Yoga Nedir?

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
[IMG]http://img235.imageshack.us/im...uyanık kalması. Üstün bilince erişme halidir.

gizlimabetperisi

Kayıtlı Üye
Yoga bir bütündür. Adım adım gitmekte fayda vardır. Sizi yorabilir, bazı uygulamalarda direnç gösterebilirsiniz. Unutmayalım ki direnç gösterdiğimiz konular öğrenmemiz gereken konulardır. Bunları da kabul edelim ve aşama aşama ilerleyelim.
Basamakların ilk 5'ini bir arada yürütebileceğimiz gibi 1. adımdan başlayarak adım adım da ilerleyebiliriz.

1. YAMA= ARINMA Yapılmaması gerekenler.
ŞİDDETSİZLİK: Kendimize başka varlıklara yapılan şiddetten arınma halidir.
Kişinin kendi izni olmadan yapılan bir davranış bir şiddettir örneğin. Şiddet hem fiziksel, hem duygusal hem enerjitik vb. olabilir. Sigara içmek, uyuşturucu kullanmak da bir şiddettir. Kendi değerimizi bilmemek de bir şiddettir hatta en büyük şiddetdir. vücudu gerekli olan besinlerden mahrum bırakmak da bir şiddettir. Az yemek yemek ve çok yemek yemek bir şiddettir. Giyim kuşamda da şiddet vardır. Çok yüksek topuklu giymek, çok sıkı korse takmak da birer şiddettir örneğin. bedeni aşırı derecede yorup dinlendirmemek de şiddettir. Şunu asla unutmayın "bedenin amacı hayatta kalmaktır. Eğer onu doğru kullanmaz isek hayatta kalmak için bizi sakat bile bırakabilir. O akıllıdır". bu can emanet bu bedene sözü boşuna söylenmiş değildir lütfen unutmayınız.
Takıntılar, -melisin, -malısın cümleleri, aşırı düşünme, duygusal bağımlılıklar, duyguları bastırmak, duyguları zorlamak zihinsel şiddetlere örnektir.
Yoga "hiçbir şeyden kaygı duymaya gerek yoktur" der.

DÜRÜSTLÜK: Bir insanın hayatını kısıtlamak "ondan çalmaktır" örneğin. Birisinden bir kitap ödünç aldınız ve bildirmeden zamanından bir gün sonra getirdiniz bu da bir hırsızlıktır. O nedenle durumu ona zamanında haber vermeniz gerekmektedir. Düşüncede, sözde ve eylemde dürüstlük. Bunun için önce ve önce kendimize dürüst olmalıyız. Yanlış yapınca önce bunu kabullenmeliyiz. Bunu kabullenince ancak ondan özgürleşebiliriz ve gelecekte onu uygulamayız.

HIRSIZLIKTAN ÇEKİNME: Evrenin bir dengesi var. Ve bu bir bütünlük içinde. Kendimize ait olmayan bir şeyi alırsak denge bozulur. Karma Yasasına göre'de insan aynı şekilde ve miktarda kaybetmeye maruz kalır. Hani haksız elde edeceğimiz bir şey için bu bizden bir şekilde çıkar deriz yaa.
ve eğer izinsiz bir şey alıp bunu negatif yönde kullanırsa da kendisi kat be kat kaybedecektir. Kendimize ait olmayan şeyleri almaktan kaçınacağız.

AÇGZÖLÜLÜKTEN ÇEKİNME. KENDİ KENDİNİ ARINDIRMA: Çevresel boyutta ihtiyacın olamayan herşeyden kurtul. Ölü enerji ölü enerjiyi çeker. Bozuk olan alet edevattan, bitmiş pillerden, kuru çiçeklerden, eski giyilmeyen giysilerden. Maddi eşyalar peşinde olmak yaşamda dengede olmayı zorlaştırır. ne kadar çok maddi eşyaya sahip olursak bu bizi tatminsizliğe götürür. hele ki bunları elde edecek maddi imkanlara sahip de değilsek bu bizi bunları elde etmek için yapılacak yanlış davranışlara kadar götürebilir. Bu nedenle maddi isteklerimizi kontrol altına almalı ve ihtiyacımız olanlarla geçinmeyi öğrenmeliyiz.

CİNSEL ENERJİYİ DOĞRU KULLANMAK: Vücuttaki kundalini enerjisinin doğru kullanılması gerekir. Çok eşlilik insanı cinsel enerjinin kontrolüne değil cinsel enerjinin tüketilmesine doğru götürür. Bu nedenle tek eşlilik ya da istemediğiniz kişilerle cinsel enerji tüketiminde bulunmayın. Cinsel birleşme anı bilgi alışverişidir. Bu nedenle herkesle hele ki istemediğiniz kimseyle bunu gerçekleştirmeyin. bilgi bizim içimizdedir bunu asla unutmayın. Kamasutra geliştirilmiştir. Bunun anlamı tek eşle çok pozisyonda birleşme kavramıdır. Kamasutra çok eş değiştirmeyin der. Vücudumuzdaki dişi ve ril enerjiyi dengelemeliyiz.

Şu an için bu kadar bilgi yeterli sanırım.
Arkadaşlarımın bunları uygulamaya başlamalarını tavsiye ediyorum. Kolay gibi görünmekle birlikte uygulamada dirençle karşılaşılabilinir. Önemli değil sabırla devam.

Syg.

silwer

Kayıtlı Üye
Gizlimabetperisi nin yazdıklarına ufak bir düzeltme yapmak gerekir. Yogik cinsellik gizlimabetperisinin bahsettiği dustürlar cevresinde gercekleşir ancak kamasutrayla değil. Öncellikle geleneksel yogik öğretide cinsellik yaşanmaz. Ancak zaman içinde ikinci bir ekol (right hand) doğmuştur ve bu ikinci ekolde cinsellik kamasutrayla değil tantrik öğretiyle yaşanır. Tantrik cinselikte kişinin içinde bulunan eril ve dişil enerji cinsellik aracılığıyla kozmık enerjıyle bütünleşir. Uzun bir eğitim ve nefs kontrolü gerektiren Tantra, cinselliğin yanında tüm arzu ve isteklerin kontrolünü öğreten derin bir öğretidir.

gizlimabetperisi

Kayıtlı Üye
Gizlimabetperisi nin yazdıklarına ufak bir düzeltme yapmak gerekir. Yogik cinsellik gizlimabetperisinin bahsettiği dustürlar cevresinde gercekleşir ancak kamasutrayla değil. Öncellikle geleneksel yogik öğretide cinsellik yaşanmaz. Ancak zaman içinde ikinci bir ekol (right hand) doğmuştur ve bu ikinci ekolde cinsellik kamasutrayla değil tantrik öğretiyle yaşanır. Tantrik cinselikte kişinin içinde bulunan eril ve dişil enerji cinsellik aracılığıyla kozmık enerjıyle bütünleşir. Uzun bir eğitim ve nefs kontrolü gerektiren Tantra, cinselliğin yanında tüm arzu ve isteklerin kontrolünü öğreten derin bir öğretidir.

Düzeltme için teşekkür ederim.
Evet bilgiyi verirken hatalı vermişim. Kamasutra'yı aslında sadece olaya yaklaşımı desteklediği için vermiştim. Yoksa bu yoganın içindedir demek için değildi. arkadaşlara hatalı bilgi verdiğim için özür dilerim.

Syg.

silwer

Kayıtlı Üye
Yoga,budizm ve tao gibi spritüel öğretilerde cinselliğin kamasutrayla yaşandığı yanılgısı sık sık yapılıyor. Oysa kamasutra hınduların playboyundan öte bir kitap değildir. Cinsel birleşme pozisyonlarından öte bir anlatımı da yoktur. Sprtitüel herhangi bir bilgisi ve enerjisel bakımdan kişinin gelişimine en ufak katkısı yoktur. Ne yazıkki spritüel bir bilgi taşıdığına dair genel bir yanlış kanı hakimdir. Bunun dışında yogik cinselliğe dair anlatımınız çok doğru ve yerinde olmuş sadece bu genel yanlış kanıyı düzeltmek istedim. sevgi&saygılar

mally

Kayıtlı Üye
nerden başlaması gerektiğini bilmeyen ben için çok değerli bilgiler. Çok teşekkür ederim Sn. Urum ve Sn. Gizlimabetperisi vede Sn. Silwer