Riyazet nasıl yapılır? Evliya (Allah Dost) olunabilir mi?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Warlord

Kayıtlı Üye
Teşekkürler qrcn bunların Türkçe anlamı var mı? :)

qrcn

Kayıtlı Üye
"Allahümme inni euzu bike en üşrike bike şey’en ve ene a’lemu ve estağfiruke lima la a’lem. İnneke ente’l allamul guyub."

Anlamı:
"Allahım! Şüphesiz ben bilerek herhangi bir şeyi şirk koşmak (eş ve ortak tanımak) tan sana sığınırım. Bilmeyerek işlemiş olduğum (şirk ve hatalarım) ın senden bağışlanmasını dilerim. Şüphesiz ki bütün gaybları (gizli şeyleri) ancak sen bilirsin." (et-Terğıb ve et-Terhib: 1/76)

2.sinde de 2 salavat arasında edilen dualar red edilmeyeceği için 2 salavat arasında şeytanın vesvesesinden sığınılıyor 1. sinin başındada Allahümme salli ala seyidina Muhammed dersen daha etkili olur yani kabul olmuş olur ....)
Birde Flood olmasın diye asıl söyleyeceğimi unutmuştum ve yazamamıştım.
bir örnek vereceğim
Ne kadar riyazete itikafa girersen gir çıktığında gıybet edilen bir ortamda bulunduğun anda veya gıybet ettiğinde bir anda keşif kapanır.Ne bileyim şu devirde olmaz değil ama çok dikkat etmek lazım.

İllaki olmak istiyorsan buyur...
3-Ömür boyu günde bir defa salavatı fatihi okuyanlar imanla ölürler. Diğer rivayette de İLLA evliya olmadıkça ölmezler (Kitabürramah sayfa 93 – 176)

Allahümme salli ve sellim ve barik ala seyyidina Muhammedinil fâtihı limâ uğlika vel hatimi li mâ sebeka ven nâsırıl hakkı bil hakkı vel hâdi ila sırâtıkel müstekıymi sallellahü aleyhi ve ala âlihi ve ashâbihi hakka kadrihî ve mikdârihil aziym***fi külli lemhatin ve nefesin adede ma vesiahu ilmullah

jokerstyle

Kayıtlı Üye
Ne kadar riyazete itikafa girersen gir çıktığında gıybet edilen bir ortamda bulunduğun anda veya gıybet ettiğinde bir anda keşif kapanır.Ne bileyim şu devirde olmaz değil ama çok dikkat etmek lazım.

Bunu bilmiyordum, bunu biraz daha acabilirmisiniz.Kapali olan kesif yine tekrardan acilirmi?Nasil acilir ve sadece giybet yapildiginda mi kapanir?

La-edri

Kayıtlı Üye
Bunu bilmiyordum, bunu biraz daha acabilirmisiniz.Kapali olan kesif yine tekrardan acilirmi?Nasil acilir ve sadece giybet yapildiginda mi kapanir?

Kesif saadece giybet ile kapanmaz, sirk halinde oldugun süre kapalir.Yolculuk da duruyor o esnada yerinde kipirdayamiyorsun istedigin kadar ibadet et.

Giybetin durumu herhangi bir gunaha benzemiyor, bir sey yaparsin günaha ait, bunun tevbesini yaptiginda hatani kabul edip pismanlik ile yani ciddi bir tevbe, sorun kalkar yol acilir kesf acilir.Fakat giybet buna benzemiyor, sen giybt yapinca bir insani zan altinda tutuyorsun haksizlik ediyorsun hatta iftira atiyorsun, buna tevbe etmek yeterli gelmiyor, o zan altinda tutugun insana gidip ben bunu bunu dedim ama haksizdim, hakkini helal et diyorsun, buda yetmiyor kimin yaninda o kisiyi kücük düsürmüssen giybet ile o insanlarada demen gerekiyor, ben zan ettim hata ettim bu insanin hic bir sucu yoktu ben onun hakkina girdim. Bu sekil ile temizlersen giybetini kesf devam eder. Giybet olayi yani bayagi agir bir olay. Günahin her türlüsünün cezasi bir ötekine benzemiyor, giybeti temizlemek icin bayagi bir rezil oluyorsun.

Sirk halinde kapanan kesf durumu ise, sizin bir iddaniz olmasi lazim kendinizi yaratanin önüne koyan bir sey, Nebileyim atiyorum böbürlenmek. Ben cok iyiy iman sahibiyim bak nelerde kesf ettim vs tarzinda, bunun birde baska yönü var baskalarinin üzerinden sirke girmek. Benim ustam acaip buyuk beni cebinde bile tasir yok söyle yapar, yada benim ibadetlerim beni tasir vs tarzinda, bir olayi yada kisiyi Allah'in gücünün üstüne tutmak.Bu ve benzeri durumlarin cezasinin süreci kisiye ve o kisinin pismanligina göre degisir, kimisinin kesfi ayni gunde acilirken bir baskasi bir hac hafta sürünebilir..

ruhname

Kayıtlı Üye
Riyazet hangi maksat için yapılırsa yapılsın sonuç alınır diye biliyorum tabi burda hangi maksat derken veli olmayı kastetmiyorum o fıtri birşey diye düşünüyorum doğrusunu Allah bilir. :)

rehovyeled

Kayıtlı Üye
SA arkadaşlar Veysel Karane hazretleri gözü görmeden Peygamber efendimizi sevmiş ve bu yolda Mürşidi olmadan, Peygamber efendimize inanmış ve kalp yolu ile inan Kuranı Kerimi öğrenmiş ve bu sevgisini Resullah efendimize göndermiştir.Mürşid yolu kapanmıştır.
Ancak İstifar, Salavatı şerifler ve Kelimeyi Tevhit ile nefsin köreltilmesi,yaşanılan salih rüyalar görülmesi ile mutmain bir kalp ile Allah ve Peygamber efendimizin sevisi ile bu yola girebilmek mümkündür. En iyi Mevlam bilir. www.veyselkarane.com'a girerseniz bu yolun nasıl açık olduğunu görürsünüz.Zikir ile birlikte
sizlere önce nefsiniz hayvan olarak gösterilir,sıddıklık mührü vurulur,salh rüyalarınızda evliyalar tarafından ruhunuza (aklınıza değil)eğitim verilir ve devamında neler yaşarsınız neler yaşa ve gör.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...