Yardımınıza ihtiyacım var.. Boşanmak çözüm mü?

Efset

Kayıtlı Üye
Günaydın..
Sizlere bir konuda danışmak ve aydınlanmak istiyorum. Çünkü gerçek hayatta bunu yapamayacak kadar çaresiz kaldım.
Eşimle 7 yıldır birlikteyiz..
Çok zor şartlar altında evliligimiz gerçekleşti..
Eşim çok kalabalık, çok kardesli bir evin en küçüğü..
Yıllarca anne ve babasına bakma görevi bundan mütevellit hep eşime düşmüştü..
Annesi rahatsız..
Eşimin ailesi, hem anne ve babalarına bakma yükümlülüğü esit hale gelecek rahatlari kaçacak hemde ben Sünni olduğum için beni istemediler...
Tabi eğitim farkı, kültürel çevre de eklenince işin içinden çıkılmaz bir hal aldı.
Eşimin ailesinden kimsenin evine ne davet edildik ne de gittik..
Çok şeyler oldu Özet geçiyorum.
Annem ve babam herseyi sineye çekti.
Oğlum dedi.. Babam bize bir ev hediye etti..
Ben düğün istemedim.
Taki istemedim.
Bütçemiz el verdiğince eşyalarımızi alıp sade bir nikahla evlendik.
Ama eşim bu süre zarfında hep gel gitler yaşıyor.
Değişiyor, düzeliyor.
Neyse, evlendik.
Hamile kaldım. Eşimjn pandemi sürecinde işi bozuldu 6 ay Annemler bize faturalarjmizdan özel ihtiyaçlarimiza, bebeğimizin mamasi bezi, evimizin temizliği (ben çok zor bir doğum yaşadım) yemeği herseyi üstlendi ler..
Eşim bir teşekkür etmek yerine yine ailesinin tarafını seçti ama onlar hiç aramadı lar bile.
Yine halledildi geldi yine herkes affetti..
Resmen lohusaligimi berbat etti.
Şimdi ise dün akşam hep beraber yemek yerken, bana herkesin içinde hiç yoktan yere öyle bir bağırdı ki..
Bu hareketi son zamanlarda çok tekrarlar oldu.
Ben sofrayı terk ettim.
Annem de artık yeter, sürekli kızıma ve bana bağırıyorsun haddini asiyorsun terbiyesiz dedi.
Gerildiler ve eşim eve gitti.
Bana 2 saat sonra mesaj attı çocuğu al gel.
Yanitlamadim.
Gerçek yüzün buymuş yarın çocuğumu gelip Alicam yazmış.
Onu da yanitlamadim.
Herseye rağmen her ne olur ise hep evime giderdim ama dün akşam çok kırıldım sürekli bana ve anneme bağırıyor. Olmadık laflar ediyor.
Anlatıyorum 2 gün duzeliyor sonra yine aynı..
Sizce nasıl davranmaliyim?
Küçücük bebeğimle böyle bir şey yaşamak o kadar üzdü ki beni.. Aklımj kullanamıyorum..
Teşekkür ederim şimdiden herkese..

business woman

Kayıtlı Üye
Sıkıntılı.. boşanmada problem çıkartıcaktır çok ama çok büyük ihtimalle. Hele ailesinin lafına da bakıyosa çok üzgünüm ama şiddet veya daha fazlasıylada karşılaşabilirsin boşanmayı söylediğinde. Ne desen reddedicek ve hatayı hep sende arayacaktır. Çocuğuna üzülüyorum. Boyun eğme tabi ama ikinci çocuğuda belki aramız düzelir gibi avutmalarla yapma lütfen. Öyle bi babanın elinde büyüdüm. Tam bi eziyet. Cehennem. Bana kalırsa koşarak uzaklaş derdim ama belki sana yardımcı olacak insanlar vardır. Kırıcı bişey söylediysem özür dilerim. Gerçekçi olmaya çalıştım sadece.

Ori

Kayıtlı Üye
Evlendikten sonra bile hala ebeveyn dinleyen evliliklerde böyle sallantılar olması doğaldır. Çok yazık. Bu tip konularda ne olursa olsun gözümün önüne çocuklardan başkasını getiremiyorum. Zaten bu tip tartışmaların ve ani patlamaların, içerisinde bulunduğumuz dönemlerde yaşanmasını gayet doğal buluyorum. Gönül ister yaşanmasın ama malesef artık sayamayacağım o kadar çok sebep varki, bu sebeplerden insanlar patlama noktasına geldi. İnsanların psikolojisi bitik. Eşinizin böyle devam ederse aileyi büyük ihtimalle dağıtacaktır. Allah kolaylık versin. Umarım düzelir.

Efset

Kayıtlı Üye
Sıkıntılı.. boşanmada problem çıkartıcaktır çok ama çok büyük ihtimalle. Hele ailesinin lafına da bakıyosa çok üzgünüm ama şiddet veya daha fazlasıylada karşılaşabilirsin boşanmayı söylediğinde. Ne desen reddedicek ve hatayı hep sende arayacaktır. Çocuğuna üzülüyorum. Boyun eğme tabi ama ikinci çocuğuda belki aramız düzelir gibi avutmalarla yapma lütfen. Öyle bi babanın elinde büyüdüm. Tam bi eziyet. Cehennem. Bana kalırsa koşarak uzaklaş derdim ama belki sana yardımcı olacak insanlar vardır. Kırıcı bişey söylediysem özür dilerim. Gerçekçi olmaya çalıştım sadece.
Evet. Hatalı olan hep benim..
Annem ve babam bizim yanımızda olmadı benim yanimda olmuşlar.. Yani hep böyle bencil yaklaşımlar. Senin için yaptı banane ne demek insan bir teşekkür etmeyi bilmez mi?
Çocuk düşünmüyorum.. Aramız düzelse de düşünmüyorum..
Hayat şartları çok zor.
Teşekkür ederim ve incinmedim

Efset

Kayıtlı Üye
Evlendikten sonra bile hala ebeveyn dinleyen evliliklerde böyle sallantılar olması doğaldır. Çok yazık. Bu tip konularda ne olursa olsun gözümün önüne çocuklardan başkasını getiremiyorum. Zaten bu tip tartışmaların ve ani patlamaların, içerisinde bulunduğumuz dönemlerde yaşanmasını gayet doğal buluyorum. Gönül ister yaşanmasın ama malesef artık sayamayacağım o kadar çok sebep varki, bu sebeplerden insanlar patlama noktasına geldi. İnsanların psikolojisi bitik. Eşinizin böyle devam ederse aileyi büyük ihtimalle dağıtacaktır. Allah kolaylık versin. Umarım düzelir.
Eşime kendi ailesinden birisi ufacık birsey yaptığında o kadar abartarak anlatıyor ki anlatamam. Yada onlari hep acindiriyor. Yazık ona böyle şeyler
Ama bize her lafı söylüyor...
Çok üzgünüm çok doluyum.
Kimseyle görüşmedigim için sosyal medyadan herseyi yazasım var.. Ana Sayfaya 🙂

business woman

Kayıtlı Üye
Evet. Hatalı olan hep benim..
Annem ve babam bizim yanımızda olmadı benim yanimda olmuşlar.. Yani hep böyle bencil yaklaşımlar. Senin için yaptı banane ne demek insan bir teşekkür etmeyi bilmez mi?
Çocuk düşünmüyorum.. Aramız düzelse de düşünmüyorum..
Hayat şartları çok zor.
Teşekkür ederim ve incinmedim
Tam da babam işte. Annem söylediği her hakareti şaka diyo olsun diye yuttururdu bize. Sineye çekerdi. Gidecek bi yeri yoktu. Anneannemle rahmetli dedemle de aralarını bozmuştu. Şimdi biz büyüdük kardeşimle ayrı şehirlere dağıldık annem her kızdığınde kaçıyo yanımıza. O kadar alışmış ki yadırgamıyo sadece kaçıyo. Babamda annemsiz duramıyo tabi kardeşleri yüz çevirdi diye ağlayıp yalvarıp döndürüyo. Haa değişti mi diye sorarsan o günleri unutmuş gibi yapıyo bize hep bi baskı bilmem kaç kilometre uzaktan bile Ne oldu dersen kısır döngüde lanet bi hayatta iki kardeş kaldık. Hala düzeltemediklerimiz var. Hala çabalamak zorunda hissetmekten nefret ediyoruz. Eğer bana sorsalardı inan öyle bi ailede doğmak istemezdim. Çünkü bıktık. Huzurlu bi ortamda büyütemeyeceğiniz ona mutlu bi hayat veremeyeceğiniz her çocuğun katili oluyosunuz. Tatlı tatlı ikna edin boşanmaya. İşleyin alttan alttan. Yoksa rezil olmuş bi hayata merhaba diyemeyecek hep 10-0 geriden gelecek bi çocuk olacak yanınızda.

Efset

Kayıtlı Üye
Tam da babam işte. Annem söylediği her hakareti şaka diyo olsun diye yuttururdu bize. Sineye çekerdi. Gidecek bi yeri yoktu. Anneannemle rahmetli dedemle de aralarını bozmuştu. Şimdi biz büyüdük kardeşimle ayrı şehirlere dağıldık annem her kızdığınde kaçıyo yanımıza. O kadar alışmış ki yadırgamıyo sadece kaçıyo. Babamda annemsiz duramıyo tabi kardeşleri yüz çevirdi diye ağlayıp yalvarıp döndürüyo. Haa değişti mi diye sorarsan o günleri unutmuş gibi yapıyo bize hep bi baskı bilmem kaç kilometre uzaktan bile Ne oldu dersen kısır döngüde lanet bi hayatta iki kardeş kaldık. Hala düzeltemediklerimiz var. Hala çabalamak zorunda hissetmekten nefret ediyoruz. Eğer bana sorsalardı inan öyle bi ailede doğmak istemezdim. Çünkü bıktık. Huzurlu bi ortamda büyütemeyeceğiniz ona mutlu bi hayat veremeyeceğiniz her çocuğun katili oluyosunuz. Tatlı tatlı ikna edin boşanmaya. İşleyin alttan alttan. Yoksa rezil olmuş bi hayata merhaba diyemeyecek hep 10-0 geriden gelecek bi çocuk olacak yanınızda.
Benim anne ve babam yanımda... Oğlum el bebek gül bebek büyüyor..
Annesi olarak ona bende dahil kimse kötü davranamaz..
Kendimi ona ezdirmem gereken bir durum yok. Boşanma konusunda ise çocuğun velayeti i bana verirsen olur diyor biliyor ki kesinlikle ona vermem... Yani yokuşa sürüyor.. Sizin adınıza çok üzüldüm.. Hayat boyu hep mutsuz ve kırgın çocuklar olarak yaşıyor hayata geriden geliyorlar.cok yazık

anonimdemon

Kayıtlı Üye
Günaydın..
Sizlere bir konuda danışmak ve aydınlanmak istiyorum. Çünkü gerçek hayatta bunu yapamayacak kadar çaresiz kaldım.
Eşimle 7 yıldır birlikteyiz..
Çok zor şartlar altında evliligimiz gerçekleşti..
Eşim çok kalabalık, çok kardesli bir evin en küçüğü..
Yıllarca anne ve babasına bakma görevi bundan mütevellit hep eşime düşmüştü..
Annesi rahatsız..
Eşimin ailesi, hem anne ve babalarına bakma yükümlülüğü esit hale gelecek rahatlari kaçacak hemde ben Sünni olduğum için beni istemediler...
Tabi eğitim farkı, kültürel çevre de eklenince işin içinden çıkılmaz bir hal aldı.
Eşimin ailesinden kimsenin evine ne davet edildik ne de gittik..
Çok şeyler oldu Özet geçiyorum.
Annem ve babam herseyi sineye çekti.
Oğlum dedi.. Babam bize bir ev hediye etti..
Ben düğün istemedim.
Taki istemedim.
Bütçemiz el verdiğince eşyalarımızi alıp sade bir nikahla evlendik.
Ama eşim bu süre zarfında hep gel gitler yaşıyor.
Değişiyor, düzeliyor.
Neyse, evlendik.
Hamile kaldım. Eşimjn pandemi sürecinde işi bozuldu 6 ay Annemler bize faturalarjmizdan özel ihtiyaçlarimiza, bebeğimizin mamasi bezi, evimizin temizliği (ben çok zor bir doğum yaşadım) yemeği herseyi üstlendi ler..
Eşim bir teşekkür etmek yerine yine ailesinin tarafını seçti ama onlar hiç aramadı lar bile.
Yine halledildi geldi yine herkes affetti..
Resmen lohusaligimi berbat etti.
Şimdi ise dün akşam hep beraber yemek yerken, bana herkesin içinde hiç yoktan yere öyle bir bağırdı ki..
Bu hareketi son zamanlarda çok tekrarlar oldu.
Ben sofrayı terk ettim.
Annem de artık yeter, sürekli kızıma ve bana bağırıyorsun haddini asiyorsun terbiyesiz dedi.
Gerildiler ve eşim eve gitti.
Bana 2 saat sonra mesaj attı çocuğu al gel.
Yanitlamadim.
Gerçek yüzün buymuş yarın çocuğumu gelip Alicam yazmış.
Onu da yanitlamadim.
Herseye rağmen her ne olur ise hep evime giderdim ama dün akşam çok kırıldım sürekli bana ve anneme bağırıyor. Olmadık laflar ediyor.
Anlatıyorum 2 gün duzeliyor sonra yine aynı..
Sizce nasıl davranmaliyim?
Küçücük bebeğimle böyle bir şey yaşamak o kadar üzdü ki beni.. Aklımj kullanamıyorum..
Teşekkür ederim şimdiden herkese..
Merhaba,ben böyle bir baba ile büyüdüm,dengesiz her hatayı karşıda arayan asla hatalarını kabul etmeyen,hiçbir şeyi konuşarak çözemeyen,küfür kıyamet ile çözmeye çalışan birisidir kendisi. Ben açıkçası psikolojik problemleri olduğuna inanıyorum kendi babamın yani. Uzun senelerdir aynı yemek masasına oturmayız en ufaktan örnek vereyim size işin boyutunu. Çünkü onu sildim. Anneme de çok kızgınım ve bu kızgınlığım hiçbir zaman dinmeyecek öyle bir adamdan boşanmadığı için beni onunla büyüttüğü için çok kızgınım. Benim okul masraflarımı montumu botumu bile annemin babası almıştı bunun gibi size anlatabileceğim çok fazla şey yaşandı.Kendi ailesi asla destek olmaz annemi de hala sevmezler. Çok problemli bir evlilikleri var beni küçüklüğümden ergenliğime kadar suyu yarım koydum diye bile dayak yerdim babam şiddete meyilli bir adam olduğu için. Siz benden çok büyüksünüz size asla akıl veremem ama öyle bir ailede büyüdüğüm için öyle bir ailede çocuk olduğum için söylüyorum ben sizin yerinizde olsaydım alttan alttan onu kışkırtmadan boşanma sürecini işlemeye başlardım çünkü inanın bana evet sizde çekiyorsunuz sizde yaşıyorsunuz ama olan çocuğa oluyor.

business woman

Kayıtlı Üye
Benim anne ve babam yanımda... Oğlum el bebek gül bebek büyüyor..
Annesi olarak ona bende dahil kimse kötü davranamaz..
Kendimi ona ezdirmem gereken bir durum yok. Boşanma konusunda ise çocuğun velayeti i bana verirsen olur diyor biliyor ki kesinlikle ona vermem... Yani yokuşa sürüyor.. Sizin adınıza çok üzüldüm.. Hayat boyu hep mutsuz ve kırgın çocuklar olarak yaşıyor hayata geriden geliyorlar.cok yazık
Kendimi ona ezdirmem gereken bir durum yok derken?? Baya baya eziyo kocanız sizi. Siz postta yazdıklarınızı mı unuttunuz. Karnınızdaki çocuğa acımamış lohusalığım bile berbat geçti demişsiniz? Annemle bana sürekli bağırıyor olmadık laflar söylüyor da yazmışsınız? Bunları ezilmekten aşağılanmaktan dışlanmaktan saymıyor musunuz?

Efset

Kayıtlı Üye
Kendimi ona ezdirmem gereken bir durum yok derken?? Baya baya eziyo kocanız sizi. Siz postta yazdıklarınızı mı unuttunuz. Karnınızdaki çocuğa acımamış lohusalığım bile berbat geçti demişsiniz? Annemle bana sürekli bağırıyor olmadık laflar söylüyor da yazmışsınız? Bunları ezilmekten aşağılanmaktan dışlanmaktan saymıyor musunuz?
Benim kastettiğim şiddet ve aldatmaydi.. Yoksa bu yaşanılanlar zaten fiyasko nereden tutarsam elimde kalıyor

Merhaba,ben böyle bir baba ile büyüdüm,dengesiz her hatayı karşıda arayan asla hatalarını kabul etmeyen,hiçbir şeyi konuşarak çözemeyen,küfür kıyamet ile çözmeye çalışan birisidir kendisi. Ben açıkçası psikolojik problemleri olduğuna inanıyorum kendi babamın yani. Uzun senelerdir aynı yemek masasına oturmayız en ufaktan örnek vereyim size işin boyutunu. Çünkü onu sildim. Anneme de çok kızgınım ve bu kızgınlığım hiçbir zaman dinmeyecek öyle bir adamdan boşanmadığı için beni onunla büyüttüğü için çok kızgınım. Benim okul masraflarımı montumu botumu bile annemin babası almıştı bunun gibi size anlatabileceğim çok fazla şey yaşandı.Kendi ailesi asla destek olmaz annemi de hala sevmezler. Çok problemli bir evlilikleri var beni küçüklüğümden ergenliğime kadar suyu yarım koydum diye bile dayak yerdim babam şiddete meyilli bir adam olduğu için. Siz benden çok büyüksünüz size asla akıl veremem ama öyle bir ailede büyüdüğüm için öyle bir ailede çocuk olduğum için söylüyorum ben sizin yerinizde olsaydım alttan alttan onu kışkırtmadan boşanma sürecini işlemeye başlardım çünkü inanın bana evet sizde çekiyorsunuz sizde yaşıyorsunuz ama olan çocuğa oluyor.
Yaşadıklarıniza çok ama çok üzüldüm. Ben kendi babamda hiç böyle şeyler yaşamadım. Bana sesini yükseltmeden büyüttü.
Eşim de anı çıkışları olan, aniden sesini yükselten şiddete başvurmayan birisi..
O boyutlara ulaşır mı durumu inanın bilmiyorum. Çünkü bende kendisinin hasta olduğunu düşünüyorum.
Umarim düzelir yada düzeltmek için çabalar 😔 çok güzel bir aile hayalim vardı.. Maalesef hersey kursağımda kaldı...

business woman

Kayıtlı Üye
Hanımefendi eşinizin yaptığı zaten şiddet. Fiziksel olmayabilir şimdilik ama bu psikolojik bi şiddet. Hem size hem ailenize. Bu ortamda büyüteceğiniz hiçbir çocuk el bebek gül bebek olamaz. Bunu normalleştirmeyin lütfen şiddet değil diye. Aldatmak başka biriyle birlikte olmak değildir sadece ya da şiddet vurmak kırmak değildir. Bizi böyle düşünen zihniyetin anneleri buna mahkum etti zaten. Babanız size bağırmamış vurmamış olabilir ama nezaketi güzel sözleri kırmamayı da öğretememiş ki ayrım bile yapamıyosunuz. Size daha da diyecek sözüm yok .

Efset

Kayıtlı Üye
Hanımefendi eşinizin yaptığı zaten şiddet. Fiziksel olmayabilir şimdilik ama bu psikolojik bi şiddet. Hem size hem ailenize. Bu ortamda büyüteceğiniz hiçbir çocuk el bebek gül bebek olamaz. Bunu normalleştirmeyin lütfen şiddet değil diye. Aldatmak başka biriyle birlikte olmak değildir sadece ya da şiddet vurmak kırmak değildir. Bizi böyle düşünen zihniyetin anneleri buna mahkum etti zaten. Babanız size bağırmamış vurmamış olabilir ama nezaketi güzel sözleri kırmamayı da öğretememiş ki ayrım bile yapamıyosunuz. Size daha da diyecek sözüm yok .
Canım zaten çok sıkkın lütfen söylediklerinize dikkat ederseniz sevinirim.
Babami tanımış olsaydınız bu sözler için kendinizden emin olun utanirdiniz.. Ben hiç birseyi normalestirmedim.
Fiziksel bir şiddetin olmadığını yazdım.
Bu şiddet değil demedim.
Neyse yine de sağolun.

anonimdemon

Kayıtlı Üye
Yaşadıklarıniza çok ama çok üzüldüm. Ben kendi babamda hiç böyle şeyler yaşamadım. Bana sesini yükseltmeden büyüttü.
Eşim de anı çıkışları olan, aniden sesini yükselten şiddete başvurmayan birisi..
O boyutlara ulaşır mı durumu inanın bilmiyorum. Çünkü bende kendisinin hasta olduğunu düşünüyorum.
Umarim düzelir yada düzeltmek için çabalar 😔 çok güzel bir aile hayalim vardı.. Maalesef hersey kursağımda kaldı...
Umarım o duruma ulaşmaz ama inan ki ulaşacak,o hatalarını kabul etmeyen birisi siz veya bir başkası ona gidip "sen iyi değilsin,düzelmelisin" veya işte "tedavi görmelisin" dediği an karşı tarafı teğet bile geçebilir. İnanın annemin ağzından yazıyorum,iki sene annemin peşinden koşmuş deli divane aşıkmış anneme,kendi ailesine rest çekmiş annem için. Ölüp bitiyormuş ama gel görün ki benim senelerdir çektiğim eziyeti. Annemin yaşadıklar peki? defalarca aldatıldı ve her aldattığında* ağlayıp dualar ediyordu türbelere gidip.Bir kaç ay sonra bir daha aldatıyordu. Bakın psikolojik olarak yıpranmış olmak bir eziklik değildir veya o kişinin kalbinin kötü olduğunu göstermez. Hayat her anlamda zor ben her zaman söylerim kendime hayat bir mücadeledir ve bazen insanlar buna dayanamaz,kaldıramaz. Kimisi hasta olur kimisi agresif olur kimisi psikolojik olarak rahatsızlanır. Ayrıca kendinizi de üzmeyin sizi seven anne ve babanız var her şeyi atlatabilirsiniz hayatta her zaman her şey beklediğimiz gibi olmuyor. Son olarakta ne zaman kötü bir şeyler yaşasam hayat beni daha iyilerine hazırlıyor derim. Savaş sonrası zafer var derim. İsyan etme mücadele et* derim. Siz de öyle söyleyin daha iyi hissedeceksinizdir. Umarım her şey yoluna girer güzel kalbinizin incinmemesi dileğiyle.

anonimdemon

Kayıtlı Üye
Umarım o duruma ulaşmaz ama inan ki ulaşacak,o hatalarını kabul etmeyen birisi siz veya bir başkası ona gidip "sen iyi değilsin,düzelmelisin" veya işte "tedavi görmelisin" dediği an karşı tarafı teğet bile geçebilir. İnanın annemin ağzından yazıyorum,iki sene annemin peşinden koşmuş deli divane aşıkmış anneme,kendi ailesine rest çekmiş annem için. Ölüp bitiyormuş ama gel görün ki benim senelerdir çektiğim eziyeti. Annemin yaşadıklar peki? defalarca aldatıldı ve her aldattığında
ağlayıp dualar ediyordu türbelere gidip.Bir kaç ay sonra bir daha aldatıyordu. Bakın psikolojik olarak yıpranmış olmak bir eziklik değildir veya o kişinin kalbinin kötü olduğunu göstermez. Hayat her anlamda zor ben her zaman söylerim kendime hayat bir mücadeledir ve bazen insanlar buna dayanamaz,kaldıramaz. Kimisi hasta olur kimisi agresif olur kimisi psikolojik olarak rahatsızlanır. Ayrıca kendinizi de üzmeyin sizi seven anne ve babanız var her şeyi atlatabilirsiniz hayatta her zaman her şey beklediğimiz gibi olmuyor. Son olarakta ne zaman kötü bir şeyler yaşasam hayat beni daha iyilerine hazırlıyor derim. Savaş sonrası zafer var derim. İsyan etme mücadele etme derim. Siz de öyle söyleyin daha iyi hissedeceksinizdir. Umarım her şey yoluna girer güzel kalbinizin incinmemesi dileğiyle.

ha bir de unuttum söylemeyi,hayat "umarım"lar için çok kısa size güzel bir yol gösterebilecek sözüne güvendiğiniz bir büyüğünüzle konuşun bu konuyu. Belki eşinizle bir olup ona bu zorlu süreci atlatmasında destek olabilirsiniz. fakat işler biraz sınırı aşmaya başladıysa bence karamsarlığa kapılmadan açık bir zihinle düşünüp kesin kararlar alın.Parmesan isimli arkadaşımız biraz kelimlerini sert seçmiş olabilir lütfen alınmayın,biz yaşadığımız için size kendimizi ifade ediyoruz anlatıyoruz. Gerçekten bu problemlerin yaşandığı dönemler ayrı zor,iler ki hayatında bu travmalarla baş etmek ayrı zor. Ben hiçbir annenin ve çocuğunun böyle şeylere maruz kalmasını istemem

Demre

Kayıtlı Üye
Sizi cocukla tehdit ederek bosanmaktan caydirmaya calismasi, evliliginizi bitirmek istemedigini dusundurdu bana. Belli ki hatalarinin farkinda icten ice fakat bunu itiraf etmiyor ve degisime, gelisime de hazir degil. Cocuk tehtidini fazla umursamayin, zira mahkeme kucuk cocuklari anneye veriyor normal sartlarda. Duzelecegine dair en ufak inanciniz varsa, psikolojik destek almayi onerebilirsiniz esinize. Hatta birlikte aile terapistine de gitmeyi teklif edebilirsiniz ek olarak. Ofke kontrolu bi cok insanin sorunu ne yazik ki. Ama yok, bu insandan bi halt olmaz, ben de sogudum zaten ve evliligi yurutmemekte kararliyim diyorsaniz, benden once de yazan arkadaslarin dedi gibi, kotulesmeden, restlesmeden bosanma islemlerini baslatabilirsiniz. Her iki durumda da zor bir surec sizi bekliyor. Sakinliginizi ve sagduyunuzu korumaya ekstra gayret etmelisiniz. Cocugu asla intikam duygulariniza alet etmemelisiniz. Ve esinize, bosansaniz da o cocugun ebeveynleri olmaya devam edeceginiz ve ayriligin bu gercegi degistirmeyecegi fikrini asilamalisiniz. Bu zorlu surecte sizin sakin ve mantikli davranmada tutarlilik ve devamlilik gostermeniz, esinizin panik hallerine son verecektir diye dusunuyorum. Dolayisiyla o da fevri karalar almasinin onunu kesecektir. Asla kapana kisilmis fare psikolojisine sokmayin onu. Gunumuzde kadina siddet almis basini gidiyor. Sag duyulu tutumunuz, ona bahşettiginiz bir iyilik degil, kendi konforunuz icin sectiginiz davranis bicimidir. Bosanmak istemeyen eş, surekli size sinir harbi yasatmak icin debelenecektir. Bu firsati asla vermeyin ona. Ses tonunuz ve sozcukleriniz kesinlikle onu suclar nitelkkte olmasin. O kadar vakarli ve kararli durun ki, yapacagi manuplasyonlarin ve kiskirtmalarinin hic bi ise yaramadigini dibine kadar gorsun. Ailesi hakkinda asla negatif konusmayin. Gecmisten bahsetmeyin. Ayrilmanin, anlasamayan esler icin son derece normal bir durum oldugunu, her ikinizin de daha fazla yipranmasini istemediginiz icin bu karari aldiginizi izah edin ona. Kisacasi, karsisinda savasmayan birini gormesini saglayin ki, aslinda kendiyle bir savaşım icinde oldugunu idrak etsin. Ne karar alirsaniz alin, herseyi etraflica dusunun ve stratejik hareket edin. Kendinize dusman etme gibi bi luksunuz yok cunku cocuk yuzunden, bir omur boyu o insanla iletisim halinde olmaya mecbursunuz. Bir de, kadeh duasi diye bi duadan haberdar oldum 2 gun once. Niyet edilenin gerceklesmesinde etkili bi dua imis.Ben henuz denemedim ama inanarak yapilan dualar kabul olur elbette, tavsiye ederim nacizane. Babam da, gunde 21 defa hasbinallahu ve nigmel vekil duasini telkin etmisti bana sizinki gibi zor gunler yasadigim bi donem. Cok faydasini gordum. Islerinize, dertlerinize allahi vekil kiliyorsunuz bu dua ile. Yalniz olmadiginiza inanin, umudunuzu kaybetmeyin lutfen. Allah yardimciniz olsun.

Otaku

Kayıtlı Üye
Efset hanim merhaba
Cok uzucu sureclerden geciyorsunuz buradaki herkes de hemen bosan minvalinde konusmus size biraz cikismislar uzuldugunuzu tahmin edebiliyorum.
insanlara sevgilisinden ayrilmak, flortuyle muhabbeti kesmek bile zor gelirken bosan niye bosanmiyosun siddeti normallestiriyorsun gibi cikislarda bulunmak haksizlik biraz bence. Bilemem ancak tahmin edebilirim; insanin kurdugu duzeni bozmasi zor birseydir hele ki ortada cocuklar varken.
Ancak yorum yazan pek cok insan gibi ben de cok gecimsiz bir baba ile buyudum. Kendi ailesini ustte tutan esine en ufak hatada bagiran asagilayan biri, tipki esiniz gibi. O kadar yikici etkileri oldu ki bu durumun ben ve kardesim uzerinde, ve bunun tek sorumlusunun annem oldugunu dusunuyoruz. Kusluk ya da kin nefret yok sadece bunu bize annem reva gordu. Ilerde cocuklariniz da sizin icin boyle dusunecek.
Hep kavgalardan sonra uzun uzun konusmalar yapildi tamam yapmiycam sozleri verildi ama hicbirsey degismedi. Ben sunu anladim ki insanlar asla degismez bir insan neyse odur. Esiniz de tutumunu degistirmeyecek barisma faslinda iki gonlunuzu alir ama sonrasinda hep fabrika ayarlarina geri donecek. bu kisir dongude yillariniz gececek yipranacaksiniz omrunuz bitecek.
kimsesiz yokun yoksulu gariban bir insan degilsiniz anladigim kadariyla. Hickimse size istemediginiz birsey yaptiramaz siz istemedikce kimse sizi incitemez. Kendinize guvenin kimsenin hakaretini bagirmasini sineye cekmeyin, alttan aldikca daha cok ustunuze basilacak. Siz bir erkege muhtac degilsiniz kendi basiniza bir bireysiniz. Umarim cocugunuz icin dik durabilecek fedakarligi yapabilirsiniz.

business woman

Kayıtlı Üye
Efset hanim merhaba
Cok uzucu sureclerden geciyorsunuz buradaki herkes de hemen bosan minvalinde konusmus size biraz cikismislar uzuldugunuzu tahmin edebiliyorum.
insanlara sevgilisinden ayrilmak, flortuyle muhabbeti kesmek bile zor gelirken bosan niye bosanmiyosun siddeti normallestiriyorsun gibi cikislarda bulunmak haksizlik biraz bence. Bilemem ancak tahmin edebilirim; insanin kurdugu duzeni bozmasi zor birseydir hele ki ortada cocuklar varken.
Ancak yorum yazan pek cok insan gibi ben de cok gecimsiz bir baba ile buyudum. Kendi ailesini ustte tutan esine en ufak hatada bagiran asagilayan biri, tipki esiniz gibi. O kadar yikici etkileri oldu ki bu durumun ben ve kardesim uzerinde, ve bunun tek sorumlusunun annem oldugunu dusunuyoruz. Kusluk ya da kin nefret yok sadece bunu bize annem reva gordu. Ilerde cocuklariniz da sizin icin boyle dusunecek.
Hep kavgalardan sonra uzun uzun konusmalar yapildi tamam yapmiycam sozleri verildi ama hicbirsey degismedi. Ben sunu anladim ki insanlar asla degismez bir insan neyse odur. Esiniz de tutumunu degistirmeyecek barisma faslinda iki gonlunuzu alir ama sonrasinda hep fabrika ayarlarina geri donecek. bu kisir dongude yillariniz gececek yipranacaksiniz omrunuz bitecek.
kimsesiz yokun yoksulu gariban bir insan degilsiniz anladigim kadariyla. Hickimse size istemediginiz birsey yaptiramaz siz istemedikce kimse sizi incitemez. Kendinize guvenin kimsenin hakaretini bagirmasini sineye cekmeyin, alttan aldikca daha cok ustunuze basilacak. Siz bir erkege muhtac degilsiniz kendi basiniza bir bireysiniz. Umarim cocugunuz icin dik durabilecek fedakarligi yapabilirsiniz.
Şuanda sen bizden farklı ne söyledin? Teselli edip kal yuvanda ye yut sözlerini mi dedin? Cümlenin başını görünce devamı o olacak sandım da ben.

business woman

Kayıtlı Üye
Yüklenmiyorum. Yanlış anlaşılmak istemedim. Ama laflarımı cımbızla çekmeyin lütfen. Eşi hanımefendinin postta yazdığına göre kendi annesine bile bağıran bi sürü laf söyleyen onu değersizleştirip ilgilenmeyen kendi ailesinin ağzına bakan sıkıştığında kendini acındıran ayrılık mevzusunda çocuğunu kullanmaktan çekinmeyen biri olduğunu söyledi. Sonra haklı eleştiride bulunduğumu düşündüğümde kocasını ama dövmüyo aldatmıyo diye karşı savunmaya geçti. Bende önceki yazımda bunun aynısını annemin yaptığını böyle sineye çekip kendini alıştırdığını şakaya vurduğunu ama olanın bize olduğunu anlatmaya çalışmıştım ki okuduysa unutmuş olmalı. Niyetim kırmak değil. 26 yaşındayım bunu buraya kim olduğumu bilmediğiniz için yazabiliyorum ki hepimiz dertlerimizi öyle anlatıyoruz. Biz sizin hikayenizdeki anne baba ya da eş değiliz. O küçücük çocuğuz onu anlatmaya çalışıyorum. Bakın veya bakmayın sonu bu. Sonu biziz. Siz farklı bişey yapın diye belki dozu aşmış olabiliriz. Affedin. Ama bu yara çok derin.

düşünen ve inanan

Kayıtlı Üye
Zor günlerinde yanındakinin sırtına binen ve bu da yetmezmiş gibi manipüle edip psikoloji istismarı yapan kişiler iyi günlerinde de ilk yanındakini harcarlar. Siz ayrılmazsanız ileride sizi, bu mesajlaşmaları bile bahane ederek terkedecek veya aldatacaktır. Siz zaten tek başına yürütmüşsünüz bu aileyi her şeyiyle. Onun varlığı sadece sorun olmuş. Üzülerek söylüyorum insan sevgiliyken bile zor ayrılıyor biliyorum ama yolun sonu ayrılık gibi gözüküyor. Allah sabır versin.