Saçlar

Demileus

Kayıtlı Üye
demileus.jpg

Kullandığımız saçlarımızın uzunluğu, nasıl toplandığı, rengi, dokusu asla tesadüf değildir.

Saçlarımız, Kızılderililere göre ruhu temsil ediyor. Kızılderililer gibi mistik bir toplum sizce yanılmış olabilir mi?

Saçlarımız düşüncelerimizin, yediklerimizin, söylediklerimizin hepsinin kaydedilerek vücudumuzdan çıktığı noktadır. (Kullandığımız ilaçlar bile saçlarımıza testler yapıldığında görülmektedir)
Saçın kendince bir dili vardır; mesela saçın ortadan ayrılması düşünce birliğini ifade eder. Eğer örgü varsa saçlarda düşüncelerin kalp ile bir olduğunu anlatır.

Saçın açık bırakılması ya da toplanması ise girdiğiniz ortamda ne kadar kendinizi güvende hissettiğinizle ilgilidir. Mesela daha çekimser kalacağınız ortamlarda ya da kendinizi kötü, çok sosyalleşmek istemediğiniz zamanlarda saçlarınızı toplarsınız ya da topuz yaparsınız duruma göre ama rahat ortamlarda açar savurursunuz saç tellerinizin her savruluşu sizi daha da rahatlatır.

Saç, kişi kendini güvensiz hissettiğinde dökülür; özellikle ayrılık zamanlarında.

Saç kesimi ise; ayrılık. Evet fiziksel ayrıldığımız kişiden, ruhsal olarak da ayrılmak istediğimizde bu yüzden saçlarımızı kısaltırız. Kızılderililerde de saç kesimi yas tutma ve ölüme yakınlığı; ayrılığı temsil ediyordu.

Saçları yıkama isteği enerjinin, dünya ile temasın yenilenmesi ile ilgili. Saçlarımız anten gibidir. Her şeyi alır ve kaydeder ve sonra ağırlaşır. Hafiflemesi için yıkarız

Eski toplumlarda barbar toplumların saçları kısadır; bilge toplumların ise uzun. Nedeni barbarların duygusal, ruhsal temastan uzak olmalarıdır.

Yogilerin ise saçlarını kazıtması dış dünya ile teması kesip sadece meditasyonlarına yönelmeleri kaynaklıdır.

Saçlar bizim hafızamızdır; ruhumuzun yansımasıdır. Onlara iyi bakalım ve gerektiği zamanlarda teşekkür edip, onların gerektiği kadarını bedenimizden uzaklaştıralım✨

Aisling

Kayıtlı Üye
Evet ruhsallikla ilgilenen bayan medyumların saçları genelde uzundur mesela. Uzun saç ruhsallıkla ilgilidir.

Alex06

Kayıtlı Üye
Aslında bu bilgi biraz hatalı çünkü eski toplumlarda Viking, Türk-Moğol kavimlerine baktığımızda bu insanların genelde saçları uzundu.
Viking ve Türkleri barbar olarak tanımlayan batılılar. Vikinglerin ve Türklerin doğa ila bağı, tanrı inanclari ruhsalliklari ele alındığında çok katmanlı inaclari ile spritüel toplumlar oldukları net.
Onlara barbar diyen batılı Hristiyanlarin inanç kavramı kilise ve dört duvara sıkışık iken bu toplumların evren ile bağ kurdukları çok mistik yönleri var. Uzun saçlarına şaşırmamak lazım

venusyenbiri

Kayıtlı Üye
Viking ve Türkleri barbar olarak tanımlayan batılılar. Vikinglerin ve Türklerin doğa ila bağı, tanrı inanclari ruhsalliklari ele alındığında çok katmanlı inaclari ile spritüel toplumlar oldukları net.
Onlara barbar diyen batılı Hristiyanlarin inanç kavramı kilise ve dört duvara sıkışık iken bu toplumların evren ile bağ kurdukları çok mistik yönleri var. Uzun saçlarına şaşırmamak lazım
Barbarlığın spiritüel olmakla bir alakası yok ki. İki toplum da göçebe ve istilacı toplumlardı ve o dönem için bunda yanlış bir şey de yok. Öyle olmak zorundalardı çünkü bulundukları coğrafyanın koşulları çok sertti. Batı, bunu tabi ki aşağılamak için kullanıyor çünkü kendilerini üstün gördükleri halde doğa ile iç içe bu insanlar onların yerleşik hayatlarını viraneye çevirdi. Korku, ego, nefret. Bu da apayrı bir mevzu. Bazen soyut düşünürken kendimizi kaptırıp, bazı somut kavramları (ben dahil) karıştırıp bağlamdan koptuğumuzu düşünüyorum. Kaldı ki Kızılderililer'de bu halklarla zaten ortak inanç değerleri taşıyor. Bununla da alakalı pek çok teori var ama konuyu bozmak dağıtmak istemiyorum. Aslında bu dediğiniz bile barbarların ruhsal temastan uzaktır cümlesini çürütüyor.

Alex06

Kayıtlı Üye
Tam ifade edemedim sanırım.

Barbar kavramı batililarin istilacı kavimlere verdikleri bir sıfat. Kendilerini medeniyet sahibi istilacı toplumları da gelişmemiş saldırgan eğitimsiz kabul ediyorlar ve barbar olarak nitelendiriyorlar. Aşağılama ifadesi olarak kullanılıyor bu kelime.
Aslında bu bilgi biraz hatalı çünkü eski toplumlarda Viking, Türk-Moğol kavimlerine baktığımızda bu insanların genelde saçları uzundu.
Tespitiniz doğru katılıyorum aksi birşey söylemiyorum zaten. Bana göre bu kavimler barbar değil. Hepsi istilacı savaşçı fakat bilge topluluklar. Eğer saç uzunluğu ile bilgelik arasında bir bağ varsa hem Türklerin hen vikinglerin saçlarınn uzun olması normal.

barbar kabile kim???? Türkler vs. değil bu konuda hemfikir zaten.
Bazen soyut düşünürken kendimizi kaptırıp, bazı somut kavramları (ben dahil) karıştırıp bağlamdan koptuğumuzu düşünüyorum.
?????? Anlamadım.

venusyenbiri

Kayıtlı Üye
Tam ifade edemedim sanırım.

Barbar kavramı batililarin istilacı kavimlere verdikleri bir sıfat. Kendilerini medeniyet sahibi istilacı toplumları da gelişmemiş saldırgan eğitimsiz kabul ediyorlar ve barbar olarak nitelendiriyorlar. Aşağılama ifadesi olarak kullanılıyor bu kelime.

Tespitiniz doğru katılıyorum aksi birşey söylemiyorum zaten. Bana göre bu kavimler barbar değil. Hepsi istilacı savaşçı fakat bilge topluluklar. Eğer saç uzunluğu ile bilgelik arasında bir bağ varsa hem Türklerin hen vikinglerin saçlarınn uzun olması normal.

barbar kabile kim???? Türkler vs. değil bu konuda hemfikir zaten.

?????? Anlamadım.
Ben zaten hakir görmek için bu tabiri kullandıklarını ama bu coğrafyalardaki insanların yapması gerekeni yaptığını, olması gerekenin bu olduğunu söyledim aslında. Aynı şeyden bahsetmişiz
Yazıya hak verdiğinizi düşünerek söyledim bunu. Asıl metni kaçırdığınızı sanmıştım da sorun yokmuş, ben yanlış anlamışım.

kelendria

Kayıtlı Üye
Şimdi modern toplum erkek bireyleri saçlarını kısa tutmaya zorluyor. Ruhlarıyla bağları kopsun ve sadece maddiyata yönelsinler diye mi.

Demileus

Kayıtlı Üye
Şimdi modern toplum erkek bireyleri saçlarını kısa tutmaya zorluyor. Ruhlarıyla bağları kopsun ve sadece maddiyata yönelsinler diye mi.
Konu o anlamda değil sadece saçlarımızın ruhumuzun bir parçası olduğunu belirtiyor içerik.Saçların kısaykende bir çok tepkime alabilirsnz

Demileus

Kayıtlı Üye
evet ama saçlarını hiç kesmiyor değillerdi. saçlarımız bazen yıpranıyor,kırılıyor kesmekten kastım bunlardı :) kesince taze ve hasar görmemiş taze saç kalır.

Retro

Kayıtlı Üye
Bence bu çok zorlama bir izah olurdu.

Budizmde keșișler ve rahiplerde saçlarını kazıtır. Hatta kașlarını da.. Bu adamlar bence hepimizden daha ruhani.

Modern toplumun kısa saçlı erkek algısı konusunda size katılıyorum. Rıdvan Dilmen gözüme çok acayip geliyor o yüzden. Saçlarını keserse sistemin istediği gibi biri olur ama olmak istemiyor.

business woman

Kayıtlı Üye
Mesela bende belime kadar uzanan beslediğim canımdan çok sevdiğim saçlarımı şeref yoksunu eski sevgilim demeye utandığım primattan ayrılınca kestim hala uzamadı. Baya da oldu ya. Hala sırtımdalar ama belime uzanmasını özledim.

Retro

Kayıtlı Üye
Saç, kişi kendini güvensiz hissettiğinde dökülür; özellikle ayrılık zamanlarında.

Dökülür çünkü mutsuzluk bağışıklığı düşürerek dıştaki katmanlardan içe çekilir daha hayati fonksiyonlara yetebilmek için.

Böylece deri ve cilt beslenemez, vitaminler alınsa bile dönüşemez immun sisteminin çökmesi dolayısı, saçlara A vitamini gitmedi mi de tutunamaz.

Yani saçı bu kadar büyütmeyin. Saç sonuçtur. Sebep değil.