Tesettür Ayeti Gerçekte Var mı?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Özlemi özled

Banlı Kullanıcı
İş
DiÄŸer
Tam da konusu, dün gördüm moda sahilinde yeğenim, erkek kardeşim ben, deniz kıyısına indik kayalıklara moda sahilini bilenler bilir kayalar denizle aynı seviyededir.
Tamaıyla örtünmüş başı, vücudu heryeri örtülü bir genç kız ve genç erkek bizi görmediler kendilerini yanlız sandılar tahmin edeceğiniz gibi yapmadıklarını bırakmıyorlardı. Çocuktan utandık ayrıldık oradan. Şimdi o cennnetemi gidecek? Bizi, insanları kandırır ama Allahı nasıl kandıracak .Bence bunlar en Allahsız, en vicdansız ve en cahil güruh

Salick

Kayıtlı Üye
BÖYLE bir yaziyi benim yazmak zorunda kalisim ilahiyatcilar, din bilginleri acisindan utanc verici. Aptal yerine konulmaktan hoslanmadigim, ayrica merakli biri oldugum icin isin aslini arastirdim. Sansim yaver gitti, birkac okurum gereksinim duydugum bazi bilgileri ulastirdilar bana.

Nûr Suresi 31. Ayet'in bircok cevirisini, Fransizca, İngilizce ve Almanca cevirilerini karsilastirdim. Bu karsilastirmanin sonucunda 31. Ayet'in Türkce cevirisinin aslina uygun yapilmadigi sonucuna vardim. Bu sonuca varmamda, Paris üniversitelerinin birinde Arap Edebiyati ve Kültür Tarihi ögreten bir sair ve filozof, Tunuslu arkadasimin büyük yardimlari oldu. Arkadasim, bu ayetin cok önemli üc sözcügünün kesin anlamlarini arastirarak bana bilgi verdi. Buna göre, Nûr Suresi 31. Ayet'te üc önemli sözcügün Türkce anlamini yaziyorum:****

Farj (tekil); Furuj (cogul): (Sözlük adiyla):****Erkek ve kadin cinsel organi.****

Jayb (tekil); Juyub (cogul : (Sözlük adiyla):****Meme, gögüs.****

Himar (tekil), Humur (Cogul): İslam öncesi dönemde Araplarin giydigi giysinin bir parcasi (dokuma, bez parcasi). (Basörtüsü ile kesinlikle iliskisi yok.)

MEMELERİ ÖRTSÜNLER

Buna göre daha önce de yazmis oldugum gibi Nûr Suresi 31. Ayet'i söyle cevirmek gerekiyor:

"Söyle inanan kadinlara: Harama bakmaktan sakinsinlar ve cinsel organlarini saklasinlar? Örtülerini gögüsleri (memeleri) üzerine vursunlar?"

Bir okurumun yazdigina göre, söz konusu ayetin örtmekle ilgili bölümünün Arapcasi söyle:

"Vel yadribne bihumûrihinne alá juyubihinne" (en dogrusu ki örtülerini gögüsleri (memeleri) üzerine vursunlar).

HİMARI CİZDİRİN

Tunuslu filozof ve sair arkadasimin belirttigi gibi örtünün (himarin) basörtüsü ile herhangi bir iliskisi yok, giysinin bir parcasi. Araplarin Müslüman olmadan önce giydikleri giysinin nasil oldugunu, bu giysilerin parcasi olan "himar"in nasil bir sey oldugunu bilmiyorum. Bilmek zorunda da degilim. Sadece üzerime düsen sorumluluk geregi Diyanet İsleri Baskanligi'nin ve bagimsiz ilahiyatcilarin bu giysinin ve parcasi himarin cizimini bulup, yaptirip yayinlamalari zorunlu bir görev. Bu görev ve sorumluluktan kacamazlar.

ALINTI

Özdemir İnce'nin 02.02.2008 tarihinde Hürriyet gazetesinde "Cengiz Çandar için özel not "dipnotu ile yayınlanmış makalesidir.

canmert196

Kayıtlı Üye
Sen anlamak istediğin gibi anlamışsın, peki sen gözünü ört. Nur 31. Ayet uzun ve gayet açık anlamlıdır ancak bilerek ve isteyerek bunu bu şekilde algılıyorsanız o da sizin "şahsi" görüşünüzdür. Yalnız dikkat edin gözünüzü örtünce bir yere takılır düşer kafanızı yararsınız. Benden söylemesi.

Zaten Kur'an bazi seyleri net olarak verirken, bazi seyleri yorumlamamiz icin vermistir.Ben anlamak istedigimi anladiysam sizde anlamak istediginizi anlamissiniz.Forumda kisisel gelisim adli konularimiz var okuyun uygulayin, enerjinizi hissedebiliyorum.Acikcasi bir bayanin normal bir etek giydiğini görünce bile kendinden gecen bir toplumuz ve o donemin sartlarindan nasil bilemeyiz ama heralde taytla cikilmiyordu zaten.Zaman degisti insanlar medenilesti hani nerde diyorsunuz ama yurtdisinda gercekten kimsenin gozuyle taciz etmedigi yerler var.Ortunmenin amaci kisiyi korumaktir bir nevi.Ben ortunmeye karsi degilim fakat karacarsaf acikcasi isi o dereceye vurmak bana gore bir sey degil.Ve unutmayin siz sizin fikrinize karsi objektif olamazsiniz okudugunuza katilmaniz sizin "sahsi'' gorusunuzdur.

mecra

Kayıtlı Üye
Tesetturu destekleyen biri degilim ancak sunu merak ediyorum o donemde gogus kapatma olarak yorumlanmissa da neden simdi basinizi ortun diyorlar? Erkegin ustunlugunu kanitlamak ve kadini ikinci sinif statusune sokmak icin mi? Ayrica tesettur kadini toplumda ikinci sinifa sokar mi? Goruslerinizi ogrenmek isterim.

Türkmenoğlu

Kayıtlı Üye
Tesetturu destekleyen biri degilim ancak sunu merak ediyorum o donemde gogus kapatma olarak yorumlanmissa da neden simdi basinizi ortun diyorlar? Erkegin ustunlugunu kanitlamak ve kadini ikinci sinif statusune sokmak icin mi? Ayrica tesettur kadini toplumda ikinci sinifa sokar mi? Goruslerinizi ogrenmek isterim.

Tam aksine, kadın güzellik bakımından erkekten kat kat üstün yaratılmıştır, erkeğin kadından üstün olduğu özellikler vardır ve kadının da erkekten üstün olduğu özellikleri vardır. İslam kadını ikinci sınıf insan kategorisine sokmaz, tam aksine diri diri gömülen kızları alıp insan olarak değerini ona geri vermiştir. Şimdi bazı müslüman geçinenlerin kadınlara olan muamelesine aldırmayın lütfen, gerçek islamda kadın ve erkek kesinlikle aynı derecededir, ve özelliklerine göre görevleri vardır. Ayrıca eskiden göğüs kapatma şimdi baş kapatma diye bir durum yoktur, o dönemde tamamen örtünmek vardı, şimdi de var.

duygu12345

Kayıtlı Üye
canmert196 sana katılıyorum... teknoloji ilerledi zaman ilerledi her şey değişti. kapanmaya karşı değilim ama seninde dediğin gibi çarşaf artık çok farklı duruyor günümüze de ayak uydurulmalı. bilindiği üzre eskilerde çarşaf giyinilirdi ama eskiden insanlar çöllerde korunmak için bilirsiniz çöller soğuk olunca rüzgarını sıcağını korunmak amaçlı o şekilde giyinilirdi artık teknoloji gelişti taş devrinde de yaşamıyoruz lütfen aydın düşünelim özellikle biz bayanlar bizi erkekler kısıtlamak için bu yollarada başvuruyorlar daha açık konuşmak istemiyorum. sadece fikrimi söyledim.

albus

Kayıtlı Üye
Öncelikle belirtmek isterim ki açtığımız konu tartışma amacı ile değil,
Ne kadar bunu belirtsende konunun ismi "FARZ için örtünenler ve TARZ için örtünenler " .
Biz ibadetimizi farz olduğundan dolayı değil, Allah'ın rızasını kazanmak için yaparız.
Zaten ibadetin amacıda bu.
O zaman buradaki "Farz için örtünenler" sözleri "Allah rızası için örtünenler" olarak değişmeli, değil mi?

Ve bu site yaklaşık 15 yaşından sonra her yaşı, belki her dini, her cemaati, her grubu, her düşünceyi kısacası her türlü insanı içeriyor.
Dolayısıyla burada,bu sitede, bu konuda sizin sözlerinizle "Tarz için örtünenler" de var.
Örtünen kişi nasıl örtüneceğini emin olun biliyordur.
Gerisi ona kalmış, o neyin ne olduğunu biliyor.
Burada tüm ilmihallerde yazan, farklı kalıpta olmayan, eleştirisel, yetersiz bir yazı paylaşarak kimseye tavsiyede bulunamazsınız.
Bulunursunuz ancak istediğiniz sonucu alamazsınız, iknanız çok çok zayıf olur.

Ne kadar yazdıkları doğru olsada eleştiriside, tavsiyeside yetersizdir.
Yetersizliğinden ve savunma gücünün, dilinin zayıflığından dolayı soru işaretlerini çözmek yerine, yeni soru işaretleri yaratmaktadır.

Bu konu, " Tarz İçin Örtünenler'i ", paylaşan üyemiz öyle olmadığını düşünsede eleştirmektedir.
Bu yüzden site yönetiminden konunun kapatılıp, silinmesini rica ediyorum.

embriyo

Elit Üye
İş
Ressam
Farklı görüşler yeterince belirtilmiştir, ancak konu uzarsa karşılıklı tartışmalara da yol açabilir. Oturumu kapatıyorum:)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...