Psikodrama ve Sosyodrama

Amphitrite

Banlı Kullanıcı
Katılım
28 Şub 2010
Mesajlar
350
Tepkime puanı
41
Psikodrama (Ruhsal Oyun):

Problemi bulunan kişinin iç dünyasını tiyatro özelliği taşıyan oyunlar aracılığıyla açığa vurmasına olanak veren bir tekniktir. Bu tekniğin amacı; problemli kişiyi kendi isteğiyle sahneye çıkarmak duygularını ve iç dünyasını grup içinde özgürce ortaya koymasına yardımcı olmak ve bu yolla kişinin uyumuna yardımcı olmaktır.
Psikodrama, Jacop Levi Moreno tarafından geliştirilmiş bir psikoterapi tekniğidir. Moreno, parkta, sokakta ve günlük yaşamın çeşitli alanlarında kişilerin bazı oyunlar çerçevesinde (örneğin çocukların evcilik oyunu) formel yaşantılarını kendiliğinden dramatik bir biçimde oynayarak, bir bakıma rahatladıklarını gözlemiş ve kendiliğinden oynanan oyunun tedavi edici etkisini bir psikoterapi tekniğine taşımıştır.

Sosyodrama (Toplumsal Oyun):

Drama tekniklerinden yararlanarak kişilere insan ilişkileri konusunda gerekli bilinç ve beceriyi kazandırmak için uygulanan bir "deneysel eğitim" tekniğidir. Bu uygulamada ilgi, kişilerden çok kümenin ortak sorunlarına yöneltilmektedir. Kişinin diğer kişilerle kurduğu ilişki biçimleri incelenmektedir.
Oyuncular kişileri değil, belirli tipleri canlandırmaktadır. Örneğin; iş arayan bir kişinin nereye nasıl başvuracağı grup üyelerine onaylattırılarak, grubun ortak toplumsal sorunu incelemesi sağlanır.
Bu teknik ayrıca, toplumsal çatışmaların çözümünde, kişilerin kendilerinin ve başkalarının değer yargılarını tanımalarında, ortak bir sorun üzerinde çalışma gibi toplumsal beceri ve davranışların geliştirilmesinde de etkili olmaktadır.
Ayrıca bu teknikle sınıf öğretmenleri, sınıf rehber öğretmeni, özellikle de rehberlik uzmanı, belirli bir kişiyle ilgili olmayan sorunların temsili aracılığıyla okul çalışmalarında öğrencilerin duydukları ihtiyaçları türlü konulardaki düşüncelerini öğrenebilmektedirler.
Bireyin yaratıcılığını geliştirebileceği bu süreçte aşağıdaki ilkeler dikkate alınmalıdır:
- Problemle ilgili çatışma ve sonuçları geliştirmede kilit karakterlerin düşünülmesi ve bulunması sağlanmalıdır.
- Ürüne, dinleyicilerin de katılması sağlanmalıdır.
- Çatışan düşünceleri belli etme ve çatışmaları çözme denemeleri geliştirilmelidir.
- Olayı çözümleme durumunda, önemli noktalarda yeri geldikçe etkinliğe ara verilmelidir.

Bir kısmı internetten, bir kısmı da ders notlarımdan alıntıdır. :)
 
Üst