Tarota Nasıl Bakılır Tarotla Nasıl Büyü Yapılır 2 (tarihçe)

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
Katılım
5 Haz 2008
Mesajlar
7,096
Tepkime puanı
4,944
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Tarotun Tarihcesi

Tarot’un gerçek tarihçesi, tıpkı kartların anlamları gibi hemen hemen gizlidir. Bu konuda pek çok açıklama getirilmeye çalışılsa da,kesin bir bilgi yoktur. Kartların çizimine M.S. 618 tarihinde Çin’de egemen olan Tang hanedanı zamanındaki paraların örnek alındığı zannedilmektedir.

Kartlar yüzyıllar boyu değişik kültürlerde pek çok şekle bürünmüşsede, sembolik figürleri değişmemiştir.

http://<a href="http://http://image...img524/102/tarot2nw8.5d70c0b464.jpg[/img]</a>


Dünyayı dolaşan Çingeneler sayesinde, Tarotun böylesine yaygın hale gelmesinin sağlandığı düşünülmektedir. Aslında Avrupa’da 1550 yılına kadar çingeneler belli bir nufüsa erişememişlerdi.
Oysa Tarot bir asır kadar evvel Avrupa’nın hemen hemen tüm ülkelerinde bilinmekteydi.

Böyle düşünülecek olursa Tarot’la Çingeneler arasındaki ilişki zayıflamakta fakat iki asırlık zamandilimi içinde Tarot’un yayılması Çingenelerin Avrupa’da görülmeleriyle aynı zamana denk gelmektedir.Başka bir açıklamaya göre ise M.S. 710 yılında İspanya’ya giren ve 1492′ye kadar burada kalan Arapların bu kartları Avrupa’ya getirdiği şeklindedir. İspanya’nın Müslümanlardan Hristiyanlara geçmesi ile sadece bir şehirde binlerce kitap Hristiyan alemine devrolmuştur. Buna rağmen Arapların ünlü Binbir gece masalları’nda Tarot’a rastlanmaması bu olasılığıda ortadan kaldırmaktadır.
Bu konuda her ne düşünülürse düşünülsün, insanlar her zaman geleceği merak etmiştir. Geleceği öğrenmek için her zaman çeşitli yöntemler geliştirmiş ve zaman zaman bu yöntemlerden yararlanmaya çalışmıştır. Bu yöntemlerin en tanınmışı olan Tarot yüzyıllardır başarılı sonuçlar vermiştir.


http://http://imageshack.us:dsv56wug


Tarot’tan istenilen faydayı sağlamak için en önemli adım kartların anlamlarına inanmaktır. Yaşadıklarımızı ve geleceği hiçbirimiz değiştiremeyiz.Fakat kartlara verdiğimiz enerji sayesinde,danıştığımız sorulara alacağımız cevaplarla merak ettiklerimizi yanıtlayabilir ve yönümüzü çizebiliriz.

Tarot destesi Büyük Arkana (22 kart) ve Küçük Arkana (56 kart) olarak ikiye ayrılır.

Büyük arkana özel ve anlamlı durumları tanımlamaktadır.

Romen rakkamlarıyla 0 ve 1-21 olarak numaralandırılmışlardır. Bu destede, Deli, Büyücü,Başrahibe, İmparotiçe, İmparator, Başrahip,Aşıklar,Savaş Arabası,Kuvvet,Münzevi,KaderÇarkı,Adalet ,Asılmış Adam,Ölüm, Denge,Şeytan,Yıkılan Kule,Yıldız, Ay,Güneş,Uyanış ve Dünya kartları bulunmaktadır.

Bu kartlar hayattaki derslerin manevi anlamlarını gösterir. Kartlar ayrıca, psikolojik karakterin, maneviyet ya da ruhumuzun farklı kısımlarının tasvirleridir.


Tıpkı bildiğimiz anahtarlar gibi sembolik anahtarların da kilitlere uyup,açmaları beklenir.Kabala ya da tarot gibi sistemler bunu basit ve doğrudan bir yöntemle yapmazlar.Birden fazla kilide uyan anahtarlar ve birden fazla anahtarla açılan kilitler vardır.
Yirmi iki Büyük Arkana kartı,Yaşam Ağacı’nın yirmi iki yolu,İbrani Alfabesi’nin yirmi iki harfi ve hatta astrolojik göstergelerle karmaşık ve incelikli bağlantılar içindedirler..Ve bunlar hiçbir zaman mutlak bir kesinlilikle tanımlanamaz.
 
Üst