Wiccan Rede nedir?

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
Katılım
5 Haz 2008
Mesajlar
7,108
Tepkime puanı
5,020
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Wiccan rede nedir?Versiyonları farklılık gösterse de, ana noktası kimseye/hiçbir şeye zarar vermediğin sürece istediğini yap - An it Harm None, Do as Ye Will olan en temel Wicca öğretisi. Rede bir wiccana kimseye/hiçbir şeye zarar vermemesini ki bu kişinin kendini de kapsar- emretmez, sadece herhangi bir eylemin hiçbir şeye ve hiç kimseye zarar vermediği sürece kabul edilebilir olduğunu söyler ve bu kesinlikle pasifist bir söylem değildir, tersine uygulayıcıya kişisel ve etik sorumluluk yükler.Rede bir kanun olmaktan çok bir tavsiyedir. Çoğu kez Aleister Crowleyin law of thelema sıyla karıştırılsa ("Do what thou wilt shall be the whole of the Law.")ve bunun değişik bir versiyonu olduğu söylenirse de, gerçekte aralarında hiç bir ilişki yoktur ve çok farklı iki sistemin etik kurallarıdırlar.
 

Karanlık

Kayıtlı Üye
Katılım
9 Ara 2008
Mesajlar
130
Tepkime puanı
7
Konum
İstanbul
İş
Öğrenci
Arkadaşlar mutlaka okumanız gereken bir konu olduğunu düşünüyorum.

Her istediğini yap kimseye zarar verme.

Bir arkadaşınız tecavüze uğradı ve sizden yardım istiyor. Ne yaparsınız? Özel bir işi umutsuzca isteyen bir arkadaşınız bu işi aldığından emin olmak için mülakatı yapanla konuşmanızı isterse kabul eder misiniz? Evli bir arkadaşınız eşinin kendisini aldattığını farkediyor ve sizden diğer kadının, kocasının peşini bırakması için büyü yapmanızı istiyor...

Büyü ile uğraştığınız duyulur duyulmaz, bir yığın insan kapınıza gelir ve sizden büyü yapmanızı isterler, bu da beraberinde güçlüklerle dolu birçok ahlaki problem getirir. Bazı cadılar asla para için büyü yapmadıklarını söylerken bazıları da geçimlerini büyü yaparak sağlıyorlar.

Birçok cadı asla kimseyi lanetlemeyeceklerini söylerken, diğerleri tecavüzcüleri lanetlemeyi devrimci bir eylem olarak görüyorlar. Hristiyan ahlakı; şeytana diğer yanağımızı uzatmamızı, 54 almamamız gerektiğini söylüyor. Ancak bunu söyleyenler zaten tüm kartları ellerinde tutuyorlar. Bu yüzden bu sözü benimsemekte biraz daha ihtiyatlı davranmalıyız. O zaman nasıldır bizim ahlakımız?

Feminist cadı Zsuzsanna Budapest'in lanetleme konusundaki fikirleri çok açıktır; Güçlü Kadınlar dergisindeki yazısında tecavüzcülerin lanetlenmesi konusunda şunları söyler: '' Aydın feministlere size saldıran ve tecavüz eden her erkeğin lanetlenmeyi hakettiğini ve sizin bunun on katı zarar görmeyeceğinizi anlatmak için zihnimin tüm yeteneklerini kullanmaktayım ''
Budapest ayrıca Coven üyelerinden birine tecavüz eden adamı lanetlemek için yaptıkları bir ayini anlatır. Adam yakalanır ve daha önce o bölgede yedi kadına tecavüz ettiği ortaya çıkar. Biz kadınlar şiddet, tecavüz ve mesela nükleer güç hakkında hiçbirşey yapılamayacağına inandırılarak sosyalleştik ( daha doğrusu beynimiz yıkandı ) Ataerkillik bizleri pasifliğe iter; böylece biz de kafamızda korku ve umutsuzlukla evlerimize hapsoluruz.

Hiçbirimiz aziz olmaya çalışmadığımıza ve insani hatalar yapabileceğimize göre ahlaki yolumuz mümkün olduğu kadar gerçekçi olmalıdır. Deneyimlerini bana öğrettiğine göre intikam kendi kendinden doğar ve kim ne kadar yaratıcı olursa olsun öc duygusunun varlığı sonuçları olumsuz kılar. Bu nedenle ne kadar haklı olursam olayım asla intikam duygusuna teslim olmam, yalnızca beklerim.
Kişisel deneyimlerim bana kötü niyetli insanların hep kendi düşüşlerini hazırladıklarını öğretti. Bir düşünün öncesinde hep gurur bulunur. Bunlar kişisel düzeydedir. Toplumsal olanda ise bize zarar veren herkese karşı birlikte hareket etmeliyiz.

Bir Wicca geleneği para için büyü yapılmaması gerektiğini iddia eder ve bizim puriton kültürümüzde paranın kötü birşey olduğuna inanılmaktadır. İnsanın paraya karşı olan tutumunu düşünerek buna bir uyarı eklemek istiyorum. Gizemcilerin de bize gösterdikleri gibi yalnızca yoğunlaşmış emek enerjisidir: Yani iyi ya da kötü doğal birşeydir. Kötülüğün kökeni para hırsıdır, paranın kendisi değil. Cömertseniz ve paranızı tanrıça yolunda kullanılacak bir araç olarak görüyorsanız; parayı yükselmeniz için bir araç ya da başkalarının üzerinde bir güç olarak kullanmıyorsanız; o zaman paranın çokluğu ancak kutsal çalışmaya yararlı olur. Güdüler önemlidir.

Aşk büyüsüde başka bir şüpheli olandır. Aşk büyüsü ise yara, hemde fazlasıyla. Sevgilinizi daha ilgili yapmak için hazırladığınız büyünün sonucu kapınızda aşkından eriyen bir aşık olabilir. Peki size aşık olan insandan sıkıldığınızda ne olacak? Aşk büyüleri gerçekten çok emin olmadıkça yapılmamalıdır. Zaten bundan nasıl tam emin olabilirsiniz ki?

Büyü en iyi genel iyilik ve kişisel gelişim için kullanılır. Eğer kendinizle barışık değilseniz, kendinizi daha çok sevmek için büyüler yapın. Eğer kendinizi sevmezseniz başkaları da sizi sevemez. Biri sizi incitirse onun tüm negatif enerjisini geri yollayın ya da kalp çıkmazını açarak, koparın. Çalışmanız gerekiyorsa tek bir meslek üzerine yoğunlaşmayın, daha çok iş bulmak için genel bir büyü yapın. Bu yolla ilgi alanlarınızı büyücülüğün lanetlere ve iyileştirme çalışmalarının içinde kaybolmaktan kurtarmış olursunuz. Bir arkadaşınızın büyü ile yapabileceğiniz bir yardıma ihtiyacı olduğunu ve ilgilendiği konulara bağlanması gerektiğini hissedebilirsiniz; ancak onun bilgisi dışında niyetiniz ne olursa olsun büyü yapmak yönlendirici olur ve düşünülmemelidir.

Kaynak : Büyücülük Kılavuzu
 
Üst