Yaralı Şifacı Chiron

• Konbuyu başlatan 43887
  • Başlangıç tarihi
4

43887

SmartSelectImage_2018-09-26-01-14-54.png

YARALI ŞİFACI CHIRON

Ben Chiron. Ne zaman doğdum ben bile hatırlamıyorum. 1 Kasım 1977’de Charles Kowal isimli astronom beni tanımladı. Bu yüzden bana önce “Kowal Objesi” dediler, sembolümdeki K ve O harfleri buradan gelir. Şimdilerde beni farklı farklı isimlerle anıyorsunuz Şiron, Kayron gibi…

Ben Chiron, hayatlarınızda önemli bir yerim var, kiminiz farkında, kiminiz değil… Zodyak’ta yerim Uranüs’le Satürn arasındadır, bu yüzden ikisine de biraz benzerim.. Ben, ikilemleri severim. Biraz Satürn’üm, biraz Uranüs.. Hem asteroidim, hem kuyruklu yıldız.. Hem yarayım, hem şifayım..
Bedenimde hem insanı, hem hayvanı taşırım.. Hem Tanrıyım, hem de insanım; bu yüzden hem ölümlü hem de ölümsüzüm.. Hayatlarınıza hem derdi, hem devayı getiririm..

Kafanız karıştı değil mi? Beni iyi anlarsanız hayatınızı kolaylaştırırım. Gelin size kendimi anlatayım.

Babam Saturn (Kronos), o zamanki eşi Rhea’dan olan oğlu Zeus’u ararken peri Philyra ile karşılaşır, onu çok beğenir ve onunla birlikte olmak ister. Philyra bu ilgiden korkar ve kendini kısrağa çevirir. Saturn de bunun üzerine at kılığına girer. Böylece, annem Philyra ile babam birlikte olurlar. Anne rahmine düşüşüm, annem ve babam hayvan kılığındayken gerçekleşti, yani tamamen içgüdüsel bir birlikteliğin meyvesiyim. Sonuçta, belden aşağısı at, kafası, kolları ve belden yukarısı insan olan bir Sentur olarak doğdum.

Annem Philyra beni görünce o kadar iğrendi ki, tanrılara kendisini olduğundan başka bir şeye çevirmeleri için yalvardı. Tanrılar da onu Ihlamur ağacına çevirdi. Babamla hiç uzlaşamadık, annem de benim annem olmaktansa ağaç olmayı tercih etti, ne tuhaf…

Annem ve babam tarafından terkedildikten sonra, beni Apollo buldu ve büyüttü. Bu yüzden Apollo benim hem üvey babam hem de öğretmenimdir. Müzik, kehanet, şiir ve iyileştirme yeteneğinin Tanrısı bir üvey baba… Güzellik, akıl ve adalet de O’nun işiydi. O hiç bir zaman kinci değildi ve insanoğlunu günahlarından arındırırdı. Aynı zamanda vahşi hayvanlara ve salgın hastalıklara karşı ilahi bir koruyucuydu. Gördüğünüz gibi, ondan öğrendiklerimle kendi anne babamdan aldıklarım arasında nasıl bir tezat var… Terkedildiğim için, istenmediğim için yara aldım ama terkedilmeseydim de asla Apollo gibi biri tarafından yetiştirilemeyecektim. Daha o zamanlardan bunu farkedebildim.. Bilim adamınız Einstein bunu anlatan güzel bir şey söylüyor, “zorluğun içinde fırsatlar yatar”.

Apollo’nun bakımıyla hayatta kaldım, öğrendim, geliştim; ancak hep yaralı olarak yaşadım. Çünkü kendi içimde hep bir bölünmüşlük vardı. İçgüdüsel olarak kendimi aşağılık ve reddedilmiş hissetmekle beraber yetiştiriliş tarzımla Apollo’nun fikirlerinin ve öğretilerinin içgüdüselliğe karşı uyum, düzen ve yaratıcılık içinde uzlaştıran oldum.

Yaşadıklarım, akıllı ve deneyimli biri olmamı sağladı. Kahin, doktor, öğretmen ve müzisyen oldum. Krallar oğullarını eğitmem için bana gönderdiler. Bildiğiniz pek çok Yunan kahramanının öğretmeni oldum. Öğrencilerimden bazıları Jason, Achilles, Herkül ve Asclepius' tur.Onlara bildiğim her şeyi öğrettim. Binicilik, okçuluk, avcılık, savaş ve eczacılık sanatı ( ev yapımı bitkisel ilaçlar), ahlak kuralları, müzik, dini ritüeller, doğa bilimleri…

Bir gün av sırasında, öğrencilerimden ve sevdiğim dostlarımdan olan Herkül’ ün zehirli oklarından biri tarafından yanlışlıkla at bacağımdan vuruldum. Bu oktaki zehir ölümcüldü. Fakat ölümsüzlüğümden dolayı, ne yazık ki ölebilmek benim için bir seçenek değildi. Oktaki bu zehir inanılmaz acı veriyordu. Ölümsüzdüm, bu acı sonsuza kadar devam edecekti. Şifacıların hocası olmama rağmen bu acıyı iyileştirmeyi başaramadım.
Bir süre sonra, aklıma bu dayanılmaz acıdan çıkabilmenin bir yolu geldi. Doğum hakkım olarak sahip olduğum ”ölümsüzlüğü” feda edersem bu mümkün olabilirdi. Ölümsüz Tanrılara yalvardım ve onlarla anlaşarak ölümsüzlüğümü feda ettim. İnsanlığa ateşi getirmiş olan ve Tanrılar tarafından cezalandırılmış olan Prometheus’a ölümsüzlüğümü armağan ettim. Artık bir ölümlü olduğum için huzur içinde acıma son verebilecektim. ”Ölümsüz Şifacı” kimliğimden vazgeçmiş ve ”Ölümlü Şifacı” kimliğimi kabul etmiştim. Öldüm…

Tanrılar, bu fedakarlığımın bir takdiri olarak beni yıldızlara yükseltti ve şimdilerde bildiğiniz ”Yay” sembolünün temsil ettiği Takım Yıldızı oluşturdum…

Ben Chiron. Şimdi, gökyüzünden sizleri izlerken, benim öykümle ilişkilendirdiğiniz şeyleri sevinçle karşılıyorum.
Jung, beni çok iyi anlayan ve psikospirituel süreçlerde beni arketip olarak kullanan bir araştırıcıydı. Der ki ”Doktor ancak kendisi de etkilenmişse etkili olabilir. Yalnızca yaralanmış hekimler iyi edebilir. Ama doktor kendi karakterini bir çelik yelek gibi giyinirse, işte o zaman hiç etkisi yoktur.”

Astroloji de benim öykümü çok güzel kullanıyor. Haritanızda konumlandığım ev, psikolojik olarak zorlandığınız, kendinize yetemediğiniz, yara aldığınız (fiziksel veya psikolojik), üstesinden gelemediğiniz, yaralandığınız konularla ilgili bir başkasına maddi veya manevi yararınızın dokunduğu noktaları işaret eder. Kimlik kazanmaya, ispat etmeye çalıştığınız, üzerinde başarı elde etmeye uğraştığınız şeyleri ve asıl korkularınızı gösterir. Beni dikkatle dinlerseniz, neden bu korkuları, endişeleri, yaralanmaları taşıyorsunuz, bunların kökünde neler var gibi sorularınızı yanıtlarım. Sorunlarınızın, yaralarınızın çözümleri yine bendedir…

Astrolojide sembolüm anahtara benzer, doğru kapıyı bulursanız kapının ardında vadedilen güzellikler eşsizdir..

Keşfedildiğim an’a ait haritada Güneş Akrep burcundadır. Bu, hikayemdeki ölme isteği ile bağlantılıdır; çünkü Akrep arketipi mitolojide Ölüler Diyarı’nın tanrısı Hades ile ilişkilidir. Hatırlayın, şifacı olmama rağmen kendimi iyileştiremedim ve ölümsüzlüğümü Prometheus’a vererek ölmeyi tercih ettim, dolayısıyla ruhumu Hades’e teslim ettim.

Bu nedenle haritalarınızda, yara ve şifa kadar içinizde ölümü tercih eden parçanızla da ilintili olabilirim. Bu durum, sembolik olabilir ya da bir tutumu terketmek gibi davranışsal bir ölüm de olabilir.. Bilinç düzeyine çıkmadığında hastalık ya da kaza gibi olaylara dönüşme riskini de gösterir. Bir diğer önemli nokta, haritanızdaki konumumun kendi hayatınızda bu temaların nasıl tezâhür ettiği ile ilgili resmi gösterme potansiyelidir. Bu konum, bulunduğum ev, burç ve onun diğer gezegenlerle yaptığı açılarla belirlenir. Kimi haritalarda Chiron vurgusu güçlüyken, kimilerinde özellikle Güneş, Ay, Venüs, Merkür ve Mars gibi kişisel gezegenlerle açısı yoksa fazla vurgulu olmayabilir. Bu durumda daha önce bahsettiğim ilk ve en büyük yaraya ek olarak, belli bir neslin kolektif sorunu ya da yarası söz konusu olabilir.

İlgili Sabian sembolüm şöyle söyler, " Bir bayrak günün doğuşunu selamlayan horoz gibi bir kartala dönüşüyor". " Bayraktan kartala dönüşmek zordur, çok acılı sancılı ve yoktan var olmak gibi... Horoz yeniden dirilişin sembolüdür bir çok kültürde ve güneşin doğuşu ile özdeşleştirilir... Sesime kulak verin, güneşiniz yeniden doğsun...

Ben Chiron, yaralı bir şifacıyım. Eskiden ölümsüzdüm, tüm deneyimleri yaşayacak ömrüm vardı. Lakin sizler ölümlüsünüz, tüm deneyimleri kendi hayatlarınızda yaşayacak kadar uzun yaşayamazsınız, bu yüzden ders alın, görün, dönüştürün.

Alıntı D.Aster

Moderatör tarafında düzenlendi:

ziavkurvick

Kayıtlı Üye
İş
Ahiret için
Analadigim kadarıyla Mitolojide yaralı şifacı olarak bilinen chiron, kendi oku ile yanlışlıkla yaralanmış ve kendi yarasına merhem olmaya çalışırken diğer kişillere şifa vermiş olan yarı insan yarı at olan bir mahlukat doğru anlamismiyim

Bana göre doğuştan bilinçaltında getirdiğimiz, kendimizde göremediğimiz fakat başkasında gördüğümüzde sahip çıkıp sarmaya çalıştığımız yaralarımız ile ilgilidir.

Çocukluktan itibaren aynı yaralanmaları yaşar ve hayatımıza da aynı yaralara sahip kişileri çekeriz. Onlara şifa oldukça kendi yaramızı sarar, kendi içimizdeki kanayan yarayı iyileştirmeye çalışırız.

Ruhun özgürleşmesini engelleyen yaralar bir başkasına şifa oldukça sarılır ve ruh özgürleştiği kadar özüne yaklaşır yani şiron biziz kendimiz.

bunu alıp mitolojik mahlukata çevirmişler kisacasi

Şiron inançla birlikte gelen bir şifadır ve maddesel alandan ruhsal alana geçiş kapısının anahtarı olabilir belkide öyle

4

43887

Sn üyemiz yazıyı dikkatlice okursanız av sırasında öğrencisi Herkül tarafından zehirli ok ile yaralandığını anlamış olursunuz. Ayrıca eğer cümleleriniz kendinize ait değilse, alıntıdır kelimesini de kullanmanız yerinde olacaktır.Anladığım kadarıyla, bana göre diye başladığınız yazı başka yerlerde de yazılı kaynak olarak çıkıyor. İyi forumlar.

D

DAİMON

Güzel bir mitolojik hikaye. Böyle şeyleri okumayı severim. Gezegenler hususunda da gayet öğretici oluyormuş. İşin mantığını kavratıyor.
Teşekkürler.

Ela.nas

Kayıtlı Üye
Chiron haritamda 10. Evde Aslan burcunda ve geri harektte. Bunun anlamını hep merak ettim.
Genellikle eğitim hayatım iyi geçti, üniversite, yüksek lisans hiç zorlanmadım. Ama ne gibi etkiler veriyor hep aklımı meşgul eder.

4

43887

Chiron haritamda 10. Evde Aslan burcunda ve geri harektte. Bunun anlamını hep merak ettim.
Genellikle eğitim hayatım iyi geçti, üniversite, yüksek lisans hiç zorlanmadım. Ama ne gibi etkiler veriyor hep aklımı meşgul eder.
Eğitim hayatı üniversite durumları 9 ev konuları ile ilgilidir. Sıkıntı yaşamamanız muhtemel eğitim ile ilgili gezegenler ve aldığı acılarda tıkanıklık olmadıgını yada o evrede transit gecisinde sansli bir döngüde oldugunuza isaret eder. :)) 10 ev meslek hayatınız, statü, hedefler ve toplumun sizi bu hayatta nasıl gördüğü ile ilgili konulara işaret eder. Chiron burada sizi zayıflatır. Hedeflerinizde, basarmak istediginiz alanlarda zorluk çıkartabilir. Egosu yuksek insanlar, patron, yuksek mevki sahibi kisiler, baba ile ilgili catisma yasatabilir. Saygınlıkla ilgili problemler, güven eksikliği lider olma dürtüsü varken bunu başaramama korkusu getirebilir. Başkasına bu konularda şifa destek verirken siz bu konularda sıkıntı yasayabilirsiniz.Bu tür durumlara işaret edebilir. Yaralar ne derece zorluyor yada harita da rahat akıyor. Ona bakılmalı :)) Haritanız incelenmeli bu genel yorum. Ama söylediğim konulara dikkat edilmeli. Sevgi ve ışıkla...

Ela.nas

Kayıtlı Üye
Eğitim hayatı üniversite durumları 9 ev konuları ile ilgilidir. Sıkıntı yaşamamanız muhtemel eğitim ile ilgili gezegenler ve aldığı acılarda tıkanıklık olmadıgını yada o evrede transit gecisinde sansli bir döngüde oldugunuza isaret eder. :)) 10 ev meslek hayatınız, statü, hedefler ve toplumun sizi bu hayatta nasıl gördüğü ile ilgili konulara işaret eder. Chiron burada sizi zayıflatır. Hedeflerinizde, basarmak istediginiz alanlarda zorluk çıkartabilir. Egosu yuksek insanlar, patron, yuksek mevki sahibi kisiler, baba ile ilgili catisma yasatabilir. Saygınlıkla ilgili problemler, güven eksikliği lider olma dürtüsü varken bunu başaramama korkusu getirebilir. Başkasına bu konularda şifa destek verirken siz bu konularda sıkıntı yasayabilirsiniz.Bu tür durumlara işaret edebilir. Yaralar ne derece zorluyor yada harita da rahat akıyor. Ona bakılmalı :)) Haritanız incelenmeli bu genel yorum. Ama söylediğim konulara dikkat edilmeli. Sevgi ve ışıkla...
Teşekkürlerler, buna zaman eğitim ve kariyerin 10. Ev ile alâkalı olduğunu biliyordum sahiden.
Evet şimdi anlıyorum kesinlikle yüksek egolu insanları hayatıma mıknatıs gibi çekiyorum.
?

4

43887

Teşekkürlerler, buna zaman eğitim ve kariyerin 10. Ev ile alâkalı olduğunu biliyordum sahiden.
Evet şimdi anlıyorum kesinlikle yüksek egolu insanları hayatıma mıknatıs gibi çekiyorum.
?
Bu tip kişiler yasamınıza neden geliyor? Düşünün yapılması gerekeni yapın. Engeliniz olurlar. Zayıf alanınız, güclendirmeniz gerekiyor. Hedeflerinizin amaçlarınıza ilerlerken güçlü ve cesur hareket edin kendinizi gösterin.Sevgiler..

ayikizleri

Kayıtlı Üye
Chiron'un başak özellikleri taşıdığı söylenmekte. Bu sebeple haritasında akrepte ve tam yükselenin üzerinde Chiron bulunan kişinin yükselen özelliklerinin başak ve akrebin karması olduğunu söyleyebilir miyiz ?
Aynı zamanda diğer etkenlerden bağımsız olarak bu konum kişiye dış görünüş konusunda memnuniyetsizlik, karakteri sergilemekte zorlanma, fazla detaycı, takıntılı ve sistemli olmak gibi nitelikler katabilir mi ?

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Eğitici bir kısa hikaye formundaydı.Beğenerek okudum.Bu yazıdaki kişisel gelişim pastasından güzel bir pay çıkarttım kendime

4

43887

Chiron'un başak özellikleri taşıdığı söylenmekte. Bu sebeple haritasında akrepte ve tam yükselenin üzerinde Chiron bulunan kişinin yükselen özelliklerinin başak ve akrebin karması olduğunu söyleyebilir miyiz ?
Aynı zamanda diğer etkenlerden bağımsız olarak bu konum kişiye dış görünüş konusunda memnuniyetsizlik, karakteri sergilemekte zorlanma, fazla detaycı, takıntılı ve sistemli olmak gibi nitelikler katabilir mi ?

Yanlış başak burcu özelliği taşımaz. Başak akrep karması da yanlış bilgi. Chiron'un mitolojisini araştırdığınızda yarı at yarı insandır. Aslında görsel olarak yay burcu ile benzerliği vardır. Natal haritanızda chiron hangi eve hangi burca düşüyorsa o konuları okuyun.

Eğitici bir kısa hikaye formundaydı.Beğenerek okudum.Bu yazıdaki kişisel gelişim pastasından güzel bir pay çıkarttım kendime

yare-i yarim chiron doğum haritanda hangi burçta hangi evinde, okursan daha da faydalı olacaktır :))

Ü

Üye silindi 56746

Benim de aslan burcunda  yok artık diyorum. Ama 11.evdeymiş. Talihim yok bahtım kara... 11.ev şansla alakalıymış ve güneş burcum jüpiter, direkt şansımı etkiliyor chiron. Şaka gibi bir vaka olduğumu düşünüyorum ??? gel de gülme

vivalavida

Kayıtlı Üye
Chiron'um İkizler burcunda. Bilgiye ve zekaya güvenmeme sorunları olur deniyor.
Türkiye'nin en iyi üniversitelerinden birinde okudum, okul hayatımda hep birinciydim, iş hayatımda da hızlı öğrenen ve çalışan biriydim. Ancak son yıllarda kendime güvenim dibe çöktü diyebilirim. Bunun Chiron'la mı ilgisi var? Sanki kendime olan tüm güvenim yok olmuş gibi ve bunu aşamıyorum. Halbuki söz konusu başkaları olunca onları çok güzel motive ediyorum ve onlara faydalı oluyorum.

Retro

Kayıtlı Üye

Ne güzel işte. Bilgi de zeka da tek başına anca birer tuzaktır.

Bilgelik gerekir hayatını isabetli yaşamak için, ama adına kanmamak lazım; bilgelik, bilgi biriktirerek değil, bilgilerin oluşturduğu algı kalıplarından kolayca sıyrılabilecek karșıtlıkta kalabilmektir. Cesaretli olmak ta zaten buradan doğar.

Ancak son yıllarda kendime güvenim dibe çöktü diyebilirim.
Bunun Chiron'la mı ilgisi var?

Astroloji, özgüvenini yükseltmek için var. Düşürmek için değil. Özgüven düşüșlerini astrolojiden bilmek kesinlikle astrolojiye nankörlük olur.

Ayrıca özgüven dogmatik olmalıdır. Yani koşullu özgüven illa bir noktada çökecektir. Gençliğinden kaynaklı özgüven sürekli olmaz, genel kültüründen, maddi durumundan, bir dizi başarılı işler yapmış olmandan kaynaklanan özgüven illa bir yerde retrolar ve ters açılarla sınanır. Elindeki elinde alınır VS.

Uzun lafın kısası özgüven, bilincinin dogmatik alanından kaynaklanmalıdır zaten. İnançtan gelen bir sarsılmazlık varsa her duruma karşı psikolojik üstünsündür.

Son düzenleme:

Shining Brighter

Kayıtlı Üye
Türkiye'nin en iyi üniversitelerinden birinde okudum, okul hayatımda hep birinciydim, iş hayatımda da hızlı öğrenen ve çalışan biriydim. Ancak son yıllarda kendime güvenim dibe çöktü diyebilirim. Bunun Chiron'la mı ilgisi var? Sanki kendime olan tüm güvenim yok olmuş gibi ve bunu aşamıyorum. Halbuki söz konusu başkaları olunca onları çok güzel motive ediyorum ve onlara faydalı oluyorum.
Chiron hangi evde açıları neler
Tek başına anlam ifade etmeyen bilgiler chironu ikizlerde olan her insan aynı şeyi yaşamıyor
Son yıllarda arttığına göre güneşinize ağır bir transit alıyor olabilirsiniz veya 12.eve
Chiron bir süredir koçta transitte.güneş koçlar çok sınanıyor mesela o transit beni çok etkiliyor
Transitlerden dolayı böyle hisler gelmesi normal
Esas sorulması gereken özgüvensiz olsam nolur? Silik hissetsem ne olur? Güvensizlik hissi dünyanın sonu mudur? Somut olarak neyi etkiliyor? Yaşam sevincinizi mi ,üretkenliğinizi mi???

vivalavida

Kayıtlı Üye
Chiron hangi evde açıları neler
Tek başına anlam ifade etmeyen bilgiler chironu ikizlerde olan her insan aynı şeyi yaşamıyor
Son yıllarda arttığına göre güneşinize ağır bir transit alıyor olabilirsiniz veya 12.eve
Chiron bir süredir koçta transitte.güneş koçlar çok sınanıyor mesela o transit beni çok etkiliyor
Transitlerden dolayı böyle hisler gelmesi normal
Esas sorulması gereken özgüvensiz olsam nolur? Silik hissetsem ne olur? Güvensizlik hissi dünyanın sonu mudur? Somut olarak neyi etkiliyor? Yaşam sevincinizi mi ,üretkenliğinizi mi???
@Retro ve @Shining Brithter dediklerinizi düşüneceğim, belli ki ben astrolojiye çok başka bir yerden bakıyorum.

Chiron 10. evde Retro olarak görünüyor.

venusyenbiri

Kayıtlı Üye
Alakası olduğunu düşünmüyorum. Bulunduğu ev, açılar vs önemli. Ayrıca chiron başkalarını iyileştirecek iyileşir. Siz sonradan dibe çökmüşsünüz. Halbuki zaten chironun yaralarıyla dünyaya gelir sonrasında insanlara iyi gelirsiniz, onlara iyi geldikçe kendi parçanız da şifa bulur. Bir de tek bir konum üzerinden yorum yapmak da yanıltıcı olur, o yüzden bir şeyin anlamını sadece bir konumdan anlamaya çalışmayın. Harita bir bütün.

Anosia

Kayıtlı Üye
Chiron'uma şöyle bir bakayım dedim, yengeçte ve retroda, konum olarak 7. ve 8. ev arası garip bir yerde, güney ay düğümümle kavuşumu, ay ve plutoyla (akrep) da üçgen açısı var. Kendimi çok duygusal ve takıntılı bulurum, chiron'umun bu duruma etkisi olduğunu düşünmekteyim. :)