Matta ve Yuhanna

Kar

Elit Üye
Katılım
24 Mar 2009
Mesajlar
637
Tepkime puanı
97
matta-yuhanna.jpg
(fol. 9v)​
Altıncı ve yedinci kanon tablolarında dört İncil yazarı olan Markos, Luka, Matta ve Yuhanna resmedilmiştir. Yukarıda, Matta ve Yuhanna'nın resmedildiği kanon tablosu görülüyor.

Sağda tarafta yaşlı bir kişi olarak resmedilen Matta, yüzü hemen hemen karşıya bakar şekilde ve kucağında İncil ile sağ elini sanki konuşma yapıyormuş gibi uzatarak resmedilmiştir. İncil'in oraya sonradan konmuş gibi duruyor olması, sanatçının, kucağında İncil olmayan bir model üzerinden çalıştığını göstermektedir.
Genç Yuhanna ise solda yüksek sırtlıklı bir sandalyede rulo üzerine yazılmış bir metni okurken ve baş ucunda bir kandil kendisini aydınlatırken resmedilmiştir. Rossano İncili'nden farklı olarak, Matta ve Yuhanna’nın yazma işiyle değil daha çok okuma ve öğretme işiyle meşgul oldukları görülmektedir. Burada, daha çok antik filozoflara ve şairlere benzemektedirler.
Solak kedi internet
 

Kar

Elit Üye
Katılım
24 Mar 2009
Mesajlar
637
Tepkime puanı
97
Alıntı yaptığım yerin linkini vermedim ama kaynak olarak site için sorun olmasın diye isim yazmak zorunda hissettim kendimi,sakıncası varmı sayın Angel777.
 

Angel777

Kayıtlı Üye
Katılım
23 Eki 2009
Mesajlar
466
Tepkime puanı
22
Konum
İstanbul
Alıntıdır yazmanız yeterlidir bu durumda. Ama eğer majikal uygulama paylaşacaksınız kitabın ismini yazmanız gerekir. :)
 

Kar

Elit Üye
Katılım
24 Mar 2009
Mesajlar
637
Tepkime puanı
97
Anladım çok teşekkürler bu açıklama benim için çok iyi oldu kendime sorun yapıyordum.
 

Almunecar

Kayıtlı Üye
Katılım
10 Kas 2008
Mesajlar
36
Tepkime puanı
0
Ve İSA dedi ki: "Yol benim.." Şimdi diyeceksiniz ki: "Ne alaka?" Valla bilmem yazdım işte :)
 

Kar

Elit Üye
Katılım
24 Mar 2009
Mesajlar
637
Tepkime puanı
97
Üçüncü Kanon Tablosu​
696h.gif

canontable.jpg

Rabbula incilindeki minyatürlerin en önemli parçaları 19 kanon tablosunda yer alıyor. Bu tablolar dört İncil’deki özdeş metinleri bulmak için Bizans İmparatoru Konstantin döneminde hazırlanmıştır. Birinci tablo, dört İncil'de ortak olarak bulunan bölümleri gösterir. İkinci, üçüncü ve dördüncü tablolar üç İncilde ortak olan bölümleri, beşinciden dokuzuncuya kadar olan tablolar iki İncil'de ortak olan bölümleri ve sonrakiler sadece tek bir İncil'de geçen bölümleri gösteriyor.
Bu tablolar sütunlar halinde yazılıp, süslü kemerler içine yerleştirilmişlerdir.
Yukarıdaki resimde Rabbula İncili'nde yer alan kanon tablolarından tablolarından üçüncüsü görülüyor. Bu tablo da, diğerleri gibi ince, süslü sütunlarla süslenmiştir. Sayfanın kenar boşluklarında ise İsa’nın hayatını konu alan İncil’de geçen sahneler görülmektedir.
Sağ taraftaki İsa’nın doğum sahnesinde Meryem çocuk İsa’nın yattığı yerin önünde bir sunağın üzerine oturmuş, Yusuf ise çocuk İsa’nın üzerine eğilmiş olarak resmedilmiştir.
Sayfanın alt tarafında Tapınmayı Bırakma sahnesi hem sol alt köşe hem de sağ alt köşede ikiye bölünmüş olarak resmedilmiştir.
Sol taraftaki İsa’nın Vaftiz Olması sahnesinde ise değişik bir vaftiz sahnesi görüyoruz. Bu sahnede resmedilen sarı bayrak Ürdün’ü temsil etmektedir. Hemen üzerindeki üçgen süs ise İsa’nın doğumu ile ilişkilendirilmiştir.
Üstte bulunan kişiler ise İsa’nın ataları olan Süleyman ve Davud peygamberlerdir. İkisinin de Bizans imparatorları gibi altın haleleri ve mor giysileri vardır. Sol tarafta görülen Davud Peygamber elinde bir lirle resmedilmiştir. Sol tarafta bulunan Süleyman Peygamber ise bir tahta oturmaktadır.
İnternet
 

Kar

Elit Üye
Katılım
24 Mar 2009
Mesajlar
637
Tepkime puanı
97
enthroned.jpg
(fol. 14r)​
Buradaki minyatür Hz. İsa’yı mavi mandorlasıyla tahta çıkarken resmediyor. Hz. İsa'nın iki yanında keşiş giysilerine benzer koyu kahverengi giysiler içerisinde dört kişi bulunuyor.
internet
 

Kar

Elit Üye
Katılım
24 Mar 2009
Mesajlar
637
Tepkime puanı
97
pentakost.jpg
(fol.14v)​
Pentekost (Hamsin) önemli Hıristiyan yortularından biri olup "ellinci [gün]" anlamına gelir. Bu yortuda Kutsal Ruh'un Hz. isa'nın izleyicileri üzerine inişi kutlanır.
Yukarıdaki Pentekost ikonası göksel görkem âlemlerini temsil eden büyük mavi bir kubbeyle süslenmiştir. Kemirin üzerinde cennet bahçelerini simgeleyen ağaçlar büyümektedir. Beyaz bir güvercin olarak resmedilen Tanrı'nın Ruhu göklerden inerek, havarilerle konuşmakta olan Hz. Meryem'in üzerinde durmak üzere maddî âlemlere girer. Hz. Meryem'in örtüsü altında tipik bir Süryani başörtüsü vardır. Ruh'un bir diğer simgesi olan parlak ateş yalımları Hz. Meryem'in ve herbir havarinin başı üzerinde yer almaktadır.
Hz. Meryem'in sağında ve solunda görülen kırmızı renk yoğunlaşması ise ona Kutsal Ruh tarafından bahşedilen ilâhî hayatı imlemektedir. İncil'de Pentekost olayından söz eden bölümde Hz. Meryem'in mevcudiyetinden söz edilmez ama minyatürü yapan sanatçı Hz. Meryem'i bu Pentekost olayında "çocuk kilisenin anası" olarak imgelemiştir. Ve bu da Hıristiyan sanatında bilinen en eski örnektir.,nternet
 

Angel777

Kayıtlı Üye
Katılım
23 Eki 2009
Mesajlar
466
Tepkime puanı
22
Konum
İstanbul
Teşekkürler kar, bilgi açısından çok doyurucu yazılar bunlar. Üyeler için çok iyi oldu bu başlık. :)
 

Kar

Elit Üye
Katılım
24 Mar 2009
Mesajlar
637
Tepkime puanı
97
cross.jpg
(fol.14v)​
Hz. İsa'nın çarmıha gerilişinin resmedildiği bu minyatürde, arkaplanda iki mavi dağ (Gareb ve Agra) görülüyor. Bu an karanlık ve aydınlığın anı olduğu için sol üstte Güneş ve sağ üstte de Ay bulunuyor. Üç kişi dört çiviyle ve ayak destekleri olmaksızın çarmıha gerilmiş. 3 asker Hz. İsa'nın bulunduğu çarmıhın önüsıra onun giysileri için kumar oynuyorlar.
Hz.İsa tipik Süryani tarzında kraliyet giysileri içerisinde resmedilmiş. Uzun mor-altın sarısı tuniği Babası tarafından yüceltilmiş İsa'nın rububiyetini simgeliyor. Çarmıhın üzerindeki Süryanice yazıda "Bu Yahudilerin Kralıdır" yazıyor.
Hz. İsa'nın solunda Longinus Hz. isa'nın yan tarafında yara açan mızrağı tutuyor. Sağ tarafında ise sünger tutan Steaton bulunuyor. Steaton sonradan Hıristiyanlığı kabul edecek ve bunun üzerine şehit edilecektir.
Sağ köşede Hz. İsa'ya dönük olarak üç kadın ayakta duruyor: Mecdelli Meryem [Maria Magdalena], Salome ve Klopas'ın karısı Meryem.
Sol taraftaki çarmıhta iyiyürekli hırsız Dimas bulunuyor. Başını Hz. İsa'ya doğru eğmiş olan Dimas nedamet getiriyor ve Tanrı'dan bağışlanma diliyor. Sağ taraftaki çarmıhta ise pişmanlık duymayan hırsız Gestas bulunuyor. Gestas yukarıya kalkık, gururlu bir yüze sahip bulunuyor. Dudağının kenarındaki iz kötü bir ruha işaret ediyor olabilir.
Minyatürün sol alt köşesinde ise Hz. isa'nın annesi Hz. Meryem bulunuyor. Hz. Meryem acı dolu yüzünü örtmek üzere ellerini kaldırıyor. Onun hemen yanında ise Hz. İsa'ya üzgün gözlerle bakan havari Yuhanna sessizce acı çekiyor.internet
Bu da sonuncusu.Teşekkür ederim bende çok beğendiğim için paylaştım.Çok anlamlılar.
 
Üst