Saç Deyip Geçmeyin!

TravisBickle

Kayıtlı Üye
Sık ve kalın telli saçlar daha iyi çeker mi? Bağlayınca sinyalde sıkıntı olur mu?

kaptanblack

Kayıtlı Üye
O konu da tam bir bilgim yok ama saçı boyamak saçın üstüne bir kılıf geçirmek gibidir bu durumdan dolayı az da olsa olumsuz bir etki yaratabilir diye düşünüyorum. :)
Sadece bilgi amacli paylasiyorum saci boyamak ustune kilif gecirmek gibi degildir her sac telinin uzerinde bulunan kabuklarinin acilip sac telinin icinde bulunan pikmentlerin renk degistirmesiyle olusur acik renk boyamak icin sac tellerinin icindeki pikmentlerin disari atilmasi koyu renk boyamak ise sac tellerinin icindeki pikmenlerin renk degistirmesidir ( Alinti degildir kendi bilgilerimdir. )

Parpsikolog

Kayıtlı Üye
Benim de saçlarım uzun, çok gür olduğu için kestirmeyi düşünüyordum ama şu an vazgeçtim. :)

kaptanblack

Kayıtlı Üye
Aynı kapıya çıkıyor zaten. Siz kısa bir süreliğine saçlarınıza farklı bir kılıf değiştiriyorsunuz, doğal rengin üstüne kısa süreliğine farklı bir renk kılıfını geçiriyorsunuz, saçın doğallığı ile oynuyorsunuz.

Saçtaki renk pigmentleri dışarı atılmaz. Saçınızın renk pigmentlerini kısa süreliğine de olsa değiştirebilirsiniz ama bu pigmentlerin boyama yoluyla dışarı atılmasını sağlayamazsınız.
dogalligi ile oynandigi dogru ustune kilif gecirildigi yanlis koyu renk olan dogal sac pikmentleri Oryal oksidan veya perhidrol karisimi ile disari atilir ve ne kadar cok disari atilirsa sacin rengi o kadar cok acilir mavi yada beyaz olan oryalin rengi koyu renk olan bir saca suruldugunde bir sure bekledikten sonra surdugunuz karisimi her hangi bir seyle siyirdiginizda o maddenin Sacin rengine yaklastigini gorursunuz ve acilmis bir sacin yani renk pikmenlerinin sactan disari atilmis bir sacin yikandikca koyulasma ihtimali yokken koyu renk boyanan sacin yikandikca zamanla dogal rengine dondugunu gorursunuz cunku zeminde bulunan rengi koyulastirmak icin pikment yuklemesi yapilir ama daha acik yapmak icin var olan koyu pikmentler sactan uzaklastirilir yani koyulastirirken bile uzerine kilif gecirilmez atiyorum bir sac telinin icinde 1000 tane acik renk pikment varsa bunun yanina 5000 tane koyu renk pikment konur ve sac koyulasir
(Alinti Degildir)

Impulse

Kayıtlı Üye
Eskiler saçın uzun olmasını sağlıklı olmakla eş değer görüyor. Uzun ve gür saça herkes sahip olamadıgı için ayrıcalık olarak görülüyor olabilir.
Daha dün dedemle nenemi ziyaret ettiğimizde yiğenimin saçının uzun olması için tavsiyelerde bulunuyordu.

Bence saçların herhangi bir antenlik durumu yok. Eller çok önemli.

ela.nass

Kayıtlı Üye
İş
İntelligence
Mesela kesilen dökülen saçınızı çöpe atmayın, temiz bir yere gömün derler. Bunlarla bir bağlantısı olabilir mi?

Impulse

Kayıtlı Üye
Eller ve gözler önemli gözleri unutmayalım.

Mesela kesilen dökülen saçınızı çöpe atmayın, temiz bir yere gömün derler. Bunlarla bir bağlantısı olabilir mi?
Hz. Muhammed bu şekilde bir tavsiyede bulunuyor.
Bir kaç sebebi var.
İnsan muhterem bir varlık dolayısıyla ondan ayrılan parçalarıda öyle. Cüz külle tabi.
Cesedimizi öldükten sonra tıpkı yaşıyor gibi yıkayıp kefenleyip topraga yani geldigi yere emanet ediyorsak kesilen tırnak ve saç gibi cüzi parçalarımızıda topraga gömmemizi tavsiye ediyor peygamberimiz.

Mesela buna benzer bir şey daha var. Tükürük. Tükürük temizse tuvalete tükürmeyin derler. Tuvalet necis çünkü.
Sağ elle yemek yiyin mevzuda bu meseleyle ilintili.
Parçaları topraga gömmeli, temiz artıklarımızı temiz yere dömeli, necis(pis) olan şeyleri de belirli yerlerde yapmalı gibi.
Her şey tayin edilmiş.

ela.nass

Kayıtlı Üye
İş
İntelligence
Eller ve gözler önemli gözleri unutmayalım.

Hz. Muhammed bu şekilde bir tavsiyede bulunuyor.
Bir kaç sebebi var.
İnsan muhterem bir varlık dolayısıyla ondan ayrılan parçalarıda öyle. Cüz külle tabi.
Cesedimizi öldükten sonra tıpkı yaşıyor gibi yıkayıp kefenleyip topraga yani geldigi yere emanet ediyorsak kesilen tırnak ve saç gibi cüzi parçalarımızıda topraga gömmemizi tavsiye ediyor peygamberimiz.

Mesela buna benzer bir şey daha var. Tükürük. Tükürük temizse tuvalete tükürmeyin derler. Tuvalet necis çünkü.
Sağ elle yemek yiyin mevzuda bu meseleyle ilintili.
Parçaları topraga gömmeli, temiz artıklarımızı temiz yere dömeli, necis(pis) olan şeyleri de belirli yerlerde yapmalı gibi.
Her şey tayin edilmiş.
Bilmediğim bir sürü şey öğrendim. Çok teşekkürler @Impulse ?

Shining Brighter

Kayıtlı Üye
Fazla miktarda saç dökülmesini dış dünyayla bağlantıyı kesmek olarak yorumlayabilir miyiz? O halde yeniden bağlantı ve antenler oluşturmak saç çıkarır mı 😁

Rhea

Kayıtlı Üye
İş
Witch
Şöyle bir yorumlara baktım da eskiden ne cevherler varmış ne iyi bilgili üyeler, pek gelmiyorlar sanırım artık, dışarda sergiliyorlar cevherlerini?
Başka bir yerde daha okumuştum uzun saçın anten görevi gördüğünü, ayrıca eski birikmiş duygusal yüklerden kurtulmak için saça zeytinyağı ile maske yapmak gerektiğini.