Salât-ı Nâriye

azrael

Kayıtlı Üye
Katılım
19 Kas 2008
Mesajlar
190
Tepkime puanı
12
salat-i-nariye.jpg

Salât-ı Nâriye

“Salât-ı Nâriye” olarak bilinen salavât-ı şerîfenin Arapça olarak yazılışı, “Cevşen-i Kebir”in “Delalilü'n-Nur” bölümünde yer almaktadır.

Okunması ve fazileti büyük olan bu salavât-ı şerîfe, esas itibariyle bir duadır; okunmasında büyük sevap olan bir salavât-ı şerîfedir.

Bu çeşit duaların hem maddî hayatımız, hem de uhrevî (ahiret'teki) istikbâlimiz için şüphesiz ki pek çok faydası vardır. İhtiyâçlar, bu duâyı okumanın vakti ve zamanı olarak değerlendirilmeli ve duâ, Allah rızası için okunmalı ve istediğimiz şeyin hakkımızda hayırlı ise tahakkuk etmesi istenilmelidir.

Kur'ân-ı Kerîm'in şu ayetleri, bu hususta İlâhî takdırin karşısında en büyük tesellisi olmalıdır:

“Göklerin ve yerin mülkü, Allah'ındır. (O), Dilediğini yaratır. Dilediğine kız çocukları, dilediğine de erkek çocukları bahşeder. Yahut onlara hem kız, hem erkek çocuklarını birarada verir. Dilediğini de kısır bırakır. O her şeyi bütünüyle bilendir. Herşeye gücü yetendir. ( Şûra Sûresi, 49-50 )

Bunun için Allah'tan hakkımızda hayırlı olan ne ise onu istemeli. Dua ederken bu husus, dikkatten uzak tutulmamalıdır.
Arapça Orjinal Metin

اللهم صل صلاةً كاملةً وسلم سلامًا تآمًا على سيدنا محمد(ن)الذى تنحل به لعقد وتنفرج به الكرب وتقضى به الحوايج وتنال به الرغآءب وحسن الخواتمويستسقى الغمام بوجهه الكريم وعلى اله وصحبه فى كل لمحةٍ ونفس كبعدد كل معلومٍ لك
Okunuşu

“Allahümme salli salâten kâmileten ve sellim selâmen tâmmen alâ seyyidinâ Muhammedi'nillezi tenhallü bihi'l ukadü ve tenfericü bihi'l kürabü ve tükdâ bihi'l havâicü ve tünâlü bihi'r-regâibü ve hüsnü'l havâtimi ve yüsteska'l-ğamâmü bi-vechihi'l kerîmi ve alâ âlihî ve sahbihî fî külli lemhatin ve nefesin bi adedi külli ma'lûmin lek”

Türkçe Anlamı

"Allah' ım! Her göz açıp kapamada ve her nefeste, Sana ma'lum nesneler adedince mükemmel bir salat ve tam bir selamı Efendimiz Muhammed (SAV) 'in ve bütün Âl ve Ashabının üzerine indir ki; Onunla düğümler çözülür, sıkıntılar dağılır, ihtiyaçlar giderilir, istekler ve hüsn-ü hatimeler elde edilir ve mübarek yüzü hürmetine bulutlardan yağmur istenilir. "


kaynak: gizliilimler
 
Üst