Mutlu olmanın bilimsel açıdan kanıtlanmış yolları!

Ansolo

Kayıtlı Üye
YARDIMSEVER OLUN
Psychological Bulletin'de yayınlanan araştırmaya göre; kendiniz için değil de, başka insanlar için para harcamak, size kendinizi daha iyi hissettirecek. En mutlu insanların, en büyük vericiler olduğunu ortaya koyan araştırmaya göre; bağış yaparak ve başkalarına para vererek mutluluğu yakalayabilirsiniz.

BOL BOL ŞÜKREDİN
Pennsylvania Üniversitesi'nden Profesör Martin Seligman; her gece onları mutlu eden üç iyi şeyi akıllarından geçiren insanların, diğerlerinden daha mutlu olduğunu kanıtladı. Sizi mutlu eden şeylerin önemli olması da gerekmez; eşinizin, sevdiğiniz tatlıyı almayı hatırlaması bile şükretmeniz için yeterli.

YENİ BİR ŞEY DENEYİN
Çalışmalar; maceraya katılan, yeni deneyimler yaşayan ve rutinlerini değiştiren insanların daha mutlu olduğunu ortaya çıkardı. Yeni şeyler denemek, beyin dalgalarını da uyarıyor.

HEDEFLER BELİRLEYİN
Psikolog Jonathan Freedman, kendilerine kısa veya uzun vadeli hedefler koyanların, koymayanlara göre daha mutlu olduğunu iddia ediyor. Wisconsin Üniversitesi'nden Richard Davidson, "Bir amaç doğrultusunda çalışmak, olumlu duyguları devreye sokar" diyor.

TARAFSIZ OLUN
'Ultimate Happiness Prescription' adlı kitabın yazarı Dr. Deepak Chopra; mutlu olmak ve aydınlanmak için tarafsız olmak gerektiğini söylüyor. Chopra, "Eğer kendi bakış açınızı savunmayı bırakırsanız, enerjinizin yüzde 99'unu tasarruf edersiniz ve çok daha mutlu olursunuz" diyor.

İNANÇLI OLUN
Yapılan yeni çalışmalara göre; inançlı insanlar, olmayanlara göre hayatlarından çok daha memnun ve daha mutlu. Doç. Bruce Headey'in, Melbourne Üniversitesi'nde yaptığı 25 yılık araştırmanın sonucunda; inançlı insanların, kariyer endişesinden kaçındıkları ve duygusal açıdan daha istikrarlı oldukları ortaya çıktı.

EN AZ ALTI SAAT UYUYUN
İngiltere'de yapılan bir çalışma; günde en az 6 saat 15 dakika kesintisiz uyumanın, insanları mutlu ettiğini gözler önüne serdi.

10 İYİ ARKADAŞ EDİNİN
Nottingham Üniversitesi'nin yaptığı bir araştırma; en az 10 iyi arkadaşa sahip olduğunu söyleyen yetişkinlerin, beş veya daha az yakın arkadaşa sahip olanlardan daha mutlu olduğunu ortaya koydu. Çalışmaya göre; daha mutlu hissetmek için, arkadaş çevremizi genişletmemiz gerekiyor.

SIK SIK GÜLÜMSEYİN
Gülümsemek ve mutluymuş gibi davranmak, gerçekten üzgün olduğunuzda kendinizi daha iyi hissetmenize neden oluyor. Birçok araştırmaya göre; sadece gülümseme hareketi bile, insanların kendilerini daha mutlu hissetmelerine sebep oluyor.

ROMANTİZM ÖNEMLİ
İlişkilerin, mutluluk üzerinde büyük bir etkisi var. Biliminsanlarının Cornell Üniversitesi'nin yaptığı araştırmaya göre; ilişkisi olan insanlar; olmayanlara göre daha mutlu.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Mutluluğun genel bir tarifi olamaz bana kalırsa çünkü mutluluk kriterleri kişiseldir, kişisellik de değişkendir. Toplumsal kişiliğe dayalı genel prensip ve tarifler ortaya çıkarılabilir, pratikte ise uygulanışı aynı oranda işe yaramaz. Bu yüzden tarif çok ama mutsuz insan daha da çoktur. Çünkü özellikle son yüz yılda gelişen haberleşme teknolojisi olası yan etkilerden biri olarak insanların bireysel kişiliklerini daha çok baskılayıp, toplumsal kişiliği dominant hale getirmiştir.

Bireyler, bireyselliklerini baskılayıp, küresel biçimde (''kimin tekelinde'' olduğu bilinmeyen bir ''tekellikle'') inşa edilen bir tek tip toplumsal kişiliğe bürünmektedir.
Bunun kısa vadede can yakmayıp, uzun vadede insanları ve akabinde toplumları tehlikeli sonuçlara götürmesi, kurbağanın alttan ısıtılan suya tepki veremeyip (artan sıcaklığı doğal karşılar) haşlanarak ölmesi gibidir. Küresel toplumda da tek tipçilik can acıtmayacak halde, bir kaç kategoride sunulmaktadır. Alt gelir-orta gelir-üst gelir-gelirler üstü olarak 4 farklı tek tip kast sistemi oluşmuştur. Kast sisteminin en yaygın ve işler biçimde olan Hindistan'da, kast sisteminin özellikle alt ve orta sınıf tarafından idame ettirilebilmesi için reenkarnasyon inancı çok çeşitli biçimlerde insanlar tarafından değiştirilerek veya genişletilerek toplum şekillendirilmiştir.
İşte yukarıdaki gibi tarifler de; şunu şöyle bunu böyle yaparsan, hayatına bundan öncesi-sonrası diye çizgi çekersen (bir dahaki yaşam/reenkarnasyon gibi) falanca filanca hep mutlu olacaksın diye yönlendirmelerdir bana göre. Bu sistem içimize o kadar işlenmiş ve benimsenmiş ki, en iyi niyetli insanlar dahi yukarıdaki gibi tarifler üstünde çalışabilirler. Çünkü kısır döngüsel bir sistem içinde aslında hissettikleri ve bir şeyler yanlış dedikleri ama aslında yanlışın içinde bulundukları akvaryumun ta kendisi olduğunu fark edememeleri sebebiyle, tek bildikleri şekilde tarifler oluşturup bunlara uymaya çalışarak ama ellerine pek de bir şey geçmeden o akvaryumu yaşamı boyunca süsleyen bir aksesuar veya balıktan farkı yoktur.

Özetle mutluluk kişiseldir ve çok değişkendir.

DylanObrien

Banlı Kullanıcı
Mutluluğun genel bir tarifi olamaz bana kalırsa çünkü mutluluk kriterleri kişiseldir, kişisellik de değişkendir. Toplumsal kişiliğe dayalı genel prensip ve tarifler ortaya çıkarılabilir, pratikte ise uygulanışı aynı oranda işe yaramaz. Bu yüzden tarif çok ama mutsuz insan daha da çoktur. Çünkü özellikle son yüz yılda gelişen haberleşme teknolojisi olası yan etkilerden biri olarak insanların bireysel kişiliklerini daha çok baskılayıp, toplumsal kişiliği dominant hale getirmiştir.

Bireyler, bireyselliklerini baskılayıp, küresel biçimde (''kimin tekelinde'' olduğu bilinmeyen bir ''tekellikle'') inşa edilen bir tek tip toplumsal kişiliğe bürünmektedir.
Bunun kısa vadede can yakmayıp, uzun vadede insanları ve akabinde toplumları tehlikeli sonuçlara götürmesi, kurbağanın alttan ısıtılan suya tepki veremeyip (artan sıcaklığı doğal karşılar) haşlanarak ölmesi gibidir. Küresel toplumda da tek tipçilik can acıtmayacak halde, bir kaç kategoride sunulmaktadır. Alt gelir-orta gelir-üst gelir-gelirler üstü olarak 4 farklı tek tip kast sistemi oluşmuştur. Kast sisteminin en yaygın ve işler biçimde olan Hindistan'da, kast sisteminin özellikle alt ve orta sınıf tarafından idame ettirilebilmesi için reenkarnasyon inancı çok çeşitli biçimlerde insanlar tarafından değiştirilerek veya genişletilerek toplum şekillendirilmiştir.
İşte yukarıdaki gibi tarifler de; şunu şöyle bunu böyle yaparsan, hayatına bundan öncesi-sonrası diye çizgi çekersen (bir dahaki yaşam/reenkarnasyon gibi) falanca filanca hep mutlu olacaksın diye yönlendirmelerdir bana göre. Bu sistem içimize o kadar işlenmiş ve benimsenmiş ki, en iyi niyetli insanlar dahi yukarıdaki gibi tarifler üstünde çalışabilirler. Çünkü kısır döngüsel bir sistem içinde aslında hissettikleri ve bir şeyler yanlış dedikleri ama aslında yanlışın içinde bulundukları akvaryumun ta kendisi olduğunu fark edememeleri sebebiyle, tek bildikleri şekilde tarifler oluşturup bunlara uymaya çalışarak ama ellerine pek de bir şey geçmeden o akvaryumu yaşamı boyunca süsleyen bir aksesuar veya balıktan farkı yoktur.

Özetle mutluluk kişiseldir ve çok değişkendir.

Fikirlerinize katılıyorum özellikle kişisel olmasına ama mutluluğun bazı sabit kriterleri de vardır. Örneğin para, sağlık, şans, huzur gibi. Mesela kimse çıkıp da ben hem huzurluyum hem de mutsusum diyemez.

Ansolo

Kayıtlı Üye
Evet bende aynısını düşünüyorum fakat bazen insanların öyle dönemleri oluyor ki birşey yapmıyorlar ve birşey yapmamanın yapacak birşey bulamamanın sıkıntısını huzursuzluğunu yaşıyorlar sanırım yukarda saydıklarım böyle durumlarda en azından kafa dağıtmak, kendini meşgul etmek ve huzursuzluğu yok etmek için etkili.

oneself

Banlı Kullanıcı
bence paranız varsa her zaman mutlusunuz ama paranız yoksa her zaman mutsuzsunuz. Bu kötü bir şey fakat böyle

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
Tamamen vizyonsuzluk sizinki.
Bu kadar fakir bir genelleme olamazdı gerçekten.

Eleman

Kayıtlı Üye
İş
Tasarim ve El Sanatları
Herşeyin fazlası zarardır derler ya, bence mutluluğun da fazlası zarardır ve hatta bir nevi uyuşturucudur. Nitekim insanın kişisel bazda sürekli olarak mutlu olması mümkün değildir.
Mutluluk aynın zamanda kişinin içinde bulunduğu aile, çevre, toplum ve ülkeye göre de değişkenlik gösterir.
Bana göre globalleşmiş bir dünyada "çok mutluyum" diyerek haykırmak bir bakıma bencillik ve farkındasızlıktır. İnsan sadece kendine hizmet eden bir varlık olmamalıdır.
İnsanın hem kendine, hem başkalarına hizmet içersinde olması ve bunu dengeleyebilmesi lazım. Yaşam içersinde verdiğimiz kararlarda da ne sadece mantık, ne de sadece duygular ön planda olmalıdır. Her ikisi arasında bir denge gözeterek karar vermek ve hareket etmekte fayda vardır kanımca.
Uzun lafın kısası "özgürlük" ve "farkındalık" kavramlarının önemini kavrayacak kadar beyin ve ruh sağlığımız yerindeyse mutlu olma yolunda başarısız olabileceğimizi sanmıyorum. Yeterki akvaryumda olmayı kabul etmeyelim ve alttan ısıtılan suyun ısısının arttığını görebilelim.

Ansolo

Kayıtlı Üye
Sn. HazaR yorumunuz banamıydı yoksa oneself için mi? :) eğer onun içinse katılıyorum size.

kıvep

Banlı Kullanıcı
bence paranız varsa her zaman mutlusunuz ama paranız yoksa her zaman mutsuzsunuz. Bu kötü bir şey fakat böyle
Para mutlu eder ama üzüntüyüde engellemez. Evet çok üzgün olduğunuz zaman ergenler gibi odada ağlamak yerine, jetine atlayıp parise kaçabilirsin ama üzüntüyü geciçi olarak unutturur.
Hepimiz insanız, kalbi olan herkeste üzüntü mutluluk gibi duygular var, parası olanda ağlar fakir gibi. Yanlız büyük başın derdide biraz daha büyük olur.

Bana göre, mutluluk enerjidir. Enerjisi olmayan depresyona, melankoliye, nefrete ve acıya düşer. Enerjisi olanda herşeyi yapabilir, mutludur heralde...

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Mutluluk...O kadar çok şey var ki yazılabilecek.Sevgili Chillout'un dediği gibi bana görede kişiseldir kesinlikle.Mutluluk anlayışı kişiye göre değişir.Kimi insan bi ufacık şeyle sonsuz mutluluk duyarken kimine dünyaları serseniz önüne gözü görmez.Ayrıca değişkendir de...Mesela beni 5 yıl önce havalara uçuran konu şu an gerçekleşse dönüp bakmam bile..
Yalnız şu noktada doğru (sanırım konu sahibi arkadaşımızında görüşü bu) sabit durumlar, bi nevî demirbaş diyebileceğim durumlar olduğunada katılıyorum.Bana göre herşeyin başı sağlık.Sağlıksız bi insanın diğer tüm faktörleri dört dörtlük olsada önemi var mı?Bence zerre kadar yok.Zira sağlık olmadan hayattan keyif almak çok zor ve yıpratıcı muhakkak.Ha geriye kalanlar işte para pul olsun,sosyal statü,sevgi ,aşk,aile vs....hepsi mutluluk nedeni olabilir ya da her istediğiniz avucunuzun içinde olmasına rağmen mutlu olamayabilirsiniz..
Velhasıl mutluluk şudur şöyledir diye bir tanımı bence yok,tamamen anlık olabiilir ,bi ömür boyuda sürebilir.Çok fix faktörlerin dışında mutluluk neye göre kime göre???Çok derin mevzu bu sayfalarca gider:)