ya şedidel batşi dua mıdır? işte çevirisi

0medusa0

Kayıtlı Üye
Ya Şedidel Batşi

Bu yazım, ya şedidel batşi duası ile ilgili olacak. Ya şedidel batşi duasının ne işe yaradığını, nasıl okunması gerektiğini ve duanın orijinal halini aktarmaya çalışacağım.

Önce, çok önemli bir hatırlatmada bulunmam gerekiyor tabi. (Bu hatırlatmayı önemsemeni isterim; çünkü bu uyarı, ya şedidel batşi ile ilgili birçok gerçeği bünyesinde barındırıyor.) Şöyle ki:

Bir turist, Türkiye'ye gelir ve Karadeniz'de belli bir süre kalır. Günün birinde bir markete girip alışveriş yapar. Aldığı malzemeleri kasiyere verir; kasiyer, malzemeleri geçer ve 55 lira der. Fakat turist, elini cüzdanına atıp para çıkarmak istediğinde, yanında yalnızca dolar olduğunu fark eder. Çaresiz, kasiyere doları uzatır.

Ama kasiyer, bir süre incelemesine rağmen doların sahte olup olmadığını bir türlü anlayamaz. Sonunda, çözümü, sırada bekleyen diğer müşterilere danışmakta bulur. Aranızda bu doların sahte olup olmadığını anlayan biri var mı, diye sorar.

Temel hemen atılır, doları alır, evirip çevirir. Birkaç saniye içinde önüne arkasına bakar ve kararını verir: "Bu dolar sahtedir." der.

Sıradaki diğer müşteriler de kasiyer de Temel'in, bu kadar hızlı olmasına hayret ederler ve haliyle durumu anlamak için sorarlar:

"Doların sahte olduğunu nasıl bu kadar çabuk anladın?"

Temel, çok basit der, çünkü paranın üzerinde Atatürk resmi yok.

Ne İlgisi Var Bunun Ya Şedidel Batşi İle

Şimdi, haklı olarak şöyle bir soru yöneltebilirsin bana: Ya şedidel batşi duası ile bu fıkra arasında nasıl bir ilişki var? Neden ya şedidel batşi ile bu fıkrayı ilişkilendirdin?

Cevap vereyim: Çünkü ya şedidel batşi duasının girişinde bu duayı okumadan evvel bazı önemli bilgilere ihtiyacın olduğunu ifade etmiştim de ondan.

Yani yanlış yapmaman için mutlaka bilmen gereken bazı bilgilerin ipucunu verdiği için bu fıkrayı anlattım. Şöyle ki:

Ya Şedidel Batşi, Allah'ın Kur'an'da geçen esmalarından biridir ve "yakalaması şiddetli olan" anlamındadır. Ve bu esmanın (Allah'ın güzel isminin) geçtiği bütün ayetler, kafirleri Allah'ın azameti ile korkutma amacına yöneliktir.

Fakat biz, ya şedidel batşi duasının, aşk ve muhabbet için okunduğunu biliyoruz. Peki, sence aşk ve muhabbet ile ya şedidel batşi esması arasında ne tür bir ilişki var?

Şimdi, fıkrayı neden anlattığımı anladın mı? Dostum, biz de Temel gibi, bu dua sahtedir, diyebiliriz hiç tereddüt etmeden; üstelik Temel'in karşılaştırması gibi yanlış bir kıyaslama da yapmayız bunu söylerken.

Değerli okurum, bu dua sahtedir, hükmüne varırken yalnızca mantığımı kullanmıyorum şüphesiz. Aynı zamanda, İslam alimlerinin bu tür aşk ve muhabbet duaları için kullandıkları ifadeleri ölçüt alıyorum.

Evet, İslâm alimleri, ya şedidel batşi ve diğer aşk duaları için şu kesin hükmü verirler: "Bu dualar, aslı esası olmayan ve İslâm'a sonradan mal edilen bidatlardır."

Bu söylediğimin doğruluğuna, biraz araştırarak sen de şahitlik edebilirsin.

Zaten, mantık da bunu söyler.

Örneğin ya şedidel batşi için birçok sitede yer alan şu bilgiyi birlikte inceleyelim:

Ya Şedidel Batşi ile Okunan Ayet

Ya Şedidel Batşi 660 defa okunur ve sonrasında da Bakara
Suresi’nin 10. Ayeti olan şu ayet okunur:

Fi kulubihim meradun fe zadehumullahu merada,
ve lehum azabun elimum bi ma kanu yekzibûn.

Bu ayetin mealine bakalım:

"Onların kalplerinde hastalık vardır. Öyle ki Allah
onların kalplerindeki marazı arttırmıştır; zira
onlar yalancılık ederler ve onlara yalancılık
ettikleri için acıklı bir azap vardır."

Şimdi, aşk ve sevda için okuduğumuz ya şedidel batşi ile yukarıda mealini verdiğim Bakara Suresi'nin 10. ayeti arasında nasıl bir ilişki kurulabilir?

Dostum, kusura bakma; ama ben yalnızca mantığımı kullanarak da ya şedidel batşinin aşk ve muhabbet celbi için okunamayacağına kanaat getirebilirim. Kaldı ki burada ölçütüm sadece mantığım değil, İslam alimlerinin değerli söylemleridir de.

Peki ne yapayım öyleyse?

İçinden geldiği gibi dua et değerli okurum. Çünkü Allah, seni içinden geleni bilir..
(alıntı)

Not: Ya şedidel batşi bana göre bedduadır. Eşime çevisini yaptırıp burda paylaşacamı yazmıştım fakat araştırırken zaten yapılmış bir çeviri buldum.
Bende bunu okudum ama niyetim zarar vermek değildi. Niyetim o kişinin pişman olup bir daha yapmasın diye okudum. Acaba bir zararı olur mu?