Rün, Rune, Runik, Elder Futhark Nedir?

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
1_2WYV9NMqAKGqbjdxkPjvFg.jpeg
Rün(rune)ler, cadılık ve paganizm yolunda karşımıza çok sık çıkan alfabelerden biri. Özellikle büyüsel kullanımlarından, rün yogasına, birleştirilmiş talismanlardan, meditasyonlarına kadar çok çeşitli çalışma alanı mevcuttur ve modern zamanlara doğru yaratılmıştır. Rün’ün çıkış hikayesi ile başladığımızda daha bütüncül bir şekilde ele almış olacağız, şöyle ki:
Rünleri incelerken bir noktayı paylaşmak istiyorum; Odin’in “turkland” denen bir yerden geldiği söylenmekteymiş ve rünler ile göktürk alfabesi ve eski türk tamgaları neredeyse aynıymış. Bu açıdan düşündüğümüzde, rün bilgisinin Orta Asya’dan gelmiş olma ihtimali veya bilgi aktarımı olmuş olasılığı çok yüksek duruyor.
Rün, aslında genellikle aşina olduğumuz gibi İskandinav geleneklerinde kullanılan yazı şekilleridir. Kelime anlamı olarak “runa”, “sır” demektir. Yani, İskandinav geleneğine göre varoluş (ölüm, doğum ve tüm sırlar) rünlerde gizlidir. Bu yüzden sadece yazı amacıyla değil, büyü ve çeşitli dinsel amaçlarla da kullanılmıştır. Farklı rünik tılsımlar hem nesnelere işlenmiş hemde düzinelerce formül kayda geçmiştir. Her bir rünün bir anlam vardır; örneğin, Tiwaz: mızrak veya oku temsil eder -ki mızrak şeklinde olduğunu görüyoruz. Bu yüzden Tanrı Tyr ile ilgilidir ve korunma tılsımı olarak kullanılmaktadır.

Bilinen en eski Nors Rünik alfabelerden olanı “Elder Futhark” ‘dır. Daha sonra anglo-saksonlar arasında değişime uğradığı gözlemlenmiştir. Elder Futhark’ın 2. Yüzyılda ilk ortaya çıktığını görmekteyiz ve kullanımı 8.yya kadar devam etmiştir. Sonraki yüzyıllarda ise farklı runik alfabeler gözlemlemekteyiz.
Köken olarak nereye dayandığını tam olarak bilinmemekle birlikte, son zamanlarda yapılan araştırmalarda görüyoruz ki Orhun alfabesine olan bu inanılmaz benzerlikler, İskandinavların bu yazıyı Eski Türklerden mi öğrendiği sorusunu aklımıza getirmekte. Bilindiği üzere Orhun alfabesinin geçmişi Nors Rune’lerinden çok daha eskiye gider.
Ancak eski pagan Norslara göre alfabenin kökeni konusunda bir şüphe yoktur: Odin bir gözünü feda etmiş ve kendini bacağından yaşam ağacına (Tanrıların mekanını, yer altı dünyasını ve orta dünyayı –midgard: bizim dünyamız- birbirine bağlayan kozmik yaşam ağacı, bu ağaç inancı eski Türklerden, mayalara, antik mısırdan, Sümer’e kadar her kültürde vardır) asarak rünleri öğrenmiştir (sırları da çözmüştür diyebiliriz) ve bunu insanlara vermiştir. Odin’in bir gözünün kör olmasının sebebi işte bu fedakârlıktır. Aşağıdaki, Kadim Viking İrfanın’dan Odin’in rün bilgisini alışının etkileyici hikâyesi, bu bilgeliğe dair yeterli fikri ortaya koymaktadır:
“Yggdrasil tüm dünyaları birbirine bağlayan eksendir. Koruyucu ağaç olarak bilinen bu eksen, tüm yaşamı destekler ve devam ettirir. Bilinen bir başlangıcı ya da sonu yoktur. Yggdrasil vardı ve halen var ve sonsuza dek de var olacaktır.
….
Odin seyahatine, Asgard’dan (Tanrıların mekânı-dünyası) aşağıya Yggdrasil’in köklerine doğru başlar. Onun dev kirişleri arasından sonunda Mimir Kuyusu’na giden yolu buldu. Şimdi, Mimir Kuyusu’nun suları başka bir şeyle mukayese edilemez bir armağan taşımaktadırlar, çünkü onlar oradan su içen kişiye bilgelik iksirini bahşederler. Yalnız başına, Odin Mimir’e yaklaştı ve kuyudan içip içemeyeceğini sordu.
Mimir, kuyunun koruyucusuydu ve onun güçlerini biliyordu. Odin’den sudan bir kerelik çekişe karşılık tanrının gözlerinden birini istedi. Odin, tereddüt etmeden, gözünü yuvasından çıkararak razı oldu ve kıymetli sıvıya karşılık olarak verdi. Kuyudan çokça içti ve aradığı bilgeliği elde etti. Ancak çetin sınavı henüz tamamlanmamıştı.
Odin (odin kelime anlamı olarak öfkeli olan veya şiir ya da bilinç gibi anlamlara gelmektedir) hemen ne yapmak durumunda olduğunu gördü ve yukarıya ağacın içine doğru uzanıp bir dal kopardı ve dala bir mızrak şeklini verdi. Odin, kendisini Dünya Ağacı’ndan baş aşağı dokuz acı veren gün ve gece süresince asarken, bu mızrak ile kendisini yaralamayı seçti. Kuyuda yarı boğulurken, onun derinliklerinde Rünik alfabeyi aradı.
Sonunda, dokuzuncu günde, Odin onları gizlice gözetledi ve işkence görmüş eli ile onları kavradı ve bir zafer narası ile yukarıya çekti. Rünik alfabenin bilgeliğini kazanmıştı. Her şeyin bilgisi artık onundu, bu sebeple orada galdr (harflerden sözcük yapımını ve sihir formüller)’in en güçlüsünü öğrendi. Bu sebeple Odin, tek-gözlü tanrı ve darağacının tanrısı, sihir ve gizem ustası ve geçmiş, şimdiki zaman ve geleceğin tümünü bir anda bilebilecek olan olarak tanındı. Tek gözünü verişi Odin’in kurbanıydı, fedakârlığıydı; Midgard (Orta dünya)’ın yaşayanlarına ya da en azından “onlardan istifade edebileceklere” rünik alfabenin bilgeliğini sunmak; Odin’in armağanı oldu.” **
Elder Futhark
Futhark kelimesi aşağıdaki rünlerden meydana gelen bir terimdir:
-Fehu
-Uruz
-Thurisaz
-Ansuz
-Raidho
-Kenaz
İşte bu 6 rün, alfabenin ismi olan Futhark’ı meydana getirir. Bu aynı “alfabe” kelimesinin alfa ve beta yunan harflerinden gelmesi gibidir. Daha önce bahsettiğim rune kelimesinin, runa yani sır olduğu gibi.
Rünlerin hepsi hayatın içinden bazı olguları temsil eder ve bu olgular ise yaşamdaki olayları anlatır. İşte bu yüzden rünler üzerine meditasyon yapmak, çalışmak ve onları aktif kullanmak hayatın içinde eylemsel bir farkındalık meydana getirmektedir ve aynı zamanda -alakalı enerjiyi- hayatımızda yaratmamızı sağlamaktadır.

alıntı: Ekinaktas

makssenberg

Kayıtlı Üye
Rünlerin hepsi hayatın içinden bazı olguları temsil eder ve bu olgular ise yaşamdaki olayları anlatır. İşte bu yüzden rünler üzerine meditasyon yapmak, çalışmak ve onları aktif kullanmak hayatın içinde eylemsel bir farkındalık meydana getirmektedir ve aynı zamanda -alakalı enerjiyi- hayatımızda yaratmamızı sağlamaktadır.

alıntı: Ekinaktas
hocam bu rünleri kumaşa yazsam ve şekilde bozulma, kumaşta yırtılma vs olmasa ama kumaş bükülse bir sorun olmaz değil mi

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Evet sorun olmaz lakin smacınız bir kere yapayım hep kalsın ise Tılsımlaştırma işlemi için runeleri uzun süre dayanmasını hedeflemeyiniz tazeleme mutlaka yapınız.

makssenberg

Kayıtlı Üye
Evet sorun olmaz lakin smacınız bir kere yapayım hep kalsın ise Tılsımlaştırma işlemi için runeleri uzun süre dayanmasını hedeflemeyiniz tazeleme mutlaka yapınız.
Tazeleme nasıl yapılır ve eğer rünü devredışı bırakmak istiyorsak nasıl yapmalıyız? bir de masada dursa üzerimizde taşımasak bile etki eder mi?

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Öncelikle değişimleri yazmayınız. Ne kadar az Bilgi o kadar sizin için sağlıklı olur.

tazeleme yeniden yapma ya da var olanı kutsama şeklinde yapılır. sevmek, değer vermek gibi düşünün sizdeki süptil enerjiyi nesneye aktarma.

etki alanı kapsamları çok Geniş değildir tılsımların.Yaydığı manyetik alan kadar etkileme kapsamı vardır. O yüzden sizden çok uzak olmaması iyi olur.

Hazırladığınız şeyin için iptal niyeti yapın daha sonra onu parçalayın yani artık okunamaz kullanılmaz hale gelsin daha sorma toprak, tuzlu su ( kaplayıcı) bir elementle buluşturun. Bağının artık kesildiğini niyet ya da imaj edin

makssenberg

Kayıtlı Üye
etki alanı kapsamları çok Geniş değildir tılsımların.Yaydığı manyetik alan kadar etkileme kapsamı vardır. O yüzden sizden çok uzak olmaması iyi olur.
Peki kendim için yaptığım rün, ona yakında duran evdeki diğer insanlara etki eder mi? Bir de üstteki yorumda yazdığım etkiyi silerseniz sevinirim.

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Çok belirsiz maalesef etkilemez diyemem, etkilerde diyemem çünkü ne kadar neyi etkiliyor tam bilemiyorum. Etki alanlarını kapsamlarını incelemeye çalışıyorum lakin subjektif yoruma eninde sonunda kayıyor.
Şöyle bir mantık yürütüyorum.

bana özel yapılmış bir hediye var diyelim. Çiçek olsun bu. O hediyeye ben bakınca mutlu oluyorum keyif alıyorum, hatırlıyorum vs.

aynı şeye başka biri baktığında sadece Çiçek görür.

Ya da çok güzelmiş der. ya da o da başka bir şeyi hatırlayabilir. Sonuç olarak bana veridiği hissin tamamını anlaması mümkün değildirler

Tılsımlarda görülsün ya da görülmesin bir enerji yayar. Tılsımın manyetik alana sizden başka biri girdiğinde etkilenir lakin bu etki yapılma amacınının dışında bir etkidir ve düşüktür diye düşünüyorum

Lavander

Moderator
İş
Öğretmen
Peki kendim için yaptığım rün, ona yakında duran evdeki diğer insanlara etki eder mi? Bir de üstteki yorumda yazdığım etkiyi silerseniz sevinirim.

Etki kısmı icin şunu ekleyebilirim. Urum’un da belirttiği gibi adınıza yapılmış birseyi yapım ve niyet enerjisi başkasını etkilemiyor. Cunku runik bağlamada sizin isminize özel olarak birleştirme işlemi yapılıp , fetis objesi en sonunda elementlerle adınıza çağırılarak yapılıyor. Bu nedenle ben tasarımlarında bindrune içe bakacak ve dışarı bakan yüzünde sadece hos bir aksesuar görüntüsü verecek bir biçim uyguluyorum.

Zaten biNdrune baktığınızda birsey çözemezsiniz ( tahmin yürütülür , kendiniz yapabiliyorsanız da niyetini karşıdaki söylerse çözebilirsiniz ) tek harf olarak kullanımında ise ornegin; fehu maddi bolluk ise eve yapılan tılsımda tüm hane halkı ev dahilinde etkilenir. Bireysel is ve para hayatinda degil.

Lavander

Moderator
İş
Öğretmen
Kıymetli paylaşıma kendi yazdığım yazıyı ekliyorum. Nornlara değişebilmektedir ve runelara insanoğlunun neden ihtiyaç duyduğu bilgisini eklemek adına.

Güzel haber bilgimabedi.com sitesinde pek yakında runik eğitime başlayacağım. Konu ile ilgilenenler de bu giriş metni Ve Urum’un yazıları ile bir ön fikir edinebilirler. Uzun soluklu ve verimli olacagini düşünüyoruz.

Farklı uygarlık mitoslarinda kader ne Tanriça ne Peri , başka hiçbir eşi olmayan 3 Varlik tarafından yönetilir. Ve tanrilarin bile kadere hükmetme yetkisi yoktur. Ancak insan kendi hür iradesiyle seçimlerini yapar. Antik Yunan’da Fata ( İngilizce fate/kader kelimesi bundan türer ) , İskandinav mitolojisinde ise Nornlar bu işi yürütür , hayat ağacının köklerine uzanan kader ağlarını örerler. İğ güden yaşlı kadın figürü de bununla ilişkilendirilir. Bu Üç varlık geçmiş simdi ve geleceği temsil eder.

Elder futhark denilen bir alfabe kullanırlar. Tıpkı Göktürkler gibi runik yazılımlı bu alfabeyi okumak isteyen insanlar baş tanri Odine yalvarır. Odin yggardasil adı verilen üvez ağacı olan hayat ağacına başaşağı asilir , 9 gun ve 9 gece ( Tarot asilan adam kartı ). Ancak bilmediği bu alfabeyi Sır’ı öğrenmek bas tanri icin bile karşılıksız değildir. Odin geleceği ve kaderi okuyabilme karşılığında bir gözünü feda eder ve başaşağı kaldığı günler boyunca nornlari izleyerek alfabeyi çözer. Bu nedenle İskandinav mitoslarinda Odin tek gözlü tanridir. Ancak bu kadar büyük bir fedakarlık başka bir Sır’ı görmeye değer burada da anlatılan budur. Boylece 24 harften oluşan runik set ortaya çıkar. Modern versiyonlarda bir boş taş ta eklenir buna.

Efsane odur ki hergun bir taş çekilir ve yorumlanarak olaylar, o günün gidişatı gibi konular hakkında insanlar bilgi sahibi olur.

İskandinav mitolojisinden , Runik kehanet taşları. Tarot gibi bir dili var okumasını bilene elbette.

Son düzenleme: