak diye bir kavram var.Enerji gücümüzle başka zamanlarda veya başka mekanlarda olabiliriz, ruhsal yani enerji boyutunda.Maddesel olarak bu işi yapabilmek için bilim adamlarına ihtiyacımız olacağını ama ruhsal anlamda sadece kendimiz bunu başarabileceğimizi düşünüyorum.

Aronyi

Banlı Kullanıcı
İş
Ögrenci
Ya aslında zaman kavramı tamamen psikolojik bir şey ve sürekli degişebilir. Mesela 1 yıl bize göre 365 gün 6 saatken (ki daha kısalmış ola bilir şu anlarda takip etmiyorum pek...) dünyaya göre güneşin etrafında sözü edilmiycek kadar küçük bir turdur. Kaldıki büyükler bu saat akvramını degiştirir. Mesela agzına kadar dolu bu şişenin boşaltılmasıda bir süeryi harcar yarısına göre dolu şişenin boşaltılmasıda farklı bir süreyi harcar. Yani güneşin büyüklügününde zaman içinde degiştigini biliyoruz. Zaman çok karışık bir şey sadece kişi bunu psikolojik bir hastalık sonucu gerçekleştire bilir ve buda bence onu çıldırtır...

bendekiben

Elit Üye
Ya aslında zaman kavramı tamamen psikolojik bir şey ve sürekli degişebilir. Mesela 1 yıl bize göre 365 gün 6 saatken (ki daha kısalmış ola bilir şu anlarda takip etmiyorum pek...) dünyaya göre güneşin etrafında sözü edilmiycek kadar küçük bir turdur. Kaldıki büyükler bu saat akvramını degiştirir. Mesela agzına kadar dolu bu şişenin boşaltılmasıda bir süeryi harcar yarısına göre dolu şişenin boşaltılmasıda farklı bir süreyi harcar. Yani güneşin büyüklügününde zaman içinde degiştigini biliyoruz. Zaman çok karışık bir şey sadece kişi bunu psikolojik bir hastalık sonucu gerçekleştire bilir ve buda bence onu çıldırtır...

Çıldırlacak kişi bu yeteneğe ulaşamaz zaten.İnsanın kaldırabileceği şeyler vuku bulur.Yani ruhsal tekamülünü bir üst seviyeye çıkarmayı başaran insana bazı durumlar garip gelmez zaten garip gelen o noktaya varamandan çıldırır.Ama o mertebeye ulaşmış insan için bu gayet normaldir ve zaten o kişilerde ben buyum demez.

Aronyi

Banlı Kullanıcı
İş
Ögrenci
Çıldıracak kişi bu yeteneğe ulaşamaz zaten. İnsanın kaldırabileceği şeyler vuku bulur.Yani ruhsal tekamülünü bir üst seviyeye çıkarmayı başaran insana bazı durumlar garip gelmez zaten garip gelen o noktaya varamandan çıldırır. Ama o mertebeye ulaşmış insan için bu gayet normaldir ve zaten o kişiler de ben buyum demez.

Bu epeyi bir nihilist yorum olmuş sanki, olmaz olsa da biz bilmeyiz, bilsek de anlatamayız gibi. Ayetel kürsiden bir kısım paylaşayım size katılarak ben de...

Bismillahi'r-rahmâani'r-rahim.
Allahü lâ ilâhe illâ hüvel hayyül kayyûm. Lâ te’huzühû sinetün ve lâ nevm. Lehû mâ fis-semâvâti vemâ fil erd. Menzellezî yeşfeu indehû illâ biiznihi. Ya’lemü mâ beyne eydîhim vemâ halfehüm velâ yühîtûne bişey’in min ilmihî illâ bimâ şâe vesia kürsiyyühüssemâvâti vel erd. Velâ yeûdühü hıfzuhumâ ve hüvel aliyyül azîm.

Mânâsı: Rahmân ve Rahîm olan Allahın ismi ile.

Allah... O'ndan başka İlah yoktur. Diridir, kaimdir. O'nu uyuklama ve uyku tutmaz. Göklerde ve yerde ne varsa hepsi O'nundur. İzni olmaksızın O'nun katında şefaatte bulunacak kimdir? O, önlerindekini ve arkalarındakini bilir. (Onlar ise) Dilediği kadarının dışında, O'nun ilminden hiçbir şeyi kavrayıp-kuşatamazlar. O'nun kürsüsü, bütün gökleri ve yeri kaplayıp-kuşatmıştır. Onların korunması O'na güç gelmez. O, pek yücedir, pek büyüktür.

tolgam

Kayıtlı Üye
Böyle bir şeyin yapılabilcegini pek sanmıyorum. Yapılırsada kişide psikolojik sorunlar var demektir...

Hiç Sevdiğin bir işi yaparken zamanın çabuk geçtiğini yada sevmediğin bir Angarya işi yaparken zamanın yavaş geçtiğini hissettin mi?
Muhtemelen hissetmişsindir.İşte zamanın üstüne çıkmak bunu kontrollü yapmak oluyor.Ki buda psikolojik herhangi bir ritüele gerek olmuyor.(Teoride)
Yoksa zaman makinesine binip 50 yıl öncesine gidelim diyen yok yani :D

Turkcomrade

Banlı Kullanıcı
İş
Uzay Gözlemi
Işık Hızını geçerseniz zamanında üstüne çıkabilirsiniz.

Destiny

Kayıtlı Üye
Bir madde ne kadar hızlı giderse içinde zaman o kadar yavaş ilerler.. Bu arada zaman'ın geçmiyeceği bir mekan istiyorsan karadeliğin ortasında durabilirsin. [Tabi seni çekmezse :) ] Zaman'da geri veya ileri gidilebileceğini sanmıyorum fakat paralel evren mevzusunda belki onlar daha bizim zamanımıza erişememiş olabilir. Bu sayede geçmişi veya geleceği görebilme mümkün olabilir. Fakat uzay-zaman'ın büküleceğini sanmıyorum açıkcası. Gitse bile panoramik denge bozulabilir özellikle yanlış kişiler bunu yaparsa misal bugün Amerika Devleti Süper güçken geçmişe gidip dünya'da bir takım dengesizlikler yaparsa zamanın akışı değişir bakarsanız Somali Süper güç olmuş vs...

dokuz

Kayıtlı Üye
İş
Arkeoloji Öğrencisi
Forumda da bahsetmiş olduğum bazı durumlar içerisinde farkettiğim şeydir.Yağmurlu bir havada olacak birşeyi beklerken ansızın dikkatimi çeken şey oldu etrafımdaki bütün sesler sanki yavaşlamıştı bakışlarımı camdan dışarıya çevirdiğimde sanki yerden göğe doğru esen bir rüzgar, yağmurun yere düşmesini zorlaştırıyormuş hissine kapılmıştım gördüklerim karşısında. Ama malesef o an için daha fazla ilgilenme imkanım olmadı o durumla.

nejceza

Kayıtlı Üye
bazı uyuşturucu maddeler ile mümkün ama kesinlikle tavsiye etmem