Tarihden günümüze ilginç tedaviler

Kar

Elit Üye
Katılım
24 Mar 2009
Mesajlar
637
Tepkime puanı
97
52372.jpg

İKSİRLER
İksirler, eski zamanlarda kullanılan bir tür narkoz yöntemiydi. Ameliyatlar sırasında bunları içen hasta uyuyor böylece acı çekmesi önleniyordu. Ama bu iksirler mükemmel oranda karıştırılmazsa ve uygun dozda verilmezse, hastaların ölümüne yol açabiliyordu.
52373.jpg

PATATES KABUKLARI
Patates kabukları yanıkları tedavi etmekte kullanılıyordu. Klasik bandajlar yerine yeni yanmış bölgeye patates kabuğu konulursa yaranın daha hızlı bir şekilde iyileştiği bulundu. Bu yöntemin avantajı ucuz ve acısız olmasıydı. Ayrıca yaralı bölgeyi sürekli nemli tuttuğu için de rahatça çıkarılabiliyordu.
52374.jpg

SİRKE
Isırgan otuyla sirkeyi aynı şişeye koyup beklettikten sonra bunu yılan ya da akrep ısırığı olan bölgeye sürmek, zehrin kana karışımını engelliyor. Aynı zamanda bu karışım acı hissini azaltıyor.
52375.jpg

SU TEDAVİSİ
Bu yönteme göre , bütün ağrı ve sızılardan kurtulmak için sıcak bir banyo yapmak yeterli. Eski zamanlarda, yağlarla ve çiçeklerle zanginleştirilmiş sıcak suda ya da bahar yağmurunda yıkanmanın bütün hastalıkları geçirebileceğine inanılıyordu. Bazı doktorlar bu tedaviyi aşırı noktalara taşıyarak hastalarını günlerce banyoda tutmak, bütün vücudunu ıslak havlularla sarmak gibi yöntemler kullandılar.
52376.jpg

FELÇLİ BÖLGEYİ KİMYASAL OLARAK UYARMA
Bu yöntemi ilk olarak Macar bir doktor uygulamıştı. Macar doktor, bazı hastaların felç olduktan sonra şizofrenik belirtiler gösterdiğini ve felç olmaktan mutlu olduklarını gözlemledi. Bir şizofren hastayı tedavi etmenin diğer hastaların da iyileşmesinde etkili olacağını düşündü. Birçok kimyasal yöntem kullanarak onları tedavi etmeyi denedi ve sonunda ‘metrazol’ isimli bir ilaçta karar kıldı. Bunu beyne enjekte ederek bir çok başarılı sonuç elde etti ama bu yöntemin bazı hastalarda birçok yan etkisi oldu
52377.jpg

LOBOTOMİ
Hastanın beyninin bir kısmını kesip çıkarmayı içeren bu ilginç yöntem, yıllarca şizofreni, klinik depresyon gibi birçok sinir hastalığını tedavi etmekte kullanıldı. Antipsikotik ilaçlar bulunduktan sonra bu yöntem bırakıldı ve bu yöntem tıp tarihindeki en yanlış tedavi yöntemlerinden biri olarak literatürde yerini aldı.
52378.jpg

TREPANASYON
Beyinde delikler açarak burada oluşan hastalıklardan kurtulmayı hedefleyen bu yöntemin sara, migren ve ruh hastalıklarını iyileştirdiğine inanılıyordu. Bu yöntem günümüzde beyni etkileyen kafa yaralanmalarını tedavi etmekte hala kullanılıyor.
52379.jpg

İspanya'nın Sevilla kentinde tıp tarihinin ikinci tam yüz nakli operasyonu yapıldı. Bu başarı tüm dünyada heyecan yaratırken, Ortaçağ'dan günümüze birçok tedavi yöntemi denendi ancak bazıları efsanei olmanın ötesine gidemedi. Ortaçağ'da yaşayan doktorların hastalarını tedavi etmek ve hatta insanüstü güçlere erişebilmek için denedikleri çok ilginç tedavi yöntemleri bulunuyordu. Günümüzde, boy uzatmak, güzelleşmek ve hatta erkeklik sorununu aşmak için birbirinden ilginç ve zor tedaviler denenmeye devam ediyor.
52380.jpg

TAM YÜZ NAKLİ
Birçok plastik cerrahi prosedürü 10 dakika süren çene çukurlarını düzeltmek ve iki ile beş saat süren yüz gerdirme gibi ameliyatlardan oluşur. Bugüne kadar yapılan kısmi yüz nakillerinin yanında, ilk olarak ABD’nin Cleveland eyaletinde bir kadına neredeyse tam yüz nakli yapıldı. İlk tam yüz nakli ise, geçtiğimiz ay Barselona’daki Vall d'Hebron Hastanesi’nde gerçekleştirildi. İkinci yüz nakli de yine İspanya'da, Sevilla'da yapıldı. Ancak bu başarı sokakta ünlülerin kopyası yüzleriyle dolaşan insanlar görüleceği anlamına gelmiyor . Bu prosedürü hayata geçirebilmek için nakil için kullanılacak “gerçek” bir yüz gerekiyor.
52381.jpg

TIBBİ SÜLÜKLER
Ortaçağ'da kullanılan bir diğer tıbbi yöntem sülüklerdi. Kan almaya benzer olarak , sülükler zamane doktorlarının birçok hastalığa neden olduğunu düşündükleri kirli kanı çekmek için kullanılıyordu. Modern tıpta, sülüklere rekonstraktif cerrahide kan akışını hızlandırmak için başvuruluyor . Bu yöntem, örneğin geri dikilen bir parmakta kan akışını artırmakta kullanılıyor.
52382.jpg

DİSTRAKSİYON OSTEOJENEZ
Boy sorunu yaşayanlar apartman topuklu ayakkabılar giymek gibi yöntemlere başvurabilir. Diğer yandan, bacaklarınızın kırılmasını da tercih edebilirsiniz. Sovyet doktor Gavriil Ilizarov'un 1950’lerde keşfettiği distraksiyon osteojenez yönteminde, kırılan kemik metal desteklerle geriliyor. Ardından, kemiğin uçlarından gelişen yeni kemik dokusu boşluğu kapıyor. Bu esnada metal destekler kırığı daha fazla ayırmak için sürekli olarak geriliyor. Bu döngü ve germe yöntemi istenilen kemik uzunluğuna erişilene dek sürüyor. Bu yöntem, genelde sakat doğumlarda kullanılıyor.
52383.jpg

KURTÇUK DEBRİDMAN TERAPİSİ
Bir gün bu böceğe sizi daha büyük bir tanesinden kurtarması için ihtiyaç duyabilirsiniz. Kurtçuk debridman terapisi, açık yaralara mikropsuz kurtçuk – sinek larvası - yerleştirmekle uygulanıyor. Kurtçuklar yara çevresindeli çürüyen dokuyu kemirirken, geride sağlıklı doku kalıyor. Kurtçuklar ayrıca zararlı bakterileri öldürerek yarayı dezenfekte ediyor. 1930'lu ve 1940’lı yıllarda sıkça kullanılan yöntem penisilin iğnesinin yaygınlaşması ile etkinliğini yitirdi. Ancak antibiyotiklere dirençli bakterilerin ortaya çıkması ile kurtçuklar tekrar kullanılmaya başlandı.
52384.jpg

İNSAN SÜTÜ
Kemoterapi tedavinizin bir bardak sütle yapılmasını ister miydiniz? İnsan sütünün kanserle mücadele edebilme gücü 2009 yılında kızının sütünü içen bir babanın başından geçenler sayesinde fark edildi. Sıradışı bir seçenek olarak kabul edilen süt tedavisinin, İsveç’in Lund ve Göteburg Üniversiteleri bilim insanlarının çalışması sonucu kanser hücrelerini öldürebileceği ortaya çıktı. Araştırmacılar, anne sütünde bulunan ve HAMLET adı verilen maddenin kanser hücrelerinin ölümüne yol açtığını keşfetse de, bu maddenin kanserli hücreler üzerinde nasıl etki gösterdiği tam olarak anlaşılamadı.
52386.jpg

ÜROTERAPİ
Uzayda kısıtlı kaynaklarla görev yapan astronotlar geri dönüştürülmüş idrarlarını içebiliyor. Ancak bazıları katıksız idrarı homeopatik tedavinin bir parçası olarak içmek zorunda. Bu alternatif tedavi yöntemini önerenler, idrarın insan vücudunu kanserden AIDS’e kadar birçok hastalıktan koruyacak antikorlar içerdiğini öne sürüyor. Ancak konu üzerinde titiz bir bilimsel çalışma olmadığı için, Amerikan Kanser Derneği gibi kurumlar yönteme ciddi bir şekilde yaklaşmaktan çekiniyor.
52387.jpg

KAPLAN PENİSİ ÇORBASI
Asya’da bazı insanlar “senin ne olduğunu yediğin şey belirler” sözünü fazla ciddiye alıyor. Binlerce yıl boyunca, geleneksel Çin ilaçlarını kullanan doktorlar canlılık getirmesi için pilava yatırılan yılan, ayı gibi güçlü olmak için de ayı pençesi yemek gibi değişik yöntemler denediler. Bugün ise bazıları kurutulmuş kaplan penisinden yapılan çorbaları içmeyi tercih ediyor. Kaplanların uluslararası ticareti 1987’den beri yasaklanmış olsa da, izinsiz avlanma kaplan penisi düşkünleri için çözüm yolunu oluşturuyor. Doğal Hayatı Koruma Derneği'ne göre , libido sorunu yaşayanlar kaplan eti yemek yerine isimlerini Kaplan’a çevirmeliler.
52388.jpg

İNCİ TOZU
İnci bir takılarak bir de sürülüyor. Geleneksel Çin tıbbında parçalanan inciler toz veya krem haline getirilip, cilt bakım ürünü olarak kullanılıyor. Doktorlar ise tedavinin sadece sivilceleri geçirmediğini, yaşlılığın önüne geçtiğini ve ömrü uzattığını öne sürüyor.
internet​
 

Sennin

Kayıtlı Üye
Katılım
14 Şub 2011
Mesajlar
223
Tepkime puanı
26
Gerçekten çok ilginç.Ayrıca eskilerin bizden daha bilgili olduğunun bi kanıtı daha :) Arşivime ekliyorum.
 
Üst