Şiatsu

aswang

Kayıtlı Üye
Katılım
12 Şub 2010
Mesajlar
176
Tepkime puanı
12
Şiatsu sağlıklı olmak, sağlıklı kalmak ve birçok hastalığı iyileştirmek için ellerle, parmaklarla yapılan bir masaj uygulamasıdır. Şiatsu yorgunluğu dinlenmişliğe dönüştürür, şiatsu'yla insan kendini daha güçlü, daha canlı hisseder, bedendeki kendi kendini iyileştirme gücü harekete geçirilmiş olur. Bütün bunları gerçekleştirmek için bedendeki duyarlı noktalara ellerle, parmaklarla bastırmak yeterlidir. Ellerin, parmakların beden üzerinde dolaştırılması bir yandan da dokunuşların okşayıcı sıcaklığını birlikte getirir. Şu koşturmalı, telaşlı şehir yaşamı içinde stres'e neden olacak ve hem bedende hem zihinde yorgunluklara yol açacak o kadar çok şey varken ve hekimliğin giderek hasta organların tedavisinde uzmanlaşıp son derece teknik bir uygulamaya dönüştüğü günümüzde bu okşayıcı dokunuşlara olan ihtiyaç daha da büyümüştür.
Hatta günümüzde çocuklara bile, onları hem bedensel hem ruhsal bakımdan yıpratacak, yorgunluğa itecek yoğun bir çalışma programı zorlanmaktadır. Çok sayıda insan yaşam hızının sağlıklarına verebileceği olumsuz etkilerden kaygı duyuyor. Yazık ki onların bu kaygılarına çözüm getirebilecek kolay bir yöntem yok. Ama şiatsu bedenimizin farkında, duyarlığında olmanın ve bedenimizdeki olumsuzlukları gidermenin, ya da şöyle diyelim, kendi sağlığınızı "kendi ellerinizin, parmaklarınızın" yardımıyla düzeltmenin yolunu bulmanızı sağlayacaktır.

bebek-masaj.jpg


Şiatsu başparmağın ya da öteki parmakların uçlarıyla, avuç içiyle bedenin yüzeyindeki belirli noktalara basınç uygulayarak yapılır. Bu belirli noktaların Japonca'daki adı "tsubo"dur. Bu sözcük saksı ya da kavanoz anlamına gelir. Bedendeki bu noktalar yorgunluğun ve gerginliğin biriktirildiği yerlerdir. Bu noktalara bastırmak rahatlamayı sağlar. Eski çağların Çinlileri bunun böyle olduğunu içgüdüleriyle bulmuşlar.

Eski çağların Çinlileri gözlem ve denemeyle bir teşhis ve tedavi sistemi geliştirmişler. Bedendeki aşağı yukarı 700 dolayında noktayı ve bunları birbirine bağlayıp enerji akımını sağlayan kanalları keşfetmişler. Önemli tedavi yöntemlerinden biri meridyen adı verilen bu kanallar üzerindeki noktalara akupunktur iğneleri batırılması yoluyla, enerji akımındaki tıkanıklıkların giderilmesidir.

Akupunktur'la ilgili bilgilerin Japonya'ya ulaştığı tarih bundan bin yıldan daha gerilere gitmektedir. On sekizinci yüzyıldan başlayarak geleneksel Japon "anma" masajını uygulayanlar akupunktur’la ilgili bilgileri kendi masaj uygulamalarıyla bütünleştirmişlerdi. 1920'lerde Tokujiro Namikoshi çağdaş anatomi ve fizyoloji bilgisini de içine katarak şiatsu'yu bir tedavi sistemi olarak sunmuştur. Bu sistemi adlandırmak için de parmak basıncı anlamına gelen şiatsu sözünü kullanmıştır.

6143245823032_MASAJ.JPG


Tsubo noktaları kasların, kemiklerin, kan ve lenf damarlarının, sinirlerin, salgı bezlerinin üzerinde bulunur. Bu noktalara parmağınızla bastırmak, yalnız deriyi uyarıp, bu noktalardaki sertliği ve gerginliği giderip rahatlatmakla kalmaz, sinir sisteminin düzenli çalışmasını da sağlar, hazmı kolaylaştırır, kan ve lenf dolaşımını hızlandırır, salgı bezlerinin çalışmasında da olumlu etkiler yapar. Bütün bunlar da insanı hem hastalıklardan korumakta hem de bedenin kendi kendini iyileştirme gücünü harekete geçirmekte etkili olur.

Şiatsu'da ellerimizi hem teşhis hem tedavi için kullanırız. Giderek duyarlılığım artıran parmak uçları dokundukları yerlerdeki sıcaklık ve soğukluk farklılıklarını, sertlik, katılık ve gerginlik gibi durumları farkeder. Bunların her ikisi de bedenin içinde bulunduğu durumu belirten göstergelerdir. Bu noktalara yaptığımız basıncın derecesi, çeşidi ve süresi her bölgenin ve şiatsu yapılan kimsenin özel durumuna göre ayarlanır. Bu nedenle de şiatsu mümkün olduğu kadar parmakların çıplak tene değdirilmesi şeklinde yapılmalıdır.

masaj_nedir1.jpg


Şiatsu'da beceri kuşkusuz bir günde elde edilecek bir şey değildir. Ama bunun böyle olması sizin şiatsu'nun etkinliğini keşfetme ve şiatsu yaparak insan bedeniyle tanışma fırsatını kaçırmanıza neden olmamalıdır. Kendinize ve başkalarına düzenli olarak şiatsu yaparak bedenin gereksinmelerini ve bedendeki olumsuzlukları açığa vuran belirtileri farketmeye başlayacaksınız.

Şiatsu yalnız hastalıkları teşhis ve tedavi yöntemi de değildir. Tıpkı şefkatli bir ana eline benzeteceğimiz bir elin dokunuşunun verdiği sıcak duygunun önemi de büyüktür. Eğer şiatsu uygulayanın tutumu hem
şefkatli hem özenliyse ve şiatsu yapılan kimsenin tutumu hem dirençsiz hem alıcıysa hiç kuşkusuz bu uygulamadan iki taraf da yarar görecektir.
maxbilgi- no/14 el kitabı
 

mavişpery

Kayıtlı Üye
Katılım
25 May 2010
Mesajlar
108
Tepkime puanı
4
ahhh ahh :) şiatsuyu okudukça uykum geldi:) kimse yok mu bana şiatsu yapçak olan :D özendim..
 
Üst