Nefes Egzersizleri ve Gevşeme

Souls In The House

Kayıtlı Üye
NEFES ALMA EGZERSİZLERİ

Nefes alma egzersizleri gevşeme çalışmalarının uygulamalarından biridir. Gevşemenin sağlanmasında etkin rol oynar. Nefes alma tekniklerini uygularken burundan ne alıp, ağızdan nefes vermek gerekir.

Nefes Alma Teknikleri üç safhadan oluşur:

1 Yavaş Nefes Alma

2 Nefes Tutma

3 Nefes Verme

Önce ağır ağır ve derin birkaç kez soluk alıp vermeye hazırlayın.. Bunu yaparken sizi çevreleyen havanın kozmik enerji sağlayan sıvı olduğunu ve soluk alırken ciğerlerinize dolduğunu düşünün... Artık özel bir teknikle nefes alıp vermeye başlayabiliniz.

İçinizden yavaşca 7'ye kadar sayarak soluk alın ve için den 3'e kadar sayarak soluğunuzu tutun... Gerilmeyi hisse ve bu durumu koruyun. Sonra aynı tempoda 5'e kadar sa rak soluğunuzu yavaşça vermeye başlayın... Soluğunuzu ve dikçe sizi kapsayan gevşeme durumuna geçtiğinizi hissedecek siniz. Bunu 7 kez tekrar edin ve sonra kendi temponuza dönün

Gevşemeyi ve buna karşılık gerilimin yerini alan derin huzuru hissedin. Gitgide gevşediğinizi, soluk alıp verdikçe huzurunuzun kendi içinize, enerjinizin ve düşüncenizin çıkış kaynağa döndüğünü hissedin.

Soluk alıp verme çalışmalarını yaparken ciğerlerinizin üst bölümlerini de kullanmaya özen gösterin. Kendinizi içinizden hissedin ve ağır ağır düzenli bir şekil de nefes almaya devam edin... Bu düzenli soluk alış verişi, si zi beşikteymiş gibi ağır ağır sallamaya ve sakinleştirmeye devam edecektir.
Zihninizi tamamen kendi haline bırakın... Şimdiye kadar hic tatmadığınız büyük bir huzur duygusunun içinizden sizi sarmalamasına izin verin. Bir kaç dakika sonra alfa ritmi ile, beyin ritmleriniz tamamen uyum sağlamış olacak. Bu güne kadar hiç tatmadığınız bir huzur ve rahatlık hali içinde olacaksınız.

Bu arada kendinize: "Gevşiyorum. gevşiyorum." diye içinizden telkininde bulunun. Gevşemenin şuuruna varın. Bir süre sonra enerji ve dilşüncenizin kaynağı ile tam bir uyum içinde olacaksınız.

Artik uyku ile uyanıklık arasındaki şuur halinin içindesi niz. Her "Gevşiyorum." diye düşündüğünüz an, vücudunuz, beyniniz, tüm benliğiniz gevşemeye hızla devam edecek...

OLUMLU SÖZLER

Çalışmanızı daha olumlu hale getirmek ve kolaylaştırmak için aşağıdaki telkinsel sözleri kendi kendinize içinizden tekrarlayabilirsiniz.

* Vücudumu hissediyorum.

Ve onu tamamen serbest bırakıyorum...

Çalışmalarım ilerledikçe daha rahat gevşiyorum. Her gün, her yönden daha iyiye gidiyorum...

Güvenimi geliştiriyorum. Hayata güveniyorum...

Kendime güveniyorum... * Gayet rahat. Gayet sakinim...

Ergun Candan'ın "Ruhsal Güçleri Geliştirme" kitabından alıntıdır.Sevgi ve Işıkla.

Souls In The House

Kayıtlı Üye
Not;Gevşeme egzersizi uygulanırken vücudun uyuşması ve karıncalanması normaldir.Öyle olduğu zaman benim gibi dikkatinizi dağıtmayın.20-30 dakika aralığında uygulandığı zaman gerçekten etkili bir rahatlama ve canlı bir bakış açısı kazandırıyor.Sevgi ve Işıkla.