Yaşıyor muyuz hayatta mı kalıyoruz?

doacan

Kayıtlı Üye
Sizce yaşamak nedir? Hayatta kalmak nedir? Yaşamak ve hayatta kalmayı ayıran ince çizgiyi nasıl ayırt ettiniz? Toplum yaşıyor mu yoksa hayatta mı kalıyor? Nasıl yaşamalıyız?

Kızılmavi

Kayıtlı Üye
Yaşamak kavramı bana kalırsa yaşamdan ne kadar zevk aldığına ve ne kadar öğrendiğine bağlıdır. Önüne çıkan engelleri kendine ders olarak görüp inancını yitirmediğin zaman yaşamış olursun. En ufak engelde yıkılıp kendine dünyayı dar edersen yaşıyorum demen çok zor.

Rhea

Kayıtlı Üye
İş
Witch
Şahsi fikrim insanların çoğunun bunu sorgulayacak fırsatı bile olmuyor hayat telaşından hayatta kalmayı becerebiliyorlar sadece, şartlar zorluğundan.. Yani çok da önemli mi bilmiyorum herkes yaşayacak diye bir kural yok geldik gidiyoruz işte.. Hayatın amacı da bizi mutlu etmek yaşatmak filan değil kanımca :D

Dracolia

Moderator
Yaşamak için hayatta kalmak gereklidir, yaşamak deneyimlemektir.

Erzurum

Kayıtlı Üye
İş
Cindarlık değil.
Hangi açıdan baktığınız önemli.
İnançlı insanlar, inandıkları gibi yaşıyorsa, adı üstünde yaşıyorsa dedik. Yaşıyor...

İnanmayan arkadaşları ise belli yaş skalalarına göre incelemek lazım.
18- 26 falan yaş aralığı hayat inanılmaz zevkli, güzel. Yaşıyorum bu hayatı modu.

26-40 evlenmiş olan idealist gencimiz aslında hayatın çokta idealize edilebilir bir şey olmadığını kavramış, ufak ufak hayatına lanetler edip yaşadığı herşeyin yaşadığı günde kaldığını idrak ettiği için inanılmaz mutsuz. Dışarıya mutluluk Pozları elbet kesiyor. Fakat bir bankacı maaşı ile yada memur maaşı ile ne kadar mutlu olunabilir? Yenge de çalışıyor büyük ihtimalle ama iki yaka yine bir araya gelemiyor... 40'a dayandığında bereket diye bir şey var mış lan idrak anlamsızca gelir.

40-ölünceye kadar; bazıları idrak edip emekli olduktan sonra cami altı cemaatine dönüşse de bir çoğu dönüş sağlamaz. Parası olanlar ne koparabilirim bu hayattan derdindedir. Boşanmış 2 yada 3 eşiyle evlenmiştir erkekler.
Filan.....

Bence bu nefes almak.... Beklentinin olmadığı bir hayat düşünsene.
Ben ordan geldim. Deisttim. Hani klasiktir derler ya "huzuru buldum" falan... Huzur var eyvallah da.... Tatmin yoktu daha önce. Tatmin olamadığını düşünsene? Bakma sen ızrap...
Kadın? Daha güzeli illa ki vardır.
Para? Daha çoğu elbet vardır.
Gezme tozma vs vs hepsinin bir şehvetinin oluştuğu bir hayat. Ne kadsr daha giderdi ki?
Bence nefes alıp vermek....

Ha doyurma ulaşıp İslama döndüğüm düşünenler olabilir. Olmasın. Vazgeçsinler bu düşünceden. Tutan tek şey Allah sevgisi. Tek tatmin noktam da bu oldu.

doacan

Kayıtlı Üye
Şahsi fikrim insanların çoğunun bunu sorgulayacak fırsatı bile olmuyor hayat telaşından hayatta kalmayı becerebiliyorlar sadece, şartlar zorluğundan.. Yani çok da önemli mi bilmiyorum herkes yaşayacak diye bir kural yok geldik gidiyoruz işte.. Hayatın amacı da bizi mutlu etmek yaşatmak filan değil kanımca :D
Yorumunuzu okuyunca yaşadığımı hissettim doğrusu :D Ne hayat telaşı var birşey. Hayat beni mutlu etmiyorsa bende kendimi ederim kafası var bende. Yaşıyormuşum onu hissettim şuan :D

Corpor

Kayıtlı Üye

Mehmet Pişkin vardı bir zamanlar kendi isteği ve intihar yöntemiyle yaşamını sonlandırdı. Son konuştuğu video mevcut. Onu hatırlattı bu durum bana. Sizin dediğiniz gibi sorgulamaya fırsat olmuyor ama nadir de olsa sorgulandığı takdirde bunalım ve depresyona girilip yaşamına son verilebiliyor.

Lords Of The Shadows

Kayıtlı Üye
İş
Teacher
Merhaba,
Her yaşam kendi renginde güzeldir ve seyir halindedir. Kurallarının başından belirlendiği bir oyunun içinde yolunuzu bulabilmek için hayatta kalabilmek gerekir. Hayatta kalabilmek için belirleyeceğiniz yıl, arayışı içinde olduğunuz yoldan çoğu kez farklı olabilir. Bu alışılagelmiş bir süreçtir. Lakin önemli olan "Yaşarken yaşatmayı unutmamak..."

Bilginize Saygılarımla.

inpheux

Kayıtlı Üye
Yaşamak için hayatta kalıyor, hayatta kalmak için yaşıyoruz. Şairin de dediği gibi “yaşamak bizim için dokunaklı bir şarkı değil ki”