Yemini Bozmak Yardım . (acil cevap lütfen)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Teamgood

Kayıtlı Üye
İş
Milli Takım Sporcusu (Eskrim) , Müzisyen
Merhaba sayın Mabet üyeleri .
Ben bu gün alkol içmeyeceğime yemin etmiştim ve içersem Allah altından kalkamayacağım bir yük versin demiştim .
Bu gün konuklar vardı otelde kokteyl söylemişler biliyorsunuz alkollü alkolsüz yapılabiliyor , ben alkolsüz yapılmıştır diye bir yudum aldım ki alkol varmı hemen bıraktım ama çoktan boğazdan inmişti bana tadına bak demişlerdi ki işte bende baktım , sonra nnesinin ki vardı farklıydı oda kokteyl di ama onunki naneli filandı içinde nane parçaları vardı oda bak dedi inşallah bunda yoktur deyip içtim ondada vardı yani tamamen saçmalık dan ibaret bir olay ama baya pişmanım beyler ben , varmıdır u yeminin bir ödeyiş biçimi ? Allaha tabi ki dua edeceğim ama fiilen bir şey varmı yapmam gereken acil cevaplarınızı bekliyorum .

SeKaNg7

Banlı Kullanıcı
Merhaba sayın Mabet üyeleri .
Ben bu gün alkol içmeyeceğime yemin etmiştim ve içersem Allah altından kalkamayacağım bir yük versin demiştim .
Bu gün konuklar vardı otelde kokteyl söylemişler biliyorsunuz alkollü alkolsüz yapılabiliyor , ben alkolsüz yapılmıştır diye bir yudum aldım ki alkol varmı hemen bıraktım ama çoktan boğazdan inmişti bana tadına bak demişlerdi ki işte bende baktım , sonra nnesinin ki vardı farklıydı oda kokteyl di ama onunki naneli filandı içinde nane parçaları vardı oda bak dedi inşallah bunda yoktur deyip içtim ondada vardı yani tamamen saçmalık dan ibaret bir olay ama baya pişmanım beyler ben , varmıdır u yeminin bir ödeyiş biçimi ? Allaha tabi ki dua edeceğim ama fiilen bir şey varmı yapmam gereken acil cevaplarınızı bekliyorum .

Kime sorarsan sor niyetine bakıp ''Bir şey olmaz senin bir suçun yok.'' gibi bir cümle ile karşılaşacaksın.

Ama eğer başına kötü şeyler geleceğini düşünüyorsan korkmana gerek yok.
Metafizik öğelerine sırf ne olacağını görmek için defalarca sövdüğüm oldu; ama hala hayatım gayet normal anormal hiç birşey yaşanmadı.

Ve aradan uzun bir zaman da geçti.

yaramazcocukmavi

Kayıtlı Üye
Sual: Yemin kefareti nasıl verilir?
CEVAP
Yemin kefareti için, zekât alması caiz olan on fakire, bütün bedenini örtecek kadar bir kat çamaşır verilir. Yahut aç olan on fakire, bir gün iki defa yemek verilir. On fakire bir defa, bir fıtra miktarı buğday, un da verilebilir. Yahut bu değerde kumaş, havlu, mendil, çorap, et, pirinç, terlik, ayakkabı, ilaç, altın vermek de olur veya doğru bir din kitabı da vermek daha uygundur. Mesela on tane İslam Ahlakı kitabını on fakire vermek uygun olur. Veya bir fakire on gün vermek de olur. Bunları yapamayan fakir, peş peşe yani aralıksız 3 gün oruç tutar.

En kolay yemin kefareti, on fakire uygun bir din kitabı [mesela Hakikat Kitabevi yayınlarından Herkese Lazım Olan İman ve İslam Ahlakı] vermektir. Yeminini bozmadan önce yemin kefareti verilmez. Verilirse sahih olmaz. Bozunca tekrar vermesi lazım olur. Yemin kefaretini geciktirmek günah olur. Kur’an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:
(Allahü teâlâ, bilerek yaptığınız yeminlerden dolayı sizi mesul tutar, hesap sorar.) [Maide 89]

Sigara içmeyeceğine üst üste on kere yemin edenin, sigara içerse, bir yemin kefareti vermesi kâfidir.

Nezri, yapılması uygun olmayan bir şarta bağlayan, mesela, (Ali’nin çantasını çalarsam, bir ay oruç nezrim olsun) diyen, çalmadan oruç tutar veya yemin kefareti verir.

(Kağıt para ile bir şey almam) diye yemin eden, altın ile satın alınca, yemini bozulmaz. Kapıdan çıkmayacağım diyen, pencereden çıkarsa; kırbaç vurmayacağım diyen, sopa vursa; ekmek yememeye yemin eden, simit yese, yemini bozulmuş olmaz. Konuşmayacağına yemin eden, mektup yazsa yemini bozulmaz. Sigara içmeyeceğine yemin eden, puro içse, yemini bozulmaz.

(Falancanın yüzüne bakmayacağım) diye yemin eden, o kimsenin aynadaki [veya TV’deki] görüntüsüne, yahut resmine baksa, yemini bozulmuş olmaz.

(Şu bakkaldan alışveriş yapmayacağım) diye yemin eden, oğlunu veya başka birini gönderip alışveriş yaptırsa, yemini bozulur. Çünkü vekil asıl gibidir.

(Hakkımı Ali’ye helal etmem) diye yemin eden, (Hakkımı herkese helal ettim) dese, yemini bozulur. Ali’ye de hakkını helal etmiş olur.

Hastalığı iyi olursa, ömür boyu Receb ayında oruç tutacağına dair adakta bulunanın, oruç yerine yemin kefareti vermesi caizdir. Yemin kefareti, büluğa ermiş fakire verilir, çocuğa verilmez. (Redd-ül-muhtar, Hindiyye, Tahtavi)

La-edri

Kayıtlı Üye
Sizinki bir yemin degil, bir ultimatom, islam dininde sizin yaptiginiz üzere bir yemin sekli yoktur, yemin Allah'in adina yapilan yada verilen söz dür.

Ben bunu yapacagim yapmassam Allah belami versin nedir yahu ? Allah kimsenin cobani degilki :)Kendi kendinize beddua etmisiniz siz, Kuran ahlakinda yoktur böyle bir sey, kabulude olacagini düsünemiyorum,kaldiki icinde ne oldugunu bilmediginiz bir seyi bilincsizce iciyorsunuz,tamam ikinci kadehte israr etmeniz biraz luzumsuz olmus, fakat Allah'in sistemi öyle calismaz.

Alkol ve alkol ile beraber mübtelali bir madde yani uyusturucu bir anda yasak kilinmaz haram kilinmaz evet haramdir fakat o yasak birden aninda inen bir yasak degildir, tedrici bir yasaktir yani kademeli.Alkolik bir adama islamda bu haram hemen birak deseniz o kisi ne kadar iyi niyetli olursa olsun samimi olursa olsun müthis zorlanacaktir hatta alkolu birakmakdansa dinden dönecektir. buna benzer yasaklar hop diye sorgulanmaz,islam dini öyle bir din degil bikere, kolaylik dinidir ve bu kolaylik her hususta vardir, böyle bir sey gecmis basinizdan hemen ultimatomum tutacak ve altindan kalkamayacagim yükle yüklenecegim belami bulacagim diye beklemeyin bu Allah'in rahmetine küfür gibidir ki gibisi fazla gelir, resmen küfürdür.Allah'in zatinin rahman oldugunu unutmayin, kaldiki ben kulumun zanni üzereyim hakikatinide unutmayin, egerki siz su saaten sonra ben belami kendim buldum diye bekler umud ederseniz zaten o bela sizi bulur zira kendiniz cekiyorsunuz, Rahman olanin karsisina sacma sapan bir hata ile cikmak dahi ve bu olusumun gerceklesmesinde israr etmek dahi Kur'an ahlakina tersdir, niyetiniz belli alkolden uzak kalmak istioyrsunuz bu bir niyet, simdi ikinci asama sözde ve niyette sadakattir, bu hususta siz hata yapabilirsiniz yeniden zafiniza yenik düsebilirsiniz biz insaniz ve zayifiz mükemmel degiliz ve bu mümkündür, yeniden ve yeniden denemek sizin cihadiniz olur sonucta kendinize kendinizi isbatlar ve alkolden arinirsiniz. Allah kimseden kaldiramayacagi yükü yüklenmesini istemez, alkol ve uyusturucu tarzi seylerin icine düsüneler o illetten robot gibi bir anda kurtulmaz, degerli olan sey sizin niyetinizden sonraki cabaninizdir.. Allah yardimciniz olsun.

Sizin yemin dediginiz sey kefaret isteyen bir yemin degildir, kefaret olmasi icin sizin Allah'in adina yemin etmeniz gerekir, mesela Allah sahidim olsun ki tarzinda Allah'i sahid tutmak kefaret ister.. Sizinki yemin degil , niyet , tevbe edersiniz ve niyetinizde israr edersiniz yardimda gelir insallah.Zaten anladigim kadariyla yeterince korkmussunuz bu korkunuz dahi bosa sayilmaz o korkuyu yasamak tevbe niteligindedir.. Allah yardimciniz olsun.

Teamgood

Kayıtlı Üye
İş
Milli Takım Sporcusu (Eskrim) , Müzisyen
Cevaplar için teşekkür ederim .

AJA

Elit Üye
Teşekkür yerine butonu kullanınız lütfen.

Anael Zan

Kayıtlı Üye
Ne olursa olsun hiç bir şey için böyle şeyler yapmayın hayatta neyin ne olacağını bilemeyiz öyle bir an ve zaman gelir ettiğiniz yemini bozmak zorunda kalırsınız..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...