Olric ve Efendisi (Oğuz Atay- Tutunamayanlar)

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Bir garip adamdır Olric..
Saygılı ve mütevazi..
İç sesidir ..
Turgut Özben'in kafasının içinde yaşar..
Selim Işık'ın gölgesinden bir garip hayata düşmüştür..
Tutunamayanların inadına bir adamın ben'liğine yapışıp kalmıştır..

-Yağmur yağıyor Olric. Islanıyor etraf, ağlasak kimse anlamaz değil mi?
-Anlamaz efendimiz..

-Tut ki güneş açtı.. papatyalardan taç yapar mı saçlarımıza?
- Bilinmez efendimiz...
- Yıldız kaydığında diler mi bizimle olmayı?
- Sanmam efendimiz...
- Ben de sanmam... gidelim olric...
-Gidelim efendimiz…...

-Sevelim mi Olric?...
-Sevmek nedir efendimiz?
-Sevmek vazgeçmektir Olric..
-Vazgeçtiyseniz sevelim efendimiz..

-Yağmur yağıyor Olric, ıslanıyor etraf... ağlasak kimse anlamaz değil mi?
-Anlamaz efendimiz...
-Anlasa ne olur...
-Utanırız efendim...
-Sevmeyi göze alan utanırmıymış Olric ..."

-Yolun sana tahammül ettiği kadar yolcusun Olric
Gitmek; aslında “seni sevmeyenleri güldürmeyi göze almaktır” Olric
Saat kaç Olric ?
-Onunla bir ömür olmaya az var efendimiz ...

-Ne zoruma gidiyor biliyor musun Olric ?
O'na yazdıklarımı, ondan başka herkes okuyor..

- Kolundaki Yaralar Efendim ?
-Tutunurken Öyle Oldu Olric
-Ya"Yüreğindeki Yaralar" Efendim ?
-Tutulurken Öyle Oldu Olric
-"Peki Ya Gözlerindeki Suskunluk" Ne Efendim ?
-Hiç Dokunma,Sus Olric
- Sus"tum Efendim...

Ü

Üye silindi 70925

"Şu anda, sana güzeI bir söz söyIeyebiImek için on bin kitap okumuş oImayı isterdim dedi.

Gene de az geIişmiş bir cümIe söyIemeden içim rahat etmeyecek: seni tanıdığıma çok sevindim kendi çapımda." ?

...
"Ne çok şey biIiyor bu insanIar oIric? Herkes işine geIeni biIiyor efendimiz."?

Moderatör tarafında düzenlendi:

Alakan

Kayıtlı Üye
1. BÖLÜM
Selim'in notlarından "Ne Yapmalı?" Kısmı a) Kendini iyi tanımak sf.97 dolayları( elinizde eski basım varsa sayfa numaraları değişmiştir. Bölümler tekrar numaralandırıldı)
"Kendini tanıma sorununun çözümünde, Descartes'in bilimlerine uyguladığı kuşkuculuğu kullanabiliriz. Bütün değerlerimizi önce yok sayarak işe başlamalıyız. Kişisel değer saydığımız şeylerin, toplumun baskısıyla edinilmiş sahte nitelikler olabileceğini de hiçbir zaman akıldan çıkarmamalıyız. Örneğin, soyut ahlak kavramlarını ele alalım. Namus, iyilik, iş ahlakı gibi her toplumun temel dayanakları sayılan kavramlar vardır. Bu kavramların her toplum için aynı olduğu ve bunlarla ilgili kurallara her toplumda uyulması gerektiği belirtilmiştir bizlere. Biz, ancak kendi özlediğimiz toplumda uymalıyız bu kurallara. Onlar ise, şartlar ne olursa olsun toplumu ayakta tutmak için bizi soyut kavramlarla uyutmaya çalışırlar. Ben, sadece namuslu olmakla öğünen kişiyi adamdan saymıyorum; toplumu iyiye, güzele götürmek için kendi gibi namuslu insanlarla birlikte bir çaba harcamamışsa, çevresindeki uygunsuz gidişe başkaldırmamışsa, o kişi namussuzdur benim için. Benim de değerlerimin arasına bu çeşit nitelikler karışmışsa atmalıyım onları; onlarla öğünmemeliyim. Bu nitelikler amacımı gerçekleştirirken bana zararlı bile olabilir. Gerekirse bir ülkü uğruna hırsızlık da yapmaz mı insan? Kendi aramızdaki ilişkilerde ahlaklı olmamalı demek istemiyorum; bize bu çeşit iftiralar atılmamalı. Fakat onların düzenini korumak için gerekli olan böyle sahte değerlere de hiç önem vermeyelim."

Ü

Üye silindi 76175

Hakkında en çok uydurma hadis rivayeti olanlar tam liste;

1-Hazreti Muhammed
2-Olric

Alakan

Kayıtlı Üye
Hakkında en çok uydurma hadis rivayeti olanlar tam liste;

1-Hazreti Muhammed
2-Olric
Bu o kadar doğru bir yorum ki. Sanırım millet okumaya üşeniyor. Edebiyat camiamızda "Tutunamayanlar Laneti" vardır. Tutunamayanlar'a başlar ve bırakırlar. Biraz altyapı ve hazırlık gerektiriyor kitap anlamak açısından.
Bir de kitapta olricli kısımlardan daha vurucu kısımlar var düşünsel açıdan. Sanırım romantik gelmediği için kimse paylaşmak istemiyor onları.

Ü

Üye silindi 76175

Bu o kadar doğru bir yorum ki. Sanırım millet okumaya üşeniyor. Edebiyat camiamızda "Tutunamayanlar Laneti" vardır. Tutunamayanlar'a başlar ve bırakırlar. Biraz altyapı ve hazırlık gerektiriyor kitap anlamak açısından.
Bir de kitapta olricli kısımlardan daha vurucu kısımlar var düşünsel açıdan. Sanırım romantik gelmediği için kimse paylaşmak istemiyor onları.
Oğuz Atay mütefekkir olacakken son dönemeçten mühendislik fakültesine direksiyon kırmış biridir. Çok severim, ama sevenini sevmem :)

Alakan

Kayıtlı Üye
@Kami No Dorei
Oğuz Atay'ı seviyorsanız yazdığı dilden anlıyorsunuz demektir. Yazdığı dilden anlıyorsanız da seveni sevmemeniz normaldir. Atay, Atılgan, Kafka, Zweig, Camus bunlar gudubet adamlardır. Kendi karanlığı ile çoktan yüzleşmiş olanların kafasına kafasına vurur. Kısaca şu ki (böyle yazsam ayıp olur mu bilemedim ne olur sadece ana fikre odaklanın) -bir odaya iki gudubet fazla gelir.

Ü

Üye silindi 76175

@Kami No Dorei
Oğuz Atay'ı seviyorsanız yazdığı dilden anlıyorsunuz demektir. Yazdığı dilden anlıyorsanız da seveni sevmemeniz normaldir. Atay, Atılgan, Kafka, Zweig, Camus bunlar gudubet adamlardır. Kendi karanlığı ile çoktan yüzleşmiş olanların kafasına kafasına vurur. Kısaca şu ki (böyle yazsam ayıp olur mu bilemedim ne olur sadece ana fikre odaklanın) -bir odaya iki gudubet fazla gelir.
Hayır çok iyi özetledin :D