Sizce İntihar Bedeli

youandıfly

Kayıtlı Üye
Bir çok dinde veya inanç çeşitlerinde intihar etmek günah ve yasak, diğer taraf da bedeli cehennem azabıdır. peki sizin düşünceniz nedir bu konuda? (Doğumumuza biz karar vermedik bu dünyaya katlanamıyorsak ve bu dünyada zaten ağır bedeller ödüyorsak neden diğer tarafdada yine azap cekiyoruz?)

Rhea

Kayıtlı Üye
İş
Witch
Sınavdan kaçmak anlamına geldiği için sanırım, şimdi bir haber okudum, 78 yaşında kadın bir hafta önce eşini kaybetmiş kendisi yarı felç sürünebiliyor tam yürüyemiyor ve evi yanmış sokakta kalmış şimdi bu kadın ne yapsın, devletten yardım istiyor ama böyle bir hayat kimin tercihi olabilir ki.. Fazla uzatmadan gitmek istiyorsun işte..

youandıfly

Kayıtlı Üye
Sınavdan kaçmak anlamına geldiği için sanırım, şimdi bir haber okudum, 78 yaşında kadın bir hafta önce eşini kaybetmiş kendisi yarı felç sürünebiliyor tam yürüyemiyor ve evi yanmış sokakta kalmış şimdi bu kadın ne yapsın, devletten yardım istiyor ama böyle bir hayat kimin tercihi olabilir ki.. Fazla uzatmadan gitmek istiyorsun işte..
Zor bir durum :(

Broad

Banlı Kullanıcı
Madem sordun karalayalim birseyler. Dine uygun cevaplar muhakkak vardir. Sonucta insanoglunun her haksizligi dinle tescillenir. Ben sana din disinda konusacagim. Mesajdan sonra benden baska cevap bekleme.
Sen secim hakkinda sahip bir insan degilsin. Anne baban bile secim sansina sahip degil, sen kimsin ki? Tohumun bu dunyaya dustugunde senin icin baslayan kismi konular dogdu. Sen projesin. Anne baban icin degil daha buyuk dusun. Sen diyorsun ki simdi bu haksizlik ben olmek istesem buna cesitli etkenler niye musade etmiyor. Dogru bazi etkenler seni mecburen alikoymak icin tasarlanmis zaten ama bunu kendi dilimle anlatirsam, sen projesin ve patronun istemedikce seni kimse cope atmaz, sende dahil. Olum cozum degil anlayacagin. Sen gorup gorebilecegin en uygun pozisyona burunebilecek bir varliksin. Sen copte olsan senden fayda saglayacak bir mekan veya konum muhakkak olacak. Kisacasi bosa geberip gitmene gerek yok insanoglu. Keyfine bak.

Enneagram

Banlı Kullanıcı
Kur-an ı Kerim in tabiriyle sen nankör bir kul oluyorsun.

Şöyle izah edeyim.

İstemiyorum demek bile bir nimettir. Yaratıcıyı inkâr etmekte. Bu nimetlere halen yokluk içinde bir hiç olsaydın kavuşamazdın. Varlık sahnesine çıktığın için yani seni Yaradan, yoktan var ettigi için bugün inkâr edebiliyorsun.
Yokken nasıl inkâr edecektin?
Büyüdün ve akıl nimetini kullanarak bu tercihi dile getiriyorsun. Yani yine sana verilen nimetlerle konuşuyor, düşünüyor, yazıyor, izah ediyorsun.

Ama sen "ben kendimi yok edeceğim" diye yola çıkarsan artık cehennemi hak etmekten başka çaren kalmaz. Bu senin hakettigi dir, Allah kimseyi yakmayı murad etmez. Herkes kendi kendini yaktırır.

İntihar eden kendini Tanrı yerine koymuş oluyor. Bu acib bir iştir. Direk yaratıcıya başkaldırı, isyan.
İnkâr etmekte başkaldırıdır fakat kendini iğfal etmekten daha yeğdir. En azından dünyanı mamur etme fırsatını ve ileride belki fıtratında doğuştan bulunan Allah ı bulma yetini kullanabilme imkanını ortadan kaldırmamış olursun.
Çünkü gelecek mahfuzdur. Bilemezsin ileride ne isteyeceğini.
Ziya Paşa nın bir sözü var;
Dünyanın rengine pek aldanma, dünya yine eski dünyadır,
Çünkü dünyanın uygunsuz tabiatı dönektir.
İnsan da küçük bir dünyadır ve dönektir. Bir kararı olmaz. Aciz olan bizlerin bir kararı yoktur. Zaten bir karar üzere sabit kadem durmak için ibadetler ihtiyaç duyan yine bizleriz. Allah ibadetimize muhtaç değil. Kaymayalım diye namaz kılar, oruç tutarız. Vs vs.

Şunu da eklemek istiyorum. Yine tercih senin. İntihar etmek isteyen bir yolunu bulur eder. Kimse tutamaz. Sonuçta bu da bir tercih fakat sonu hüsranla biten bir tercih. Sebebini izah ettim.

Şu ince noktayı yinelemek istiyorum. Yaratıcı yoktan var ediyor ancak biz kendimizin farkına vardıktan sonra "ben" demeye başlarız. Burada Tanrı seni özellikle sensin diye yaratmıyor. Sen gibi bir sürü varlık söz konusu. Hepimiz ben, ben, ben diyoruz. İlk ben diyen İblis idi ve baş kaldırdı.
Ben diye bir şey yok.
Bir mutasavvıf olan Hallac ı Mansur u duydun mu hiç?
Kalbin masivadan arınarak Hakk'ın esma, sıfat ve zılâl nûrlarına ayna olması sonucu meydana gelen şiddetli sevgi ve aşk sebebiyle Hallac ı Mansur, akis ve gölgeleri Hakk'ın kendisi zanneder ve "Ene'l-Hak" der. Bu sözün anlamı, Ben Hakk'ım, demek ise de, (Haktan başka hiç kimse yok) demektir.

Elini ateşe sokan kişinin yandığında can havliyle: "Yandım, ateş oldum." demesi nasıl mecazi bir hakikati ifade ediyorsa ve bu söz; söyleyenin gerçekten ateş olduğunu göstermiyorsa "Ene'l-Hak" sözü de böyle bir mecazi idraktir. Kulun kendi fiil ve davranışlarını görmez olup kendisinde olan fillerin Allah'a aid olduğunu idrak etmesidir.

"Sen çekilince aradan- Kalır seni Yaradan"

Kendi tanıman lazım. Zira Kendini bilen Rabbini bilir.
Kendindeki mucizeleri gör, nimetlerin farkına var kardeşim.