Nasanın yeni araştırmaları solucanlar ve retina

Göktürk-X

Kayıtlı Üye
Katılım
21 May 2018
Mesajlar
153
Tepkime puanı
127
nasa yeni yaptığı açıklamada C elegans tipi solucanları uzay araştırmalarında kullanarak astronotların kas kaybını önleyecek araştırmalar yaptığını açıkladı açıklama aynen şöyle
1_micro-16_worm.gif
Kurtarma için uzay solucanları

Küçük solucanlar, astronotların yerçekiminde yaşayabileceği kas zayıflamasının nedenini belirlememize yardımcı olabilir. Astronotlar, uzun süreli görevler sırasında mikro yerçekimi ortamında yaşamanın neden olduğu kemik ve kas kaybını önlemek için uzay istasyonunda günde iki saatten fazla çalışıyor. Küçük C. elegans solucanlarının kas gücünü ölçen yeni bir cihaz sayesinde, Micro-16 çalışmasına sahip araştırmacılar , kas proteinlerinin azalmış ifadesinin bu azalmış güçle ilişkili olup olmadığını test edebilir. Cihaz, küçük kauçuk direklerle doldurulmuş küçük bir mikroskop lamından oluşur. Solucanların gücü, solucanların slayt etrafında hareket ederken sütunlara ne kadar kuvvet uyguladıklarıyla ölçülür.

Texas Tech Üniversitesi Siva Vanapalli'de Kimya Mühendisliği profesörü, Ph.D. Bu sonuçlar, yaşa bağlı kas kaybının Dünya üzerindeki etkileriyle mücadele etmek için yeni tedavileri destekleyebilir.

Retina ile ilgili şaşırtıcı açıklamalar

Dünyadaki milyonlarca insan retina dejeneratif hastalıklardan muzdarip. Bu durumların tedavisi yoktur, ancak tedaviler ilerlemelerini yavaşlatabilir. Yapay retinalar veya retina implantları, etkilenen kişiler için anlamlı görüşü geri kazanmanın bir yolunu sağlayabilir. 2018'de, yeni kurulan LambdaVision , her seferinde bir katman ince bir film oluşturarak yapay retina implantları oluşturmak için kullanılan sürecin mikro yerçekiminde daha iyi çalışıp çalışmayacağını belirlemek için uzay istasyonuna ilk deneyini gönderdi .

LambdaVision'ın NG CRS-15'te başlattığı ikinci bir deney, Protein Bazlı Yapay Retina Üretimi , gözdeki hasarlı hücrelerin işlevini değiştirmek için ışıkla aktive olan bir protein kullanan bir üretim sistemini değerlendiren ilk projeye dayanmaktadır. Bu bilgiler, LambdaVision'ın mikro yerçekiminin bu retinaların üretimini optimize edip etmediğini ortaya çıkarmasına yardımcı olabilir ve insanların Dünya'ya geri dönmesine yardımcı olabilir.

LambdaVision başkanı ve CEO'su Nicole Wagner, "Her uçuş yinelemelidir ve araştırma ve geliştirme sürecinin önemli bir parçasıdır" diyor. "Bu uçuş, sistemin genel tasarımı ve mikro yerçekiminin katmanlama süreci üzerindeki etkisi ve ayrıca iyi üretim süreçlerini desteklemek için gerekli kontroller hakkında kritik bilgiler toplamaya devam etmemizi sağlayacak."

Araştırmacılar, yapay bir retinadaki gözdeki hasarlı hücrelerin işlevini değiştiren ışıkla aktive olan bir protein kullanan bir üretim sistemini değerlendiren yeni bir LambdaVision çalışması içeren CubeLab'ı hareket ettiriyor.
Kredi: Lambda Vision
Ekli dosyayı görüntüle 2_promocubelab_lambdavision_copy.jpg

Araştırmada kullanılacak solucanın yapısı
800px-C_elegans_male.svg.png
 
Üst