Piri Reis'in Haritası

yule

Yönetici
Katılım
4 Haz 2008
Mesajlar
3,141
Tepkime puanı
1,556
İş
Parapsikolog & Enerji Terapist /Sosyolog
1400'lü yıllarda çizdiği dünya haritasi 20.YY da uzaydan çekilen dünyanın resmi ile bire bir aynı olmasının sırrı nedir? 14.YY da uzaya çıkan bir araç henüz keşfedilmediğine göre …….
TEK BIR OLASILIK VAR..uzaya çıkan PİRİ REİS..dir.
Peki nasıl??????
ALLAH HİKMETi DİLEDİĞİNE VERİR KİME HİKMET VERiLMİŞSE ŞÜPHESİZ ONA ÇOKÇA HAYIR VERİLİR (Bakara 269)
Aynel yakın ile başlayan hikmet kademesinde Ayn (göz) ile görerek ilime vakif olunur. Allaha yakın olan Allahın veli kullarından perde kalktığı zaman mesafe boyu kalkar ve fizik ötesi açılır.
Eşsiz bir kartograf ve deniz bilimleri üstadı olmasının yanı sıra, Osmanlı deniz tarihinde derin izler bırakmış büyük bir kaptandır Piri Reis. Osmanlı Türklerinde gerçek anlamda haritacılık onunla başlamıştır. Piri Reis’in asırlar öncesinden günümüze kadar gelen bu ünü, bilgeliğini Hak'tan almasından kaynaklanmaktadır. Teknolojinin her geçen gün yeni gelişmelere imza attığı günümüzde Piri Reis'in asırlar öncesinde çizdiği haritanın sırrı hâlâ açıklanamıyorsa, bunun tek bir anlamı vardır: Allah dostları ilmi sadece Allah'tan alanlardır. Bu sebeple bıraktıkları eserler de bütün dünyanın hayranlığını kazanmakla kalmamış, bilgeliklerinin sırrı hâlâ açıklanamamıştır.
Piri Reis, 1465-1470 dolaylarında, Osmanlıların ünlü bir deniz üssü olan Gelibolu'da doğmuştur. On yaşlarına geldiğinde, Akdeniz'de nam salmış ünlü bir korsan olup sonradan devlet hizmetine giren amcası Kemal Reis'in seferlerine katılmaya başlamış ve uzun yıllar amcasıyla birlikte Akdeniz'de korsanlık yapmıştır.
Osmanlı devletinin hizmetine girmek Piri Reis'in yeni bir ufka yelken açmasını sağlamıştır. Hayatını adadığı bugün bir çoğumuzun tasavvur bile edemeyeceği nice güzellikler yaşamış, nice güzelliklere imzasını atmıştır. Bizler, o büyük Hak aşıklarının yaşadığı güzelliklerin fizikî boyutunun farkına varabiliyoruz sadece. Manevî alanda neler gördüler, neler yaşadılar, insanlığa nice faydalar getirdiler, bilinmez. Yaptıkları hizmetler, yaşadıkları ve yaşattıkları güzellikler bizim idrak edebildiğimizden çok daha büyük olsa da, ne yazık ki bizler ancak algılayabildiğimiz, idrak edebildiğimiz ölçüde aktarabiliyoruz onları geçmişten geleceğe…
Büyük bir Hak aşığı olan Piri Reis, amcasının ölümünden sonra bir süre açık denizlere çıkmamış ve Gelibolu'ya yerleşmiştir. Burada, önce 1513 tarihli ilk dünya haritasını çizmiştir. Atlas Okyanusu, İberik Yarımadasının, Afrika'nın batısı ile yenidünya Amerika'nın doğu kıyılarını kapsayan üçte birlik parça, işte bu haritanın elde bulunan bölümüdür. Bu haritayı; dünya ölçeğinde önemli kılan, Kristof Kolomb'un hâlâ bulunamamış olan Amerika haritasındaki bilgileri içeriyor olmasıdır.
Piri Reis haritasını, Yavuz Sultan Selim'in Mısır seferi sırasında, 1517'de padişaha sunmustur. Bazı tarihçilere göre, Osmanlı padişahı dünya haritasına bakmış ve “ Dünya ne kadar küçük.” demiştir. Sonra da, haritayı ikiye bölmüş ve “ Biz doğu tarafını elimizde tutacağız.” demiştir. Padisah, daha sonra 1929'da bulunacak olan diğer yarıyı atmıştır. Bazı kaynaklarca, günümüzde bulunamamış olan doğu yarısını, Hint Okyanusu'nun ve onun Baharat yolunun kontrolünü ele geçirmek için Padişahın yapacağı olası bir sefer için kullanmak istediği bile iddia edilmektedir.
Piri Reis seferden Gelibolu'ya dönmüş ve derlediği denizcilik notlarını bir Denizcilik Kitabı (Seyir Kılavuzu) olan KİTAB-I BAHRİYE'de bir araya getirmiştir. 1523'deki Rodos seferi sırasında da Osmanlı Donanması'na katılmıştır. 1524'de Mısır seyrinde kılavuzluğunu yaptığı sadrazam Pergeli İbrahim Paşa'nın takdiri ve desteğini kazanınca, 1526'da gözden geçirdiği KİTAB-I BAHRİYE'sini devrin padişahı Kanuni Sultan Süleyman'a sunmuştur. Piri Reis'in 1526'ya kadar olan yaşamı KİTAB-I BAHRİYE'den de izlenebilir.
Piri Reis, 1528'de de ikinci dünya haritasını çizmiştir. Bugün elimizde olan Kuzey Amerika haritası bu haritanın bir parçasıdır. Sonraki yıllarda, güney sularında devlet için çalışan Piri Reis, bu dönemde, Hint Kaptanlığı yapmış, Umman Denizi, Kızıldeniz ve Basra Körfezi'ndeki deniz görevlerinde yaşlanmıştır.
Dünya haritası ve Kuzey Amerika haritasının çizimlerindeki isabet ve projeksiyon sistemindeki mükemmellik, tüm dünyada büyük hayranlık ve hayret uyandırmaktadır. Piri Reis'in çizdiği haritalarin bugün tüm dünyada hayranlık uyandırmasını sağlayan tek gerçek, onun bir Allah dostu olduğunun açık bir delilidir.
 

DARKKING011

Kayıtlı Üye
Katılım
16 Nis 2010
Mesajlar
410
Tepkime puanı
18
Astral seyahata çıkıp çizmiş olabilir mi?
 

DreamCatcher

Kayıtlı Üye
Katılım
15 Ocak 2011
Mesajlar
92
Tepkime puanı
12
Konum
İstanbul
İş
Ä°thalat ihracat
Kolomb Amerika'yi 1492 yilinda kesfetmis ve haritasini 1498 yilinda tamamlamistir. Piri Reis'in haritasi ise 1513 yilina tarihlenmektedir.
Bu harita bugun Topkapi Sarayi Muzesinde gorulebilir.Piri Reis kendisi harita kenarindaki notlarda zaten Kolomb'un haritasindan esinlendigini belirtmistir,yani Piri Reis haritasi Kolomb'un hazirlamis oldugundan yeni tarihlidir.Yine kenar notlarinda bu haritanin Akdenizde ele gecirilen gemilerden cikan 20 farkli haritanin birlesiminden olustugu da yazmaktadir.
 
Üst