Tanrıya İnanmamak?

Ü

Üye silindi 55028

Tanriya degil de dinlere bagli olmak, inanmak ve ya inandirilarak buyumek bence kotu bir olay olsa gerek cunku ben ve abim bu durumdan asiri muzdaripiz yani asiri dinci bir ailem yok ama hocalara inanan bir baba ve buyuk abi var ne yazikki, mantik yok ortada mantikli dusunun diyorum bir cok kisiye, cevremdeki insanlardan asiri sikildim yok o gunah bu haram bu soyle bu boyle, sanane arkadas inanin keske herhangi bir dine bagli olmayan bir ailen olsaydi yani ailem oyle olsaydi diyorum keske boyle buyumeseydim bir cok seyi bilincaltimsan atana kadar yillar gecti, ne geldiyse basima inanclar yuzunden geldi nazar buyu musallat gibi, kimse kusura bakmasin bir cok ateist tanidigim var hic bir sikintilari yok, en azindan buyu nazar varlik gibi..
Diyorum ki birak inanma hoc bir sey yapma ama basim sikistiginda hemen dua etmek geliyor aklima cjnku oyle buyuduk kaldimis beyinde, duadan once pozitif dusunce ile care aramak ve ise koyulmak daha mantikli degil mi ?
Nedir bu muslumanlari dini ve ya kendi kendine olusturduklari din??? Nefret ediyorum
Kaç kişi Kuranı okumuş?Kaç kişi iğrendikleriyle aynı kafada?Yahudisi Hristiyanıma sallarken aynı kefede?Yahudi kuruntuludur yazar dini bilmez yazar.Bizimkiler Kuran bilmez dua bilmez,müslümanım der.Hristiyan şirk koşuyor der ,şeyhini tanrıdan büyük kabul eder.
Bende bunların değişmeyeceğini biliyorum ama ben çabalıyım sadece kendimi kazanıyım diyorum.Fikirlerim ile kendimi kolay hedef yaparken,inanan bir aptal olarak görmüyorum kendimi.
Ateistlerin de böyle olmasının sebebi var.Kötü deneyimlere sahipler.Birini örnek veriyim babasını kaybetmiş,beyninde tümör var,başarı sahibi değil.Yani onlarında hayatı iyi değil.İyi ve kötü insanlar var sadece her grupta sadece iyiliği arttırmak gerekiyor.

Askanarch

Kayıtlı Üye
İş
Arkeolog
Ben Tanrıya inanıyorum O varsa kendisini tanıtması için dinide vardır diye düşündüm hep.İnsanların dişi ve erkeklerine tasarımlarına hayvanların ve doğanın bitkilerin tasarımına bakınca hayran olmamak mümkün değil sadece insan dış ve iç organlarının yerleşimine baksa bir dizayn edenin olduğunu anlayabilir herbiri gerekli ve muhteşem şekilde olması gerektiği yerlerde inançsız olanlara saygım var ama bu kadar uzayda ki ve dünyada ki düzen matematik meyveler sebzeler tesaduf olamaz diye inanıyorum.

medusakura

Kayıtlı Üye
Biyolojik olayların sonucu dokular bozulacak, bu bozulan dokularla beslenecek çürükçüller ziyafet çekecek ve geriye sadece kemik kalacak. Her canlı organizmanın bir yaşam süreci vardır, bu tamamlandığında yeni bir döngüyü başlatmak için toprağa karışıyoruz, hatta suya ve havaya. Ölüm tam olarak bu.

La-edri

Kayıtlı Üye
Ben müslümanim ama ailem müslüman oldugu icin degil, degiller zaten müslüman bir devlette de dogmadim üstelik ( Önyarginizdan dolayi bu özel bilgiyi yazayim istedim)

Ölümden sonra ne var, sorusuna söyle bir cevap verebilirim. Benim inanacimda 'yok olmak' diye bir sey yoktur, ölmek de yoktur ancak ölümü tatmak vardir.Ölümü tatamak ölmek ile ayni sey degildir.

Insanlar dünya da bir seyler tatiklarinda genelde bu tadis ile bilinclenirler, yani her kim aci/tatli bir olay tatti bir kayib mesela bunu tadan kesinlikle bu tadis ile bilinclenir.Dogru ve yanlislarini fark eder bu bir fark edistir.

Ölümü tatmak ciddi boyutta bir fark edisitir,adinin ölüm olmasi ise en son fark ettigin sey olmasindan gelir ölümden sonra baska bir farkindalik yasama sansin yoktur. Finish yani...

Kisi; kimlik sahsiyet hatira bilgi ön/genel yargilari inanclari itibariyle ölümü tattiktan sonra da ayni varliktir zira suur dedigimiz sey senin eksistansini ortaya koyan yegane hazinendir.Ve suur yok olmaz.
Ona yüklediklerin ile ebedi bir hayata intikal edersin ( Yüklediklerin:Inanclarin ön/genel yargilar nefret kin yada tam tersi kalb-i selim baris sevgi aff edicilik vs vs)

Benim inancimda 'Cennet ve cehennem' kavramlari var bunlar elbette yesil bahceler yada ates cukurlari degildir bunlar birer metafor. Cennet senin kalb-i selimin getirisi cehennem ise yüklendigin onca kin nefret vs in getirisidir.

dhardhar

Kayıtlı Üye
Ateistim ama sorggulayarak basima iyi ya da kotu birsey geldigi icij degil. Onceden inanirken bugun ateistim. Yarin belki teist olurum. Bu beni ilgilendirir yani siz de kendinizi. Ne ateist olani sorgularim ne de teist olani. Tek sunu kabnllenmem sorgulamadan ateist olani veya teist olani ya da bir -ist olani. Tum alem ateist olsa bana ne fayda tum alem teist tek ben ateist olsam... Rahat birakin kendinizi. Belki hersey sanaldir bile...

Düşmüş Kartal

Kayıtlı Üye
Ateistim ama sorggulayarak basima iyi ya da kotu birsey geldigi icij degil. Onceden inanirken bugun ateistim. Yarin belki teist olurum. Bu beni ilgilendirir yani siz de kendinizi. Ne ateist olani sorgularim ne de teist olani. Tek sunu kabnllenmem sorgulamadan ateist olani veya teist olani ya da bir -ist olani. Tum alem ateist olsa bana ne fayda tum alem teist tek ben ateist olsam... Rahat birakin kendinizi. Belki hersey sanaldir bile...
İnsanlar nötr olabilseler,sadece izleyici kalabilseler ama yok illa yargı,kınama,suç ,ayıp.....oysa evren o kadar farklı bir nizam içinde işliyor ki ?

nzbcr

Kayıtlı Üye
Bakın öncelikle ben inançlı bir insanım. Empati kurup düşünmek ve düşündürmek istemiştim. Ben yıllar önce tasavvuf la tanıştım. Tanrının sevgisini ve beni sevdiğini hissettim. Benimle olduğunu hissettim. Bunu kendim meydana getirmedim. Bu bende meydana getirilmişti. Getirebilseydim 18 yıl beklemezdim. Daha sonrasında zikirlerle göz perdem açıldı. Varlıkları görebilmeye başladım buna şeytan da dahil. Sadece bu bile bana göre Kur'anı kanıtlar nitelikte. Çünkü bunlardan haber veriyor. Sorunuzu cevaplamak istersem eğer acı daha fazladır diye düşünüyorum. Çünkü insanların çoğu bencil. Mutlu olabilmek için mutluluk ulaştırabilmek gerekir. Bencillik mutluluğu ulaştırmanın önünde engeldir.

Merak ettim, şeytanın tipi nasıldı?

Serkooo

Kayıtlı Üye
Kaç kişi Kuranı okumuş?Kaç kişi iğrendikleriyle aynı kafada?Yahudisi Hristiyanıma sallarken aynı kefede?Yahudi kuruntuludur yazar dini bilmez yazar.Bizimkiler Kuran bilmez dua bilmez,müslümanım der.Hristiyan şirk koşuyor der ,şeyhini tanrıdan büyük kabul eder.
Bende bunların değişmeyeceğini biliyorum ama ben çabalıyım sadece kendimi kazanıyım diyorum.Fikirlerim ile kendimi kolay hedef yaparken,inanan bir aptal olarak görmüyorum kendimi.
Ateistlerin de böyle olmasının sebebi var.Kötü deneyimlere sahipler.Birini örnek veriyim babasını kaybetmiş,beyninde tümör var,başarı sahibi değil.Yani onlarında hayatı iyi değil.İyi ve kötü insanlar var sadece her grupta sadece iyiliği arttırmak gerekiyor.
Bravo sonuna kadar haklisin.olayi anlamissin.bundan sonrasi zaman ve arastirma ile anlasilabilir.ama daha ilerisine gecen yok sanirim.daha fazla bilgisi gercegi olan varsa yazsin

Serkooo

Kayıtlı Üye
Ben Tanrıya inanıyorum O varsa kendisini tanıtması için dinide vardır diye düşündüm hep.İnsanların dişi ve erkeklerine tasarımlarına hayvanların ve doğanın bitkilerin tasarımına bakınca hayran olmamak mümkün değil sadece insan dış ve iç organlarının yerleşimine baksa bir dizayn edenin olduğunu anlayabilir herbiri gerekli ve muhteşem şekilde olması gerektiği yerlerde inançsız olanlara saygım var ama bu kadar uzayda ki ve dünyada ki düzen matematik meyveler sebzeler tesaduf olamaz diye inanıyorum.
Bence sordugun soru yanlis.din kitaplarini okuyup bunlari tanri yazmis olabilirmi demelisin

Serkooo

Kayıtlı Üye
Olurmu dinciler dünyaya cok zararli,verdikleri zarsrin haddi hesabi yok.japonya ateist .bir onlarin karakterine bak birde orta doguna.tamamen cikar iliskisi.dinde oyle degilmi.huri icin namaz kilan tipler.ha namaz kilmanin vucuda yarari gercekten vardir.dinlerden once baslamistir namaz kilma.

Askanarch

Kayıtlı Üye
İş
Arkeolog
Hayır O yazmadı yazdırdı.Ne yazmasını beklerdin alın atomu bakın tarif vereyim böyle parcalayın mı demesini beklerdin yoksa yoksa tüm matematik formüllerini mi verseydi herşey ayağınıza mı gelseydi yani anlayarak okursan orada sadece cennete gitmen için gerekli bilgileri ve yaşanmış hikayeleri görürdün ve kavrardın burda ne denmek isteniyor diye.

Ü

Üye silindi 58480

Bir çocuk, ergenliğindeki durumunu kestiremez, çocukluğunu yaşar o.
Bir ergen, anı yaşarken olgunluk dönemini kestiremez. Başını belaya sokmakla daha meşguldür.
Olgun bir insan da birsonraki aşamayı kestiremez.

Ama çocuğa da ergene de olgun bir insana da sonradan görüp Şahadet edeceği şekilde bir ön akıl öncesinden hep gelmiştir.

Çocuğa soba sıcak denmiştir. Ergene boş işlerle uğraşırsan hayatta geri kalırsın denmiştir. Bunun en nihai noktası insanlığa verilen ahiret var uyarısıdır. Ruh diye bir sinyal yayını var mujdesidir. Ölümün bir format değişimi olduğu ve yeni bir başlangıç bildirisidir. Hayat bir oyun ve tam anlamıyla bir simulasyondur ustaklının bildirisi gelmiştir. Tabi ki burda istenen duymadım isitmedim kendimi sorguladım diyemeyeceğiz sonradan. Tecrube üstüne inşa edilir insan ve önceden kendisine tanımlanan şeyleri sonradan idrak edeceği şekilde tasarlanmıştır.

Hersey bu kadar belli iken bu düzenin dehasını düzen dışı bırakmak; kendi iradesi dışı varlık sahasına çıkarılmış bir kişi için fıtratıni bozması demektir. İşletim sisteminin online bağlantısını ofline moda alıp çevrim dışı kalmayi tercih ediyor demektir.

Allah imha edeceği kişilere ölüm ötesinin vizyonunu zaten vermez. Cehennem ona inanmayan kişi için değil bilakis cennetin ucuz olmayacağını bilen inanmis kişi içindir. Cehennem cennetin enerji dinamigidir. Pilin eksi kutbudur. O olmadı mı devinim ve canlılık frekansının formülü bozuluyor.

İyiye karşı kötü olan cehennemdir
Idraka karşı inkar da cehennemdir.
1 e karşı 0 cehennemdir.
Herseyin anlam ve manasini kuvvetlendirmek için cehennem zaten kavram kutbu olarak gerekiyordu. Ateşli bir yer değil belki de sadece dijital bir yerdir cehennem bunu sınırı geçince göreceğiz. Bilinç dijital çünkü. Kablosuz yani.

Aisling

Kayıtlı Üye
Ben çok değerlerim, inançlarım hakkında konuşmayı sevmem. Heleki sosyal medyada. Ama nedense buna yazasım geldi... İnsan, Tanrı denen olguyu şu aleme baktığı küçücük göz ve akıl penceresinden sorguluyor. Söyleyebileceğim tek şey, onun tamamen bilinemez olduğudur. Şu halimle onu tanımaya da, anlamayada kabiliyetim yok. Onu tanımıyorum. Tanımadığım biri hakkında da yorum yapmaktan kaçınıyorum. Zaten tanımlayabilseydim tanrı olmazdı. Sıradan olurdu. Sonunda ona ulaşabileceğimi öyle ya da böyle düşünüyorum. Onunla tanışmayı bekliyorum. Aklımdaki soru işaretlerini bir tek o dindirebilir. Yaratılmışın sorularını, başka bir yaratılmış dindiremez. Eğer konu bilinmeyenin ta kendisi ise. O yüzden insanlarla inanç konularını tartışmam. Ki, bu benim yolculuğumdur. Ve Tanrı ile aramdadır. Başkalarının onu ne kalıplara soktuğu ya da nasıl gördüğü beni alakadar etmez. Beni bağlamaz. Diyeceğim şu ki, sizde yolculuğunuza başlayın, insanlarla fikir alışverişi yapın elbet. Ama kimseden cevap beklemeyin. Çünkü tüm cevaplar yalnızca onda. O bilinmek istediği zaman bilecek, açığa çıkmak istediği zaman sorular cevaplanacak. Varlığı reddetme yoluna ben de gitmiştim. Duygusal sebeplerle. Ama bu gerçek o kadar büyük ki, benden de, şundan da, ondan da... Savaşmaya çalıştım fakat bu bilgi her zerreme işlemiş durumda. Ben yok dersem o yok olmayacak. Güneş balçıkla sıvanmaz. Sıvamayı denedim, olmuyor.

Seuta

Kayıtlı Üye
Paylasiminiz acikcasi hosuma gitmedi , kendi adima konusmam gerekirse ben muslumanim ve beni yaratani kalbimde hissederim bazen de aklimda siz nasil kendi kafanizda pozitif düşünce ile care ariyorsaniz bende dua ile ariyorum dine inanmayabilirsin ama saygida duymalisin , kimse kendi kafasindan din uydurmadi , nedir nefretiniz kimedir dinleremi kisileremi kendinizemi ?

Ü

Üye silindi 57044

Merhaba herkese saygılar ve sevgiler.

Foruma senelerdir üyeyim, hesabımın şifresini unuttuğumdan yeni bir hesap oluşturdum. Soruma gelecek olursak, kendimi bildim bileli ' çocukluğum dahil ' herhangi bir tanrıya, yaratıcıya inanamadım. Yani mantıklı gelmedi. Aslında bunu söyleyebilmek için, İncil'i ve çeşitli inançlarıda detaylı araştırmam gerekirdi, burada demek istediğim şu ' ben müslümanım ee? gidip de incili, diğer inanışları araştırdın mı? okudun mu? HAYIR TÖVBE DE BEN MÜSLÜMANIM ŞÜKÜRLER OLSUN ' demek gibi. Ayrıca daha detaylı konuşmak gerekirse, hiç bir diğer inanışları ve kitapları okumayıp, kendine müslüman veya x bir dine inandığını söyleyen kimseye inanmıyorum. Çünkü bu kişiler atıyorum Türkiye'de doğmuşsa müslüman, aynı kişi Belçika'da doğsa Hristiyan, Tayland veya Çin'de doğsa kendilerine o coğrafyada o inanış ağır bastığı için Budist derdi :)

Soruma gelecek olursam, bu sitede bir yaratıcıya inanmayanlar veya bilgi sahibi olanlar diyelim. Öldükleri zaman ne olacağını düşünüyorlar, tamamen soru amaçlıdır bu hep bi soru işareti bende, ve kara bir boşluk hissi biraz rahatsız edici geliyor.

' LÜTFEN KONUYA YORUM OLARAK HADİSLER VE AYETLER PAYLAŞMAYIN..
mükemmel bir noktaya değinmişsiniz.. kültürlerin ve geleneklerin etkisiyle tanrı inancı olmaz.. günümüzde en dindar olanlar, en fazla sapmaya yönelik olanlardır.. hep öyle olmuştur.. tarih öyle ilerlemiştir...

günümüzde internet ve küreselleşme ilerledi.. dolayısıyla fikir alış verişi hızlandı ve sonuca gelmesi kolaylaştı.. artık hiç kimse benim dinim kesindir ve ondan başka dinler yalandır diyemez.. bir yahudi, iseviliğe saygıyı öğrenmek zorunda.. aynı şekilde yahudiler ve iseviler islama saygıyı öğrenmek zorunda.. dünyamız küresel bir köy olmuştur.. her milletin, her ümmetin iç içe yaşadığı küresel bir köy...

dinler geçmişte bileşim getirdi.. mesela islam, arap kabilelerini birleştirdi.. islamdan önce arap kabileleri sürekli savaş halindeydi... asla bir millet, asla bir ümmet olamazlardı.. aynı şekilde romalılar'da öyleydi.. bugün avrupa birliğinden söz ediyorsak bunun ateşleyici etkeni hristiyanlıktır.. isa'dır... isa mesih denilen adamdır.. aslında böyle bir adamın ne musa ile nede muhammedle bir alakası yok.. yaşadığı bile meçhul...

avrupalılar çok kurnaz insanlardı.. romalılar çok kurnaz insanlardı.. ortadoğuda bir ilim gördüler ve onu batıya götürdüler.. hz.isayı yarattılar.. kendi peygamberlerini yarattılar.. kendi tarihlerini yarattılar.. ilmi doğudan alıp batıya taşıdılar.. o ilmi.. herşeyin kökü olan o kabballah ilmini alıp sanki bu öğreti biz batıya ait der gibi yaptılar.. bütün rönesans filozofları öyle yada böyle kaballah ilminden etkilenmiştir.. yani kökü ordan alırlar..

işin en kötüsü bilimde kökünü oradan alıyor.. bilim dediğimiz şeyin arkasında kaballah vardır.. felsefenin ve dinlerin arkasındada o vardır.. bizim dünyamızda algılanan herşeyin arkasında bu kabala denilen ilim veyahut bilim vardır...

yani kökte bu var kısacası... felsefemi matematiktan doğdu, yoksa matematik mi felsefeden doğdu sorusu vardır bilirsiniz.. bu sorunun her kişi için ayrı cevabı var.. matematikte, felsefede, mantıkta kabala'dan doğdu..

saçma geldiğini biliyorum.. dinleri geçtim felsefeler bile, fikir akımlarının bile kökeni bu kaballah denilen öğretidir.. biz bugün fizikten, matematikten, kimyadan ve biyolojiden söz ediyoruz.. bunları yapıyoruz çünkü kökten koptuk.. eğer kökten kopmasaydık sanki bütün herşey tek bir ilim ve bilimmiş gibi olacaktı.. sanki sadece kabbalah, yaradan ve onun yansımaları var gibi olacaktı.. kabbalah yok olunca onun ardından binlerce çeşit ilim dalı çıktı.. yaradandan kopukluk hep onları yarattı..

oysaki kaballah ile yaradanı ve onun dallarını anlayabilirdik.. böylece bir yaradan birde onun eylemleri var derdik.. bir yaradan birde yaradılan var hepsi bu derdik.. youtube'da yer alan envaii çeşit saçma sapan videolar yer almazdı.. uzaylılar ve doğa üstü hakkında yazan saçma sapan yazarlar olmazdı...

nihayetinde gerçek budur ve ergeç tecelli edecektir.. bir yaradan vardır birde yaradılan hepsi o.. kafirler hoş görmese bile, hak batıla üstün gelecektir.. :)

Pofuduk Kartal

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
mükemmel bir noktaya değinmişsiniz.. kültürlerin ve geleneklerin etkisiyle tanrı inancı olmaz.. günümüzde en dindar olanlar, en fazla sapmaya yönelik olanlardır.. hep öyle olmuştur.. tarih öyle ilerlemiştir...

günümüzde internet ve küreselleşme ilerledi.. dolayısıyla fikir alış verişi hızlandı ve sonuca gelmesi kolaylaştı.. artık hiç kimse benim dinim kesindir ve ondan başka dinler yalandır diyemez.. bir yahudi, iseviliğe saygıyı öğrenmek zorunda.. aynı şekilde yahudiler ve iseviler islama saygıyı öğrenmek zorunda.. dünyamız küresel bir köy olmuştur.. her milletin, her ümmetin iç içe yaşadığı küresel bir köy...

dinler geçmişte bileşim getirdi.. mesela islam, arap kabilelerini birleştirdi.. islamdan önce arap kabileleri sürekli savaş halindeydi... asla bir millet, asla bir ümmet olamazlardı.. aynı şekilde romalılar'da öyleydi.. bugün avrupa birliğinden söz ediyorsak bunun ateşleyici etkeni hristiyanlıktır.. isa'dır... isa mesih denilen adamdır.. aslında böyle bir adamın ne musa ile nede muhammedle bir alakası yok.. yaşadığı bile meçhul...

avrupalılar çok kurnaz insanlardı.. romalılar çok kurnaz insanlardı.. ortadoğuda bir ilim gördüler ve onu batıya götürdüler.. hz.isayı yarattılar.. kendi peygamberlerini yarattılar.. kendi tarihlerini yarattılar.. ilmi doğudan alıp batıya taşıdılar.. o ilmi.. herşeyin kökü olan o kabballah ilmini alıp sanki bu öğreti biz batıya ait der gibi yaptılar.. bütün rönesans filozofları öyle yada böyle kaballah ilminden etkilenmiştir.. yani kökü ordan alırlar..

işin en kötüsü bilimde kökünü oradan alıyor.. bilim dediğimiz şeyin arkasında kaballah vardır.. felsefenin ve dinlerin arkasındada o vardır.. bizim dünyamızda algılanan herşeyin arkasında bu kabala denilen ilim veyahut bilim vardır...

yani kökte bu var kısacası... felsefemi matematiktan doğdu, yoksa matematik mi felsefeden doğdu sorusu vardır bilirsiniz.. bu sorunun her kişi için ayrı cevabı var.. matematikte, felsefede, mantıkta kabala'dan doğdu..

saçma geldiğini biliyorum.. dinleri geçtim felsefeler bile, fikir akımlarının bile kökeni bu kaballah denilen öğretidir.. biz bugün fizikten, matematikten, kimyadan ve biyolojiden söz ediyoruz.. bunları yapıyoruz çünkü kökten koptuk.. eğer kökten kopmasaydık sanki bütün herşey tek bir ilim ve bilimmiş gibi olacaktı.. sanki sadece kabbalah, yaradan ve onun yansımaları var gibi olacaktı.. kabbalah yok olunca onun ardından binlerce çeşit ilim dalı çıktı.. yaradandan kopukluk hep onları yarattı..

oysaki kaballah ile yaradanı ve onun dallarını anlayabilirdik.. böylece bir yaradan birde onun eylemleri var derdik.. bir yaradan birde yaradılan var hepsi bu derdik.. youtube'da yer alan envaii çeşit saçma sapan videolar yer almazdı.. uzaylılar ve doğa üstü hakkında yazan saçma sapan yazarlar olmazdı...

nihayetinde gerçek budur ve ergeç tecelli edecektir.. bir yaradan vardır birde yaradılan hepsi o.. kafirler hoş görmese bile, hak batıla üstün gelecektir.. :)
Kaballah'ın ne olduğu hakkında bilgi verebilir misiniz?

dhardhar

Kayıtlı Üye
Kimse paradoksa takilmamis garibime gitti. Benim yazdigim icin aslinda bu bana sunu gosterdi konu tanri olunca dikkat ediniz her bir yorum katan olsun dusuncesini paylasan olsun saygimiz sonsuz o ayri ama hep bir fazlasini soyleme yazma belirtme ihtiyacini hissediyor zaten bugune kadar gelen felsefe de bu nedenle bir kutuphane olmadi mi? Ne guzel boyle de olsun ama sunu da acaba es gecmiyor muyuz aslinda cevap cok.basit ve onumuzdedir kimbilir?
Doneyim paradoksa. Onune cikan herseyi gecebilen yikan bir varlik cisim vs ile onune cikan herseyi engelleyebilen cisim varlik carpisirsa denk gelirse ne olur...? Bu paradoksun cozumu soyle ki: bu ikisi ayni anda var olamaz. Yani birini tanimlarken aslinda digerinin varolmadigini belirtiyoruz. Simdi ilelebet var olacak bir tanri ile herseye ve yok etmeye gucu yeten tanri... Tanri kendini yok edemez. Sonsuzdur e ama herseye gucu yetme? Kendini yok edebilir e ama sonsuz varolus? Demek ki her iki ozelluk ayni anda var olamaz. Bakiniz amacim burada dinler tanri dusmanligi falan degil? Ateizm bir etiket gruplasma teizm dusmanligi degil bir felsefe sorgulama bicimidir. Yukarida yazdigima tekrar donersem belki hersey basit onumuzde de olabilir. Simdi tanriya inanan varliginun ispati uzerine sorgulama yapan arkadaslarimizin da cikarimlari cok guzel aciklayici ve onumuzde basitce de durabilir.

Son olarak sunu demek istiyorum. Ne olursaniz olun ister inanin ister varligina inanmayin veya yok oldugunu savunun iciniz kalbiniz vicdaniniz ve beyniniz huzurlu olsun. O zaman dogru yoldasinizdir. Eger yukarida arkadasin dedigi gibi olunce veya daha sonra tanriya ulasacaksam ben bu sorgulamam ve ateist olmamla ilgili asla suclanmayacagim. Zaten tanri yoksa enerji olarak atom parcalari olarak sonsuzda var olacagim.